⚡️Президент Туркманистонга жўнаб кетди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Президент Сердар Бердимуҳамедовнинг таклифига биноан расмий ташриф билан Туркманистонга жўнаб кетди.
Ашхободда Шавкат Мирзиёевни кутиб олишга барча шай.
Транспорт-логистика алоқаларини глобал миқёсда қайта кўриб чиқиш шароитида Ўзбекистон ва Туркманистон икки мамлакатнинг транзит салоҳиятини амалга оширишда муҳим аҳамиятга эга бўлган транспорт соҳасида ҳамкорликни янада чуқурлаштиришдан манфаатдор.
Туркманистон минтақада асосий транзит давлатлардан бири ҳисобланади – Ўзбекистон товарларининг катта миқдорини Эрон чегарасигача ва ундан кейин Форс кўрфази портларигача олиб ўтиш ушбу давлат ҳудуди орқали амалга оширилади.
Бундан ташқари, томонлар “Ўзбекистон – Туркманистон – Каспий денгизи – Жанубий Кавказ” транспорт маршрути салоҳиятидан максимал даражада фойдаланиш бўйича ҳамкорликда ишламоқдалар.
Икки мамлакат коммуникация тизимларини интеграция қилиш юкларни нафақат Ўзбекистон ҳудуди орқали Туркманистонга ва аксинча ташиш имконини беради, шу билан бирга Яқин ва Ўрта Шарқ бозорларига қисқа йўл орқали чиқишни таъминлайди.
2021 йил якунига кўра, автомобиль транспортида халқаро юк ташиш ҳажми 17 фоизга ўсди.