Дизрайтер
1.09K subscribers
112 photos
163 links
Говорю про спільноти, менторство, комунікації та турботу про себе.

Автор: @yaroslav_boruta

Підписатися на email-розсилку: https://diswriter.substack.com/

Підтримати Дизрайтер: https://base.monobank.ua/6X7AakrHjwf5MP
Download Telegram
Курс, який варто пройти
і який я пройшов
Те, як я люблю працювати з даними, говорить хоча б те, що я вже двічі виступав з темою "Як досліджувати аудиторію", де розповідав про глибинні інтерв'ю, кількісні та якісні дослідження, пошук інсайтів та тестування гіпотез.

Більшу частину цих знань я отримав емпіричним шляхом, на власному досвіді. Це хороший шлях, якщо у вас є право на помилку. Але якщо ресурси обмежені, то краще підготуватися до роботи з даними і використати їх по максимуму. Для цього раджу курс "Це не клікбейт!", який пройшов декілька місяців тому. Це онлайн-курс про те, як трактувати соціологічні дослідження, тому це must see для тих, хто працює із кількісними дослідженнями. Та я би радив пройти курс навіть тим, хто в цілому працює із даними.

Курс безплатний, ще й сертифікат для Лінкедіна дадуть 😉 Пройшов його за два вечори, багато практичних завдань, зареєструватися можна за посиланням.
🔥9👍1
Дизрайтер pinned «49 Що корисного було в перший день курсу про побудову спільнот від МетаСпільноти та ІЛУ УКУ розкажу тільки те, що стало відкриттям для мене Вчора пройшов перший день офлайн-частини курсу про побудову спільнот. Що цікавого я почув в цей перший день (про свою…»
Завдяки ЗСУ маю змогу вести цей канал, запускати та розвивати спільноти, консультувати, вчитися та жити. Сьогодні День пам'яті захисників і захисниць України, і це нагода вкотре подумати про ціну цієї війни та особистий внесок кожного і кожної з нас. Для мене це також нагода подумати про цінність своєї роботи. Я намагаюся дивитися через фільтри "Чи корисна моя робота для України?", "Чи допомогає моя робота у боротьбі з росією?".

Слава Україні!
9
50
Як зрозуміти, що колезі потрібна допомога

допоможіть, поки вашу команду не знищили

Під час повномасштабного вторгнення незручно говорити про work-life balance. Ви просто працюєте, і все. Зачасту — на декількох проєктах. Ще й волонтерите. В таких умовах люди втомлюються швидше, вигорають, втрачають фокус та починають несамовито факапити. Здається, можна просто звільнити таку людину та найняти нову: свіжу, повну енергії та сил. Та з таким підходом стабільну команду не побудуєш.

Я вже розповідав, що більше люблю підтримувати, ніж управляти. Для зручності виділив для себе «ред флегі», за якими розумію, що людині зле і потрібно шукати рішення. По цим червоним прапорцям можна і свою поведінку проаналізувати. Тож вашому колезі потрібна допомога, якщо вона:
використовує слова «Не знаю, що робити», «Не розумію, в чому проблема», «У мене немає на це часу». Я ще ніколи не чув, щоб хтось казав це в перші 3-4 місяці своєї роботи над проєктом, тому цей критерій для новеньких людей не підійде, на відміну від наступних.
ставить нереалістичні дедлайни виконання задач: або бере великий запас часу, або говорить щось типу «зроблю на завтра». Останній варіант як не дивно найбільш поширений. Він кидає колегу у замкнене коло: не встигаєш нічого зробити - тобі соромно - обіцяєш зробити все швидко, щоб внутрішньо виправдатися за свій факап - не встигаєш - знову обіцяєш зробити якомога швидше - не встигаєш - тобі соромно.
декілька разів поспіль порушує дедлайни, які сама ж собі поставила. У мене в одному проєкті була колега, яка зірвала 6 разів поспіль дедлайни по одній і тій же самій задачі. Для мене тривожним знаком є те, коли я зриваю вказані строки два рази підряд.
пояснює, чому вона не зробила задачу, і не говорить про те, як буде вирішувати задачу з врахуванням цієї причини (наприклад, не ставить новий термін виконання задачі). З цим часто стикаються в громадському секторі, де більше бюрократії та менше швидкість прийняття рішень.
бере вихідний/лікарняний день кожні 2-3 тижні. Мій організм вже адаптувався і тому коли працюю над декількома проєктами одночасно, то хворію здебільшого по вихідним. Але навіть якщо так, то ці 1-2 дні вас і мене не врятують. Відчуття відновлення оманливе, та протриває недовго.

Якщо ви тімлід, ви мабуть і так знаєте, що робити, коли хтось у вашій команді починає «редфлежити». А якщо ви просто хочете відчувати, що можете покластися на колег, і вам важливо працювати у здоровій команді — то для вас я згодом напишу окремий пост про те, як можна підтримувати колег (увага, це не синонім «робити чужу роботу»).

А як ви розумієте, що людина у вас в команді втомилася або вигоріла або перебуває в поганому психоемоційному стані? Що робите з цим?
🔥71👍1
51
Як я відчув свій біологічний годинник (і прийняв його)

Це хмара? Це літак? Це режим дня!

Я завжди намагався ставити робочі дзвінки якомога раніше. Це ніби хороший привід відчути «магію ранку», бути бадьорим та продуктивним, встигати все до кінця світлового дня.

Зрозуміти, що я обманюю сам себе, мені допомогла Укрзалізниця, а конкретно — рейс «Київ-Полтава», яким я користуюся раз на три місяці. Потяг відходить о шостій тридцять ранку, тож вставати доводиться не пізніше п’ятої ранку (саме про цей час написано в «Магії ранку», і це не останнє використання слово «ранку» в цій публікації). Цілий день після такого пробудження у мене ніби пісок в очах і я не можу зосередитися на простих задачах.

Після чергової такої поїздки я прочитав книгу «Коли я нарешті висплюся», яку раджу і вам. Вирішив послідкувати за своїм режимом дня і піками продуктивності. Ось до чого я прийшов:
🔴 прокидатися раніше 08:30 мені фізично некомфортно
🔴 на дзвінку о 10:00 чи 10:30 я чекаю, коли він закінчиться, бо не можу зосередитися на обговоренні
🔴 після кави об 11:30 відчуваю, що починається вже якась робота
🔴 після обіду працюю як навіжений
🔴 о 19:30 згадую, що треба і повечеряти
🔴 після вечері о 21:30 сідаю працювати на годину-півтори

Тож як можна моє несприйняття ранкової роботи та любов до роботи ввечері адаптувати до графіку, за яким працює більшість моїх проєктів? Для цього я:
🟢 почав вставати о 08:30. Півгодини розкачуюсь, снідаю і у мене залишається ще десь півгодини-година перед ранковим дзвінком повайбувати, почитати, прийти в себе
🟢 до обіду надаю перевагу таким задачам як планування, рефлексія, відповіді на пошту. Також можу прибрати в квартирі, помити посуд, зробити ще щось по побуту, щоб не витрачати на це час після обіду, в час найбільшої продуктивності
🟢 ставлю дзвінки та великі задачі на час після 13:00.
🟢 орієнтовно з 16:00 до 19:00 у мене найбільш продуктивний час, який використовую для найскладніших задач
🟢 після вечері роблю задачі»-драфти»: наприклад, пишу чорнові версії публікацій на канал, накидую план на наступний день або записую ідеї, що за день прийшли в голову.

Поки що моя схема працює. Але сумніваюся, що її можна використати в офісній роботі або у роботі з великими компаніями, де багато дзвінків в першій половині дня. Якщо ж ви працюєте попроєктно і вже стали джедаєм чи джедайкою самоменеджменту — то послідкуйте за собою. Коли ви найбільш продуктивні? Коли ви починаєте відчувати втому? Чим ви любите займатися в різний час дня?
13
52
ТОП-3 способи активізувати спільноту, які вам не варто використовувати

ваша спільнота буде активною цілий день! Для цього достатньо...

Є багато способів підвищити активність спільноти. Можна написати статтю про учасни_ць спільноти. Можна провести серію подій для «своїх». Інколи достатньо просто змінити структуру спільноти (пам’ятаєте ажіотаж навколо «гілок» в Телеграмі? Отож бо і воно). Та є і такі способи, які вам навряд чи сподобаються — якщо ви звісно хочете побудувати здорову спільноту, а не просто показати красивий кейс в портфоліо «+150% нових повідомлень за 1 місяць». Якщо ви хоча б рік працюєте ком'юніті-менеджеркою, то вам ці способи або пропонували використати в роботі, або ви самі до них прийшли і тестували.

Тож я розкажу про свої три неочевидних «сірих» способи активізувати спільноту, про які я знаю і навіть частково використовував в роботі (вже не використовую). Розмістив їх від найбільш прийнятного до такого, який найгірший з точки зору етичності (особисто для мене).
🔴 Писати особисті повідомлення людям, які могли б відповісти на запит в спільноті, та просити їх відповісти. В цьому немає проблем з точки зору етичності. Та постійно відписування особистих повідомлень — ресурсоємне заняття, яке нереально автоматизувати і яке дуже втомлює. Вперші місяці життя спільноти ви можете використати цей спосіб, якщо класичне «тегну експерт_ку в коментарях» не працює. Та мою думку, створення відкритої бази знань та побудова ядра спільноти дасть набагато кращий результат.
🔴 Заплатити експерт_кам, які будуть відповідати на запити в спільноті. З першого погляду, це хороший варіант для фахових спільнот. Людині все одно, хто вирішить його проблему: ентузіаст_ка зі спільноти чи найняті експерт_ки. Та стратегічно це погане рішення, бо таке «експертне» вирішення запитів не будує відносини між людьми. А без відносин не буде і спільноти.
🔴 Завести декілька профілей і запускати дискусії, перемикаючись між профілями. В роботі з одним проєктом мені прямо сказали: «Створи 6 профілей і хай кожний пише по одній статті на 2-3 дні». Якщо найняти ще пару людей, то можна створити видимість живої дискусії безплатно без реєстрації та смс. Щоправда це поламає вам статистику спільноти (бо ви не зможете врахувати дані активності при формуванні звіту) та змусить відчувати, що ви робите monkey job.

А які способи та інструменти для розвитку спільноти ви використовували та не хотіли би повертатися до них знову?
🔥4
53
Красиве чи корисне?
троянди та виноград в структурі вебсайту

Я люблю красиві сайти. З пасхалками та паралакс-анімацією. Якщо ще й інтерактивні елементи є — це ідеально! Та в повсякденному житті у мене зовсім інші вимоги до сайтів. Керуюся таким простим правилом: «На сайті я маю вирішити свій запит за якомога меншу кількість часу та кліків».

А що робити зі сторінками, які не вирішують жоден запит користувача? Наприклад, сторінка про помилку, яка більш відома під назвою «сторінка 404». Саме така назва і у Телеграм-каналу, в якому показують реальні приклади незвичайних сторінок 404. Із допомогою авторки каналу, Марії, я відібрав 5 сторінок 404, яким вдається так чи інакше вирішувати запити відвідувачів: обирати товари, знаходити адресу найближчої аптеки та підписуватися на розсилку.

🔴 MasterZoo. Мають стандартну відписку в дусі «Цієї адреси не існує», та лише одна невелика зміна makes the difference: вони прикрутили рядок пошуковика товарів. Бо на сторінку зоомагазину люди заходять не на котиків подивитися (вибачте, котики), а щось для цих котиків придбати.
🔴 Beats. Цього разу сторінку 404 перетворили на урізанний лендинг продукту: пропонують і на розсилку підписатися, і застосунок на мобільний завантажити, і зареєструвати на сайті новенькі навушники.
🔴 Аптека 911. До копірайту є питання (наприклад, як вам пряма вказівка на те, що саме ви припустилися помилки при введенні адреси сторінки). Та сподобалося, що окрім посилання на каталог ліків, додали окреме посилання на пошук найближчої аптеки. Бо якщо сайт не може відповісти на питання, то можливо це зробить фармацевт_ка в аптеці! ;)
🔴 Aquatec. Сміливе рішення запропонувати користувачу, який потрапить на сторінку 404, залишити повідомлення про те, чого не вистачає на сайті або що людина шукала. Цікаво, скільки відвідувачів користується цією опцією (і скільки з повідомлень не є стовідсотково негативними). Це не зовсім про вирішення запиту, але як ком’юніті-менеджер я зацінив бажання залучити відвідувачів до розвитку платформи.
🔴 Фора. Навіщо заходити на сторінку супермаркета? Щоб перевірити наявність конкретних продуктів чи щоб пошукати смачненьке по знижці. Останню потребу закриває сторінка 404 у Фори, яка одразу пропонує переглянути акційні пропозиції. Навіть не пояснюють, чому ви побачили цю сторінку. Оце так любов до їжі!

А що вам більш важливо: красиві та незвичайні сайти, чи прості та зручні?
#реклама
4🔥1
54
Порада для всіх, хто пише тексти про унікальне та ексклюзивне
ставте вподобайку, якщо колись писали текст «Про нас»

З усіх порад по написанню текстів про товар чи про компанію я хочу, щоб ви запам'ятали цю:
«Якщо ви можете використати написаний текст, щоб описати іншу компанію, товар чи їхні особливості/переваги, і сенс написаного при цьому не зміниться — це поганий текст».

Ось наприклад частина опису наручного годинника зі сторінки українського магазину. Як думаєте, про яку стилістику годинника йде мова? Пропоную такі варіанти:
1) стилістику арт-нуво
2) стилістику old money
3) стилістику вінтажа
4) стилістику кіберпанку
Вірний варіант — стилістика кіберпанку. Та чи зміниться сприйняття тексту, якщо замість кіберпанку буде «класика» чи «преміум»?

Вітаю, тільки що ви пройшли найшвидший та найкоротший в світі майстер-клас з написання текстів 😏
👍5🔥21
55
Як обрати той самий проєкт: матриця 4F
класних проєктів багато, та не всі варто брати

Я дуже довго вчився відмовлятися від нових проєктів. Довгий час це було виключно питання мого вільного часу. Тому я забивав його декількома проєктами, адже все здавалося цікавим та важливим. Така мультизадачність призводила мене до вигорання, розчарування в своїй сфері та до постійної тривожності. Одного разу я почув що можна не працювати про матрицю 4F і з того часу намагаюся обирати нові проєкти саме за нею.

З чого складається ця матриця? 4F — це набір з чотирьох критеріїв:
😁 Fun. Інтерес та задоволення від роботи.
🤑 Finance. Бюджет проєкту.
🤩 Famous. Наскільки проєкт здатен принести славу (тому альтернативна назва цього критерію — Fame).
🤖 Future. Можливість проєкту змінити на краще життя України (саме тому я люблю працювати з громадськими організаціями). Цей критерій я почав додавати з початком повномасштабного вторгнення.

Правила вибору проєкту виглядають так:
🟢 якщо проєкт відповідає лише 1 критерію, то біжіть від нього якомога швидше;
🟢 якщо 2 з 4 критеріїв співпадають, то це черговий проєкт, який можна взяти, якщо вам нічого робити;
🟢 якщо 3 з 4 критеріїв співпадають, це хороший проєкт, який варто взяти в роботу;
🟢 якщо 4 з 4 критеріїв співпадають, це мрія, хапайте її і радійте життю.

А як ви вирішуєте, чи варто братися за цей проєкт?
9👍1
56
Як розшифровати неякісний запис інтерв'ю або виступу, за допомогою Express Scribe?
жодної поради про розшифровку за допомогою ШІ, вибачте

Рано чи пізно щось піде не так. Зіб'ються налаштування в телефоні, на конференції увімкнуть гучну фонову музику, а спікер забуде скористатися мікрофоном. До повномасштабного вторгнення я часто працював із неякісними записами, коли робив конспекти з виступів на IT-конференціях та готував експертні лонгріди з декількома експерт_ками. Зараз я роблю запис про всяк випадок, а так вистачає швидких нотаток на телефоні чи в макбуці. Та якщо ви часто працюєте із записами розмов, то поділюся покроковою інструкцією, як витягнути максимум з неякісного аудіозапису за допомогою застосунку Express Scribe.

Це важливо: я не буду радити жодні AI-інструменти. Якщо ви знайшли той, який для вас спрацював — розкажіть про це в коментарях. Тут же я поділюся більш консервативними методами, які працюють завжди.

1. Встановіть застосунок Express Scribe для ПК. Безоплатна версія доступна для некомерційного використання, частина функцій також недоступна: наприклад, обмежені формати аудіофайлів, з якими працює програма. У платної версії є непоганий автоматичний транскрибатор, який не розпізнає українську 🥲

2. Обробіть звук. В Express Scribe є декілька фільтрів (Special Audio Processes), які вам стануть в нагоді:
—> High Pass Filter. Зазвичай використовую його двічі на один і той самий запис. Якщо накласти більше двох разів, то можна отримати суттє спотворення оригінального запису.
—> Extra Volume Boost. Це простий спосіб виправити тиху мову спікер_ки на запису. З кожним новим використанням збільшує загальну гучність запису, тому будьте обережні при використанні.
—> Background Noise Reduction. Добре працює з спікер_ками, які говорять на події із значним фоновим шумом. Використовую рідко, зазвичай вистачає перших двох фільтрів.

3. Виставте швидкість відтворення на 60%. Якщо поставити швидкість нижче, то мозок почне сприймати запис як окремі літери та вигуки. Людина на запису говорить повільно або ви вмієте швидко друкувати? Ставте швидкість відтворення на 80%.

Цього зазвичай достатньо для того, щоб розшифрувати запис поганої якості. Та якщо й це не допомагає, то є три додаткові поради, не пов'язані із застосунком:
👉 Спробуйте інші навушники. В період активної роботи з аудіозаписами я використовував навушники-вкладиші для розшифровки записів із фоновою музикою, а Koss Porta Pro — для записів інтерв'ю.
👉 Будьте в контексті почутого на записі. Для цього дізнайтеся по максимуму про місце запису, подію або людину, яку пишете. Це краще зробити до початку запису. Так мозку буде легше сприймати почуте. Особливо це допомагає, якщо на запису згадують імена, прізвища, назви компаній та продуктів. Також можна перевірити вже відомі факти із тими, які ви почули на запису.
👉 Перевірте наявність іншого, більш якісного запису. Одного разу на конференції я записав виступ спікера, але стояв занадто далеко і запис було неможливо розшифрувати. На щастя, за пару днів після конференції, на мою пошту як учасника прийшли відеозаписи всіх виступів спікер_ок, із якісним звуком.

А як ви працюєте з аудіозаписами, які треба розшифрувати? Користуєтеся ШІ?
4
Читаю Transformative Research Toolkit і помітив цікавий фемінітив — herstory замість history. Виявилося, що на Вікіпедії є окрема сторінка під цей термін: "herstory is a term for history written from a feminist perspective and emphasizing the role of women, or told from a woman's point of view". У сторінки навіть є українська версія, де цей термін перекладається як "їїсторія".

Ще раніше я помітив, як Jono Bacon у своїй книзі Art of Community використовує займенники she/her замість звичного нейтрального he/his. Перші пару сторінок це дивує, а потім звикнув і взагалі не помічав.

А ви чіпляєтеся при читанні за фемінітиви? Використовуєте їх?
👍81
Channel name was changed to «Дизрайтер»
В Дизрайтері можна замовити рекламу.

Ось 5 причин, чому це варто того:
1. Оплата за рекламу йде на рахунок ФОП, із підписом всіх необхідних документів у Вчасно. Тож якщо ви замовляєте рекламу від організації, ви цю опцію оціните.
2. Ви доєднаєтеся до пулу рекламодавців, серед яких вже є DOU, LEZO, Genesis, Sigma Software, Vamos та багато інших.
3. Рекламну інтеграцію напишу на основі ваших матеріалів та ніколи через ctrl+с, ctrl+v. Якщо ви колись були змушені під кожен ТГ-канал писати окрему публікацію або отримували негативні коментарі на свій рекламний пост — ви розумієте, про що я.
4. Реклама не видаляється. Тож якщо ви просуваєте свій продукт, то з мого каналу буде потроху йти трафік на ваш сайт чи канал.
5. Після розміщення за вашим запитом я поділюся статистикою публікації: кількістю реакцій, кількістю шерів та іншими даними, які дає Телеграм. Маркетологи будуть задоволені 😅

Більше про умови розміщення реклами можна почитати тут. Пишіть в особисті @yaroslav_boruta 🎅
#реклама
👍6
Дизрайтер pinned «В Дизрайтері можна замовити рекламу. Ось 5 причин, чому це варто того: 1. Оплата за рекламу йде на рахунок ФОП, із підписом всіх необхідних документів у Вчасно. Тож якщо ви замовляєте рекламу від організації, ви цю опцію оціните. 2. Ви доєднаєтеся до пулу…»
У професійному плані це був складний, та водночас насичений рік. Разом із МетаСпільнотою ми запустили курс із управління та розвитку спільнотами, я завершив роботу в SET University та у Vilnyy, та продовжив давати консультації на TheWays.

Розвивався і Дизрайтер. Завдяки вам, які його читають та замовляють рекламу, я продовжував розповідати про свою роботу так, як вмію. Тож зібрав дайджест із 7 найкращих публікацій на каналі за 2024 рік. Буде що почитати під час перегляду реклами на Ютубі 😅

Як зробити свої робочі дзвінки корисними і не повбивати своїх колег
Як ГО працювати зі спільнотами (коли немає сил на розвиток власної)
Чому не можна порівнювати свою спільноту з іншими
Як зрозуміти, що вашому колезі потрібна допомога
ТОП-3 способи активізувати спільноту, які не варто використовувати
Єдина порада з написання текстів, яку дійсно варто запам'ятати
Як обрати ідеальний проєкт: матриця 4F

Читайте, коментуйте, діліться власними спостереженнями і будемо дизрайтити далі!
6
Дизрайтер pinned «У професійному плані це був складний, та водночас насичений рік. Разом із МетаСпільнотою ми запустили курс із управління та розвитку спільнотами, я завершив роботу в SET University та у Vilnyy, та продовжив давати консультації на TheWays. Розвивався і Дизрайтер.…»