Дизрайтер
1.09K subscribers
112 photos
163 links
Говорю про спільноти, менторство, комунікації та турботу про себе.

Автор: @yaroslav_boruta

Підписатися на email-розсилку: https://diswriter.substack.com/

Підтримати Дизрайтер: https://base.monobank.ua/6X7AakrHjwf5MP
Download Telegram
Дизрайтер pinned «🔥 DOU шукає Editor & Community Manager в команду 🔥 Знаєте, як я став ком'юніті-менеджером? Дуже просто: спочатку я прийшов писати SEO-статті в корпоративний блог. Потім тімлід побачив, що мені це нецікаво, і запропонував зробити власні рубрики в блозі (так…»
Куди пропав автор каналу? У нетрях запуску курсу про побудову спільнот 🤩
Разом із МетаСпільнотою та Інститутом лідерства та управління УКУ ми запускаємо інтенсив-курс з побудови сильних спільнот! Це практичний курс із триденною офлайн-частиною у Львові (8-10 серпня) та 4 додатковими днями лекцій в онлайні. Після навчання всі студент_ки будуть презентувати свої напрацьовані стратегії спільнот в Community Canvas!

Що я роблю на курсі
На програмі я розкажу, як дослідити аудиторію та як оцінити ефективність роботи спільноти.

Хто викладає
Ком'юніті-менеджер_ки та засновни_ці спільнот Projector, Roosh, Epam Ukraine, People First Club, The Ukrainians тощо.

Скільки коштує навчання
19 000 грн. Якщо хочете повчитися від громадської організації чи благодійного фонду — подайте заявку на стипендію, в разі відбору ви будете платити лише 50% від вартості навчання.

Якщо цікаво повчитися, але є сумніви
Забукайте консультацію і я допоможу зрозуміти, чи навчання дійсно буде корисним для вас та вашої спільноти.
🔥7
🔥 Vamos шукають ком'юніті-менеджер_ку для корпоративної спільноти 🔥
Великі зовнішні фахові спільноти це звісно добре, але чи пробували ви розвинути корпоративну спільноту так, щоб це була одна з головних переваг роботи в компанії? Якщо є бажання та/або досвід, то Vamos шукають Community Manager для роботи з внутрішньою спільнотою.

Що треба буде робити
👉 побудувати і втілити стратегію розвитку внутрішньої спільноти (концепція, канали, основні інструменти тощо)
👉 організовувати онлайн та офлайн зустрічі команди
👉 активізувати команду через створення контенту

Які вимоги до кандидат_ки
👉 обов'язковий досвід роботи з онлайн-спільнотами
👉 бажано мати досвід побудови невеликих професійних спільнот
👉 базова обізнаність з ринком медіа

Цікаво? Тоді кидайте резюме напряму https://t.me/gordijchenko_HR 😏
#реклама
6
48
Support або assault?
керувати чи підтримувати?

До 3 курсу університету я багато грав в онлайн-ігри: Dota, Team Fortress 2, Counter-Strike, World of Warcraft. Знаєте, від чого я кайфував найбільше? Від можливості бути "сапортером": лікувати інших гравців в команді, підтримувати їх вогнем, ділитися зброєю та відписувати «дякую» за найменшу позитивну інтеракцію. Та мені зовсім не подобалося вести команду чи приймати рішення типу «йдемо в цю арку чи в ту?». Зазвичай я приймав невдалі рішення і через мене команда швидко програвала.

Виявилося, що мої ігрові вподобання перейшли у мою роботу. Зараз мені найбільш комфортно працювати на підсилення команди, будувати всередині атмосферу довіри та фану, підкручувати та покращувати наявні процеси, підключатися до процесів інших людей.

Та працювати ком’юніті-менеджером без «менеджерської» складової неможливо (особливо якщо відділ ком’юніті-менеджмента складається з однією людини 🥹). Змушений вчитися приймати рішення, управляти командою, проявляти ініціативу та оцінювати ризики. Всі управлінські рішення приймаю через великий внутрішній спротив. Цікаво спостерігати, відмічаю це як свою зону росту.

А що вам більш комфортно: підтримувати та виправляти, чи управляти та приймати рішення? І чи можна взагалі розділити ці два формати роботи?
🔥9👍1
Так, сьогодні у Львові ми із МетаСпільнотою запустили курс із побудови спільнот. 23 студент_ки будуть розбирати сегменти Community Canvas. Порефлексую вже після завершення курсу, спробую наприкінці дня збирати найцікавіше з того, про що казали спікер_ки (бо для мене це також можливість повчитися і дізнатися більше про ком'юніті-менеджмент, хоч я і спікер + маркетолог курсу 😅)
9
Дизрайтер pinned «46 Не порівнюйте свою спільноту з іншими головне правило здорових ком'юніті-менеджер_ок Рано чи пізно вам захочеться це зробити. Можливо, ви натрапите на таргетовану рекламу іншої спільноти. Або побачите інтерв'ю засновни_ці спільноти в одному з найбільших…»
49
Що корисного було в перший день
курсу про побудову спільнот від МетаСпільноти та ІЛУ УКУ
розкажу тільки те, що стало відкриттям для мене

Вчора пройшов перший день офлайн-частини курсу про побудову спільнот. Що цікавого я почув в цей перший день (про свою лекцію говорити не буду 😅):
👉 Є два типи груп: спільнота та спілка. Відрізняються вони причиною, через яку люди об'єднуються в групу. Спілка — це об’єднання з метою досягнення певної цілі, спільнота — об’єднання через емоційний зв’язок.
👉 Раціональність — це усвідомлення співвідношення між витратами та вигодами. Та ось в чому питання: чи раціонально людям об’єднуватися в групи?
👉 Спільноти об'єднуються не тільки навколо місії та цілі, а й навколо спільних рис (ідентичності). У людини є декілька ідентичностей. Особиста ідентичність побудована на основі того, як ви розумієте, що зло, а що добро. Є особиста ідентичність — це те, як ви себе бачите, ваш образ себе. Рольова ідентичність — це те, що дозволяє нам розуміти, як поводити себе в ситуації на основі того, як себе поводять інші люди. Соціальна цінність — ідентичність, в якій ми знаходимося, навіть коли вона неактуальна/не несе користі (на відміну від рольової).
👉 Community Canvas треба заповнювати крізь дві призми: який стан у спільноти зараз і якою ви хотіли, щоб вона була.
👉 Три магічні питання: "що ми бачимо?", "що це означає?", "що з цим робити?".
👉 Переваги та бонуси в спільноті зачасту є колективним благом — ресурсом, який доступний всім учасникам незалежно від минулих дій (наприклад, довжини перебування в спільноті або участі в активностях спільноти). Через це у людей вмикається режим "немає сенсу щось робити, адже я і так отримаю щось хороше". Тому є сенс підійти до спільноти як до спільного ресурсу, який доступний тільки тим, хто долучається до цього ресурсу.
👉 8 передумов творення спільноти спільного ресурсу:
- чіткі межі спільного ресурсу та спільноти
- правила спільноти враховують локальний контекст
- прийняття рішень за участі громади чи учасни_ць спільноти
- моніторинг спільного ресурсу
- доступні механізми вирішення конфліктів
- право на самоорганізації
- градуйовані санкції (тобто не одразу видаляють зі спільноти за порушення правил)
👉 При виборі того, що робити зі спільнотою, відштовхуйтеся від того, що принесе найбільший impact за найменшої кількості зусиль.
👉 Наскільки людині легко долучитися до ініціативи в спільноті? Чим складніше, тим менше шансів, що вона до цієї ініціативи долучиться.

Ще є можливість записатися на онлайн-частину курсу 💫
8
Курс, який варто пройти
і який я пройшов
Те, як я люблю працювати з даними, говорить хоча б те, що я вже двічі виступав з темою "Як досліджувати аудиторію", де розповідав про глибинні інтерв'ю, кількісні та якісні дослідження, пошук інсайтів та тестування гіпотез.

Більшу частину цих знань я отримав емпіричним шляхом, на власному досвіді. Це хороший шлях, якщо у вас є право на помилку. Але якщо ресурси обмежені, то краще підготуватися до роботи з даними і використати їх по максимуму. Для цього раджу курс "Це не клікбейт!", який пройшов декілька місяців тому. Це онлайн-курс про те, як трактувати соціологічні дослідження, тому це must see для тих, хто працює із кількісними дослідженнями. Та я би радив пройти курс навіть тим, хто в цілому працює із даними.

Курс безплатний, ще й сертифікат для Лінкедіна дадуть 😉 Пройшов його за два вечори, багато практичних завдань, зареєструватися можна за посиланням.
🔥9👍1
Дизрайтер pinned «49 Що корисного було в перший день курсу про побудову спільнот від МетаСпільноти та ІЛУ УКУ розкажу тільки те, що стало відкриттям для мене Вчора пройшов перший день офлайн-частини курсу про побудову спільнот. Що цікавого я почув в цей перший день (про свою…»
Завдяки ЗСУ маю змогу вести цей канал, запускати та розвивати спільноти, консультувати, вчитися та жити. Сьогодні День пам'яті захисників і захисниць України, і це нагода вкотре подумати про ціну цієї війни та особистий внесок кожного і кожної з нас. Для мене це також нагода подумати про цінність своєї роботи. Я намагаюся дивитися через фільтри "Чи корисна моя робота для України?", "Чи допомогає моя робота у боротьбі з росією?".

Слава Україні!
9
50
Як зрозуміти, що колезі потрібна допомога

допоможіть, поки вашу команду не знищили

Під час повномасштабного вторгнення незручно говорити про work-life balance. Ви просто працюєте, і все. Зачасту — на декількох проєктах. Ще й волонтерите. В таких умовах люди втомлюються швидше, вигорають, втрачають фокус та починають несамовито факапити. Здається, можна просто звільнити таку людину та найняти нову: свіжу, повну енергії та сил. Та з таким підходом стабільну команду не побудуєш.

Я вже розповідав, що більше люблю підтримувати, ніж управляти. Для зручності виділив для себе «ред флегі», за якими розумію, що людині зле і потрібно шукати рішення. По цим червоним прапорцям можна і свою поведінку проаналізувати. Тож вашому колезі потрібна допомога, якщо вона:
використовує слова «Не знаю, що робити», «Не розумію, в чому проблема», «У мене немає на це часу». Я ще ніколи не чув, щоб хтось казав це в перші 3-4 місяці своєї роботи над проєктом, тому цей критерій для новеньких людей не підійде, на відміну від наступних.
ставить нереалістичні дедлайни виконання задач: або бере великий запас часу, або говорить щось типу «зроблю на завтра». Останній варіант як не дивно найбільш поширений. Він кидає колегу у замкнене коло: не встигаєш нічого зробити - тобі соромно - обіцяєш зробити все швидко, щоб внутрішньо виправдатися за свій факап - не встигаєш - знову обіцяєш зробити якомога швидше - не встигаєш - тобі соромно.
декілька разів поспіль порушує дедлайни, які сама ж собі поставила. У мене в одному проєкті була колега, яка зірвала 6 разів поспіль дедлайни по одній і тій же самій задачі. Для мене тривожним знаком є те, коли я зриваю вказані строки два рази підряд.
пояснює, чому вона не зробила задачу, і не говорить про те, як буде вирішувати задачу з врахуванням цієї причини (наприклад, не ставить новий термін виконання задачі). З цим часто стикаються в громадському секторі, де більше бюрократії та менше швидкість прийняття рішень.
бере вихідний/лікарняний день кожні 2-3 тижні. Мій організм вже адаптувався і тому коли працюю над декількома проєктами одночасно, то хворію здебільшого по вихідним. Але навіть якщо так, то ці 1-2 дні вас і мене не врятують. Відчуття відновлення оманливе, та протриває недовго.

Якщо ви тімлід, ви мабуть і так знаєте, що робити, коли хтось у вашій команді починає «редфлежити». А якщо ви просто хочете відчувати, що можете покластися на колег, і вам важливо працювати у здоровій команді — то для вас я згодом напишу окремий пост про те, як можна підтримувати колег (увага, це не синонім «робити чужу роботу»).

А як ви розумієте, що людина у вас в команді втомилася або вигоріла або перебуває в поганому психоемоційному стані? Що робите з цим?
🔥71👍1
51
Як я відчув свій біологічний годинник (і прийняв його)

Це хмара? Це літак? Це режим дня!

Я завжди намагався ставити робочі дзвінки якомога раніше. Це ніби хороший привід відчути «магію ранку», бути бадьорим та продуктивним, встигати все до кінця світлового дня.

Зрозуміти, що я обманюю сам себе, мені допомогла Укрзалізниця, а конкретно — рейс «Київ-Полтава», яким я користуюся раз на три місяці. Потяг відходить о шостій тридцять ранку, тож вставати доводиться не пізніше п’ятої ранку (саме про цей час написано в «Магії ранку», і це не останнє використання слово «ранку» в цій публікації). Цілий день після такого пробудження у мене ніби пісок в очах і я не можу зосередитися на простих задачах.

Після чергової такої поїздки я прочитав книгу «Коли я нарешті висплюся», яку раджу і вам. Вирішив послідкувати за своїм режимом дня і піками продуктивності. Ось до чого я прийшов:
🔴 прокидатися раніше 08:30 мені фізично некомфортно
🔴 на дзвінку о 10:00 чи 10:30 я чекаю, коли він закінчиться, бо не можу зосередитися на обговоренні
🔴 після кави об 11:30 відчуваю, що починається вже якась робота
🔴 після обіду працюю як навіжений
🔴 о 19:30 згадую, що треба і повечеряти
🔴 після вечері о 21:30 сідаю працювати на годину-півтори

Тож як можна моє несприйняття ранкової роботи та любов до роботи ввечері адаптувати до графіку, за яким працює більшість моїх проєктів? Для цього я:
🟢 почав вставати о 08:30. Півгодини розкачуюсь, снідаю і у мене залишається ще десь півгодини-година перед ранковим дзвінком повайбувати, почитати, прийти в себе
🟢 до обіду надаю перевагу таким задачам як планування, рефлексія, відповіді на пошту. Також можу прибрати в квартирі, помити посуд, зробити ще щось по побуту, щоб не витрачати на це час після обіду, в час найбільшої продуктивності
🟢 ставлю дзвінки та великі задачі на час після 13:00.
🟢 орієнтовно з 16:00 до 19:00 у мене найбільш продуктивний час, який використовую для найскладніших задач
🟢 після вечері роблю задачі»-драфти»: наприклад, пишу чорнові версії публікацій на канал, накидую план на наступний день або записую ідеї, що за день прийшли в голову.

Поки що моя схема працює. Але сумніваюся, що її можна використати в офісній роботі або у роботі з великими компаніями, де багато дзвінків в першій половині дня. Якщо ж ви працюєте попроєктно і вже стали джедаєм чи джедайкою самоменеджменту — то послідкуйте за собою. Коли ви найбільш продуктивні? Коли ви починаєте відчувати втому? Чим ви любите займатися в різний час дня?
13
52
ТОП-3 способи активізувати спільноту, які вам не варто використовувати

ваша спільнота буде активною цілий день! Для цього достатньо...

Є багато способів підвищити активність спільноти. Можна написати статтю про учасни_ць спільноти. Можна провести серію подій для «своїх». Інколи достатньо просто змінити структуру спільноти (пам’ятаєте ажіотаж навколо «гілок» в Телеграмі? Отож бо і воно). Та є і такі способи, які вам навряд чи сподобаються — якщо ви звісно хочете побудувати здорову спільноту, а не просто показати красивий кейс в портфоліо «+150% нових повідомлень за 1 місяць». Якщо ви хоча б рік працюєте ком'юніті-менеджеркою, то вам ці способи або пропонували використати в роботі, або ви самі до них прийшли і тестували.

Тож я розкажу про свої три неочевидних «сірих» способи активізувати спільноту, про які я знаю і навіть частково використовував в роботі (вже не використовую). Розмістив їх від найбільш прийнятного до такого, який найгірший з точки зору етичності (особисто для мене).
🔴 Писати особисті повідомлення людям, які могли б відповісти на запит в спільноті, та просити їх відповісти. В цьому немає проблем з точки зору етичності. Та постійно відписування особистих повідомлень — ресурсоємне заняття, яке нереально автоматизувати і яке дуже втомлює. Вперші місяці життя спільноти ви можете використати цей спосіб, якщо класичне «тегну експерт_ку в коментарях» не працює. Та мою думку, створення відкритої бази знань та побудова ядра спільноти дасть набагато кращий результат.
🔴 Заплатити експерт_кам, які будуть відповідати на запити в спільноті. З першого погляду, це хороший варіант для фахових спільнот. Людині все одно, хто вирішить його проблему: ентузіаст_ка зі спільноти чи найняті експерт_ки. Та стратегічно це погане рішення, бо таке «експертне» вирішення запитів не будує відносини між людьми. А без відносин не буде і спільноти.
🔴 Завести декілька профілей і запускати дискусії, перемикаючись між профілями. В роботі з одним проєктом мені прямо сказали: «Створи 6 профілей і хай кожний пише по одній статті на 2-3 дні». Якщо найняти ще пару людей, то можна створити видимість живої дискусії безплатно без реєстрації та смс. Щоправда це поламає вам статистику спільноти (бо ви не зможете врахувати дані активності при формуванні звіту) та змусить відчувати, що ви робите monkey job.

А які способи та інструменти для розвитку спільноти ви використовували та не хотіли би повертатися до них знову?
🔥4
53
Красиве чи корисне?
троянди та виноград в структурі вебсайту

Я люблю красиві сайти. З пасхалками та паралакс-анімацією. Якщо ще й інтерактивні елементи є — це ідеально! Та в повсякденному житті у мене зовсім інші вимоги до сайтів. Керуюся таким простим правилом: «На сайті я маю вирішити свій запит за якомога меншу кількість часу та кліків».

А що робити зі сторінками, які не вирішують жоден запит користувача? Наприклад, сторінка про помилку, яка більш відома під назвою «сторінка 404». Саме така назва і у Телеграм-каналу, в якому показують реальні приклади незвичайних сторінок 404. Із допомогою авторки каналу, Марії, я відібрав 5 сторінок 404, яким вдається так чи інакше вирішувати запити відвідувачів: обирати товари, знаходити адресу найближчої аптеки та підписуватися на розсилку.

🔴 MasterZoo. Мають стандартну відписку в дусі «Цієї адреси не існує», та лише одна невелика зміна makes the difference: вони прикрутили рядок пошуковика товарів. Бо на сторінку зоомагазину люди заходять не на котиків подивитися (вибачте, котики), а щось для цих котиків придбати.
🔴 Beats. Цього разу сторінку 404 перетворили на урізанний лендинг продукту: пропонують і на розсилку підписатися, і застосунок на мобільний завантажити, і зареєструвати на сайті новенькі навушники.
🔴 Аптека 911. До копірайту є питання (наприклад, як вам пряма вказівка на те, що саме ви припустилися помилки при введенні адреси сторінки). Та сподобалося, що окрім посилання на каталог ліків, додали окреме посилання на пошук найближчої аптеки. Бо якщо сайт не може відповісти на питання, то можливо це зробить фармацевт_ка в аптеці! ;)
🔴 Aquatec. Сміливе рішення запропонувати користувачу, який потрапить на сторінку 404, залишити повідомлення про те, чого не вистачає на сайті або що людина шукала. Цікаво, скільки відвідувачів користується цією опцією (і скільки з повідомлень не є стовідсотково негативними). Це не зовсім про вирішення запиту, але як ком’юніті-менеджер я зацінив бажання залучити відвідувачів до розвитку платформи.
🔴 Фора. Навіщо заходити на сторінку супермаркета? Щоб перевірити наявність конкретних продуктів чи щоб пошукати смачненьке по знижці. Останню потребу закриває сторінка 404 у Фори, яка одразу пропонує переглянути акційні пропозиції. Навіть не пояснюють, чому ви побачили цю сторінку. Оце так любов до їжі!

А що вам більш важливо: красиві та незвичайні сайти, чи прості та зручні?
#реклама
4🔥1
54
Порада для всіх, хто пише тексти про унікальне та ексклюзивне
ставте вподобайку, якщо колись писали текст «Про нас»

З усіх порад по написанню текстів про товар чи про компанію я хочу, щоб ви запам'ятали цю:
«Якщо ви можете використати написаний текст, щоб описати іншу компанію, товар чи їхні особливості/переваги, і сенс написаного при цьому не зміниться — це поганий текст».

Ось наприклад частина опису наручного годинника зі сторінки українського магазину. Як думаєте, про яку стилістику годинника йде мова? Пропоную такі варіанти:
1) стилістику арт-нуво
2) стилістику old money
3) стилістику вінтажа
4) стилістику кіберпанку
Вірний варіант — стилістика кіберпанку. Та чи зміниться сприйняття тексту, якщо замість кіберпанку буде «класика» чи «преміум»?

Вітаю, тільки що ви пройшли найшвидший та найкоротший в світі майстер-клас з написання текстів 😏
👍5🔥21