Дизрайтер
1.09K subscribers
112 photos
163 links
Говорю про спільноти, менторство, комунікації та турботу про себе.

Автор: @yaroslav_boruta

Підписатися на email-розсилку: https://diswriter.substack.com/

Підтримати Дизрайтер: https://base.monobank.ua/6X7AakrHjwf5MP
Download Telegram
Дизрайтер pinned «Поки ми з МетаСпільнотою потихеньку готуємо гайд для роботодавців з пошуку КМів, вже є компанії, які розуміють, чим має займатися ком'юніті-менеджер_ка, та як вірно прописати обов'язки у вакансії. З радістю ділюся такою вакансією від Genesis, куди шукають…»
upd: збір закрито, дякую всім хто долучився!
Долучився до великого збору на Mavic 3T для Третьої окремої штурмової бригади. Залишилося зібрати 3500 грн. Допоможете закрити?
👍51
Дизрайтер pinned «upd: збір закрито, дякую всім хто долучився! Долучився до великого збору на Mavic 3T для Третьої окремої штурмової бригади. Залишилося зібрати 3500 грн. Допоможете закрити?»
46
Не порівнюйте свою спільноту з іншими
головне правило здорових ком'юніті-менеджер_ок

Рано чи пізно вам захочеться це зробити. Можливо, ви натрапите на таргетовану рекламу іншої спільноти. Або побачите інтерв'ю засновни_ці спільноти в одному з найбільших українських медіа. Або візьмете участь у воркшопі, де дізнаєтеся, що чиясь спільнота приносить сто/тисячу доларів на місяць. І ви почнете порівнювати свою спільноту з іншими.

Порівнювати свою спільноту з іншими немає сенсу. І ось чому:
👉 у вас інші стартові умови. Ви запустили спільноту в перші місяці повномасштабного вторгнення в Телеграмі і набрали органічно декілька тисяч людей? Тим часом, створити таку спільноту в тому ж Телеграмі зараз —задача із зірочкою (хочете переконатися в цьому? Зайдіть в сервіс аналітики ТГ-каналів та подивіться динаміку взаємодії із контентом за 2 роки).
👉 у вас інші відносини з учасни_цями спільноти. Спільноти створюють певні наративи навколо себе, що підживлюються особистими історіями. Учасниця однієї із вже закритих спільнот, яку я вів, допомогла моїм друзям із їжею, житлом та транспортом в Польщі на початку вторгнення. А учасни_цям Навзаєм настільки допік токсичний учасник, що ми всі разом придумали стікер, яким користуємося досі (і нагадуємо про це вже новеньким учасни_цям). У кожної спільноти ці історії різняться, двох однакових не існує. Зокрема це викликано тим, що в спільнотах велику роль грає особа ком'юніті-менеджер_ки.
👉 ви не знаєте, що відбувається за лаштунками. Коли я читаю, що певна спільнота заробляє умовну тисячу доларів на місяць на підписках учасни_ць, то одразу думаю: "Скільки ж вони витратили на розвиток спільноті і коли відіб'ють цю суму?". Знаючи ці цифри, ви можете полюбити свою камерну спільноту, яка не вимагає достобіса витрат та приносить вам невеличкий стабільний заробіток. Раджу також запитати у КМа цікавої вам спільноти, що його бісить або що змушує сумувати у роботі зі спільнотою. Обіцяю: ви дізнаєтеся багато нового (і можливо захочете світчнутися в іншу сферу).
👉 у вашої спільноти інша мета та задачі. Хтось хоче об'єднати спеціаліст_ок з різних сфер (Навзаєм, Ukrainian Digital Community). Хтось хоче розвинути ринок для конкретної спеціальності (МетаСпільнота). Хтось хоче вирощувати потужні українські стартапи (1991 Accelerator Community). Якщо ви знаєте, яка мета та задачі вашої спільноти, то ви вже зрозуміли: скопіювати рішення інших спільнот не вийде. Бо кожна дія, кожен інструмент спільноти має бути націлений на вирішення запитів спільноти, на досягнення конкретних мети та задач.

Наостанок, приклад "чому не варто порівнювати спільноти" від мене. Зараз я працюю ком'юніті-менеджером в SET University. Серед активностей -- івенти на фахові теми: від UX/UI дизайну до роботи з LinkedIn. Події в спільноті зазвичай відвідує до 15 людей. Ця цифра не надто вражає, якщо порівнювати її з подіями в інших онлайн-спільнотах. Та я бачу, що на події ходять багато постійних відвідувач_ок, в кількісному опитуванні половина людей відмітили що їм цікаво ходити на івенти, та нам важливо залучати учасни_ць спільноти до розвитку SET Community -- зокрема, через виступи на подіях. Також зараз ми фокусуємося на роботі з активними учасни_цями, а не на залученні нових. Тож не порівнюйте і буде вам щастя.

А якщо вам здається, що з вашою спільнотою щось не так, то краще приходьте до мене на консультацію. Для громадських організацій у мене до речі знижки.
5🔥4
🔥 Як управляти мобільними продуктами? Набір на онлайн-курс Mobile Product Management
У однієї з моїх менті був запит дізнатися більше про проєктний менеджмент. Через пару зустрічей ми дійшли до того, що вона захотіла запустити власний мобільний додаток для організації цікавих прогулянок містом. Тож мені прийшлося трохи дослідити ринок мобільних додатків 😅
Наприклад, я знайшов цифру в 250 мільйонів — саме стільки щодня відбувається завантажень додатків. А всього в маркетплейсах представлено до 9 млн додатків (а тепер уявіть, скільки з них не оновлюються/закинути/є скамом).

Якщо мені колись захочеться запустити власний мобільний додаток, то я почну із якогось базового курсу. Якщо ж вам треба вже зараз розібратися у створенні мобільного продукту — то краще не чекати, а записатися на курс-симулятор "Mobile Product Management" від Choice31 та Kiss My Apps.

На курсі ви навчитеся:
- управляти продуктовим життєвим циклом
- аналізувати дані
- координувати роботу команд мобільного додатку
- будувати стратегію розвитку продукту.

В разі успішного завершення програми студент_ки отримують можливість працевлаштуватися до Kiss My Apps 😏 Курс буде корисним для тих, хто хоче вирости до Middle та Senior Product Manager, Director of Product Management, Chief Product Officer (CPO), Product Marketing Manager, або Entrepreneur/Startup Founder.
#реклама
🔥10
47
Як курси TheWays вчать працювати з текстами?
безплатний спосіб навчитися писати зрозуміло та з користю для читач_ки

Я вже майже рік менторю на TheWays: допомагаю організаціям запускати та розвивати спільноти, проводжу аудити спільнот та відповідаю на питання зі спільнототворення. У збережених у мене були їхні міні-курси, що мають навчити менторити ефективно. Спочатку я скептично поставився до користі цих курсів, але вирішив пройти (бо короткі ж!). І це було найкращим рішенням для мене -- не як для ментора, а як для людини, що багато працює з текстами.

Ось що крутого в курсах TheWays з точки зору роботи над контентом:
⭐️ максимально простий текст. Якщо ви коли-небудь читали посібники з фасилітації або менторства, ви знаєте любов до таких слів як «мультифакторна інтервенція», «організаційна спроможність» чи «міжособистісна комунікація» (я зараз все це з голови видумав, та вайб ви зрозуміли). Те, як написані курси TheWays — це музика для моїх очей. Приклади можете подивитися в скріншотах, які прикріплюю до публікації.
⭐️ вам постійно пояснюють, навіщо ви це тільки що прочитали. Інколи здається, що нам кажуть щось просто щоб сказати. Інколи це прикривають «сенсовністю» та «зануренням в контекст». Насправді експерту просто ліньки виокремити зі своїх думок найголовніше та пояснити, чому саме це — найважливіше. В курсі «Як зробити сесію з менті ефективною» виділено окремі блоки «Навіщо», які пояснюють, чому варто сприйняти надану пораду серйозно. Ставлю вподобайку!
⭐️ великі складні теми ділять на маленькі зручні сегменти. Темпоритм в цих курсах — як в курсах від Гугла: от вам трохи тексту, а от вам опитування, а от зображення, тут цитата, а далі знов текст, і знов опитування, а ось і курс закінчився, до побачення. Цікаво було б дізнатися, який відсоток людей проходить курс до кінця, підозрюю що на рівні 75-80%.
⭐️ чітко визначена цільова аудиторія. В тому ж курсі «Як зробити сесію з менті ефективною» вказано, кому варто проходити курс, а кому -- ні. Хороше рішення, особливо для людей з FOMO (таких, як я).
⭐️ автор_ки курсу не визначають свою позицію як єдино вірну. Найкраще це видно з коментарю, який з'являється, коли ви правильно відповідаєте на одне з питань курсу «Що таке менторство»: «В яблучко! На нашу думку, це найточніша відповідь.». Ось це «на нашу думку» завоювало серденько. Від інших текстів також складається враження, що розробни_ці курсу просто діляться власним досвідом і не збираються вас переконувати у своїй правоті.
⭐️ автор_ки курсу приймають можливість неправильних відповідей. Можна було б писати «Невірно, перечитайте курс заново» у разі невірних відповідей на тести курсу. Та в тому ж «Що таке менторство» у питанні про уявного ментора для Цукерберга я обрав Уоренна Баффета замість Стіва Джобса. І ось що мені відповідає курс: «Насправді ментором Цукерберга був Стів Джобс. Але якби Марк звернувся до Баффета, то, можливо, його основною діяльністю стали б фінанси та інвестиції. Хтозна…». Гумор + м'яке ставлення до помилок = любоу.

Звісно, це не ідеальні курси. В них немає домашніх завдань. Деякі тексти не узгоджені між собою (наприклад, я так і не зрозумів різниці між коучем, ментором та тренером за версією курсу). А ще вони досить базові, і навряд чи стануть в нагоді для тих, хто вже провів хоча б 10 менторських консультацій.
Та навіть якщо ви не ментор_ка, раджу пройти всі три курси і подивитися, як вони влаштовані. Такий розбір буде вам тільки на користь. Ось посилання на курси:
🔥 Що таке менторство та як це працює
🔥 Типова сесія з менті. Як зробити її ефективною
🔥 Як відстежувати прогрес в менторстві

Який курс ви проходили останнім і які емоції він у вас викликав?
8👍2
🔥 DOU шукає Editor & Community Manager в команду 🔥
Знаєте, як я став ком'юніті-менеджером? Дуже просто: спочатку я прийшов писати SEO-статті в корпоративний блог. Потім тімлід побачив, що мені це нецікаво, і запропонував зробити власні рубрики в блозі (так з'явився розділ про авторські розсилки та розділ із експертними маркетинговими лонгрідами). Для того, щоб робити ці матеріали якісно, я спілкувався з великою кількістю людей. Дуже великою кількістю людей. Частина з них ставали нашими юзерами, частина — друзями бренду, які розповідали про нього своїм колегам та клієнт_кам.

І коли одного дня топ-менеджмент вирішили запустити спільноту, мій тімлід запропонував саме мені взятися за цю задачу. І тепер я вже десь 4 роки лупаю сю скалу в різних компаніях і з різним успіхом.

Якщо вам ця історія відгукується — то у мене сьогодні для вас є цікава вакансія. DOU пішли шляхом спільноти, що працює на декількох рівнях одночасно: це і офлайн-івенти, і форум з обговореннями, і фаховий блог, і спецпроєкти. Для того, щоб спільнота продовжила розвиватися, DOU шукає Editor & Community Manager в команду. Фокус —в роботі з контентом.

У переліку вимог немає пункту "досвід в роботі зі спільнотами", тож якщо ви, як колись і я, хочете світчнутися з контентної роботи в спільнотну — це ваш квиточок.

Дізнатися більше про вакансію та подати заявку
#реклама
🔥6👍2
Дизрайтер pinned «🔥 DOU шукає Editor & Community Manager в команду 🔥 Знаєте, як я став ком'юніті-менеджером? Дуже просто: спочатку я прийшов писати SEO-статті в корпоративний блог. Потім тімлід побачив, що мені це нецікаво, і запропонував зробити власні рубрики в блозі (так…»
Куди пропав автор каналу? У нетрях запуску курсу про побудову спільнот 🤩
Разом із МетаСпільнотою та Інститутом лідерства та управління УКУ ми запускаємо інтенсив-курс з побудови сильних спільнот! Це практичний курс із триденною офлайн-частиною у Львові (8-10 серпня) та 4 додатковими днями лекцій в онлайні. Після навчання всі студент_ки будуть презентувати свої напрацьовані стратегії спільнот в Community Canvas!

Що я роблю на курсі
На програмі я розкажу, як дослідити аудиторію та як оцінити ефективність роботи спільноти.

Хто викладає
Ком'юніті-менеджер_ки та засновни_ці спільнот Projector, Roosh, Epam Ukraine, People First Club, The Ukrainians тощо.

Скільки коштує навчання
19 000 грн. Якщо хочете повчитися від громадської організації чи благодійного фонду — подайте заявку на стипендію, в разі відбору ви будете платити лише 50% від вартості навчання.

Якщо цікаво повчитися, але є сумніви
Забукайте консультацію і я допоможу зрозуміти, чи навчання дійсно буде корисним для вас та вашої спільноти.
🔥7
🔥 Vamos шукають ком'юніті-менеджер_ку для корпоративної спільноти 🔥
Великі зовнішні фахові спільноти це звісно добре, але чи пробували ви розвинути корпоративну спільноту так, щоб це була одна з головних переваг роботи в компанії? Якщо є бажання та/або досвід, то Vamos шукають Community Manager для роботи з внутрішньою спільнотою.

Що треба буде робити
👉 побудувати і втілити стратегію розвитку внутрішньої спільноти (концепція, канали, основні інструменти тощо)
👉 організовувати онлайн та офлайн зустрічі команди
👉 активізувати команду через створення контенту

Які вимоги до кандидат_ки
👉 обов'язковий досвід роботи з онлайн-спільнотами
👉 бажано мати досвід побудови невеликих професійних спільнот
👉 базова обізнаність з ринком медіа

Цікаво? Тоді кидайте резюме напряму https://t.me/gordijchenko_HR 😏
#реклама
6
48
Support або assault?
керувати чи підтримувати?

До 3 курсу університету я багато грав в онлайн-ігри: Dota, Team Fortress 2, Counter-Strike, World of Warcraft. Знаєте, від чого я кайфував найбільше? Від можливості бути "сапортером": лікувати інших гравців в команді, підтримувати їх вогнем, ділитися зброєю та відписувати «дякую» за найменшу позитивну інтеракцію. Та мені зовсім не подобалося вести команду чи приймати рішення типу «йдемо в цю арку чи в ту?». Зазвичай я приймав невдалі рішення і через мене команда швидко програвала.

Виявилося, що мої ігрові вподобання перейшли у мою роботу. Зараз мені найбільш комфортно працювати на підсилення команди, будувати всередині атмосферу довіри та фану, підкручувати та покращувати наявні процеси, підключатися до процесів інших людей.

Та працювати ком’юніті-менеджером без «менеджерської» складової неможливо (особливо якщо відділ ком’юніті-менеджмента складається з однією людини 🥹). Змушений вчитися приймати рішення, управляти командою, проявляти ініціативу та оцінювати ризики. Всі управлінські рішення приймаю через великий внутрішній спротив. Цікаво спостерігати, відмічаю це як свою зону росту.

А що вам більш комфортно: підтримувати та виправляти, чи управляти та приймати рішення? І чи можна взагалі розділити ці два формати роботи?
🔥9👍1
Так, сьогодні у Львові ми із МетаСпільнотою запустили курс із побудови спільнот. 23 студент_ки будуть розбирати сегменти Community Canvas. Порефлексую вже після завершення курсу, спробую наприкінці дня збирати найцікавіше з того, про що казали спікер_ки (бо для мене це також можливість повчитися і дізнатися більше про ком'юніті-менеджмент, хоч я і спікер + маркетолог курсу 😅)
9
Дизрайтер pinned «46 Не порівнюйте свою спільноту з іншими головне правило здорових ком'юніті-менеджер_ок Рано чи пізно вам захочеться це зробити. Можливо, ви натрапите на таргетовану рекламу іншої спільноти. Або побачите інтерв'ю засновни_ці спільноти в одному з найбільших…»
49
Що корисного було в перший день
курсу про побудову спільнот від МетаСпільноти та ІЛУ УКУ
розкажу тільки те, що стало відкриттям для мене

Вчора пройшов перший день офлайн-частини курсу про побудову спільнот. Що цікавого я почув в цей перший день (про свою лекцію говорити не буду 😅):
👉 Є два типи груп: спільнота та спілка. Відрізняються вони причиною, через яку люди об'єднуються в групу. Спілка — це об’єднання з метою досягнення певної цілі, спільнота — об’єднання через емоційний зв’язок.
👉 Раціональність — це усвідомлення співвідношення між витратами та вигодами. Та ось в чому питання: чи раціонально людям об’єднуватися в групи?
👉 Спільноти об'єднуються не тільки навколо місії та цілі, а й навколо спільних рис (ідентичності). У людини є декілька ідентичностей. Особиста ідентичність побудована на основі того, як ви розумієте, що зло, а що добро. Є особиста ідентичність — це те, як ви себе бачите, ваш образ себе. Рольова ідентичність — це те, що дозволяє нам розуміти, як поводити себе в ситуації на основі того, як себе поводять інші люди. Соціальна цінність — ідентичність, в якій ми знаходимося, навіть коли вона неактуальна/не несе користі (на відміну від рольової).
👉 Community Canvas треба заповнювати крізь дві призми: який стан у спільноти зараз і якою ви хотіли, щоб вона була.
👉 Три магічні питання: "що ми бачимо?", "що це означає?", "що з цим робити?".
👉 Переваги та бонуси в спільноті зачасту є колективним благом — ресурсом, який доступний всім учасникам незалежно від минулих дій (наприклад, довжини перебування в спільноті або участі в активностях спільноти). Через це у людей вмикається режим "немає сенсу щось робити, адже я і так отримаю щось хороше". Тому є сенс підійти до спільноти як до спільного ресурсу, який доступний тільки тим, хто долучається до цього ресурсу.
👉 8 передумов творення спільноти спільного ресурсу:
- чіткі межі спільного ресурсу та спільноти
- правила спільноти враховують локальний контекст
- прийняття рішень за участі громади чи учасни_ць спільноти
- моніторинг спільного ресурсу
- доступні механізми вирішення конфліктів
- право на самоорганізації
- градуйовані санкції (тобто не одразу видаляють зі спільноти за порушення правил)
👉 При виборі того, що робити зі спільнотою, відштовхуйтеся від того, що принесе найбільший impact за найменшої кількості зусиль.
👉 Наскільки людині легко долучитися до ініціативи в спільноті? Чим складніше, тим менше шансів, що вона до цієї ініціативи долучиться.

Ще є можливість записатися на онлайн-частину курсу 💫
8
Курс, який варто пройти
і який я пройшов
Те, як я люблю працювати з даними, говорить хоча б те, що я вже двічі виступав з темою "Як досліджувати аудиторію", де розповідав про глибинні інтерв'ю, кількісні та якісні дослідження, пошук інсайтів та тестування гіпотез.

Більшу частину цих знань я отримав емпіричним шляхом, на власному досвіді. Це хороший шлях, якщо у вас є право на помилку. Але якщо ресурси обмежені, то краще підготуватися до роботи з даними і використати їх по максимуму. Для цього раджу курс "Це не клікбейт!", який пройшов декілька місяців тому. Це онлайн-курс про те, як трактувати соціологічні дослідження, тому це must see для тих, хто працює із кількісними дослідженнями. Та я би радив пройти курс навіть тим, хто в цілому працює із даними.

Курс безплатний, ще й сертифікат для Лінкедіна дадуть 😉 Пройшов його за два вечори, багато практичних завдань, зареєструватися можна за посиланням.
🔥9👍1