Дизрайтер
1.09K subscribers
112 photos
163 links
Говорю про спільноти, менторство, комунікації та турботу про себе.

Автор: @yaroslav_boruta

Підписатися на email-розсилку: https://diswriter.substack.com/

Підтримати Дизрайтер: https://base.monobank.ua/6X7AakrHjwf5MP
Download Telegram
30

Є така категорія продуктів, які я називаю "дрібним шрифтом". Це ті продукти, в яких дійсно треба читати умови користування, періодичні розсилки та розділ F.A.Q. на сайті. Любов цих продуктів до сірих патернів вражає. Наприклад, ви знали, що у CCleaner неможливо автоматично відмінити платну підписку? Для цього треба писати в службу підтримки на пошту.

Схожа ситуація і в сервісі для збереження фото та відео Photobucket. Вони прибрали безплатний тариф і через це відправили мені листа з пропозицією заплатити за перехід на платний або видалити акаунт (скріншот 1). Та перейшовши за посиланням, виявляється, що можливості видалити акаунт...немає. Це треба робити вручну, написавши службі підтримці (скріншот 2) 🫠

Стикалися з такими речами при взаємодії з улюбленими сервісами? Як на це реагуєте?
👍6🔥3
31

Є така щотижнева розсилка Service95 від Дуа Ліпи (так, try to hallucinate 😏). Це такий авторський дайджест з добірками книг, музики, інтерв’ю та ресторанів. Періодично потрапляють новини з концертів Дуа. Красиво зверстано, є декілька мов розсилок на вибір, краса.

І у цієї розсилки є одне з найбільш вдалих рішень на сторінці…відписки від розсилки. При спробі це зробити у вас буде вибір — відписатися одразу або поставити підписку на паузу на декілька тижнів. Так виглядає турбота про підписника/-цю, яким може подобатися розсилка в цілому, але не «зайшли» останні випуски.

Це рішення погано спрацює з розсилками компаній, а ось для авторських розсилок це крутий прийом для утримання юзерів.

А ви читаєте email-розсилки? Що порадите?
👍7
Зараз працюю з кібербезпековою спільнотою від SET University. Запустилися з нуля в січні цього року, і за цей час вже випустили гайд для джунів (який постійно оновлюється учасниками/-цями), запустили подкаст про кібербезпеку та почали проводити івенти.

29 серпня якраз будемо говорити про те, як та навіщо ми запустили подкаст «Гугл не розкаже» разом із Head of QA в EVO. Ще ми поговоримо про те, яким буде другий сезон, як виглядає продакшен і скільки це коштує (говорити про гроші — суцільне задоволення 😛).

Івент пройде в Discord. Реєстрація не потрібна, достатньо перейти за посиланням https://discord.gg/CakBADnyMR?event=1142864465646338138. Раджу зайти вже зараз, натиснути "Цікаво" (щоб прийшло сповіщення в Discord) та у налаштуваннях додати івент собі в Google Календар.
6
Ви прочитаєте багато таких публікацій сьогодні. Тому скажу просто — купуйте українське, підтримуйте українське, читайте та слухайте українською.

Тільки минулого року я зрозумів, наскільки люблю цю країну. Краще пізно, ніж ніколи.

З Днем Незалежності, Україно! 🇺🇦
12👍1
За 4 роки я запустив три подкасти:
- корпоративний, де говорив зі своїми колегами з різних відділів. Це було важливо, бо компанія мала 120+ людей, і дехто не знав, що відбувається за межами їхнього відділу
- про рекламу, де ми знову ж таки з колегами розбирали рекламні кейси, говорили про тренди та майбутнє реклами. Ми встигли випустити 4 епізоди і збиралися записувати наступний 24 лютого. Ну ви зрозуміли, що було далі 🥲
- про кібербезпеку де простими словами говоримо про важливі речі, від пошуку першої роботи до участі в кіберзмаганнях.

Останній подкаст вийшов найбільщ sustainable: ми вже мали рекламну інтеграцію, у нас є мінімальний бюджет на продакшен та ми вже записали 5 випусків (послухати можна поки що 3 з них).

Цей подкаст — «Гугл не розкаже», і ми беремо участь в голосуванні на премії «Слушно» від Megogo. І я буду радий, якщо ви проголосуєте саме за нас — в розділі «Наука та технології».

P.S. Якщо вам потрібен монтажер на свій подкаст або є питання по запуску подкастів — пишіть в коментарях, спробую допомогти ☺️
7
Найкрутіший момент в житті кожної спільноти - це коли із набору ідей, контенту та запрошених людей вона перетворюється на живий організм. З`являються перші обговорення, виникають меми та гарячі професійні обговорення. Якби ж тільки можна було одну й ту саму спільноту запускати декілька разів, щоб насолоджувати знов і знов цим відчуттям 😅 Та завдяки платформі TheWays, її кофаундерці Nataliia Yelenevych та Max Tkachuk я отримав чергову можливість запустити спільноту. Разом з командою Service.so ми запустили спільноту для продуктових та UX/UI-дизайнерів/-ок.

За 3 місяці, які ми працювали з командою, ми провели дослідження ЦА спільноти, сформували Community Canvas, запланували роботу, визначили KPI та запросили перших учасників/-ць. І ще багато внутрішньої невидимої роботи.

Stay tuned! А я пішов запускати нові спільноти 😏
9
Цей пост я мав написати ще 6 тижнів тому, але коли все несеться — то все несеться 😅
Закінчую менторство на програмі Women for the Future від Happy Monday. Цей проєкт розпочали ще минулого року, і ось цього року я долучився до нього як ментор. Для мене це в першу чергу — можливість підтримати надзвичайно талановитих жінок, з якими ми будемо разом працювати на українському ринку.

Мені цей проєкт показав, що менторство — важка праця, де треба балансувати і знаходитися у постійному діалозі. Не нав`язувати власний досвід, бо в пріоритеті - інтереси менті.

До речі, про своїх менті я ще напишу окремий пост, бо дуже хочу, щоб вони знайшли свої зіркові проєкти! 😎

А ви менторите/працюєте з ментором/-кою? Який ваш досвід?
7👍1
32
Відмовляйтеся від KPI
відпустіть метрику. якщо вона потрібна — вона до вас повернеться

При запуску нової спільноти я люблю використовувати зв`язку з трьох метрик:
1. Запити. Метрика визначає кількість питань від учасників/-ць спільноти чи user generated content.
2. Повідомлення. Метрика визначає кількість повідомлень в спільноті, за вирахуванням запитів.
3. Насиченість. Метрика визначає середню кількість повідомлень в межах одного обговорення. Вираховується за формулою "повідомлення : запити = насиченість".

Ці три метрики дозволяють мені швидко зрозуміти, наскільки спільнота активна. Водночас, "насиченість" знижує похибку, яка виникає через мене як активного ком`юніті-менеджера. Мене не обманює велика кількість запитів, які міг створити я сам, адже вони потребують подальшої залученості від спільноти.

Я обожнюю ці метрики. Та зазвичай через 3-5 місяців роботи я відмовляюся від них. Чому? Тому що ці метрики втрачають свою роль. Спільнота на цьому етапі розвивається до того рівня, коли треба дивитися на інші показники — наприклад, на кількість проведених івентів чи кількість донейтів.

Ще одна проблема — це автоматизація. Автоматизувати підрахунок деяких метрик складно. Рахувати вручну кількість повідомлень на місяць? Що ж, удачі. Коли я був ком`юніті-менеджером в Навзаєм, в один з місяців я нарахував 1800 повідомлень. Уявіть, скільки часу знадобилося, щоб підрахувати цю кількість вручну 😉

Саме тому я раджу переглядати KPI ваших спільнот або інших продуктів раз на 3-4 місяці.
А як часто ви переглядаєте свої KPI та North Star Metric? Як розумієте, що треба їх замінити?
13
33
Які метрики використовувати в спільноті?
перелік, який хочеться додати в збережені і ніколи не використовувати

Раз я вже заговорив про метрики, то розкажу, з якими метриками я ще працюю в спільнотах. Цей перелік -- узагальнена картина, адже кожна спільнота унікальна, як і набір її KPI.
Загальна кількість учасників/-ць. Визначає, наскільки велика ваша спільнота.
Є дві новини: хороша та погана. Хороша -- це те, що кількість учасників/-ць зазвичай тільки збільшується. Погана новина -- якщо показник завис на одному рівні або повільно падає, вже пізно пити Боржомі щось робити.

Нові учасники/-ці. Визначає, скільки нових людей доєдналося до спільноти.
Я не надто покладаюся на цю метрику на старті спільноти, бо саме в цей час ви запускаєте промо-кампанію, ефект новизни і все таке. Далі все просто: якщо спільнота розвивається, цей показник постійно зростає (стрімко чи ні — це вже питання до маркетингової стратегії, відкритості спільноти, її спрямування тощо).

Кількість контенту. Визначає, скільки публікацій/випусків подкасту/дописів в медіа від спільноти вийшло за місяць.
Ця метрика має сенс тільки у зв`язці з іншими. Наприклад, якщо кількість контенту постійно зростає, а кількість реакцій та нових учасників/-ць залишається на незмінному рівні - варто дослідити запит аудиторії та створювати інакший контент.

Реакції. Визначає, скільки реакцій (вподобайок, шерів, коментарів) зібрав контент в спільноті.
Як і кількість запитів, ця метрика визначає активність спільноти. Якщо людині не лайкає публікації та не шерить анонси івентів спільноти, то вона не готова вкладати свій час у взаємодію зі спільнотою. А значить вона не бере участі у житті спільноти.

Цінність учасника/-ці спільноти. Визначає, скільки грошей в середньому учасник/-ця спільноти приносить в місяць. Вираховується за формулою «дохід з усіх активностей спільноти : кількість учасників/-ць спільноти».
З першого погляду, метрика не надто справедлива, адже у великих спільнотах ви можете мати 5% активних учасників/-ць з усієї маси людей. Ще менше з них буде платити за продукти та послуги в спільноті. Та якщо ви хочете монетизувати спільноту та зробити її автономною — це має бути вашим улюбленим KPI. Його теж варто розглядати в сукупності з іншими метриками. Наприклад, якщо в спільноту додається багато нових людей, а цінність учасника/-ці спільноти стрімко падає - значить, треба попрацювати над онбордингом та комунікацією щодо платних послуг всередині спільноти. Можливий варіант, що заходить просто не ваша аудиторія, але будемо оптимістами :)

А які метрики ви використовуєте у своїх спільнотах?
👍5
З точки зору швидкого отримання трафіку, рішення вірне: новину опублікували всього через 43 хвилини після оригінальної публікації в Телеграм-каналі FEDOROV. І саме її я обрав серед інших дописів на тему запуску ETSY в Україні.

Та чи стану я довіряти цьому виданню? І наскільки така двомовність корисна для SEO? Питань багато 🥲
😢2
Дизрайтер pinned «32 Відмовляйтеся від KPI відпустіть метрику. якщо вона потрібна — вона до вас повернеться При запуску нової спільноти я люблю використовувати зв`язку з трьох метрик: 1. Запити. Метрика визначає кількість питань від учасників/-ць спільноти чи user generated…»
34
Що почитати по фасилітації для новачків?
pov: у вас є 5 днів підготуватися до першої в житті фасилітації

В суботу я провів свою першу фасилітацію — на стратегічній сесії Клубу випускників Української Академії Лідерства. Сесія тривала 12 годин, так що я досі під враженнями 😅 Зате тепер я знаю, що ком`юніті-менеджерам/-кам простіше переходити в фасилітацію. Відстеження групової динаміки, вирішення конфліктів, створення спільного робочого простору, модерація, пошуки спільного — все це я роблю щодня як ком'юніті-менеджер.

Поки обробляю побачене/почуте/прожите на сесії, поділюся переліком ресурсів, які мені допомогли підготуватися до фасилітації:
- абетка фасилітації «Тобто» від Іншої Освіти. Для того, щоб краще розуміти, про що говорять в посібниках та книгах з фасилітації.
- посібник «Ідеї. Натхнення. Рішення» від Іншої Освіти. Фокус в посібнику на роботі тренера/-ки та на неформальній освіті, тож фасилітацію розглядають лише як один з інструментів. Із цікавого — є величезна добірка методик для створення спільного енергетичного простору групи та знайомства.
- «Facilitator's Guide to Participatory Decision-Making», автор Sam Kaner. База, ґрунт, фундамент. Просто, зрозуміло, з прикладами та схемами про фасилітацію. На жаль, варіанти два: або прочитати російською, або англійською. Українською книгу не переклали, так би придбав собі в бібліотеку.
- збірка рекомендацій за результатами серії освітніх подій «Мережування київських ініціатив та активістів». Це зовсім не про фасилітацію, а в цілому про спільноти в громадському секторі. Але знайшов трохи інформації про взаємодію з командою спільнот та про вирішення конфліктів.

Поділіться в коментарях своїм досвідом фасилітації (якщо він був) 🤝
7🔥3👍1
«Східний менті» шукає ментор_ок для роботи з підлітками
Перший серйозний менторський досвід я отримав саме в «Східному менті». Це двомісячна програма з 12 офлайн-зустрічей із підлітками для вирішення їхніх запитів. Запити абсолютно різні, від «Хочу впевнено говорити на широку аудиторію» до «Хочу вміти зверстати сайт на Figma».

Мені з моєю менті Дашею дуже пощастило. Завдяки їй я зрозумів, що менторство — в першу чергу діалог, а не одностороннє постачання корисної інформації за запитом.
У нас були зустрічі із проєктною менеджеркою Happy Monday, засновницею агенції по роботі з громадськими організаціями та продюсеркою подкастів. Ще були вправи на створення презентацій та швидке формування питань. Бо менторство не має бути нудним 🥸

Пройшов час і тепер Даша стала частиною команди «Східного менті» та відповідає за роботу з ментор_ками . А я хочу допомогти їй набрати крутих людей в менторський пул (мені з вами потім разом обговорювати наших менті і тусити 😅).

Зареєструватися можна до 31 жовтня. Актуально для тих, хто територіально знаходиться у Києві, Харкові, Львові, Дніпрі, Полтаві або Черкасах.

Якщо є питання по тому, як проходить програма, як ви взаємодієте з менті або які основні запити у менті — пишіть в коментарях 🤝
4👍1
Дизрайтер pinned ««Східний менті» шукає ментор_ок для роботи з підлітками Перший серйозний менторський досвід я отримав саме в «Східному менті». Це двомісячна програма з 12 офлайн-зустрічей із підлітками для вирішення їхніх запитів. Запити абсолютно різні, від «Хочу впевнено…»
35
Що почитати по фасилітації та неформальній освіті новачкам? vol. 2
якщо ви прочитали цей пост і вам замало

У відповідь на попередній пост з ресурсами по фасилітації прийшов Андрій @andriitanich з БУР, і порадив купу корисних ресурсів з неформальної освіти в цілому та фасилітації зокрема. Ми з ним вирішили зробити спільну публікацію, а на своєму каналі Андрій розкаже більше про свій досвід фасилітації. Зараз він волонтерить у Львівській області, нарощує організаційну можливість місцевих молодіжних інституцій. Так що підписуйтеся на канал, особливо якщо працюєте в громадському секторі.
Нижче — зібрані ресурси, з посиланнями та короткими описами. Корисного читання!

- Ідеї. Натхнення. Рішення. Друга частина посібника з такою ж назвою, який я згадував в попередньому пості. Нові ідеї, вправи, підходи, корисна річ.
- Посібник для менторів «Рівний рівному». Збираюся прочитати цей посібник наступним, бажано перед стартом менторства в «Східному менті» (до речі, набір триває до 31 жовтня, ще є час). За цим посібником, зокрема, вчаться ментор_ки в УАЛ.
- Освітня збірка «Усі різні усі рівні». Максимально практичний посібник з ідеями, ресурсами, методами та вправами з неформальної освіти. Фокус на міжкультурну освіту, тож раджу звернути увагу на освітню збірку, якщо у вас проєкти/кампанії, що боряться з расизмом, антисемітизмом чи нетерпимістю.
- Can you draw it for me. Блокнот для розвитку візуальної комунікації фасилітатор_ок. Для мене це поки що величезна прогалина, та й з переходом в онлайн із ковідом це здавалося непотрібним. Андрій переконав мене, що треба підтягнути навички і в цьому напрямку 🙂 У блокнота тільки один мінус — він російською, але його розробила українська команда.
- Колекція досвіду молодіжної роботи, що базується на підходах і стандартах Ради Європи. На відміну від попередніх ресурів, це не гайд і навіть не добірка корисних прийомів, а скоріше історії того, наскільки важливою є фасилітація та неформальна освіта в цілому. Занадто формальна та складна мова як на мене, тож це вже для тих, хто осилив попередні матеріали.
- Каталог кращих практик молодіжної роботи. Вчіться у найкращих і буде вам щастя. Цікаво погортати каталог і дізнатися, а хто як справляється з викликами в своїй роботі (в тому числі, фасилітаторській). Має виходити щороку, за посиланням версія 2020 року, точно є ще за 2019.
- Громадянська освіта: як втілити на практиці. Величезний підручник з молодіжної громадянської освіти від проєкту IREX та USAID. Є інформація про те, як будувати тренінги та активізувати молодь.

P.S. До речі, з Андрієм познайомилися на нетворкінгу спільноти «Навзаєм», в якій я працював 10 місяців. Світ тісний 😁
9🔥1
Лонг сторі шорт: я завжди скептично ставився до побудови особистого бренду. Просто роби хороший продукт і все буде добре, хіба ні? Та коли я почав працювати зі спільнотами, виявилось, що особистий бренд є у всіх — навіть, якщо ви ним не займаєтесь. Питання тільки в тому, який саме 😅

Окрім спільнот, мій скептицизм до особистих брендів змогла побороти тільки Катя Мокровольська, з якою ми якраз познайомилися на одному з івентів "Навзаєм". Вона — PR-менеджерка із понад 5-річним досвідом роботи з технологічними компаніями в Україні, Європі та США. Тепер ми обмінюємося експертизою: Катя мені пояснює, як качати особистий бренд і не страждати, а я — про те, як запускати спільноти і страждати в будь-якому випадку.

Завтра, у вівторок о 19:00, Катя проводить воркшоп з побудови бренду на LinkedIn. Так, на тій самій платформі із жахливим інтерфейсом та професійним нетворком 😅 Через Лінкедін я шукаю експерт_ок на подкаст, учасників та учасниць на івенти, менті на консультації. Впевнений, ви зможете з Лінкедіну витиснути ще більше — достатньо зареєструватися на воркшопі та оплатити його. Ми вже проводили лайт-версію такого воркшопу в "Навзаєм", і це був підпал 🔥
Воркшоп триватиме 3 години, участь коштує 400 грн.

Розкажіть, що ви думаєте про особистий бренд. Чи є він у вас, який саме? Як ви з ним працюєте?
#реклама
6
Дизрайтер pinned «Лонг сторі шорт: я завжди скептично ставився до побудови особистого бренду. Просто роби хороший продукт і все буде добре, хіба ні? Та коли я почав працювати зі спільнотами, виявилось, що особистий бренд є у всіх — навіть, якщо ви ним не займаєтесь. Питання…»
36
Як захейтити власне рішення задачі та отримати від цього користь
або як перемогти, готуючись програти

Коли я сідаю за вирішення задачі, яке займе більше години, я одразу піддаю сумнівам свою можливість цю задачу виконати. Наприклад, я хочу збільшити кількість підписників та підписниць у себе на каналі через платну рекламу в Телеграмі. Одразу у мене виринають такі думки:
- знов не буде часу на створення контенту для каналу, і нові люди будуть швидко відписуватися
- Телеграм заборонять протягом року
- в каналі немає чітко визначеної аудиторії, і його важко просувати
- я не знаю, хто читає мій канал та корисний цей контент

Якщо перечитати цей список пару разів, бажання щось робити відпадає. Та я зрозумів, що така самокритика -- це аналог просмажки резюме в Happy Monday або пітч-челенджів у стартапах. Я ніби «простукую» свою задачу, визначаю слабкі місця, підсилюю їх та нейтралізую загрози. Такий собі ризик-менеджмент на мінімалках 🥲

Всі сумніви та загрози я збираю в таблицю, яка складається з 3 стовбців:
- загроза. Пишу, з якими загрозами можу стикнутися в процесі роботи над задачею.
- рівень загрози. Обираю один з наступних рівнів: критичний (це може знищити задачу як таку), низький (гарно було б нейтралізувати, та може й почекати) та регулярний (не на «вчора», але сьогодні вже варто сісти та попрацювати над ризиком). Є ще рівень «не можу виправити», для тих загроз, на які я слабко впливаю. Наприклад, я не можу вплинути на потенційну заборону Телеграму в Україні.
- як нейтралізувати. Пропоную все, що може прибрати загрозу або мінімізувати її шкідливість.

Раджу також прочитати пост Наталі з TheWays, після якого я вирішив розповісти про свою схему нейтралізації ризиків. Там зокрема є класне питання для інвестор_ок від стартапів: «Якщо б ви через кілька років побачили, що наш стартап зафейлився, то чому б це було?»

А як ви перевіряєте свої задачі на життєздатність? Аналізуєте ризики, критикуєте себе? Чи просто імпровізуєте?
5👍4🔥2
Можливість для дизайнер_ок, продуктових менеджер_ок та фаундер_ок стартапів / 9 листопада, 18:00
Кожна спільнота — це як квиток на подорож. Приміром, запустили спільноту продуктових дизайнер_ок SO Community — і звідти я познайомився з UX/UI-рісьорчеркою Приватбанку, власником величезної паперової бібліотеки з книг по дизайну та продуктовою дизайнеркою мобільного додатку з доставки продуктів. Це магія ⭐️

Створення корисних та доступних продуктів — це теж подорож. Про це й будуть говорити на онлайн-зустрічі «Building an Accessible App: FlixBus Journey and Key Takeaways» від Sigma Software. На ній також розберуть:
- як забезпечити цифрову доступність для бізнесу згідно європейського законодавства
- як використовувати ChatGPT для підтримки стандартів доступності
- з якими проблемами можна стикнутися (на прикладі кейсів FlixBus).

Зустріч відбудеться вже сьогодні, в четвер, 9 листопада, о 18:00. Участь безплатна за умови реєстрації 😏
👉 Зареєструватися на івент
#реклама
🔥21
Дизрайтер pinned «Можливість для дизайнер_ок, продуктових менеджер_ок та фаундер_ок стартапів / 9 листопада, 18:00 Кожна спільнота — це як квиток на подорож. Приміром, запустили спільноту продуктових дизайнер_ок SO Community — і звідти я познайомився з UX/UI-рісьорчеркою Приватбанку…»