Дизрайтер
1.09K subscribers
112 photos
163 links
Говорю про спільноти, менторство, комунікації та турботу про себе.

Автор: @yaroslav_boruta

Підписатися на email-розсилку: https://diswriter.substack.com/

Підтримати Дизрайтер: https://base.monobank.ua/6X7AakrHjwf5MP
Download Telegram
Часто хочу поделиться интересным кейсом или исследованием, но отдельный пост под них не сделаешь. Хотели б обсуждать такие штуки в отдельном чате?
Anonymous Poll
48%
Да, у нас будет своё сообщество!
52%
Ой нет, лучше буду просто читать канал.
Всем привет. Наверное, не стоит говорить, почему я молчу здесь так долго. Просто 24 февраля я проснулся в 5 утра от звонка с криками "По всей стране обстрелы". Россия напала на Украину, и это логическое продолжение той войны, которая происходит с 2014 на востоке Украины.

Сейчас я в относительной безопасности, остаюсь в своей стране. Я продолжаю работу: пишу статьи и даю комментарии для украинских медиа, продаю постеры на благотворительность, помогаю другим людям находить работу и делюсь полезными контактами. В общем, я делаю всё, что и раньше, но с одной поправкой: каждый день я знаю, что война продолжается, каждый день гибнут мои сограждане и стирается уникальное лицо моих любимых городов.

Я долго и много работал в российском инфопространстве. Я вёл сообщество маркетологов со всего СНГ, договаривался за интервью с Максимом и Ирой Ильяховыми, брал интервью у руководителей российских email-агентств и авторов рассылок, следил за работой российских графдизайнеров и иллюстраторов.

Теперь я начинаю отстраивать свою идентичность как специалиста заново. Я ищу другой язык, другие формы и другие ценности. Потому что работать по-старому я не хочу и не могу.

Я благодарен всем, кто читал меня эти несколько лет. Это будет последний пост на русском. Знаю, что многие из моих подписчиков живут в России. Если вы хотите продолжать поддерживать меня — оставайтесь, переводите через гугл транслейт, смотрите иллюстрации, которые перевода не требуют. Я пойму, если вы отпишитесь — сейчас слишком много информации, и она бывает травматичной.

Я продолжу писать о том, чем занимаюсь: о текстах и визуале, о фрилансе и работе с заказчиками, об искусстве и выставках. Буду рад, если вы останетесь со мной.
👍1911🔥4😢4
Дизрайтер pinned «Всем привет. Наверное, не стоит говорить, почему я молчу здесь так долго. Просто 24 февраля я проснулся в 5 утра от звонка с криками "По всей стране обстрелы". Россия напала на Украину, и это логическое продолжение той войны, которая происходит с 2014 на востоке…»
Прикольний пуш на сайті Читомо. Він з'явиться, якщо перебувати на одній сторінці більше трьох хвилин і нічого не натискати. Гарний приклад ненав'язливого заклику до підтримки медіа.

До речі, для Читомо я редагував величезний матеріал в двох частинах — переклад-адаптацію дослідження британської ілюстраторки Лізи Малтбі. Раджу почитати, ось тут перша і друга частини.
🔥9👍2
З Днем журналіста та журналістки всіх, хто невпинно бореться на інформаційному фронті кожного дня, з кожним матеріалом! Адже без журналістики не існуватиме й здорового суспільства. 💛💙

В честь цього дня хочу порадити корисні Телеграм-канали для журналістів, які я сам читаю:
- Редакторка від головної редакторки The Divoche. Багато новин та можливостей для медіа-працівників, ну і впізнаваний стиль дописів.
- Станковий кулемет від Насті Станко. Вона головна редакторка Громадського (якщо не помиляюсь), в канал робить шери своїх матеріалів із влучними коментарями. Хоча кого я обманюю, я тільки заради її коментарів підписаний на канал :)
- Репортерське пальто від Світлани Ославської. Цей канал повернув мені бажання далі займатися журналістикою. Хоча зараз це епізодичні проектні роботи, я з теплом продовжую читати "Репортерське пальто" з мрією про потужний крутий художній репортаж в майбутньому.
- ДовгийПес від Отара Довженко та Людмили Смоляр. Проект, з якого я вперше дізнався про "внутряки" журналістської роботи: про етику, зарплати, фактчекінг тощо. Раніше у них була ще розсилка, та на жаль вона закрилась.
- Хроніки зникнення від Еви. Вона раніше працювала в "Гратах" та в інших медіа, та зараз через множинний склероз перейшла на створення ілюстрацій до матеріалів інших журналістів. У неї також влучні коментарі в каналах + для свого медіа можете замовити у неї ілюстрації під статтю.
5
Не знаєте, як заповнити профіль на LInkedIn. Хочете нарешті зробити CV (бо ніби воно є у всіх ваших колег). Втомилися отримувати відмови по вакансіям вашої мрії. Вже 2 роки розробляєте власний сайт-портфоліо (прям як про мене сказано).

Я спробую вам допомогти, бо я — один з кар'єрних консультантів в проєкті «Твоя кар’єрна перемога» від Happy Monday, USAID Ukraine та IREX Ukraine.

Відчуваю. що нарешті з'явився ресурс на те, щоб безоплатно допомагати молоді (тобто таким, як я. Так, я все ще молодь. Ей, я взагалі-то народився вже в незалежній Україні 🙃) знаходити роботу, писати класні мотиваційні листи, не вигоряти та не брати забагато проєктів за один раз. Тобто, не робити помилок, які я встиг наробити, починаючи з першої роботи, на яку я влаштувався ще у 2008 році.

Дізнатися більше про проєкт можна тут.
Записатися до мене на консультацію можна, обравши дату та час в Calendly.
👍43
20

Я вигорів/Я вигоріла, що мені робити прямо зараз?
Емоційне вигорання — велетенський маскл-кар, що несеться в прірву. І ви сидите всередині 😱 Прямо зараз у нас мало шансів одразу зупинити цю машину. Та ми можемо максимально сповільнити її рух, щоб спокійно вибратися з неї і пересісти на велосипед (бо це екологічно).

📛 Увага: за найменшої можливості зверніться до психолога чи психотерапевта, щоб пропрацювати емоційне вигорання. Якщо немає сил шукати спеціалістів, напишіть в коментарі або мені в особисті, я надам контакт знайомої психологині.

Єдине правило сповільнення вигорання звучить так: «Сфокусуйтеся на отриманні мінімально допустимого результату із мінімально допустимими зусиллями». І я реалізую його такими способами (можливо, додасте якісь свої?).
1️⃣ Проходжу тест на емоційне вигорання. Раджу тест від курсу, в розробці якого я брав участь (обережно, російськомовний). У жодного тесту не буде гарантований результат, бо життя — це не банк, гарантій тут немає. Та результат тесту ніби дає сертифікат «У мене — емоційне вигорання», і полегшує подальші кроки.
2️⃣ Не пишу нічого у себе в соцмережах. Робити рілзи, пости і сторіз утомлює, і вимагає постійної мікроуваги до лайків та коментарів. А ресурс під час вигорання зараз занадто обмежений.
3️⃣ Споживаю більше контенту довгої дії: книг, фільмів, серіалів, сюжетних комп`ютерних ігор. Півгодини читання книги втомлює мене набагато менше, ніж півгодини перегляду ТікТоку. Хоча ТікТок відкрити набагато простіше :)
4️⃣ Надаю пріоритет заняттям, які потребують мінімум зусиль, та приносять радість незалежно від результаті. Для мене це — читання, танці і прогулянки у найближчі кав`ярні.
5️⃣ Не записуюсь на професійні курси, воркшопи, семінари, майстер-класи та вебінари. Ви не уявляєте, скільки ресурсу треба, щоб вижати всю воду з більшості освітніх продуктів, та використати ці знання на практиці. А наше правило — про мінімальні зусилля, не забувайте.
6️⃣ Починаю дотримуватись графіку роботи (ого, нарешті!). Робота по вечорах та на вихідних — добре в короткостроковій перспективі, вимушено для особистого проєкту, і смертельно для класичної щотижневої роботи. Зараз я намагаюсь не переписуватися по роботі по вихідним та після 20:00. Так, навіть якщо дуже хочеться. Так, інколи я забуваю про це своє правило.
7️⃣ Домовляюсь з керівником про зміну формату роботи. Це може бути: зменшення робочих годин (із відповідно зменшенням заробітної плати), найм помічника, перехід на парт-тайм чи проєктну роботу, оплачувана чи неоплачувана відпустка тощо.
8️⃣ Записую плани та найменші задачі по роботі. У мене на будь-якій роботі є роадмап на один чи три місяці, план на день, план на тиждень, і я закріплюю важливі повідомлення в діалозі з колегами. Адже під час вигорання мозок швидко втомлюється, а нам не треба його перевтомлювати слідкуванням за купою задач.
9️⃣ Планую менше, ніж можу зробити. На одній з попередніх робіт я півроку працював по вечорах і вихідних, поки не дізнався, що можна просто ставити менше задач на спринт — і навіть якщо не зроблю якусь з них, мене не звільнять. Фантастика!
🔟 Якщо з керівником не вдається домовитись — змінюю роботу. Критерії такі: її не треба довго шукати (робота по знайомству), вона на парт-таймі і у знайомій вам сфері.
1️⃣1️⃣ Говорю з близькими та друзями про свій стан, та прошу про допомогу. Періодично дружина вичитує мої тексти, а моя колега-ілюстраторка вже декілька разів готувала макети моїх робіт до друку. Це допомагає мені зосередитися на відновленні, допоможе і вам.

Цього невеликого переліку вистачить на найближчий місяць. Ви зможете перевести подих і зробити щось для відновлення від емоційного вигорання.

Напишіть в коментарях, на чому варто зосередитися більш детально, або можливо що змушує вас сказати: «Що за некорисний пост мені потрапив до стрічки новин!».
🔥104
Дизрайтер pinned «20 Я вигорів/Я вигоріла, що мені робити прямо зараз? Емоційне вигорання — велетенський маскл-кар, що несеться в прірву. І ви сидите всередині 😱 Прямо зараз у нас мало шансів одразу зупинити цю машину. Та ми можемо максимально сповільнити її рух, щоб спокійно…»
21

Раніше мене бісив великий проміжок між закінченням моєї роботи в проєкті і реалізацією всього проєкту. Напишеш тексти «Про нас», пройдеш вісім кіл правочєк, а потім чекаєш по півроку на верстку 😅 Інколи проєкт взагалі зависає в якомусь управлінському лімбі: так у мене з’явилася вкладка «Невикористане» в Трелло.

Цього тижня вийшов відеоексплейнер, для якого я написав сценарій наприкінці серпня. Радію, що не прийшлося чекати півроку на публікацію 😉

Ролик зробили разом з Linza Agency для українського медіа «Спільне». Приємного перегляду!

P.S. Тепер ви знаєте, що я пишу сценарії на замовлення. Рекомендуйте своїм колегам та звертайтеся за потреби.
6
Завтра — останній день, коли можна забронювати у мене безплатну кар`єрну консультацію в межах програми «Твоя кар’єрна перемога» від Happy Monday, USAID Ukraine та IREX Ukraine. За ці два місяці на консультаціях ми розбирали:
- як запустити професійну спільноту;
- як написати нормального мотиваційного листа;
- як зробити резюме та портфоліо, якщо ви джун;
- як пройти співбесіду, коли боїтесь рекрутерів 😏;
- як зрозуміти, куди йти далі, коли зовсім не хочеться працювати;
- де і як шукати роботу без досвіду тощо.

Можливо у вас є якийсь запит, з яким я можу допомогти. Буду радий це зробити (вдвічі більш радий, якщо ви прийдете і скажете: "А я з ДизРайтера!" 😁).
7
Дизрайтер pinned «Завтра — останній день, коли можна забронювати у мене безплатну кар`єрну консультацію в межах програми «Твоя кар’єрна перемога» від Happy Monday, USAID Ukraine та IREX Ukraine. За ці два місяці на консультаціях ми розбирали: - як запустити професійну спільноту;…»
Здається, треба робити пост про те, як працювати, коли постійно відключають світло 🙃
👍10😢1
Якщо ваш мобільний інтернет у фазі Сатурна, є час і натхнення — приходьте на дискусію в інстаграмі ГО UkrTeenScience. Трохи більше, ніж за годину, о 19:30, чекаю вас із питаннями (бажано, радикальними та провокаційними!).
3
Forwarded from UkrTeenScience🇺🇦
І все ж! Як дизайн може допомогти науці?🧐

Розберемо детальніше на фінальному етері серії "Наука креативу"!

📍Уже 30 листопада о 19:30 поговоримо про роль дизайну, його користь та можливості.

👉 Запрошений спікер — Ярослав Борута, засновник ілюстраторської спілки "VMIU" та ком'юніті-менеджер нетворкінг-платформи для фахівців креативної сфери "Навзаєм"

Також ми хочемо згадати про нашу головну дизайнерку, Єлизавету Попову, яка буде не тільки соведучою, але й поділиться цікавою інформацією за цією темою!

🫂Хутчіш зви друзів та занурюйся в науку креативу разом з нами!

Буде захопливо⚡️
5
22

Будьте чесними та відмовтесь від проєкту
Сьогодні я відмовився від великого фріланс-замовлення, яке взяв ще до повномасштабного вторгнення. Це було близько 10 сценаріїв роликів для освітнього курсу, я написав драфти семи з них. І так, я не взяв нічого за ці драфти (це погано, не робіть так! але мені можна).

Чому ж я раптом відмовився від замовлення?
Я почав бачити, що моєї експертності недостатньо для того, щоб якісно працювати, а залучити сторонніх експертів не вийшло. Мене перестала драйвити тема курсу. Я вирішив більше працювати як художник, і у мене впала пропускна можливість по проєктній роботі.

Та замовнику — як і мені, в цілому — ці причини не важливі. І це правильно. Цікаво те, що я не затягував проєкт ще на півроку, витрачаючи тижні на те, щоб переробити кожний зі сценаріїв. Я відмовився і сказав про це клієнту.

Я не пишаюся тим, що не закінчив проєкт, адже це впливає на мою репутацію як спеціаліста. Та я пишаюся тим, що був чесним із собою та своїм клієнтом.

Якщо колись ви також захочете відмовитися від проєкту, в якому працюєте, ось що раджу зробити:
1. Перевірте свої зобов'язання по проєкту. Якщо підписували контракт — зверніть увагу на відповідальність сторін, там можуть чекати неприємні сюрпризи.
2. Дайте клієнту альтернативу. Не кидайте зі словами "Проєкт не ОК, я виходжу". Запропонуйте контакти знайомих спеціалістів та посилання на професійні спільноти, де можна буде швидко знайти вам заміну.
3. Прийміть факт, щоб ви вже ніколи не зможете працювати з цим клієнтом. А також з тими, з ким клієнт поговорить. Також ви упустите цінний досвід роботи з конкретним проєктом в конкретній сфері. It happens.
4. Зробіть висновок з цієї ситуації. Так я зрозумів, що більше не буду працювати в проєктах, де у мене немає експертизи та немає змоги залучити експерта для збору фактажу. Також я буду уважніше ставитися до сигналів свого тіла та не брати проєктів більше, ніж мені це дозволяє моє здоров`я.

А як ви відмовляєтеся від проєктів? Як приймаєте це рішення? Що говорите клієнту?
🔥11👍4
Інколи хочеться чогось такого простого, без купи досліджень та оцінки різних думок. Невеликий фактчекінг, рісьорч по сайту виробника та купі нативних публікацій в різних медіа — і вийшло зібрати ось таку добірку об`єктів зі сталі "Азовсталі" для Dovkola Media.

А ви знали, що всі залізничні рейки зроблені в Азовсталі? А що висота нового саркофагу над четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС вища за статую Свободи у Нью-Йорку? Ну а може знали, що Майлі Сайрус попіарила Дарницький мост у своєму кліпі? Читайте статтю, дізнаєтесь ☀️
4🔥1
Як я прийняв свою експертність (спойлер: тепер у мене можна замовити професійну консультацію) 😌
Маю гостру алергію на "інфобізнесменів", які запускають курси "SMM за 2 тижні" та проводять беззмістовні консультації. Тому я спочатку 2 місяці консультував своїх колег за донейти. Восени — провів з десяток кар`єрних консультацій в межах проєкту "Твоя кар`єрна перемога". Відчуваю, що потренувався достатньо для того, щоб видати стабільний результат і вирішити ваш запит 🔥

У мене варто замовити консультацію, якщо вам треба:
👉 запустити спільноту проєкту і не посивіти при цьому;
👉 написати нормального мотиваційного листа, який буде мов мед для рекрутерів;
👉 зробити особистий сайт-резюме (нарешті!);
👉 пройти співбесіду, попри страх рекрутерів, СЕО та нелюбов до спілкування 😏
👉 зрозуміти, куди йти далі, коли вигоріли, працювати не хочеться, а їсти хочеться;
👉 знайти першу роботу, коли немає досвіду або ви світчнулися в нову сферу.

Консультація триває 60 хвилин. До кінця грудня вартість консультації — 600 грн. Оплатити можна на Монобанку, а потім одразу бронюйте в зручний вам час та день.

P.S. На кожній консультації зазвичай ділюсь своїми контактами для швидкого вирішення вашого запиту.
P.P.S. Кажуть, що особисті фото краще продають. Перевірю ці гіпотезу та додаю фото, яке зробила Станіслава.
7🔥4👍2
Найцікавіше буде читати коментарі до моєї "просмажки" 🙃
Forwarded from Happy Monday
Свіженька #прожарка 🔥🔥🔥

Цього разу під прицілом резюме UX/UI designer. Аналізувати нам допомагає Ярослав Борута, ком’юніті-менеджер «Навзаєм».

Його поради ми опублікуємо за годину, а поки пропонуємо самостійно переглянути резюме та залишити свої поради щодо вдосконалення ☺️
4
Forwarded from Happy Monday
⬆️ Відповідь експерта на представлене вище резюме ⬆️ 
 
🖊 Що добре у резюме?

▫️ резюме на одну сторінку, а значить у нього вже більше шансів бути прочитаним рекрутерами/рекрутерками;
▫️ нема частої помилки джунів, коли додають в резюме рядки «я ініціативний та відповідальний, дуже чесна людина»;
▫️ є гіперлінк в рядку з портфоліо (Behance) та на адресу пошти. Це зручно.

🤩 Що можна покращити (від найважливішого до найменш пріоритетного)?

▪️ блок «About Me» нічого не говорить ні про кандидата, ні про те, чому вас треба взяти. З нього навіть не можна зрозуміти, на яку позицію ви претендуєте. Раджу підглянути те, як описують себе UX/UI дизайнери/дизайнери в LinkedIn або взагалі прибрати цей блок. На етапі роботи джуна краще вкласти ресурси в написання гарного мотиваційного листа;

▪️ файл з резюме називається «Кремовый и Зеленый Творческий Резюме». Я сподіваюсь, що це були не ключові слова для нейромережі, яка це резюме сформувала 🙂 Раджу замінити назву резюме у формат «ПрізвищеUX/UI DesignerResume";

▪️ блок «What can I do» можна показати через досвід роботи в компанії, якого зараз дуже не вистачає;

▪️ логіка структури в резюме зараз така, що є загальний блок Skills і у ньому є блок Hard Skills. Підозрюю, що там мав би бути блок Soft Skills, але його немає (і це добре). Вам потрібно з цим розібратися;

▪️ у резюме вказана дата роботи в компанії. Це дата початку чи дата кінця? Так багато питань (жартую, звісно, це день початку роботи, але це не надто очевидно, коли ти переглядаєш на день сотню резюме);

▪️ у резюме є розсинхрон між заголовками блоків: 4 написані одним кеглем, два — іншим кеглем. Обидва ці заголовки мають різну вагу (заголовок та підзаголовок). З типографікою треба розібратися;

▪️ з резюме незрозуміло, наскільки добре кандидат володіє вказаними програмами. А значить незрозуміло, навіщо їх вказувати в резюме — можна прописати володіння по конкретних програмах у мотиваційному листі при подачі заявки на конкретну вакансію;

▪️ у резюме позиція вказана як UX&UI. Більш розповсюдженим є написання UX/UI. До того ж використання амперсанда погіршує читабельність конкретно у випадку цього резюме;

▪️ фото занадто тьмяне, тож рекомендував би замінити його на щось з однотонним фоном, можливо трохи більш нейтральне (так, я дуже рекрутерський старовір);
Якщо резюме для подачі на ринок США, то фотографію можна прибирати;

▪️ номер телефону можна прописати у форматі +38(000) 000-00-00, бо це покращить його читабельність;

▪️ в розділі «Education» одразу два формати представлення дат: перший — це 01.01.2022, другий — це 2020-2022, що ускладнює сприйняття резюме, тож краще залишити щось одне;

▪️ слово «part-time» пишеться через дефіс (але краще мене перевірити).

👩‍🏫 Оцінка експерта 2/10
👍10