Қирғизистон ва Тожикистон чегарадаги тўқнашувлар ортидан ўт очишни тўхтатишга келишди
Қирғизистон ва Тожикистон Ташқи ишлар вазирлари 29 апрель куни маҳаллий вақт билан кеч соат 20.00дан эътиборан ўт очишни тўхтатишга келишди. "28-29 апрель кунлари икки давлат чегарасида юз берган воқеалардан сўнг Қирғизистон Ташқи ишлар вазири Руслан Казакбаев ва Тожикистон Ташқи ишлар вазири Сирожиддин Муҳриддин вазиятни дипломатик ва тинч йўл билан ҳал қилишга келишдилар", дейилади Қирғизистон Ташқи ишлар вазирлиги эълон қилган баёнотда. Тожикистон томони ушбу баёнотни тасдиқлади. Аввалроқ Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги вазиятдан ташвиш изҳор қилган ва томонларни тўқнашувларни зудлик билан тўхтатишга чақирганди.
Қирғиз-тожик чегарасидаги зиддият: Икки томон ўт очишни тўхтатишга келишди
28-29 апрель кунлари Қирғизистон ва Тожикистоннинг чегара аҳолиси ҳамда ҳарбийлари ўртасида юз берган тўқнашувларда камида бир одам ҳалок бўлган, ўнлаб одам яраланган. Қирғизистон ва Тожикистон Ташқи ишлар вазирлари 29 апрель куни маҳаллий вақт билан кеч соат 20.00дан эътиборан ўт очишни тўхтатишга келишди. Аввалроқ Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги вазиятдан ташвиш изҳор қилган ва томонларни тўқнашувларни зудлик билан тўхтатишга чақирганди.
ФОТО-АЛЬБОМ: Президент Мирзиёев Туркманистонда
29 апрель куни Ашхободда Ўзбекистон ва Туркманистон президентларининг учрашуви бўлиб ўтди. Сўнгра улар “Туркманбоши руҳи” мажмуасига ташриф буюрди. Ўтганлар ҳақига Қуръон суралари тиловат қилинди. Туркманистон Президентининг отаси Маликгули Бердимуҳамедов хотирасига бағишлаб ифтор дастурхони ёзилди. Шу билан президент Шавкат Мирзиёевнинг амалий ташрифи якунланди./
"Сув олиш учун ҳар куни бир неча соатлаб навбатда турамиз..."
Зомин туманининг Ўртақишлоқ ва Чорвадор қишлоқларида аҳоли кунига бир неча соатлаб сув учун навбатда туради. 170та хўжалик учун биттагина сув жўмраги бор. Сувни олдин тракторда олиб келиб аҳолига тарқадати. Аҳоли сувни эшшак араваларида уйига олиб кетади. Қишлоқ аҳолиси йўлларнинг ёмон аҳволда қолаётганидан арз қилмоқда. Аҳолининг иддаосига кўра, улар сув ва йўл муаммосини ҳал этишни сўраб, ҳокимликка 10дан ошиқ маротаба мурожаат қилган. "Аммо ҳокимлик вакиллари ваъдалардан нарига ўтмади", дейди аҳоли.
🌍Озодлик дастури 30.04.20.
✅Қирғиз-тожик чегарасидаги вазият, томонларнинг ўт очишни тўхтатиш борасидаги келишувига қарамасдан, таранглигича қолмоқда