🔹Դիլիջանի թունելի կառուցման նախագծով նախատեսվում է գործող թունելին զուգահեռ կառուցել ԵՄ ստանդարտներին և 2-րդ տեխնիկական կարգի ավտոճանապարհին համապատասխանող 2.36կմ նոր թունել։ Գործող թունելը կվերափոխվի տարհանման թունելի, որը յուրաքանչյուր 500 մետրում կապ կունենա նոր թունելի հետ։ Նոր թունելը նախատեսված է կահավորել անհրաժեշտ բոլոր ժամանակակից ինժեներական, անվտանգային և ավտոմատ կառավարման համակարգերով։
🔹Պուշկինի թունելի հիմնանորոգման և արդիականացման նախագծի շրջանակում նախատեսվում է հիմնանորոգել թունելի երեսարկը, ջրահեռացման համակարգը, մայթերն ու երթևեկելի հատվածը, ստեղծել վթարային կանգառների համար նախատեսված գրպանիկներ, շարունակել և ավարտին հասցնել անավարտ տարհանման թունելի կառուցումը։ Վերջինս ԵՄ ստանդարտներին համապատասխան կտրամադրի արտակարգ իրավիճակներում տարհանման հնարավորություն յուրաքանչյուր 500 մետրում։
Հունվարի 20-ին՝ ժամը 20:00-ի դրությամբ, ՀՀ միջպետական և հանրապետական նշանակության բոլոր ավտոճանապարհները բաց են:
Ճանապարհների սպասարկման համար պատասխանատու կազմակերպությունները շարունակում են ավտոճանապարհների մաքրման և աղ-ավազով մշակման աշխատանքները:
Մեղրու լեռնանցքը, Վանաձոր-Դիլիջան, Ջերմուկի խաչմերուկից մինչև Կապան, Լուսաշող-Լանջառ ավտոճանապարհները կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար փակ են։
Վարդենյաց լեռնանցքը փակ է կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար, իսկ մյուս տրանսպորտային միջոցների համար՝ դժվարանցանելի։
Արագածի և Արթիկի տարածաշրջանի ավտոճանապարհներին բուք է։
Ապարանի, Արագածի, Սևանի, Դիլիջանի, Ճամբարակի, Մարտունիի, Գավառի, Աբովյանի, Հրազդանի, Նաիրիի, Սիսիանի, Գորիսի, Աշոցքի, Ամասիայի տարածաշրջանների ավտոճանապարհներին տեղ-տեղ մերկասառույց է։
Հարգելի՛ վարորդներ, հորդորում ենք լինել ուշադիր, խստագույնս պահպանել ճանապարհային երթևեկության կանոնները և երթևեկել բացառապես ձմեռային անվադողերով։
Սյունիքի մարզի ճանապարհների ձմեռային սպասարկման աշխատանքների մասին է պատմում «Սյունիք» հեռուստաընկերության ռեպորտաժը։
👍3❤1
«Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արկադի Չերչինյանը, փոխտնօրեններ Արման Խաչատրյանը, Սերժիկ Պետրոսյանն այսօր ՀՀ տարբեր ուղղություններով հետևել են միջպետական և հանրապետական ճանապարհների ձմեռային սպասարկման աշխատանքներին։ Բոլոր տարածաշրջաններում ճանապարհների սպասարկում իրականացնող ընկերությունները կատարել են ձնամաքրման, աղ-ավազով մշակման, երթևեկելի մասի լայնացման և այլ աշխատանքներ։
ՀՀ միջպետական և հանրապետական նշանակության բոլոր ճանապարհները բաց են։
Հունվարի 21-ին՝ ժամը 9:00-ի դրությամբ, ՀՀ միջպետական և հանրապետական նշանակության բոլոր ավտոճանապարհները բաց են:
Մեղրու լեռնանցքը, Վանաձոր-Դիլիջան, Ջերմուկի խաչմերուկից մինչև Կապան ավտոճանապարհները կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար փակ են։
Ջրաբեր-Ֆանտան ավտոճանապարհը դժվարանցանելի է բոլոր տրանսպորտային միջոցների համար։
Արթիկի տարածաշրջանի ավտոճանապարհներին բուք է։
Մ-2, Լծեն-Տաթև, Սիսիանի տարածաշրջան։ Ձմեռային սպասարկման աշխատանքները ճանապարհներին շարունակվում են։
‼ՀՀ ՏԿԵՆ-ը հայտարարել է հետևյալ 2 ճանապարհահատվածների հիմնանորոգման աշխատանքների նախագծերի պատրաստման, ծախսերի գնահատման ծառայությունների ձեռքբերման մրցույթ (ծածկագիր՝ ՏԿԵՆ-ՀԲՄԽԾՁԲ-2026/6Ն)՝
▪Տ-1-38, Ցամաքասար-Զարինջա-/Մ-1/ տեղական նշանակության ավտոճանապարհի կմ0+000-կմ2+000 և Տ-1-38-ից մինչև Զարինջայի դպրոց 0,2կմ երկարությամբ հատվածներ
▪Տ-1-59, /Մ-1/ -Մաստարա-Զովասար-Գառնահովիտ տեղական նշանակության ավտոճանապարհի կմ8+600կմ11+600 և Տ-1-59-ից մինչև Գառնահովիտի դպրոց 0,4 կմ երկարությամբ հատվածներ
⏳Հայտերն ընդունվում են մինչև հունվարի 27-ը՝ ժամը 14։00։
👉Մրցույթի մասին հավելյալ տեղեկություններ հետևյալ հղմամբ՝ https://armeps.am/epps/cft/listContractDocuments.do?resourceId=11764813#
Հունվարի 21-ին՝ ժամը 12:15-ի դրությամբ, բքի և անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ Թթուջուր-Նավուր ավտոճանապարհը փակ է կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար։
Ձնամաքրման աշխատանքներ՝ Վարդենյաց լեռնանցքում
Հունվարի 21-ին՝ ժամը 16:30-ի դրությամբ, ՀՀ միջպետական և հանրապետական նշանակության բոլոր ավտոճանապարհները բաց են:
Վարդենյաց լեռնանցքը, Թթուջուր-Նավուր, Գնդեվազ-Ջերմուկ, Ջերմուկի խաչմերուկից մինչև Կապան ավտոճանապարհները կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար փակ են։
Հյուսիս-հարավ ճանապարհի Նոր Եդեսիայի հատվածն է (Մ-1): Ձյան առատ տեղումներից հետո ճանապարհն ամբողջությամբ մաքրվել է։ Երթևեկելի մասը սև է։