Колаген. Апд у 2026. Що реально працює.
Про вічне)) - колаген не магія, а інструмент.
Якщо контекст правильний - форма і дозування мають значення.
Форми⚪️
Клінічно найбільший сенс мають гідролізовані колагенові пептиди - низькомолекулярні фрагменти, які краще всмоктуються і виконують сигнальну функцію для фібробластів.
Ди- і трипептиди колагену - Pro-Hyp, Hyp-Gly - саме вони розглядаються як потенційні сигнальні молекули, які запускають синтез власного колагену.
Желатин і нативна форма (холодець, ще кісткові бульйони) - працюють, але слабше і нестабільніше за ефектом.
Дози (!)⚪️
Тут найчастіше помиляються.
2.5-5 г на добу - мінімальний ефективний діапазон за даними досліджень
5-10 г на добу - основний робочий діапазон
10 г+ - не завжди дає додатковий ефект якщо не закриті базові умови - рівень білка, кофактори
Збільшення дози не компенсує погану біологію. Можна пити 15 г і не бачити результату. Можна отримати ефект на 5 г - якщо організм підготовлений.
💧Умови засвоєння - це з ширшої доказової бази. Ось що реально має значення:
✨Вітамін С - обов’язковий кофактор синтезу проколагену. Без нього фібробласти не запускають виробництво навіть при достатній дозі пептидів.
Джерела - ківі, солодкий перець, ягоди або добавка.
✨Достатній рівень загального білка - колаген не працює в умовах дефіциту білка в раціоні. Організм просто використає амінокислоти на базові потреби.
✨Цинк і мідь - кофактори ферментів лізилоксидази і пролілгідроксилази, які дозрівають колагенові волокна. Дефіцит цинку - часта причина відсутності ефекту.
✨Кремній - підтримує синтез колагену і еластину в сполучній тканині. Джерела - вівсянка, зелена квасоля. Частіше БАД
✨Глікемічний фон - хронічно високий цукор запускає глікацію колагену. П’ємо колаген і одночасно їмо багато цукру/шліфованих каш - ефект нівелюється.
Наче прояснили)
Про вічне)) - колаген не магія, а інструмент.
Якщо контекст правильний - форма і дозування мають значення.
Форми⚪️
Клінічно найбільший сенс мають гідролізовані колагенові пептиди - низькомолекулярні фрагменти, які краще всмоктуються і виконують сигнальну функцію для фібробластів.
Ди- і трипептиди колагену - Pro-Hyp, Hyp-Gly - саме вони розглядаються як потенційні сигнальні молекули, які запускають синтез власного колагену.
Желатин і нативна форма (холодець, ще кісткові бульйони) - працюють, але слабше і нестабільніше за ефектом.
Дози (!)⚪️
Тут найчастіше помиляються.
2.5-5 г на добу - мінімальний ефективний діапазон за даними досліджень
5-10 г на добу - основний робочий діапазон
10 г+ - не завжди дає додатковий ефект якщо не закриті базові умови - рівень білка, кофактори
Збільшення дози не компенсує погану біологію. Можна пити 15 г і не бачити результату. Можна отримати ефект на 5 г - якщо організм підготовлений.
💧Умови засвоєння - це з ширшої доказової бази. Ось що реально має значення:
✨Вітамін С - обов’язковий кофактор синтезу проколагену. Без нього фібробласти не запускають виробництво навіть при достатній дозі пептидів.
Джерела - ківі, солодкий перець, ягоди або добавка.
✨Достатній рівень загального білка - колаген не працює в умовах дефіциту білка в раціоні. Організм просто використає амінокислоти на базові потреби.
✨Цинк і мідь - кофактори ферментів лізилоксидази і пролілгідроксилази, які дозрівають колагенові волокна. Дефіцит цинку - часта причина відсутності ефекту.
✨Кремній - підтримує синтез колагену і еластину в сполучній тканині. Джерела - вівсянка, зелена квасоля. Частіше БАД
✨Глікемічний фон - хронічно високий цукор запускає глікацію колагену. П’ємо колаген і одночасно їмо багато цукру/шліфованих каш - ефект нівелюється.
Наче прояснили)
❤281👍40🙏7
Змішувати яйця з рибою, курку з м’ясом, сіфуд і біфтартар абсолютно нормально та фізіологічно. Шелтон помер у злиднях після серії судових позовів від пацієнтів які постраждали від його методів голодування.
Вчора знов почула рекомендації що не можна змішувати білки (деякі нутриціологи навіть гавкають на клієнтів за це)
Включіть, прошу, це в курси освіти теж. Ми ж розуміємо різницю між освітою та освіченістю)
➕Герберт Шелтон, 1930 роки, США
Американський натуропат, не лікар. Написав книгу Proper Food Combining. Його теорія - різні білки вимагають різного pH і різних ферментів, тому шлунок не може їх перетравити одночасно - їжа гниє, утворюються токсини. Чогось нагадує Ентоні Вілʼяма сто років тому..) Шелтон - харизматичний автор, книга продавалась мільйонами. В 80-х підхопили популярні дієтологи в Європі - особливо в Німеччині і Франції. В пострадянському просторі прийшло через Брегга і інших авторів натуропатичного руху. Потім зʼявився інтернет, тікток
🚨Давайте повернемось до того як працює тіло, шо ровер вигадувати:
•••Шлунок не моноферментна система
Пепсин, хімозин, трипсин - працюють одночасно і на всі білки незалежно від джерела. Він не розрізняє “курка” і “риба” - він бачить пептидні зв’язки і розщеплює їх, крапка
•••pH шлунку стабільний
1.5-3.5 незалежно від того що ти з’їв. Ніякий білок не змінює цей pH настільки щоб заблокувати перетравлення іншого
•••Еволюція)
Людина тисячоліттями їла змішану їжу - м’ясо з рибою, яйця з м’ясом. Якби це «гнило» в шлунку - вид би не вижив. А ми вижили, навіть неокортекс розвинувся
•••Жодного дослідження (на додаток до фізіології)
За 90 років після Шелтона не з’явилось жодного контрольованого дослідження яке підтвердило б теорію роздільного харчування, тим паче білків
Що реально впливає на перетравлення білка
∙ Достатня кислотність шлунку
∙ Рівень пепсину
∙ Відсутність запальних станів в ШКТ
∙ Стан підшлункової - ферменти
∙ Мікробіом кишківника
Я в подорожі, зʼїла тартар яловичини тільки, замовила сіфуд і згадала..)
Вчора знов почула рекомендації що не можна змішувати білки (деякі нутриціологи навіть гавкають на клієнтів за це)
Включіть, прошу, це в курси освіти теж. Ми ж розуміємо різницю між освітою та освіченістю)
➕Герберт Шелтон, 1930 роки, США
Американський натуропат, не лікар. Написав книгу Proper Food Combining. Його теорія - різні білки вимагають різного pH і різних ферментів, тому шлунок не може їх перетравити одночасно - їжа гниє, утворюються токсини. Чогось нагадує Ентоні Вілʼяма сто років тому..) Шелтон - харизматичний автор, книга продавалась мільйонами. В 80-х підхопили популярні дієтологи в Європі - особливо в Німеччині і Франції. В пострадянському просторі прийшло через Брегга і інших авторів натуропатичного руху. Потім зʼявився інтернет, тікток
🚨Давайте повернемось до того як працює тіло, шо ровер вигадувати:
•••Шлунок не моноферментна система
Пепсин, хімозин, трипсин - працюють одночасно і на всі білки незалежно від джерела. Він не розрізняє “курка” і “риба” - він бачить пептидні зв’язки і розщеплює їх, крапка
•••pH шлунку стабільний
1.5-3.5 незалежно від того що ти з’їв. Ніякий білок не змінює цей pH настільки щоб заблокувати перетравлення іншого
•••Еволюція)
Людина тисячоліттями їла змішану їжу - м’ясо з рибою, яйця з м’ясом. Якби це «гнило» в шлунку - вид би не вижив. А ми вижили, навіть неокортекс розвинувся
•••Жодного дослідження (на додаток до фізіології)
За 90 років після Шелтона не з’явилось жодного контрольованого дослідження яке підтвердило б теорію роздільного харчування, тим паче білків
Що реально впливає на перетравлення білка
∙ Достатня кислотність шлунку
∙ Рівень пепсину
∙ Відсутність запальних станів в ШКТ
∙ Стан підшлункової - ферменти
∙ Мікробіом кишківника
Я в подорожі, зʼїла тартар яловичини тільки, замовила сіфуд і згадала..)
❤296👍35🔥22🥰2😁2
☀️ Нетипові сніданки трапляються
Ви ж знаєте, що щоб порушувати правила, їх треба знати) а отже різноманіття, особливо в вихідні, чи просто повільні ранки ну може бути. Якщо вдень добалансовано
••• різаний овес з фініком, сіллю і класною оливковою олією, корицею
••• просто смореброди з паростками, ферментацією, креветками, раками, сардинами, анчоусами та 1-2 хрумкими овочами
••• манго стікі райс, жодного натяку на білковий сніданок) просто приємний
••• коли готувати не хочеться - пара варіантів солоної риби, овочі зелень, тост з оливковим тапенадом/чи грибною пастою/чи ікрою
••• гуакамоле не коментую) білковий ягідний смузі і хруст
Ви ж знаєте, що щоб порушувати правила, їх треба знати) а отже різноманіття, особливо в вихідні, чи просто повільні ранки ну може бути. Якщо вдень добалансовано
••• різаний овес з фініком, сіллю і класною оливковою олією, корицею
••• просто смореброди з паростками, ферментацією, креветками, раками, сардинами, анчоусами та 1-2 хрумкими овочами
••• манго стікі райс, жодного натяку на білковий сніданок) просто приємний
••• коли готувати не хочеться - пара варіантів солоної риби, овочі зелень, тост з оливковим тапенадом/чи грибною пастою/чи ікрою
••• гуакамоле не коментую) білковий ягідний смузі і хруст
❤138👍8🔥3🥰2⚡1🍾1
Мммм я нагадаю що адський мікс варіабельності рваного сну, світла (темні кімнати, ноутбук до опівночі), хаотичного часу їжі і навантаження (іноді це зайвий інтенсивний спорт, нажаль) створюють метаболічний шум
А будь-який метаболічний шум погіршує і глюкозний контроль, і суб’єктивну стійкість, і відновлення. Тобто те що одна з моїх лекцій називається «будь нудним» - це не томущо це “дисципліна”, а просто ритмічна біологія любить повторюваність
🤌🏼 наші системи не люблять складний режим
Якщо навіть відсунути якість їжі, тарілка - все одно інтерфейс між кишківником і відповіддю тіла. Що склади, те і отримали в стані. Базова модель справді проста (якщо по проявах, а не функціях):
- білок як якір ситості й насичення,
- клітковина як гальмо швидкості всмоктування і субстрат для кишківника,
- жири - гормональний і ще ситісний буфер,
- вуглеводи як дозований інструмент, а не паливо без керма.
Чого виключаєте хліб картоплю гречку - не ясно) але і тільки на пасті далеко не поїдемо. Як і тільки на салатах
Що нового і важливого про білок. І чому стільки уваги йому (я рада, до речі): білок стабілізує ситість, допомагає утримувати м’язову масу, покращує переносимість дефіциту сну через кращу метаболічну стабільність, а достатній загальний білок і якість амінокислот усе більше розглядаються як частина здорового старіння і когнітивної стійкості. Докази для прямого когнітивного ефекту змішані, але для метаболічної опори - сильні
(як ми бачимо на задньому плані, я в асоціації захисту птахів, купила домік для горобців, його атакували синички; ну все як в світі)
А будь-який метаболічний шум погіршує і глюкозний контроль, і суб’єктивну стійкість, і відновлення. Тобто те що одна з моїх лекцій називається «будь нудним» - це не томущо це “дисципліна”, а просто ритмічна біологія любить повторюваність
🤌🏼 наші системи не люблять складний режим
Якщо навіть відсунути якість їжі, тарілка - все одно інтерфейс між кишківником і відповіддю тіла. Що склади, те і отримали в стані. Базова модель справді проста (якщо по проявах, а не функціях):
- білок як якір ситості й насичення,
- клітковина як гальмо швидкості всмоктування і субстрат для кишківника,
- жири - гормональний і ще ситісний буфер,
- вуглеводи як дозований інструмент, а не паливо без керма.
Чого виключаєте хліб картоплю гречку - не ясно) але і тільки на пасті далеко не поїдемо. Як і тільки на салатах
Що нового і важливого про білок. І чому стільки уваги йому (я рада, до речі): білок стабілізує ситість, допомагає утримувати м’язову масу, покращує переносимість дефіциту сну через кращу метаболічну стабільність, а достатній загальний білок і якість амінокислот усе більше розглядаються як частина здорового старіння і когнітивної стійкості. Докази для прямого когнітивного ефекту змішані, але для метаболічної опори - сильні
(як ми бачимо на задньому плані, я в асоціації захисту птахів, купила домік для горобців, його атакували синички; ну все як в світі)
❤191👍19❤🔥7🙏2🌭1
Не тільки Akkermansia) читаю в колег обзори нових пробіотиків, ділюсь
3 штами за якими цікаво стежити у 2026
Якщо прибрати з обговорення вже заїжджену Akkermansia, найцікавіші розмови зараз ідуть навколо бактерій, ближчих до реальної екології товстої кишки.
👋🏼Це next-generation strains - пробіотики нового покоління, не лакто- і не біфідо-, а повноцінні учасники мікробної мережі кишківника.
Faecalibacterium prausnitzii⚡️
Головна зірка в контексті “найбільш протизапальний вид”. Домінуючий комменсал здорової товстої кишки - продукує бутират, підтримує бар’єрну функцію, протизапальний профіль. Проблема одна - надзвичайно чутливий до кисню, тому його складно перетворити на продукт. Сьогодні головний інтерес саме до технологій доставки і стабілізації. Exeliom Biosciences вже взялися - їхній кандидат EXL01 проходить дослідження при хворобі Крона, C. difficile та в онкоімунотерапії. Чекаємо)
Roseburia intestinalis⚡️
Обговорюють менше ніж Faecalibacterium - і саме тому цікавіша для професійної аудиторії. Теж бутират-продуцент, важливий учасник імунної та метаболічної регуляції. В оглядах 2025 року стабільно йде як перспективний “людський” пробіотичний кандидат - ближчий до природної мікробіоти ніж класичні комерційні штами. Науковий хайп вже, зрілого продукту поки немає.
Clostridium butyricum MIYAIRI 588 (CBM588)⚡️
Обговорюють не лише в гастроентерології, а й в онкології - в контексті відповіді на імунну терапію. Відмінний продуцент бутирату, добре працює в парі з сахароміцетами при гострих кишкових інфекціях - зупиняє діарею і одночасно відновлює слизову. Є комерційні добавки, доступні вже зараз.
•••
Майбутнє пробіотиків - не про кількість КУО. А про екологічну доречність штаму. Пробіотик не повинен приживатися - він повинен працювати. Саме тому next-gen probiotics обговорюють вже.
3 штами за якими цікаво стежити у 2026
Якщо прибрати з обговорення вже заїжджену Akkermansia, найцікавіші розмови зараз ідуть навколо бактерій, ближчих до реальної екології товстої кишки.
👋🏼Це next-generation strains - пробіотики нового покоління, не лакто- і не біфідо-, а повноцінні учасники мікробної мережі кишківника.
Faecalibacterium prausnitzii⚡️
Головна зірка в контексті “найбільш протизапальний вид”. Домінуючий комменсал здорової товстої кишки - продукує бутират, підтримує бар’єрну функцію, протизапальний профіль. Проблема одна - надзвичайно чутливий до кисню, тому його складно перетворити на продукт. Сьогодні головний інтерес саме до технологій доставки і стабілізації. Exeliom Biosciences вже взялися - їхній кандидат EXL01 проходить дослідження при хворобі Крона, C. difficile та в онкоімунотерапії. Чекаємо)
Roseburia intestinalis⚡️
Обговорюють менше ніж Faecalibacterium - і саме тому цікавіша для професійної аудиторії. Теж бутират-продуцент, важливий учасник імунної та метаболічної регуляції. В оглядах 2025 року стабільно йде як перспективний “людський” пробіотичний кандидат - ближчий до природної мікробіоти ніж класичні комерційні штами. Науковий хайп вже, зрілого продукту поки немає.
Clostridium butyricum MIYAIRI 588 (CBM588)⚡️
Обговорюють не лише в гастроентерології, а й в онкології - в контексті відповіді на імунну терапію. Відмінний продуцент бутирату, добре працює в парі з сахароміцетами при гострих кишкових інфекціях - зупиняє діарею і одночасно відновлює слизову. Є комерційні добавки, доступні вже зараз.
•••
Майбутнє пробіотиків - не про кількість КУО. А про екологічну доречність штаму. Пробіотик не повинен приживатися - він повинен працювати. Саме тому next-gen probiotics обговорюють вже.
❤128👍12🔥8
А1 / А2 молоко
Поки тут бурата з полуничкою)
Бета-казеїн - основний білок коров’ячого молока - існує у двох варіантах. Різниця в одній амінокислоті в позиції 67. При перетравленні А1 утворюється бета-казоморфін-7 (BCM-7) - опіоїдний пептид. А2 його не утворює.
Казеоморфін може сповільнювати моторику кишечника, впливати на запалення слизової і нейромедіаторний фон. Клінічні дослідження - ну поки малі вибірки. Але підтверджені і на практиці.
Головна проблема: більшість досліджень фінансовані виробниками А2 молока. І не розмежовано чітко - симптоми від казеїну чи від лактози. Багато людей які думають що не переносять молоко просто лактозонетолерантні - і А2 їм не допоможе. Чи питання білків молока на стан взагалі
🚨При АІТ - А2 розумніший вибір ніж звичайне але важливіше виключити глютен і відстежити АТПО через 3 місяці. Є гіпотеза молекулярної мімікрії казеїну і тиреоїдної тканини але це поки теорія.
Поки тут бурата з полуничкою)
Бета-казеїн - основний білок коров’ячого молока - існує у двох варіантах. Різниця в одній амінокислоті в позиції 67. При перетравленні А1 утворюється бета-казоморфін-7 (BCM-7) - опіоїдний пептид. А2 його не утворює.
Казеоморфін може сповільнювати моторику кишечника, впливати на запалення слизової і нейромедіаторний фон. Клінічні дослідження - ну поки малі вибірки. Але підтверджені і на практиці.
Головна проблема: більшість досліджень фінансовані виробниками А2 молока. І не розмежовано чітко - симптоми від казеїну чи від лактози. Багато людей які думають що не переносять молоко просто лактозонетолерантні - і А2 їм не допоможе. Чи питання білків молока на стан взагалі
🚨При АІТ - А2 розумніший вибір ніж звичайне але важливіше виключити глютен і відстежити АТПО через 3 місяці. Є гіпотеза молекулярної мімікрії казеїну і тиреоїдної тканини але це поки теорія.
❤86👍18🔥9
На Європу напав новий БАД для схуднення ) Morosil
Morosil - екстракт сицилійського червоного апельсина Moro (Citrus sinensis).
Кілька невеликих невеликих показали зниження ваги на 3-5 кг і зменшення окружності талії за 12 тижнів при дозі 400 мг на день.
Механізм такий - антоціани пригнічують адипогенез і активують жироспалювання через AMPK pathway.
➕Шо є
Італійські дослідження 2011-2016 років - гарні цифри, патент на екстракт, активний маркетинг виробника.
Бренди додають у стеки для схуднення і продають дорого.
Алееее🤌🏼
Дослідження невеликі - 60-100 осіб.
Більшість фінансована виробником.
Незалежних великих РКД немає.
Ефект помірний і тільки в комбінації з дефіцитом калорій - без дієти не працює.
➕Кому реально може допомогти
Метаболічний синдром, вісцеральний жир, інсулінорезистентність - там антоціани працюють +- доказово через протизапальний механізм.
Не «сміття», але й не прорив. Як доповнення до протоколу харчування при інсулінорезистентності - має сенс. Як самостійний засіб для схуднення без змін у харчуванні - маркетинг.
400 мг на день, курс 12 тижнів - якщо рекомендувати, то так.
При цілі схуднення після чекапу перша лінія завжди:
Спочатку шукаємо причину:
* Інсулінорезистентність - HOMA-IR, інсулін, глюкоза
* Щитоподібна залоза - ТТГ, Т3, Т4
* Кортизол - хронічний стрес і кортизол напряму утримують вісцеральний жир
* Статеві гормони - естроген-домінування у жінок, низький тестостерон у чоловіків
* Дефіцити - D, магній, залізо як мінімум - без них метаболізм не працює нормально
Потім - протокол баланс їжі акценти під причину.
Потім - нутрицевтика під конкретні маркери:
⚪️Берберин при інсулінорезистентності - значно більш доказовий, ніж Morosil
⚪️Магній, хром, АЛК - при порушеннях глюкози та інсуліну
⚪️Омега-3 якісна 2-3 г- вісцеральний жир і запалення
⚪️Вітамін D3К2 - метаболізм і лептин
Morosil у цій ієрархії десь на 10-му місці 🙂
Антоціани простіше отримати з їжі - чорниця, вишня, червона капуста щодня дадуть той самий ефект без капсул і переплат
У Morosil доза 400 мг.
Це концентрований екстракт саме сорту Moro - не просто антоціани, а специфічний профіль цього апельсина. Патент на екстракт
Morosil - екстракт сицилійського червоного апельсина Moro (Citrus sinensis).
Кілька невеликих невеликих показали зниження ваги на 3-5 кг і зменшення окружності талії за 12 тижнів при дозі 400 мг на день.
Механізм такий - антоціани пригнічують адипогенез і активують жироспалювання через AMPK pathway.
➕Шо є
Італійські дослідження 2011-2016 років - гарні цифри, патент на екстракт, активний маркетинг виробника.
Бренди додають у стеки для схуднення і продають дорого.
Алееее🤌🏼
Дослідження невеликі - 60-100 осіб.
Більшість фінансована виробником.
Незалежних великих РКД немає.
Ефект помірний і тільки в комбінації з дефіцитом калорій - без дієти не працює.
➕Кому реально може допомогти
Метаболічний синдром, вісцеральний жир, інсулінорезистентність - там антоціани працюють +- доказово через протизапальний механізм.
Не «сміття», але й не прорив. Як доповнення до протоколу харчування при інсулінорезистентності - має сенс. Як самостійний засіб для схуднення без змін у харчуванні - маркетинг.
400 мг на день, курс 12 тижнів - якщо рекомендувати, то так.
При цілі схуднення після чекапу перша лінія завжди:
Спочатку шукаємо причину:
* Інсулінорезистентність - HOMA-IR, інсулін, глюкоза
* Щитоподібна залоза - ТТГ, Т3, Т4
* Кортизол - хронічний стрес і кортизол напряму утримують вісцеральний жир
* Статеві гормони - естроген-домінування у жінок, низький тестостерон у чоловіків
* Дефіцити - D, магній, залізо як мінімум - без них метаболізм не працює нормально
Потім - протокол баланс їжі акценти під причину.
Потім - нутрицевтика під конкретні маркери:
⚪️Берберин при інсулінорезистентності - значно більш доказовий, ніж Morosil
⚪️Магній, хром, АЛК - при порушеннях глюкози та інсуліну
⚪️Омега-3 якісна 2-3 г- вісцеральний жир і запалення
⚪️Вітамін D3К2 - метаболізм і лептин
Morosil у цій ієрархії десь на 10-му місці 🙂
Антоціани простіше отримати з їжі - чорниця, вишня, червона капуста щодня дадуть той самий ефект без капсул і переплат
У Morosil доза 400 мг.
Це концентрований екстракт саме сорту Moro - не просто антоціани, а специфічний профіль цього апельсина. Патент на екстракт
❤145👍14❤🔥3🙏1
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Мені треба вам кой шо сказати
Я не прибічник 🥑 авокадо
Калорійність висока - для пацієнтів з надлишковою вагою або інсулінорезистентністю це реально треба враховувати.
Здуття при проблемному кишківнику - авокадо містить поліоли і сорбіт, при SIBO або дисбіозі може давати ферментацію і гази
Нічого зверх, маркетинг авокадо роздутий непропорційно реальній користі
➕Всі давлять на кілька елементів, але дивіться: олеїнова кислота - оливкова олія дає її чистіше, без калорійного баласту і без ризику здуття
Клітковина - брокколі, зелень, ягоди, каші дають її з додатковими фітонутрієнтами яких в авокадо немає
Калій магній - насіння гарбуза, соняшника, льон - концентрованіше і функціональніше
Навіть авокадо тост - це маркетинг а не база
Хліб - навіть цільнозерновий - швидкий підйом глюкози вранці. Авокадо пом’якшує але не вирішує
Білка нуль або мінімум - а сніданок без білка це гарантований голод через 1.5 години і кортизольний стрибок
Жири є але з усіма мінусами які я вже назвала
Насичення короткострокове. Будь-які сніданки можуть бути
Просто шо наслідки) в тілі
Я не прибічник 🥑 авокадо
Калорійність висока - для пацієнтів з надлишковою вагою або інсулінорезистентністю це реально треба враховувати.
Здуття при проблемному кишківнику - авокадо містить поліоли і сорбіт, при SIBO або дисбіозі може давати ферментацію і гази
Нічого зверх, маркетинг авокадо роздутий непропорційно реальній користі
➕Всі давлять на кілька елементів, але дивіться: олеїнова кислота - оливкова олія дає її чистіше, без калорійного баласту і без ризику здуття
Клітковина - брокколі, зелень, ягоди, каші дають її з додатковими фітонутрієнтами яких в авокадо немає
Калій магній - насіння гарбуза, соняшника, льон - концентрованіше і функціональніше
Навіть авокадо тост - це маркетинг а не база
Хліб - навіть цільнозерновий - швидкий підйом глюкози вранці. Авокадо пом’якшує але не вирішує
Білка нуль або мінімум - а сніданок без білка це гарантований голод через 1.5 години і кортизольний стрибок
Жири є але з усіма мінусами які я вже назвала
Насичення короткострокове. Будь-які сніданки можуть бути
Просто шо наслідки) в тілі
❤273❤🔥46👍37💔9👀6🔥4🙏2🤝1
Перебування біля води - океану, річки в місті, озера або навіть 🙂 фонтану має вимірюваний вплив на нервову систему. НЕЙРОБІОЛОГІЧНО)
🔵Блакитний водяний живий простір активує парасимпатичну нервову систему (як вагус) - підбалансує кортизол, уповільнює серцебиття, переводить мозок з режиму загрози в режим відновлення.
🔵Є дослідження з 2019 що каже люди які живуть в 1км від води мають статистично нижчий рівень тривоги і депресії незалежно від доходу і соціального статусу.
🔵Звук води - особливо непередбачуваний як хвилі або струмок - блокує кортикальну обробку зовнішніх подразників. Мозок перемикається на більш-менш default mode network - стан коли відбувається консолідація пам’яті, творче мислення і емоційна переробка. Це те що описують як “голова прочищується біля води” - і це буквально так.
🔵В Blue Mind в морського біолога Воллеса Ніколса 2014 роботи підтверджують що візуальний контакт з водою підвищує рівень серотоніну і дофаміну без жодних речовин і без зусиль.
🔵Для людей з хронічним стресом, тривогою і запаленням 🌊 вода це безкоштовний і доказовий інструмент регуляції нервової системи. 20 хвилин біля води дають майже такий самий ефект як медитація середньої тривалості.
🔵Жити бути біля води або просто регулярно до неї виходити, їздити-топ інвестиція в якість роботи мозку і життя, користуйтесь.
🔵Блакитний водяний живий простір активує парасимпатичну нервову систему (як вагус) - підбалансує кортизол, уповільнює серцебиття, переводить мозок з режиму загрози в режим відновлення.
🔵Є дослідження з 2019 що каже люди які живуть в 1км від води мають статистично нижчий рівень тривоги і депресії незалежно від доходу і соціального статусу.
🔵Звук води - особливо непередбачуваний як хвилі або струмок - блокує кортикальну обробку зовнішніх подразників. Мозок перемикається на більш-менш default mode network - стан коли відбувається консолідація пам’яті, творче мислення і емоційна переробка. Це те що описують як “голова прочищується біля води” - і це буквально так.
🔵В Blue Mind в морського біолога Воллеса Ніколса 2014 роботи підтверджують що візуальний контакт з водою підвищує рівень серотоніну і дофаміну без жодних речовин і без зусиль.
🔵Для людей з хронічним стресом, тривогою і запаленням 🌊 вода це безкоштовний і доказовий інструмент регуляції нервової системи. 20 хвилин біля води дають майже такий самий ефект як медитація середньої тривалості.
🔵Жити бути біля води або просто регулярно до неї виходити, їздити-топ інвестиція в якість роботи мозку і життя, користуйтесь.
❤383👍23❤🔥15🍾10🔥6💯4⚡2
В захваті від того шо СПКЯ більше не СПКЯ
Завжди пояснювала на зумах що вам не тільки до гінеколога-ендокринолога, вам ще до мене (будь-якого фахівця з харчування, фуд-терапії, нерідко ортомолекулярної медицини) та ширший чекап.
Це поліендокринний, МЕТАБОЛІЧНИЙ, а отже те що поступає в ротову порожнину регулярно - впливає. Як тіло дає фідбек на те що відбувається - впливає. А спимо як. Рухаємось. А де дискомфорт в тому що повторюється щодня.
СПКЯ (PCOS) офіційно змінює назву - тепер PMOS:
Polyendocrine Metabolic Ovarian Syndrome
Я танцюю!!
І чесно це набагато логічніше
Роками назва “синдром полікістозних яєчників” зводила складний ендокринний і метаболічний стан просто до “кіст в яєчниках”. Хоча у багатьох жінок із СПКЯ і кіст взагалі немає. Проблема ніколи не була лише в яєчниках.
Це інсулінорезистентність.
Хронічне запалення.
Порушення роботи андрогенів.
Порушення вуглеводного та жирового обміну
Стресова площина щиро (дофаміновий памп, виснаження)
Тут все разом: сон, шкіра, цикл, фертильність, апетит, довгострокові кардіометаболічні ризики.
Мультисистемний стан роками сприймався як суто гінекологічний.
Над зміною назви понад 10 років працювали більше 50 медичних та пацієнтських організацій. І сенс тут не лише в термінах, а в нарешті ширшій точнішій діагностиці, меншій стигмі.
Бо мова змінює медицину. І люди отримують інше ставлення тоді, коли стан починають розуміти коректно.
Завжди пояснювала на зумах що вам не тільки до гінеколога-ендокринолога, вам ще до мене (будь-якого фахівця з харчування, фуд-терапії, нерідко ортомолекулярної медицини) та ширший чекап.
Це поліендокринний, МЕТАБОЛІЧНИЙ, а отже те що поступає в ротову порожнину регулярно - впливає. Як тіло дає фідбек на те що відбувається - впливає. А спимо як. Рухаємось. А де дискомфорт в тому що повторюється щодня.
СПКЯ (PCOS) офіційно змінює назву - тепер PMOS:
Polyendocrine Metabolic Ovarian Syndrome
Я танцюю!!
І чесно це набагато логічніше
Роками назва “синдром полікістозних яєчників” зводила складний ендокринний і метаболічний стан просто до “кіст в яєчниках”. Хоча у багатьох жінок із СПКЯ і кіст взагалі немає. Проблема ніколи не була лише в яєчниках.
Це інсулінорезистентність.
Хронічне запалення.
Порушення роботи андрогенів.
Порушення вуглеводного та жирового обміну
Стресова площина щиро (дофаміновий памп, виснаження)
Тут все разом: сон, шкіра, цикл, фертильність, апетит, довгострокові кардіометаболічні ризики.
Мультисистемний стан роками сприймався як суто гінекологічний.
Над зміною назви понад 10 років працювали більше 50 медичних та пацієнтських організацій. І сенс тут не лише в термінах, а в нарешті ширшій точнішій діагностиці, меншій стигмі.
Бо мова змінює медицину. І люди отримують інше ставлення тоді, коли стан починають розуміти коректно.
❤302❤🔥35🙏12👍10🔥1
Фреші знов часто звучать в консультаціях від вас як хелсі рішення. В мене є «але»
1️⃣Коли вичавлюємо сік - викидаємо клітковину. Очевидно. Саме клітковина уповільнює всмоктування цукру. Без неї природні цукри потрапляють у кров швидко, приблизно як з коли.
2️⃣Далі. Підшлункова викидає інсулін. Енергія стрибає вгору, потім спад. З часом повторні інсулінові стрибки сприяють інсулінорезистентності навіть з “корисних” джерел, свіжих
3️⃣Давайте класику. Один апельсин цілий - 12г цукру, 3г клітковини, умовно повільне засвоєння.
Фреш з 3 апельсинів - 36г цукру, 0г клітковини, швидкий стрибок.
4️⃣Є ще проблема окислення. Не критично, але той же віт С втрачається до 50% протягом 30 хв контакту з киснем і світлом. В момент дотику з повітрям нутрієнти починають руйнуватись. Комерційні фреші холодного віджиму - втрати значні через час між виробництвом і вживанням. Поліфеноли теж під впливом
Ферментативне окислення через поліфенолоксидазу - реальне і швидке. Саме тому яблуко темніє одразу після розрізання. В соку цей процес активний і видимий.
Але - окислені поліфеноли не зникають повністю. Вони перетворюються на хінони - інші сполуки з іншою біологічною активністю. Чи корисні чи нейтральні - питання відкрите.
5️⃣І проблема об’єму. Не думаю що кожен б б з’їв 4 апельсини, 2 яблука і буряк за один раз. До сніданку) Але випиваєте це за 90 секунд ізі. Це концентроване цукрове навантаження з яким тіло не розраховане справлятись з такою швидкістю.
👉🏼 Блендер замість соковитискача. Або ще краще цілими.
1️⃣Коли вичавлюємо сік - викидаємо клітковину. Очевидно. Саме клітковина уповільнює всмоктування цукру. Без неї природні цукри потрапляють у кров швидко, приблизно як з коли.
2️⃣Далі. Підшлункова викидає інсулін. Енергія стрибає вгору, потім спад. З часом повторні інсулінові стрибки сприяють інсулінорезистентності навіть з “корисних” джерел, свіжих
3️⃣Давайте класику. Один апельсин цілий - 12г цукру, 3г клітковини, умовно повільне засвоєння.
Фреш з 3 апельсинів - 36г цукру, 0г клітковини, швидкий стрибок.
4️⃣Є ще проблема окислення. Не критично, але той же віт С втрачається до 50% протягом 30 хв контакту з киснем і світлом. В момент дотику з повітрям нутрієнти починають руйнуватись. Комерційні фреші холодного віджиму - втрати значні через час між виробництвом і вживанням. Поліфеноли теж під впливом
Ферментативне окислення через поліфенолоксидазу - реальне і швидке. Саме тому яблуко темніє одразу після розрізання. В соку цей процес активний і видимий.
Але - окислені поліфеноли не зникають повністю. Вони перетворюються на хінони - інші сполуки з іншою біологічною активністю. Чи корисні чи нейтральні - питання відкрите.
5️⃣І проблема об’єму. Не думаю що кожен б б з’їв 4 апельсини, 2 яблука і буряк за один раз. До сніданку) Але випиваєте це за 90 секунд ізі. Це концентроване цукрове навантаження з яким тіло не розраховане справлятись з такою швидкістю.
👉🏼 Блендер замість соковитискача. Або ще краще цілими.
❤176👍20❤🔥11🤝2💯1