GOLOBORODKO
16.5K subscribers
617 photos
34 videos
3 files
419 links
Мене звати Анастасія Голобородько. Я сертифікований нутриціолог, спікер освіти в їжі та фуд-терапевт.

Послуги 👉 https://linktr.ee/anastasiia_g
Download Telegram
Колаген. Апд у 2026. Що реально працює.

Про вічне)) - колаген не магія, а інструмент.

Якщо контекст правильний - форма і дозування мають значення.

Форми⚪️

Клінічно найбільший сенс мають гідролізовані колагенові пептиди - низькомолекулярні фрагменти, які краще всмоктуються і виконують сигнальну функцію для фібробластів.

Ди- і трипептиди колагену - Pro-Hyp, Hyp-Gly - саме вони розглядаються як потенційні сигнальні молекули, які запускають синтез власного колагену.

Желатин і нативна форма (холодець, ще кісткові бульйони) - працюють, але слабше і нестабільніше за ефектом.

Дози (!)⚪️

Тут найчастіше помиляються.
2.5-5 г на добу - мінімальний ефективний діапазон за даними досліджень

5-10 г на добу - основний робочий діапазон

10 г+ - не завжди дає додатковий ефект якщо не закриті базові умови - рівень білка, кофактори

Збільшення дози не компенсує погану біологію. Можна пити 15 г і не бачити результату. Можна отримати ефект на 5 г - якщо організм підготовлений.​​​​​​​​​​​​

💧Умови засвоєння - це з ширшої доказової бази. Ось що реально має значення:

Вітамін С - обов’язковий кофактор синтезу проколагену. Без нього фібробласти не запускають виробництво навіть при достатній дозі пептидів.

Джерела - ківі, солодкий перець, ягоди або добавка.

Достатній рівень загального білка - колаген не працює в умовах дефіциту білка в раціоні. Організм просто використає амінокислоти на базові потреби.

Цинк і мідь - кофактори ферментів лізилоксидази і пролілгідроксилази, які дозрівають колагенові волокна. Дефіцит цинку - часта причина відсутності ефекту.

Кремній - підтримує синтез колагену і еластину в сполучній тканині. Джерела - вівсянка, зелена квасоля. Частіше БАД

Глікемічний фон - хронічно високий цукор запускає глікацію колагену. П’ємо колаген і одночасно їмо багато цукру/шліфованих каш - ефект нівелюється.

Наче прояснили)
281👍40🙏7
Змішувати яйця з рибою, курку з м’ясом, сіфуд і біфтартар абсолютно нормально та фізіологічно. Шелтон помер у злиднях після серії судових позовів від пацієнтів які постраждали від його методів голодування.​​​​​​​​​​​​​​​

Вчора знов почула рекомендації що не можна змішувати білки (деякі нутриціологи навіть гавкають на клієнтів за це)

Включіть, прошу, це в курси освіти теж. Ми ж розуміємо різницю між освітою та освіченістю)

Герберт Шелтон, 1930 роки, США

Американський натуропат, не лікар. Написав книгу Proper Food Combining. Його теорія - різні білки вимагають різного pH і різних ферментів, тому шлунок не може їх перетравити одночасно - їжа гниє, утворюються токсини. Чогось нагадує Ентоні Вілʼяма сто років тому..) Шелтон - харизматичний автор, книга продавалась мільйонами. В 80-х підхопили популярні дієтологи в Європі - особливо в Німеччині і Франції. В пострадянському просторі прийшло через Брегга і інших авторів натуропатичного руху. Потім зʼявився інтернет, тікток

🚨Давайте повернемось до того як працює тіло, шо ровер вигадувати:

•••Шлунок не моноферментна система

Пепсин, хімозин, трипсин - працюють одночасно і на всі білки незалежно від джерела. Він не розрізняє “курка” і “риба” - він бачить пептидні зв’язки і розщеплює їх, крапка

•••pH шлунку стабільний

1.5-3.5 незалежно від того що ти з’їв. Ніякий білок не змінює цей pH настільки щоб заблокувати перетравлення іншого

•••Еволюція)

Людина тисячоліттями їла змішану їжу - м’ясо з рибою, яйця з м’ясом. Якби це «гнило» в шлунку - вид би не вижив. А ми вижили, навіть неокортекс розвинувся

•••Жодного дослідження (на додаток до фізіології)

За 90 років після Шелтона не з’явилось жодного контрольованого дослідження яке підтвердило б теорію роздільного харчування, тим паче білків

Що реально впливає на перетравлення білка

∙ Достатня кислотність шлунку
∙ Рівень пепсину
∙ Відсутність запальних станів в ШКТ
∙ Стан підшлункової - ферменти
∙ Мікробіом кишківника

Я в подорожі, зʼїла тартар яловичини тільки, замовила сіфуд і згадала..)
296👍35🔥22🥰2😁2
☀️ Нетипові сніданки трапляються

Ви ж знаєте, що щоб порушувати правила, їх треба знати) а отже різноманіття, особливо в вихідні, чи просто повільні ранки ну може бути. Якщо вдень добалансовано

••• різаний овес з фініком, сіллю і класною оливковою олією, корицею

••• просто смореброди з паростками, ферментацією, креветками, раками, сардинами, анчоусами та 1-2 хрумкими овочами

••• манго стікі райс, жодного натяку на білковий сніданок) просто приємний

••• коли готувати не хочеться - пара варіантів солоної риби, овочі зелень, тост з оливковим тапенадом/чи грибною пастою/чи ікрою

••• гуакамоле не коментую) білковий ягідний смузі і хруст
138👍8🔥3🥰21🍾1
Мммм я нагадаю що адський мікс варіабельності рваного сну, світла (темні кімнати, ноутбук до опівночі), хаотичного часу їжі і навантаження (іноді це зайвий інтенсивний спорт, нажаль) створюють метаболічний шум

А будь-який метаболічний шум погіршує і глюкозний контроль, і суб’єктивну стійкість, і відновлення. Тобто те що одна з моїх лекцій називається «будь нудним» - це не томущо це “дисципліна”, а просто ритмічна біологія любить повторюваність

🤌🏼 наші системи не люблять складний режим

Якщо навіть відсунути якість їжі, тарілка - все одно інтерфейс між кишківником і відповіддю тіла. Що склади, те і отримали в стані. Базова модель справді проста (якщо по проявах, а не функціях):

- білок як якір ситості й насичення,
- клітковина як гальмо швидкості всмоктування і субстрат для кишківника,
- жири - гормональний і ще ситісний буфер,
- вуглеводи як дозований інструмент, а не паливо без керма.
Чого виключаєте хліб картоплю гречку - не ясно) але і тільки на пасті далеко не поїдемо. Як і тільки на салатах

Що нового і важливого про білок. І чому стільки уваги йому (я рада, до речі): білок стабілізує ситість, допомагає утримувати м’язову масу, покращує переносимість дефіциту сну через кращу метаболічну стабільність, а достатній загальний білок і якість амінокислот усе більше розглядаються як частина здорового старіння і когнітивної стійкості. Докази для прямого когнітивного ефекту змішані, але для метаболічної опори - сильні

(як ми бачимо на задньому плані, я в асоціації захисту птахів, купила домік для горобців, його атакували синички; ну все як в світі)
191👍19❤‍🔥7🙏2🌭1
Не тільки Akkermansia) читаю в колег обзори нових пробіотиків, ділюсь

3 штами за якими цікаво стежити у 2026

Якщо прибрати з обговорення вже заїжджену Akkermansia, найцікавіші розмови зараз ідуть навколо бактерій, ближчих до реальної екології товстої кишки.

👋🏼Це next-generation strains - пробіотики нового покоління, не лакто- і не біфідо-, а повноцінні учасники мікробної мережі кишківника.

Faecalibacterium prausnitzii⚡️

Головна зірка в контексті “найбільш протизапальний вид”. Домінуючий комменсал здорової товстої кишки - продукує бутират, підтримує бар’єрну функцію, протизапальний профіль. Проблема одна - надзвичайно чутливий до кисню, тому його складно перетворити на продукт. Сьогодні головний інтерес саме до технологій доставки і стабілізації. Exeliom Biosciences вже взялися - їхній кандидат EXL01 проходить дослідження при хворобі Крона, C. difficile та в онкоімунотерапії. Чекаємо)

Roseburia intestinalis⚡️

Обговорюють менше ніж Faecalibacterium - і саме тому цікавіша для професійної аудиторії. Теж бутират-продуцент, важливий учасник імунної та метаболічної регуляції. В оглядах 2025 року стабільно йде як перспективний “людський” пробіотичний кандидат - ближчий до природної мікробіоти ніж класичні комерційні штами. Науковий хайп вже, зрілого продукту поки немає.

Clostridium butyricum MIYAIRI 588 (CBM588)⚡️

Обговорюють не лише в гастроентерології, а й в онкології - в контексті відповіді на імунну терапію. Відмінний продуцент бутирату, добре працює в парі з сахароміцетами при гострих кишкових інфекціях - зупиняє діарею і одночасно відновлює слизову. Є комерційні добавки, доступні вже зараз.

•••

Майбутнє пробіотиків - не про кількість КУО. А про екологічну доречність штаму. Пробіотик не повинен приживатися - він повинен працювати. Саме тому next-gen probiotics обговорюють вже.
128👍12🔥8
А1 / А2 молоко

Поки тут бурата з полуничкою)

Бета-казеїн - основний білок коров’ячого молока - існує у двох варіантах. Різниця в одній амінокислоті в позиції 67. При перетравленні А1 утворюється бета-казоморфін-7 (BCM-7) - опіоїдний пептид. А2 його не утворює.

Казеоморфін може сповільнювати моторику кишечника, впливати на запалення слизової і нейромедіаторний фон. Клінічні дослідження - ну поки малі вибірки. Але підтверджені і на практиці.

Головна проблема: більшість досліджень фінансовані виробниками А2 молока. І не розмежовано чітко - симптоми від казеїну чи від лактози. Багато людей які думають що не переносять молоко просто лактозонетолерантні - і А2 їм не допоможе. Чи питання білків молока на стан взагалі

🚨При АІТ - А2 розумніший вибір ніж звичайне але важливіше виключити глютен і відстежити АТПО через 3 місяці. Є гіпотеза молекулярної мімікрії казеїну і тиреоїдної тканини але це поки теорія.
86👍18🔥9
На Європу напав новий БАД для схуднення ) Morosil

Morosil - екстракт сицилійського червоного апельсина Moro (Citrus sinensis).

Кілька невеликих невеликих показали зниження ваги на 3-5 кг і зменшення окружності талії за 12 тижнів при дозі 400 мг на день.

Механізм такий - антоціани пригнічують адипогенез і активують жироспалювання через AMPK pathway.

Шо є

Італійські дослідження 2011-2016 років - гарні цифри, патент на екстракт, активний маркетинг виробника.
Бренди додають у стеки для схуднення і продають дорого.

Алееее🤌🏼

Дослідження невеликі - 60-100 осіб.
Більшість фінансована виробником.
Незалежних великих РКД немає.
Ефект помірний і тільки в комбінації з дефіцитом калорій - без дієти не працює.

Кому реально може допомогти

Метаболічний синдром, вісцеральний жир, інсулінорезистентність - там антоціани працюють +- доказово через протизапальний механізм.

Не «сміття», але й не прорив. Як доповнення до протоколу харчування при інсулінорезистентності - має сенс. Як самостійний засіб для схуднення без змін у харчуванні - маркетинг.

400 мг на день, курс 12 тижнів - якщо рекомендувати, то так.

При цілі схуднення після чекапу перша лінія завжди:

Спочатку шукаємо причину:

* Інсулінорезистентність - HOMA-IR, інсулін, глюкоза
* Щитоподібна залоза - ТТГ, Т3, Т4
* Кортизол - хронічний стрес і кортизол напряму утримують вісцеральний жир
* Статеві гормони - естроген-домінування у жінок, низький тестостерон у чоловіків
* Дефіцити - D, магній, залізо як мінімум - без них метаболізм не працює нормально

Потім - протокол баланс їжі акценти під причину.

Потім - нутрицевтика під конкретні маркери:

⚪️Берберин при інсулінорезистентності - значно більш доказовий, ніж Morosil
⚪️Магній, хром, АЛК - при порушеннях глюкози та інсуліну
⚪️Омега-3 якісна 2-3 г- вісцеральний жир і запалення
⚪️Вітамін D3К2 - метаболізм і лептин

Morosil у цій ієрархії десь на 10-му місці 🙂
Антоціани простіше отримати з їжі - чорниця, вишня, червона капуста щодня дадуть той самий ефект без капсул і переплат

У Morosil доза 400 мг.

Це концентрований екстракт саме сорту Moro - не просто антоціани, а специфічний профіль цього апельсина. Патент на екстракт
145👍14❤‍🔥3🙏1
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Мені треба вам кой шо сказати

Я не прибічник 🥑 авокадо

Калорійність висока - для пацієнтів з надлишковою вагою або інсулінорезистентністю це реально треба враховувати.

Здуття при проблемному кишківнику - авокадо містить поліоли і сорбіт, при SIBO або дисбіозі може давати ферментацію і гази

Нічого зверх, маркетинг авокадо роздутий непропорційно реальній користі

Всі давлять на кілька елементів, але дивіться: олеїнова кислота - оливкова олія дає її чистіше, без калорійного баласту і без ризику здуття

Клітковина - брокколі, зелень, ягоди, каші дають її з додатковими фітонутрієнтами яких в авокадо немає

Калій магній - насіння гарбуза, соняшника, льон - концентрованіше і функціональніше

Навіть авокадо тост - це маркетинг а не база

Хліб - навіть цільнозерновий - швидкий підйом глюкози вранці. Авокадо пом’якшує але не вирішує

Білка нуль або мінімум - а сніданок без білка це гарантований голод через 1.5 години і кортизольний стрибок

Жири є але з усіма мінусами які я вже назвала

Насичення короткострокове. Будь-які сніданки можуть бути

Просто шо наслідки) в тілі
273❤‍🔥46👍37💔9👀6🔥4🙏2🤝1
Перебування біля води - океану, річки в місті, озера або навіть 🙂 фонтану має вимірюваний вплив на нервову систему. НЕЙРОБІОЛОГІЧНО)

🔵Блакитний водяний живий простір активує парасимпатичну нервову систему (як вагус) - підбалансує кортизол, уповільнює серцебиття, переводить мозок з режиму загрози в режим відновлення.

🔵Є дослідження з 2019 що каже люди які живуть в 1км від води мають статистично нижчий рівень тривоги і депресії незалежно від доходу і соціального статусу.

🔵Звук води - особливо непередбачуваний як хвилі або струмок - блокує кортикальну обробку зовнішніх подразників. Мозок перемикається на більш-менш default mode network - стан коли відбувається консолідація пам’яті, творче мислення і емоційна переробка. Це те що описують як “голова прочищується біля води” - і це буквально так.

🔵В Blue Mind в морського біолога Воллеса Ніколса 2014 роботи підтверджують що візуальний контакт з водою підвищує рівень серотоніну і дофаміну без жодних речовин і без зусиль.

🔵Для людей з хронічним стресом, тривогою і запаленням 🌊 вода це безкоштовний і доказовий інструмент регуляції нервової системи. 20 хвилин біля води дають майже такий самий ефект як медитація середньої тривалості.

🔵Жити бути біля води або просто регулярно до неї виходити, їздити-топ інвестиція в якість роботи мозку і життя, користуйтесь.
383👍23❤‍🔥15🍾10🔥6💯42
В захваті від того шо СПКЯ більше не СПКЯ

Завжди пояснювала на зумах що вам не тільки до гінеколога-ендокринолога, вам ще до мене (будь-якого фахівця з харчування, фуд-терапії, нерідко ортомолекулярної медицини) та ширший чекап.

Це поліендокринний, МЕТАБОЛІЧНИЙ, а отже те що поступає в ротову порожнину регулярно - впливає. Як тіло дає фідбек на те що відбувається - впливає. А спимо як. Рухаємось. А де дискомфорт в тому що повторюється щодня.

СПКЯ (PCOS) офіційно змінює назву - тепер PMOS:
Polyendocrine Metabolic Ovarian Syndrome

Я танцюю!!

І чесно це набагато логічніше

Роками назва “синдром полікістозних яєчників” зводила складний ендокринний і метаболічний стан просто до “кіст в яєчниках”. Хоча у багатьох жінок із СПКЯ і кіст взагалі немає. Проблема ніколи не була лише в яєчниках.

Це інсулінорезистентність.
Хронічне запалення.
Порушення роботи андрогенів.
Порушення вуглеводного та жирового обміну
Стресова площина щиро (дофаміновий памп, виснаження)

Тут все разом: сон, шкіра, цикл, фертильність, апетит, довгострокові кардіометаболічні ризики.
Мультисистемний стан роками сприймався як суто гінекологічний.

Над зміною назви понад 10 років працювали більше 50 медичних та пацієнтських організацій. І сенс тут не лише в термінах, а в нарешті ширшій точнішій діагностиці, меншій стигмі.

Бо мова змінює медицину. І люди отримують інше ставлення тоді, коли стан починають розуміти коректно.
302❤‍🔥35🙏12👍10🔥1
Фреші знов часто звучать в консультаціях від вас як хелсі рішення. В мене є «але»

1️⃣Коли вичавлюємо сік - викидаємо клітковину. Очевидно. Саме клітковина уповільнює всмоктування цукру. Без неї природні цукри потрапляють у кров швидко, приблизно як з коли.

2️⃣Далі. Підшлункова викидає інсулін. Енергія стрибає вгору, потім спад. З часом повторні інсулінові стрибки сприяють інсулінорезистентності навіть з “корисних” джерел, свіжих

3️⃣Давайте класику. Один апельсин цілий - 12г цукру, 3г клітковини, умовно повільне засвоєння.

Фреш з 3 апельсинів - 36г цукру, 0г клітковини, швидкий стрибок.

4️⃣Є ще проблема окислення. Не критично, але той же віт С втрачається до 50% протягом 30 хв контакту з киснем і світлом. В момент дотику з повітрям нутрієнти починають руйнуватись. Комерційні фреші холодного віджиму - втрати значні через час між виробництвом і вживанням. Поліфеноли теж під впливом

Ферментативне окислення через поліфенолоксидазу - реальне і швидке. Саме тому яблуко темніє одразу після розрізання. В соку цей процес активний і видимий.

Але - окислені поліфеноли не зникають повністю. Вони перетворюються на хінони - інші сполуки з іншою біологічною активністю. Чи корисні чи нейтральні - питання відкрите.

5️⃣І проблема об’єму. Не думаю що кожен б б з’їв 4 апельсини, 2 яблука і буряк за один раз. До сніданку) Але випиваєте це за 90 секунд ізі. Це концентроване цукрове навантаження з яким тіло не розраховане справлятись з такою швидкістю.

👉🏼 Блендер замість соковитискача. Або ще краще цілими.
176👍20❤‍🔥11🤝2💯1