Արևմտամետ իշխանության և «ընդդիմության» երկարակեցության մոտավոր վերջնարդյունքը լինելու է ստորև ներկայացված Հայաստանը. Արևմուտքը Հայաստան պետություն չի ճանաչում, քաղաք-պետություն է ճանաչում, որը լավագույն դեպքում մոտ 20 հազար քռ/կմ է լինելու, վատագույն դեպքում՝ 9 հազար քռ/կմ, որը ներկայիս «ընդդիմությունը»՝ ամենայն հավանականությամբ ապագա իշխանությունը, կասի՝ ամեն դեպքում «ապրելու երկիր» է, այսպես մինչև 2041:
Արևմտյան այս սցենարի հաշվարկն արված է եղել կործանվող Ռուսաստանի ֆոնին, այն Ռուսաստանի, որը հակառակն է ապացուցում, արդյունքում հայկական արևմտամետությունն ու հակառուսականությունը միայն վնասում են հային և Հայաստանին:
Բացառիկ տաղանդ է պետք, որպեսզի հանուն «ինքնիշխանության» Մոսկվային բալանսավորես Անկարայով, արդյունքում դառնաս Բաքվի խաղալիքը:
Աշխարհաքաղաքական քամուն հակառակ գործելը. սա է եղել Հայկականության աղետների պատճառը նոր և նորագույն շրջանում, որը եկել է էլիտայի արևմտամետությունից(փողասիրությունից):
Վրաստանի իշխանությունն ԱՄՆ-ին մեղադրում է երկրում անկարգություններ հրահրելու մեջ, Հայաստանում «Հռոմի ստատուտ» են վավերացնում:
Հայաստանի հակառուսականությունը կարող է վնասել միայն հային ու Հայաստանին:
«Ինքնիշխան» Հայաստանը և «Անկախության շարժման» հրամանատարը:
«Ինքնիշխան» Հայաստանը չի ունենալու Արցախ, Սյունիք, Սևանում լողանալու տեղ լինելու է չորանալու տեղ չի լինելու, ժողովուրդը զրկված է լինելու լույսից, գազից, բոլոր մեծ գետերը սկիզբն են առնելու թշնամական երկրներից, ուստի ջուր լինել-չլինելը կախված է լինելու թշնամիների գթասրտությունից:
«Անկախության շարժման» հրամանատարը դրսում թշնամի չունեցող, ներսում բոլորին իրեն թշնամի ունեցող հակահայ է, որը հրճվում է թշնամական պետության ղեկավարներին տեսնելուց: Այնքան «անկախ» է, որ թշնամուն ասում է մեզ ձյունածածկ սար պետք չէ, ինչ-որ հկ-ի ցուցումով պետբյուջեից փող է տալիս, որպեսզի տրանսգենդերի մասին ֆիլմ նկարեն, «անկախի» միլիոնից ավել բնակչություն ունեցող մայրաքաղաքում քաղաքապետ է ընտրվում մի այլասերված անբարոյականի հայեցողությամբ:
«Անկախը» մի լավ կողմ ունի, ամենից արդարը պատժում է իրեն ծառայություն մատուցածներին, ինչքան մեծ ծառայություն, այնքան խիստ պատիժ, պատճառն այն է, որ մտածում է իր տակից կարող են փախչել գնալ իր տերերի տակ:
Ադրբեջանը որպես պետություն չի համարվում նույնիսկ ռեգիոնալ խաղացող, մեր ռեգիոնում նման խաղացողներ Իրանն ու Թուրքիան են:
Ադրբեջանի կողմից նման նսեմացման արժանացած պետությունն իրեն թշնամի է կարգում միջուկային գերտերություն Ռուսաստանին, նման արտաքին քաղաքականությունը թշնամական է վերաբերմունք է նաև Իրանին:
Արևմուտքի օրակարգը սպասարկող «ինքնիշխանների» ու «անկախականների» քաղաքականությունը հենց սա է, և որևէ կապ չունի, թե այդ օրակարգն ով է սպասարկելու, արդյունքն այսպես է լինելու:
Ցավոք դեռ քաղաքակամ դաշտում չկա իրական ինքիշխանության օրակարգ, ավելի ցավալին՝ դեռ չի էլ ձևակերպվել ինչ է ինքնիշխանությունը:
«Ինքնիշխանության» համար նման «պայքարից» օգտվել և օգտվելու է Ադրբեջանը:
«Անկախության շարժման» հրամանատարը Բաքվին ժամ ժամի մոտեցնում է Երևանին:
Իրանն ու Ադրբեջանը Կասպից ծովում նախատեսել են համատեղ ռազմածովային զորավարժություն անեն:
Սա նշանակում է՝ դեպի Արևմուտք գնացող Հայաստանը տարածաշրջանում ունի միայն թշնամիներ:
Ահա, թե ինչի հասցրեց արևմտամետությունը(փողասիրություն) Հայաստանին:
ԵՄ խորհուրդը հայտնում է, որ Փաշինյանն առանց Ալիևի ստորագրել է հռչակագիր, որով ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, «ինքնիշխանն» այսպես է լինում:
Մոսկվային Անկարայով հավասարակշռելու արդյունքում(դեռ վաղուց) պետությունը դարձնում ես Բաքվի հպատակը:
Տգիտությունը մահացու մեղք է, միայն տգետ մարդիկ նման արկածախնդրության կգնային, այն մակարդակում, որտեղ փողի չափը ոչինչ է: