Իրավ որ, եղբայրնե՛ր, ձեր իսկ կոչումին նայեցե՛ք. ըստ մարմնի՝ ոչ շատ իմաստուններ, ոչ շատ հզորներ և ոչ շատ ազնվականներ կանչվեցին, բայց Աստված ընտրեց այս աշխարհի հիմարներին, որպեսզի ամաչեցնի իմաստուններին. և Աստված ընտրեց այս աշխարհի տկարներին, որպեսզի ամաչեցնի հզորներին. և Աստված աշխարհի ոչ-տոհմիկներին, արհամարհվածներին և ոչինչներին ընտրեց, որպեսզի իրենք իրենց մի բան կարծողներին ոչնչի վերածի. որպեսզի ոչ մի մարդկային էակ չպարծենա Աստծու առաջ:
Միայն լիբերալ(արևմտամետ) հայը կարող է աշխարհաքաղաքական փահլևանություն անել հարյուր քսան հազար հայի հաշվին:
Վերջին երկու հարյուր տարում բրիտանացու և թուրքի հետ հավասար թշնամի է հային լիբերալ հայը:
Նիկոլը պարզ ասեց, թե ինչի համար է Հայաստանի և Ադրբեջանի իշխանություններն Արևմուտքի հրահանգով շրջափակման մեջ՝ անմարդկային պայմաններում պահում մեր հարյուր քսան հազար հայրենակիցներին. նպատակը Բաքու-Ստեփանակերտ բանակցություններն են, որը դուրս կհանի ռուսական զորախմբին Արցախից և կարագացնի Հայաստանի վիլայեթացումը, իսկ թե իրենց ովքեր են Արցախից օգնում դժվար չէ կռահել:
Պետք չէ զարմանալ մեր տեղական լիբերալների(արևմտամետներ) անսկզբունքայնությունից և անբարոյականությունից, սրանց համար կարմիր գիծ չկա, սրանց սկզբունքը սա է՝ նպատակն արդարացնում է միջոցը, նպատակն էլ փողն է, ուրիշ ոչինչ, քանի որ սրանք հիմնականում ցածր ինտելեկտով միջակություններ են՝ շատ փող աշխատելու հիմնական ձևն իշխանության լինելն է, դրա համար են այսպիսի փութաջանությամբ ստորությունների դիմում հանուն իշխանության: Սրանց ամենաթույլ տեղն իրենց հպարտությունն է՝ իրենց գերագնահատում են, մնացածին թերագնահատում՝ հաճախ անվանելով «ժեխ», այս «ժեխ» բառն էլ գալիս է սրանց ինքնասիրահարված լինելուց, հայելի շատ են օգտագործում:
Ցավոք անկեղծ և միամիտ մարդիկ նոր են հասկանում ինչ է տեղի ունենում, և ինչ-որ մի պահի այս ստորների գործիքն են դառել իրենց անկեղծ մղումներով:
Խախտվեց ուղղափառությունը, հիմնավորվեց տգիտությամբ չարափառությունը:
Հայրենիքը սոսկ հողակտոր չէ, Հայրենիքն Աստծո օրենքներով գործող բացարձակ արժեք է, որտեղ իշխում են բարոյականությունը, արդարությունը ու կարեկցանքը, և կառավարվում է պահպանողական մարդկանց կողմից. հանրապետությունը ֆրանսիական հեղափոխությամբ լիբերալ մարդկանց կողմից ստեղծված ոչ հաստատուն արժեք է, որտեղ իշխում են անբարոյականությունը, փողասիրությունը և անտարբերությունը:
Հանրապետությունը նաև հակված է արագ ծնվելու ու մահանալու, ինչպես Հայաստանի Հանրապետությունը, որը 1991-ին ծնվեց, 2018-ին ընկավ կոմայի մեջ:
Հանրապետությունը նմանվել էր մի կաթսայի, որտեղ տարիներ շարունակ եռում էին անբարոյականությունն ու անարդարությունը, ինչն էլ անտարբերությամբ լեցուն հանրապետությունը գցեց կոմայի մեջ:
Հանրապետությունում այսօր շրջանառվող հիմնական թեման եղել է մի ցինիկ, անպարկեշտ թմրամոլ, որը մեր հայրենակիցներին կարող է միայն տալ անբարոյականության, անարդարության և անտարբերության դասեր, բայց սրա մասին շատ քչերը խոսեցին. հիմնական թեման սրա հրավերի վրա ծախսված գումարն էր, քանի որ հանրապետությունում փողասիրությունն է իշխում, մեխը ծախսվող գումարն էր, ոչ թե բարոյալքված հասարակության էլ ավելի բարոյալքումը, ոմանք խոսեցին այդ փողով սահմանների կահավորումից, երևի որ ավելի անվտանգ պայմաններում անբարոյականություն քարոզեն մեր հայրենակիցներին:
Հանրապետության ջատագովները՝ լիբերալները , սկսեցին այլանդակին պաշտպանելն այլ այլանդակներից(այստեղ չկա որևէ սարկազմ), սրանց մյուս մասը գովասանքի բառային հրավառություն էր անում, թե ամենահայտնի, ամենահեղինակավոր եսիմ ինչն է գալու Հայաստան... սա աղետ է, ինչը կրկին ծանր հետևանք է ունենալու:
Ցավոք, մեր եկեղեցու ճշմարիտ զավակների ձայնը քիչ լսելի է(համացանցը լռեցնում է ճշմարտությունը), իսկ լսելի է այն «սքեմավորների» ձայնը, ովքեր կախարդության, հեթանոսության, ֆեմինիստության և գլոբալիզմի քարոզ են անում(չկա որևէ չափազանցություն):
Չի լսվում այն ճշմարիտ հոգևորականների խոսքը, որտեղ ասվում է. մեր թշնամիների հզորությունը մեզ չհաղթեց, այլ մեր մեղքերը մեզ հաղթեցին , և պետք է մեղքի դեմ պայքարել, ոչ թե աղանդի:
Մենք հանրապետություն ենք կորցնում, ոչ թե Հայրենիք, բայց հնարավորություն ենք ստանում Հայրենիք կառուցելու, որից խաղաղություն են մուրում, ոչ թե հակառակը: