Այս ամենը չպետք է մոռացության տա գլխավորը՝ Նիկոլը հետևանք է, պատճառը՝ անասելի անբարոյականության և անարդարության մեջ թաղված լինելու:
Forwarded from Boris Murazi🇦🇲
Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին ունի 1700 և ավելի տարվա պատմություն։ Այդ հաստատությունը անցել է պատմական բազմաթիվ փորձությունների միջով, պահպանել է ինքնությունը, հավատը և ազգային ոգին՝ երբեմն լինելով վերջին ապաստանը հայության համար։
Այսօր, երբ երկրի ներսում կրկին փոթորկվում են կրքերը, ու տարբեր մարդիկ փորձում են «խելք սովորեցնել» Եկեղեցուն՝ հուշելով, թե ինչպես պետք է արձագանքել իշխանության հակաեկեղեցական հայտարարություններին, արժե մի պահ կանգ առնել։ Որքան միամիտ են նրանք, ովքեր կարծում են, թե Եկեղեցին պետք է դառնա հույզերի գործիք։
ՀԱԵ-ն չի կարող արձագանքել ռեակցիայով՝ հենվելով հուզական ալիքների վրա։ Նա տեսել է, թե որքան փխրուն են հարյուր հազարավոր մարդկանց բառերը, երբ գործի է հասնում։ Նա տեսել է, որ նույն այդ բազմությամբ անգամ մենք չենք կարողացել պաշտպանել Արցախը այս սրիկաներից։ Ու հենց այդ պատճառով նա չի շտապում կոչեր անել, որոնց հետևանքների համար պատասխանատու պիտի լինի ինքն ու ոչ թե նրանք, ովքեր մի պահ պոռթկում են ու հետո մոռանում։
Պարտավորվածություն մի Եկեղեցու հանդեպ, որի դռները երբեք չեն փակվել
Չեմ հանդիսանում Հայ Առաքելական Եկեղեցու անդամ, բայց զգում եմ խոր պարտավորվածություն նրա հանդեպ։ Եկեղեցին՝ իր հյուրընկալ ու արժանապատիվ ավանդույթներով, սրբազան դեր է ունեցել մեր պատմության մեջ։
Ինձ համար հատկապես մեծ արժեք ունի այն, որ 110 տարի առաջ, երբ եզդիները կոտորածների ու հալածանքների զոհ էին դառնում, հենց Հայ Առաքելական Եկեղեցին էր նրանց ապաստարան տալիս։ Ու երբեք, չփորձեց դավանափոխ անել մեր պապերին։ Մինչդեռ այն ժամանակ գործող այլ եկեղեցիներ, տարբեր պայմաններով կամ ճնշումներով, հաճախ նման փորձեր անում էին։
Սա հավատքի մասին չէ միայն։ Սա բարոյականության, մարդկայնության ու պատասխանատվության հարց է։
6👍3💯2
Եկեղեցին չի պատկանում ժողովրդին։ Եկեղեցին Աստծունն է, իսկ ժողովուրդը պիտի լինի այդ Եկեղեցու մի մասը, այսինքն` հենց Եկեղեցին և պատկանի Աստծուն։ Եթե մարդիկ ասում են, որ Եկեղեցին իրենցն է, բայց գաղափար անգամ չունեն Եկեղեցու Դավանությունից ու Վարդապետությունից, չեն խոստավանում իրենց մեղքերը, չեն մասնակցում Սուրբ Պատարագներին և չեն միանում Տեր Հիսուս Քրիստոսին, չեն ապրում քրիստոնեական կենցաղով, ապրում են այս աշխարհի օրակարգով, չեն ապրում Եկեղեցու տոնացույցով, չեն ընթերցում Սուրբ Գիրքն ու չեն ապրում Սուրբ Գրքի պատվիրաններով, չեն պատվում Սրբերին և չեն առաջանորդվում նրանց խրատներով, ապա սուտ ու փուչ է այդ մարդկանց խոսքերը։ Եկեղեցին չի պատկանում պղծախոսներին ու քաղաքական դիակներին։ Եկեղեցին չի պատկանում ստախոսներին ու իրենց շահը փնտրող կեղծավորներին։ Եկեղեցին` Աստուծո մոտ շտապող և Աստծուն սիրող հավատացյալներն են և ոչ թե ամբողջ ազգը։ Չմտածեք, թե Ամեն Աստված կանչող անաստված Եկեղեցու մի մասն է կամ էլ սեփականատերն է։ Եկեղեցին ձեզ համար Կասկադը չէ, որ բոլորինը լինի։ Տանը նստած Եկեղեցի եք խաղում, ֆեյսբուքի պատատակերին քրիստոնյա եք ձևանում ու անամոթի նման խոսում քրիստոնեությունից` գաղափար անգամ չունենալով, թե ով է իսկական քրիստոնյան։ Բավական է էժան խոսակցություններ վարեք։ Իսկ պղծախոսները դժոխքի հուրն են բորբոքում, երբ խոսում են Եկեղեցուց և նույն պահին հայհոյում հոգևորականներին, անգամ եթե իսկապես ամենաանարժան հոգևորականը լինի։
Գրծ. 23:3-5: "Այն ժամանակ Պողոսը նրան ասաց. «Աստված է քեզ խփելու, սպիտակեցրա՛ծ պատ, և դու նստում ես, որ օրենքի՞ համաձայն ինձ դատես, մինչդեռ հրամայում ես, որ անօրեն կերպով ինձ հարվածեն»։ Շուրջը կանգնածներն ասացին. «Աստծու քահանայապետի՞ն ես հայհոյում»։ Պողոսն ասաց. «Չգիտեի, եղբայրնե՛ր, որ քահանայապետն է, քանի որ գրված է. «Քո ժողովրդի իշխանին չպիտի անիծես» ։"
Սուրբ Պողոս առաքյալը անգամ Տիրոջը խաչողներին չանարգեց, քանզի եթե նա իր պաշտոնի մեջ է, ապա նրա հետ միասին հայհոյվում է նաև պաշտոնն ու կարգը։ Հետո կասեք` ազգը պատուհասվում է։ Եթե այսպես շարունակվի, ապա ոչ ազգ կմնա, ոչ էլ Հայրենիք։
Սուրբ Հարության Տաճար
Ցանկացած հայկական էլիտա, որը կձգտի դեպի Արևմուտք, վերջնահաշվարկում մենք հայտնվելու ենք թուրքական վիլայեթի կարգավիճակի:
«Իրական Հայաստանի» «ինքնիշխան կառավարչի» վերջին երկու շնորհավորանքները: