Մինչ Արցախի կորուստը հայաստանյան հանրային դաշտում «մոդայիկ» էր այս խոսույթը՝ «սրանք եկել են Արցախը տալու», Արցախը հանձնելուց հետո դաշտ նետվեց սահմանադրություն փոխելու թեման, նույն կենտրոնի տակ աշխատող մարդիկ նոր խոսույթ են բերել՝ «սահմանադրությունը փոխում են, որպեսզի ի չիք դարձնեն անկախության հռչակագիրը, փակեն Արցախի թեման և հանեն «Հայոց ցեղասպանության» հարցը: Այստեղ կրկին պետք է հիշել հին հույներին, որոնք կարծում էին, որ արեգակն է պտտվում Երկիր մոլորակի շուրջ, ոչ թե հակառակը, նման կերպ էլ այս մարդիկ են մտածում(կամ այդպես մտածելու աշխատավարձ են ստացել), թե աշխարհի համար մենք այդքան կարևոր ենք:
Հիմա գանք խնդրի աշխարհաքաղաքական համատեքստին. Հայաստանն Արևմուտքին հետաքրքրում է այնքանով, որքանով կարող է վնասել Ռուսաստանին և մասամբ Իրանին, սա է մեր աշխարհաքաղաքական կշիռը, Արևմուտքի աչքերով Հայաստանի անկախություն,«Հայոց ցեղասպանություն», «Արցախյան հիմնախնդիր» հասկացողությունները միայն վերը նշվածում են հետաքրքիր, մնացած պարագաներում ծիծաղելի թեմաներ են:
Հայաստանում այն պրոցեսները որոնք հասցրեցին գունավոր հեղափոխության, որն էլ իր հերթին հասցրեց Արցախի կորստի և տանում է Հայաստանի վերջնական կործանման, մեկ նպատակ ունի՝ հանել Ռուսաստանին տարածաշրջանից՝ հայով և Հայաստանով:
Այսպես. սահմանադրություն փոխելու նպատակն այս է՝ Հայաստանը դարձնել չեզոք(նետրալ) պետություն, որը պետք է դուրս լինի ցանկացած ռազմական դաշինքից(այստեղ ցանկացածի տակ պետք է հասկանալ ՀԱՊԿ-ը և դրա տրամաբանությունից ռուսական 102-րդ ռազմաբազան) և ՀԱԵ-ի կարգավիճակը հավասարեցնելը ցանկացած աղանդավորական կազմակերպության. այսպիսով, սահմանադրություն փոխելու նպատակը հայկականության լինելիության երաշխիքները չեզոքացնելն է:
Հայաստանի Արևմուտք գնալն ունի գաղափարական հենք, դա լիբերալ-դեմոկրատիայի ընտրությունն է, երբ էլիտաները թաղվում են անարդարության և անբարոյականության մեջ, պետությունը որպես մեքենա ճանապարհ է ընկնում դեպի Արևմուտք՝ լիցքավորված անարդարության և անբարոյականության «վառելիքով»:
Այս ամենը հետևանքն էր լիբերալ-դեմոկրատիայի(արևմտամետության), որի ամենասուր գործիքն են փորձում գործի դնել Հայաստանի վերջնական կործանման համար, այդ գործիքի անունն ազգային-պահպանողականություն, որը մեզանում ավելի շատ հայտնի «ազգայնականություն» եզրույթով:
Լիբերալիզմին կարելի է հակադրվել միայն ճշմարիտ պահպանողականությամբ, որը հիմնված Աստծու խոսքի վրա, ոչ թե սեփական մեզը խմող Նիցշեի հակամարդկային գաղափարներով ազդված ինչ-որ մի հայախոս արկածախնդրի, որի «ուսմունքը» փաթեթավորած է ազգային-պահպանողականությանբ, այս դրոշի տակ են «կռվում» հայկական տարազով անբարոյական կանայք և ամբողջ կյանքում հային հարստահարելուց բացի ուրիշ ոչինչ չարած հայախոս տղամարդիկ և սրանց խամաճիկները:
Մյունխենյան համաժողովին Նիկոլի հանդիպումները և հնչեցրած մտքերը խոսում են Արևմուտքի հովանավորությամբ Նիկոլ-Ալիև նոր հակառուսական օպերացիայի մասին, որը պատերազմով կարող է արվել, եթե սահմանադրություն փոխելը ժամանակատար լինի և վստահելի արդյունքը երաշխավորված չլինի:
Անխուսափ պատերազմը կարող է նաև տեղափոխության պատճառ դառնալ, որը Հայաստանին տանելու է նոր «Ալեքսանդրապոլի պայմանագրի», այս անգամ ազգային-պահպանողականների ձեռամբ:
«Ժամեր ու դպրոց բոցի մեջ կորան,
վիրավոր հայեր անխնա մեռան»:
Այսպեսի բառերով ողբերգեր են հյուսվում, երբ հայերը սպասում են Արևմուտքից օգնության՝ մասնավորապես Ֆրանսիայից:
Նման ցինիկ վերաբերմունք Ֆրանսիան չէր ցուցաբերել նույնիսկ աֆրիկյան ցեղերին, ինչ մեր օրերում մեզ:
Ընդլայնված կազմով Հայաստան ժամանած Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարից լսում ենք. Ֆրանսիան տրամադրել է երեք GM-200 ռադար՝ թիրախը հայտնաբերելու համար, առանց խոցման միջոցի, գիշերային տեսանելիության սարքեր(որը հնարավոր է համացանցից պատվիրել) և մոտ ժամանակներս Հայաստանում կլինեն «Բաստիոն» զրահամեքենաները որոնք չեն դիմանում ձեռքի գնդացրին(ПК):
«Նման» մի այլ գործարքի մասին. Ադրբեջանը Պակիստանից գնել է 1.6 միլիարդ դոլարի JF-17 Blokc III կործանիչներ(որին դժվարությամբ է որսում С-300), բաց աղբյուրներում կործանիչի գինը մոտ 25 միլիոն դոլար է, նշանակում է խոսքը 60 կործանիչի մասին է, որով Ադրբեջանը կարող թարմացնել իր ռազմաօդային ավիապարկը:
Նաև իմանում ենք, որ Նիկոլը ֆրանսիական լրատվականին հարցազրույց է տվել և հայտնել, որ Հայաստանը սառեցրել է անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին:
Որպես եզրակացություն՝ կարելի է կարդալ գրառման առաջին տողը, հիշելով՝ տարածաշրջանում հավաքական Արևմուտքն ունի Թուրքիա և Ադրբեջան, իսկ Հայաստանի հակառուսականությունից տուժում է հայն ու Հայաստանը, օգտվում թշնամին:
Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլարը բաց տեքստով ասաց, որ տարածաշրջանում իրենց համար կա Թուրքիա, և գործում են Թուրքիայի տարածաշրջանային առաջնորդության համար:
Սա նորույթ չէ, սա տասնամյակների իրողություն էլ չէ, սրա վաղեմությունը շատ հին է, ուղղակի պահն այնպիսին է, որ բաց են խաղում, որից պարզ է դառնում՝ Հայաստանը դեպի Արևմուտք տանողների կանգառը Թուրքիան է եղել, ոչ թե վերացական Արևմուտքը:
Իրավաբանները կօգնեն: Կա՞ նախադեպ, երբ մարդը, մարդուն դանակահարելով, սպանի, բայց դատարանում ասի՝ չի իմացել, որ դանակահարությունը կարող է հանգեցնել մահվան, իսկ դատարանը տգիտության կանխավարկածով ներում շնորհի:
👍5❤4
Либо мир будет многополярным, либо он не будет существовать. Ведь если мир будет управляться из одного центра, как сейчас пытаются сделать, — центра экономической силы, центра военной силы, центра, который может диктовать свою волю другим, — то такой мир будет нежизнеспособным. Поэтому наши призывы к многополярности, к демократизации общественных и межгосударственных отношений, к включению понятия справедливости в эти отношения — все это забота о том, чтобы мир существовал.
Святейший Патриарх Московский и всея Руси Кирилл
Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը հայտարարել է, որ «թյուրքական աշխարհի» դարաշրջանը կսկսվի «Զանգեզուրի միջանցքի» բացմամբ:
Միջանցքը տալու ամենահավանական տարբերակը պայմանավորված պատերազմով է, ինչի փորձն ունեն ՀՀ իշխանությունները և գերազանց կատարեցին Արցախի դեպքում՝ թե տեղեկատվական դաշտում, թե ռազմական:
Տարածաշրջանում Արևմուտքին(Թուրքիա) մի զսպող ուժ կա և դա Ռուսաստանն է, ինչը նշանակում է, որ սա արվելու է Ռուսաստանի համար նոր ռազմական օջախներ ստեղծելու տրամաբանությունից:
Այս պահին ամենահավանական «խնդրի օջախ» կարող է լինել Մերձդնեստրը՝ պայմանավորված Ռուսաստանի կողմից Օդեսայի ազատագրման գործողությամբ, երբ Ռուսաստանը սկսեց Օդեսայում գործողություն իրականացնել, Արևմուտքը Ռուսաստանի համար խնդիր կստեղծի Մերձդնեստրում՝ Մոլդովայով, ինչին սինխրոն կփորձեն ապակայունացնել Հարավային Կովկասը՝ Ադրբեջանով:
💯3
Ժողովրդին պատերազմով վախացնող. նման «ղեկավար» ունեցողն արտաքին թշնամուց չի վախենա:
Այս ամենը տրամաբանական է և օրինաչափ, քանի որ Հայաստանում տարիներ շարունակ նախապատրաստվել և իրականացվել է գունավոր հեղափոխություն:
Թվում է, թե Նիկոլը Տավուշի դեպքերը չի կարողանում մարսի, բայց Նիկոլը սկսել է այս ամենը հօգուտ իրեն օգտագործել: Պետք է նշել նաև, որ հարցը չորս գյուղերը չեն, այդ տարածքներով Տավուշն ու Լոռին բացվում են Ադրբեջանի համար:
Արդեն մի քանի տեղ նկատվում են ինքնապաշտպանական ջոկատներ կազմելու մասին խոսույթները, որոնք միս ու արյուն են ստանում, ոմանց մոտ տեսնում ենք, որ պատրաստ են ջոկատներին մարտական պատրաստության դասեր տալ:
Նորմալ միջնակարգ կրթություն ստացած ցանկացած ոք գիտի, թե ինչ է լինում, երբ կանոնավոր բանակի առաջ կանգնում են «զինված» ջոկատները:
Պատերազմը պետություն ամենաբարդ միջոցառումներից է, որն ինստիտուցիոնալ մոտեցում է պահանջում, ոչ թե հայդուկային, հայդուկային մոտեցումը քիչ թե շատ արդարացվում է պետություն չունենալու պարագայում, իսկ կանոնավոր բանակ ունենալու դեպքում հայդուկային գործունեությունն իշխանությանը պատասխանատվությունից ազատել է:
Այս սցենարը ստացվելու դեպքում Հայաստանը կկորցի մի քանի անգամ շատ տարածք, Նիկոլը պատասխանատվությունից կխուսափի և նոր հնարավորություն կստանա իր հիմնական առաքելության համար գործելու:
Գունավոր հեղափոխությունը նախապատրաստվել, թույլատրվել և իրականացվել է մեկ հիմնական նպատակով՝ Ռուսաստանին հանել տարածաշրջանից, Հայաստանը դարձնել թուրքական ազդեցության գոտի(վիլայեթ):
💯4👍2
Եթե մեռելները հարություն չեն առնում, ապա Քրիստոս էլ հարություն չի առել։ Եվ եթե Քրիստոս հարություն չի առել, իզուր է ձեր հավատը, և տակավին նույն մեղքերի մեջ եք։
Ինչպես Ադամով բոլորը մեռնում են, նույնպես և Քրիստոսով ամենքը պիտի կենդանանան՝ յուրաքանչյուրն իր հերթին. նախ՝ Քրիստոս, և ապա՝ քրիստոսականները՝ նրա գալստյանը.
(Ա կորնթացիներին 15:16-17-22)
Քրիստոս հարյավ ի մեռելոց. օրհնյալ է Հարությունը Քրիստոսի:
❤12
Մեծ պատերազմ, որը կարող է վերածվել Երրորդ համաշխարհային պատերազմի, որից անմասն չի կարող մնալ Հայաստանը՝ գտնվելով էպիկենտրոնից քիչ հեռու՝ այս խաղում Արևմուտքի առանցքային գործիքներ Ադրբեջանի և Թուրքիայի թիրախում:
Իրան-Իսրայել պրոքսի հակամարտությունը մոտենում է ուղիղ առճակատման, սա ամբողջ Մերձավոր Արևելքը թաղելու է արյան մեջ, իսկ եթե Արևմուտքին հաջողվի Ռուսաստանին ներքաշել այս հակամարտության մեջ, ապա այն կվերածվի Երրորդ համաշխարհայինի:
Թուրքիայում տեղի ունեցողը կարող ենք դիտարկել այս տրամաբանությունից. ներքաղաքական խնդիրներ ստեղծելով Թուրքիայում՝ Արևմուտքը Էրդողանին հիշեցնում է, թե ով է իրեն «ծնել» և սնել, որպեսզի չփորձի շեղվել արևմտյան սցենարից:
Արևմտյան պաշտոնյաները Նիկոլի հետ հանդիպումից առաջ հեռախոսազրույց են ունենում Ալիևի հետ, հստակեցնում, թե ինչ պետք է խոսեն Նիկոլի հետ, թվում է աբսուրդային, թե ինչպես կարող են երրորդ կարգի, ռենտային պետության ղեկավարին այդքան մեծ տեղ տալ:
Արևմուտքի կողմից Ադրբեջանը Հայաստանով «գիրացվում» է Ռուսաստանի և Իրանի դեմ հանելու նպատակով: Իսրայելի և Թուրքիայի ներքաղաքական և արտաքին քաղաքական պայմանները չեն խոչընդոտում զինամթերքի մատակարարումներն Ադրբեջանին:
Նույն ժամանակ Արևմուտքն անասելի ցինիզմ է ցուցաբերում Հայաստանի և հայ ժողովրդի նկատմամբ. «ԵՄ-ն դիտարկում է աջակցել ՀՀ ԶՈՒ-ին ոչ մահաբեր զենքերի տեսակետից», սա ԵՄ-ը դեսպանի պաշտոնական հայտարարությունն է, նման ցինիզմով Արևմուտքը 21-րդ դարում աֆրիկական ցեղախմբերին չի վերաբերվել, ինչպես մեզ:
Մինչ մեծ պատերազմը Ադրբեջանը կփորձի բլից կրիգներով ռազմավարական բարձունքներ և դիրքեր գրավել, ինչի լեգիտիմությունը տվել է ՀՀ իշխանությունը՝ ընդունելով Տավուշի հայկական գյուղերի ադրբեջանական լինելը(հեղափոխականները կարող են 7-րդ դարի հայկական եկեղեցին համարել ադրբեջանական, իրենց դա արտոնել են Արևմուտքից):
Այդպիսի ռազմավարական տեղանքներ են Տավուշի գյուղերը, որոնց մասին նշվեց, Արարատի մարզում Տիգրանաշենի հատվածը և Գեղարքունիքում Ալիևների փափագած Սևանի արևելյան ափը:
Մեծ պատերազմը սկսելիս նպատակ է դրվելու գրավել գրեթե ամբողջ Հայաստանը՝ հասցնելով նորալեքսանդրապոլյան պայմանագրի:
Տեսնելով Արևմուտքի նման վերաբերմունքը Թուրքիայի և Ադրբեջանի նկատմամբ՝ տեղական մոլորեցնողները(իշխանական և «ընդդիմադիր», հենց սրանք են մեր հիմնական խնդիրը տեղեկատվական պատերազմում, ոչ թե մոլորվածները) ասում են, որ կարելի է բալանսավորված արտաքին քաղաքականություն վարել Ռուսաստանի և Արևմուտքի հետ՝ այն փաստարկով, որ հնարավոր է, եթե վարողները «խելացի» մարդիկ լինեն, սա նոնսենս է, առնվազն վերջին տասը տարին երկու կողմերի բաց հայտարարությունները և դրա տրամաբանական շարունակություն ռուս-ուկրաինական(Արևմուտք) պատերազմը լրիվ այլ բանի մասին է, սրանից հետևում է, որ վերջիններս կամ տգետ են, կամ Արևմուտքի(Թուրքիա-Ադրբեջան) շահերի պաշտպան, երրորդ տարբերակ չկա, առաջինի հավանականությունն էլ քիչ է, քանզի նորմալ միջնակարգ կրթություն ստացած և տրամաբանությունից ոչ լրիվ զրկված մարդը գիտակցում է, որ Հայոց պետականության գլխավոր երաշխիքը եղել և մնում է Ռուսաստանը, որը և կարող է վերը շարադրված Արևմտյան կործանարար սցենարը կասեցնել:
👍5💯5👏1
Եթե ԱԱԾ-ը սպաներն ու դատախազները «խնամի, ծանոթ, բարեկամ» սկզբունքով գործի(այո, գործի ոչ թե ծառայության) չընդունվեին՝ գունավոր հեղափոխություն չէր լինի, ըստ այդմ, հիմա տրամաբանական է և օրինաչափ ԱԺ ամբիոնից՝ ՀՀ դե յուրե ղեկավարի, փաստացի Ադրբեջանի դեսպանի կողմից հնչող ադրբեջանական թեզերը:
Ճիշտ չէ սրանց թուրք ասելը, սրանք թուրքի կամակատար են, քաղաքագիտական լեզվով՝ գործակալ, ոչ թե թուրք, թուրքը չի կարող ասել արևելյան Թուրքիան Արևմտյան Հայաստան է, բայց թուրքի գործակալը կասի, որ Խոր Վիրապից այն կողմ Թուրքիա է, Տեղ գյուղից այն կողմ Ադրբեջան:
Թալեաթ, Էնվեր և Ջեմալ փաշաները միասին այնքան բարոյական և նյութական վնաս չեն տվել Արևմտյան Հայաստանին, որքան հայ արևմտամետները Նիկոլի գլխավորությամբ Արևելյան Հայաստանին, այս տողերի մեջ որևէ չափազանցություն չկա:
Հայ արևմտամետների գործունեության միակ թիրախը և թշնամին Ռուսաստանն է, որի դեմ պայքարում են հայով և Հայաստանով, սրանց երբեք չի հետաքրքրել հայի և Հայաստանի անվտանգությունն ու բարեկեցությունը: Սրանց համար հայն ու Հայաստանը միշտ գործիք են եղել իրենց միակ թշնամու՝ Ռուսաստանի դեմ, սրանց համար Թուրքիան, Ադրբեջանը և սրանց հովանավոր Հավաքական Արևմուտքը միշտ բարեկամ է եղել և գործել են միայն վերջիններիս շահերի համար:
Տեսեք ինչ պրոցես են սկսել, Մեծ Բրիտանիան և Հայաստանը բանակցում են անօրինական միգրանտներին Հայաստան ուղարկելու շուրջ, սրան սինխրոն Նիկոլը սկսել է Հայոց ցեղասպանությունը մերժելու պրոցես, մեկնարկը տրվել է Թուրքիային ծառայող «ազատություն» ռ/կ-ի եթերից՝ ամենահայտնի հակահայերից մեկի բերանով:
Հակահայն ակնարկում է, թե արդյոք միլիոնուկես հայ է ցեղասպանվել, եթե այո բոլորի անուն ազգանունը պետք է ճշտվի(տեսականորեն անհնար է),սա նշանակում է, որ Հայաստանը պետական մակարդակով հրաժարվում է Հայոց ցեղասպանությունից և մաքրում է Թուրքիային՝ «Հայաստանի ինքնիշխանության սպառնալիքը Ռուսաստանն է, թուրքն էլ առաջվա թուրքը չէ» թեզի տրամաբանությամբ և Տոյվո Կլաարի առաջարկությամբ:
Անօրինական միգրանտներին Հայաստան ուղարկելու նպատակը կրկին նույնն է, եթե Հայաստանում հայեր չապրեն Ռուսաստանն ումից և ում անվտանգությունը պետք է ապահովվի, Բրիտանիայից եկած թուրք փախստականների անվտանգությունը, Թուրքիայի՞ց:
21-րդ դարում ցեղասպանություններն էլ են գունավոր լինում:
👍8👏2😢1
Կապիտուլիացիայի վեցերորդ տարելիցին՝ Տավուշում հայ ոստիկանների գործողությունները ողջունում են Ադրբեջանում:
👍3👏1💯1
«Հանուն ինքնիշխանության»՝ ՀՀ իշխանությունները փորձում են պրոցես սկսել ադրբեջանական 5 անգամ թանկ գազը գնելու շուրջ՝ կարևորը ռուսներից կտրվենք տրամաբանությամբ, իքս պահից «հանուն ինքնիշխանության» տեքստերը հնչելու են թուրքերեն:
Դրվագ գունավոր ցեղասպանությունից: