«Հայաստանին պահել հակառուսական գծի մեջ, իսկ Ադրբեջանի հետ արհեստական հակասություն ստեղծել»:
Այսպես է գործում Արևմուտքը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո:
Հարավային Կովկասը կառավարվում է մի կենտրոնից և այդ կենտրոնը Մոսկվան չէ:
Նիկոլ Փաշինյանը լեգիտիմացրել, լեգիտիմացնում և լեգիտիմացնելու է Ալիևի գործողությունները, ինչի դիմաց Արևմուտքից ստանալու իշխանության մնալու երաշխիք(որն այս պահին իր ֆիզիկական անվտանգության երաշխիքն է) և փորձելու է իրագործել իր գլխավոր առաքելությունը՝ հանել Ռուսաստանին տարածաշրջանից հայի և Հայաստանի հաշվին:
Այս պահին Նիկոլի ֆիզիկական անվտանգության երաշխիքն իշխանության լինելն է, իսկ ինչ-որ մի պահի այդ երաշխիքը լինելու է Հայաստանի չգոյությունը՝ Հայոց պետականության կործանումը:
Աշխարհաքաղաքական նման իրավիճակում Հայաստանի ամենամեծ սպառնալիքը հայ արևմտամետներն են Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ:
Հայոց պետականության լինելիությունը կարող է երաշխավորել միայն Ռուսաստանը:
Դեպի Արևմուտք շարժվող Հայաստանը թշնամի է հային և Հայաստանին:
Հայաստանը շարժվում է Արևմուտքի սցենարով՝ «ինքնիշխանություն» կեղծ նշանաբանով, դեպի Արևմուտքի տարածաշրջանային ոստիկան Թուրքիայի տիրապետության տակ:
Այսքանից հետո, ովքեր Արևմուտք ասելով այլ պետություններ են պատկերացնում բացի Թուրքիայից կամ տգետներ են, կամ մոլորեցնողներ:
Սա է Արևմուտքի պատկերացրած «ինքնիշխան» Հայաստանը, որը շարունակաբար զոհեր է տալիս՝ տարածքներ զիջելու համար, թշնամի պետության ղեկավարը 14 000 քռ/կմ տարածքային էքսպանսիայի հայտ է ներկայացնում, որը լեգիտիմացնում է ՀՀ իշխանությունն ամենաբարձր մակարդակով:
«Ինքնիշխան» Հայաստանն իր սուվերեն տարածքում չի կարողանում գործարան կառուցել(խոսքը Երասխի գործարանի մասին է), Սոթքի բաց հանքը շահագործել, օդանավի երթևուկություն ապահովել և այսպես շարունակ, օրինակները շատ են:
Դեպի Արևմուտք գնացող ՀՀ իշխանությունների արտաքին, ներքին, սոցիալ-տնտեսական քաղաքականության նպատակը մեկն է՝ Հայաստանը դարձնել թուրքական վիլայեթ:
Ստորև կտեղադրեմ քարտեզը, որին ուզում է հասնել Արևմուտքն Ադրբեջանով:
Սկզբում Արևմուտքից «գեղացի դուռակներին» (սա իմ բառերը չեն, այսպես են հիմնականում արևմտամետները պիտակավորում եմ նորմալ մարդկանց) ասեցին գունավոր հեղափոխություն արեք անկախ Արցախ կստանաք, արեցին Արցախը կորցրեցին, հետո ասեցին Արցախը ճանաչեք Ադրբեջանի կազմում կերաշխավորենք 29.8 հազար քռ/կմ ՀՀ և ձեր իշխանության լինելը, բայց նույն ժամանակահատվածում Ադրբեջանին «Արևմտյան Ադրբեջան» թեզն են տալիս(որը ներառում է ամբողջ Արևելյան Հայաստանը) և կապիտալիզացնելու գործիքակազմ:
Ադրբեջանն իր պատմության դպրոցական դասագրքերի կազմերին պատկերում է Մայր աթոռը, Գեղարդավանքը, Տաթևի վանքը, Գառնու տաճարը և ըստ այս ամբիցիայի ձևավորում իր արտաքին և ռազմական քաղաքականությունը, բայց այս ամենին ի պատասխան, կառավարության գլխի բերանով հնչում է, որ Հայաստանի անվտանգության երաշխիքը լեգիտիմ սահմաններն են, սա ցինիզմ չէ, սա թշնամու հետ համաձայնեցված խաղ է:
«Գեղացի դուռակների» (լիբերալները) վերջը միշտ շատ դաժան է լինում, ցավոք, մինչ այդ շատ անմեղ մարդիկ են զոհվում:
«Զանգեզուրի միջանցք» կոչվածն Արևմուտքի ծրագիրն է եղել և կա, որի նպատակը հենց միջանցք ստանալը չէ, այլ այդ նպատակով լեգիտիմացնել Ադրբեջանի հարձակումը Սյունիքի վրա, որի արդյունքում տարածաշրջանի կթաղվի մեծ պատերազմի մեջ՝ Հայաստանը դարձնելով աշխարհաքաղաքական բևեռների բախման վայր, Սիրիայի օրինակով: