Այդ մեղքերի ձգտումից էլ ձևավորվել է արտաքին քաղաքական կուրսը դեպի Արևմուտք, որտեղից մեզ քարոզում են անաստվածության, եսակենտրոնություն, փողի աշխատելու անհագ ցանկություն(կարևոր չէ, թե ոնց), ուրիշի ցավի նկատմամբ անտարբերություն, զվարճության, զեխության և նմանատիպ այլ բաներ:
Թարմ օրինակը. Երևանում 30%-ով աճել են բնակարանների վարձերը, սա չի կարող հետևանք չունենալ: Մարդու արյան հաշվին փող աշխատելը չի կարող հենց այնպես անցնել:
Երբ Արևմուտքը հասնի նրան, որ Արցախում հայ չմնա, այդ ժամանակ Հայաստանում «ընդդիմությունը» միասնական վարչապետի թեկնածու կունենա՝ ի դեմս Ռուբեն Վարդանյանի:
Բայց ինչպես նոյեմբերի 9-ը բոլոր սցենարները խառնեց իրար, այդպես էլ կարող է ամեն բան խառնվել իրար, եթե Արցախում հայեր ապրեն:
Արևմուտքին և նրա շահը սպասարկողներին(Թուրքիա, Ադրբեջան, ՀՀ իշխանություն, Արևմուտքից օգնություն խնդրող «ընդդիմություն) միջանցք պետք չէ, Սյունիքն է պետք ամբողջությամբ, միջանցքը պատրվակ է:
Այս պահին այս ամենը թույլ չի տալիս Արցախում ապրող հայը և նրա անվտանգությունն ապահովող ռուս խաղաղապահը:
Սրտաճմլիկ տողերն ու էմոցիաներն իմը չեն, հիմա, եթե ԱՄՆ-ում իրական իշխանափոխություն լինի և գան ԱՄՆ հիմնադիր հայրերի գաղափարները կրողները և Քիմ Քարդաշյանին պոռնկություն քարոզելու համար, ցմահ դատապարտեն, այստեղ կրկին կհայտնվեն անհասկանալի դեմքեր՝ ասելով՝ «ախր նա հայ է»:
«Ո՞վ է հայը և ո՞վ է հայրենասերը», այս բանաձևը տրված չէ, թե չէ ամեն հայերեն խոսողի ասում են հայ, ազգն ու Հայրենիքը սպանող գաղափարներ կրողներին հայրենասեր:
Հիմա վերջին դեպքերում «տուժողի»մասով. ինչի մասին բազմիցս գրել եմ, ո՞վ էր նրան պատվիրել գնալ նման արկածախնդրության՝ բարձրացնելով Արցախի կարգավիճակի հարց, ինչին կտրականապես դեմ էր Արցախի անվտանգության թիվ մեկ երաշխավոր Ռուսաստանը՝ բազմիցս նշելով, հարցը պետք է այս պահին թողնել ապագային, բայց նման արկածախնդիրը և նրա նեղ շրջապատը տարան Արցախը նոր պատերազմի, նոր զոհերի, կապիտուլյացիայի և հարյուր հազարից ավել մարդու սարքեցին գաղթական:
Բացառիկ տաղանդ է պետք, որպեսզի հանուն «ինքնիշխանության» Մոսկվային բալանսավորես Անկարայով, արդյունքում դառնաս Բաքվի խաղալիքը:
Աշխարհաքաղաքական քամուն հակառակ գործելը. սա է եղել Հայկականության աղետների պատճառը նոր և նորագույն շրջանում, որը եկել է էլիտայի արևմտամետությունից(փողասիրությունից):
Վրաստանի իշխանությունն ԱՄՆ-ին մեղադրում է երկրում անկարգություններ հրահրելու մեջ, Հայաստանում «Հռոմի ստատուտ» են վավերացնում:
Հայաստանի հակառուսականությունը կարող է վնասել միայն հային ու Հայաստանին: