Մեզանից առաջ Ուկրաինային էին ՆԱՏՕ հրավիրել:
Հայաստանում «Թավշյա հեղափոխության» նպատակն Արցախն Ադրբեջանին հանձնելը չէր, այլ Ռուսաստանին տարածաշրջանից հանելը: Նախ փորձեցին, Արցախն Ադրբեջանին հանձնելով, այդ անել, այն էլ հակառակը եղավ՝ Ռուսաստանը մի նոր ռազմական հենակետ էլ ավելացրեց Արցախում՝ ի դեմս ռուս խաղաղապահ զորախմբի:
Արևմուտքն իր դրածո իշխանությամբ ամեն կերպ փորձում է հասնել իր նպատակին՝ հանել Ռուսաստանին տարածաշրջանից, իսկ թե այդ ինչ կարժենա Հայաստանի և ազգի վրա, նրանց չի հետաքրքրում, նրանք ունեն խնդիր, խնդրի լուծմանը պատրաստ ՀՀ իշխանություն, որն Արևմուտքի համար պատրաստ է կռվել մինչև վերջին հայը (սրա մասին են վկայում առաջին դեմքերի վերջին հայտարարությունները և գործողությունները):
Ինչպես են նրանք փորձելու հանել Ռուսաստանին Հայաստանից:
Ռուսաստանի՝ տարածաշրջանում գտնվելու լեգիտիմ պատճառն այն է, որ նա Հայաստանը և հայ ազգին պաշտպանում է Թուրքիայից, եթե չկա հայ և Հայաստան, ապա չկա պատճառ Ռուսաստանի ռազմական ներկայության Հայաստանում:
Այդ խնդիրը դրված է Ադրբեջանի վրա, բայց վերջինս այդ հարցը լուծելու է մասամբ(սա արդեն այլ թեմա է):
👍5👏4
Ռուսաստանը հարյուր տարի առաջ, ի վնաս Ադրբեջանի, լավություն է արել Հայաստանին, Արևմուտքի նպատակն է շտկել եղածը՝ ի օգուտ տարածաշրջանում իրենց դաշնակից Ադրբեջանի:
1920 թվականի ամռանը Հայաստանը գրեթե 72 հազար քռ/կմ էր(Օլթի և Փենյակ շրջանների հետ միասին), դրա մեջ էր մտնում Կարսի մարզը, Սուրմալուի գավառը, ներկայիս Հայաստանի տարածքը, Արցախն ու Նախիջևանը:
Այս չափերով Հայաստանն ուղիղ սպառնալիք էր Արևմուտքին, որն աշխարհիկ Թուրքիա էր ծնում Քեմալի գլխավորությամբ:
Սպառնալիքը պետք էր արագ չեզոքացնել Թուրքիայով: Արևմուտքի կողմից գործի դրվեց նույն տեխնոլոգիան, որը հիմա է գործում. Քեմալը (ինչպես հիմա Ալիևը) պետք է ունենար հարաբերություններ Սոցիալիստական Ռուսաստանի հետ և կարմիր գծեր չհատեր, իսկ Հայաստանի իշխանություններին պետք էր պահել հակառուսական, պրոարևմտյան գծի մեջ, ինչը թույլ կտար Քեմալին հանգիստ գործելու, իսկ ռուս հեղափոխականներին չխառնվելու թշնամի իմպերիալիստների հետ համագործակցող Հայաստանի խնդիրներին:
Այսպես 1920 թվականի սեպտեմբերի 28-ին(2020-ի սեպտեմբերի 27-ը պատահական չէր ընտրված) Թուրքիան հարձակվեց Հայաստանի վրա, անզեն, անպարեն Հայաստանը նամակներ և խնդրագրեր էր ուղարկում Արևմուտքին, իհարկե անպատասխան:
Արդյունքում ունեցանք հարյուրհազարավոր զոհեր սովից և պատերազմից, ութ անգամ փոքրացավ Հայաստանը և 1920 թվականի դեկտեմբերի 2-ին կնքվեց Ալեքսանդրապոլի խայտառակ պայմանագիրը, որով Հայաստանը կոչվելու էր Երևանյան հանրապետություն, տարածքը կազմելու էր 9.2 հազար քռ/կմ, բանակը պետք է ունենար ընդամեն 1500 զինվոր, արտաքին վտանգի դեպքում Թուրքիան պետք է օգնության հասներ, Հայաստանը հրաժարվում էր բոլոր այն պայմանագրերից, որոնք վնասում էին Թուրքիայի շահերը:
Այս ամենը հնարավոր եղավ շտկել Հայաստանի խորհրդայնացմամբ, հիշատակենք նաև, որ 1920 թվականի նոյեմբերի 30-ին Ադրբեջանի հեղկոմը Լեռնային Ղարաբաղը, Զանգեզուրը և Նախիջևանը ճանաչեց Խորհրդային Հայաստանի անբաժան մաս և հանձնելու որոշում կայացրեց, թե ով այս որոշումը վիժեցրեց, այդ արդեն առանձին թեմա է:
Ալեքսանդրապոլի խայտառակ պայմանագրից հետո ստորագրվեց Մոսկվայի պայմանագիրը, որով Հայաստանը 20 հազար քռ/կմ ավելացավ և կազեց 29 հազար քռ/կմ:
Սա չի ներում Արևմուտքը, և փորձում է ամեն կերպ վերականգնել Ալեքսանդրապոլի պայմանագիրը:
Ստորև Արևմուտքի պատկերացրած երկու հայաստաններն են, մեկը լավագույն դեպքում, մյուսը՝ վատագույն:
Պատերազմի(բլից կրիգ) պատճառը և առիթը:
Պատերազմի պատճառի մասին բազմիցս խոսել ենք՝ հանել Ռուսաստանին տարածաշրջանից, որով իշխանությունը երկու խնդիր է լուծում. նախ կիրագործեն այն, ինչի համար իրենց իշխանություն է տրվել և կապահովեն իրենց ֆիզիկական անվտանգության հարցը, հարց կառաջանա, որն է իրենց ֆիզիկական անվտանգության երաշխիքը, պարզ և իրատեսական պատասխան. Հայոց պետականության վախճանը, սա է իրենց ֆիզիկական անվտանգության իրատեսական երաշխիքը:
Հիմա «առիթին» անդրադառնանք. դիտելով իշխանության վերջին աշխարհաքաղաքական խաղերը՝ իտալական լրատվականին տված հարցազրույցից մինչև Կիև, կհասկանանք, որ աշխարհաքաղաքականում նման կտրուկ գործողություններ անողը դժվար ներսում որևէ բան անելու կաշկանդվածություն ունենար, սրանից հետևություն, եթե Նիկոլը չուզենար Արցախում հրաժարական և ապա նախագահի ընտրություն, չէր լինի:
Այսօր արևմտյան պրոպագան լծված էր «մեկնաբանելու» Արցախում տեղի ունեցած նախագահի ընտրությունը, և կարևոր է, թե ինչպես էին «մեկնաբանում», իբր Մոսկվան է կանգնած այս ամենի հետևում իր այստեղի խաղացողներով, ինչն իրականության հետ որևէ աղերս չունի:
Հակառակ կողմից հնչող միամիտ շնորհավորանքներն ամբողջացնում են Արևմուտքից իրականացվող տեղեկատվական դիվերսիան՝ լեգիտիմացնելով առիթը:
«Մեղավորները» կարգված են, «առիթը»՝ տրված:
Հանել տարածաշրջանից Ռուսաստանին՝ տեղը լրացնել Թուրքիայով, սրա համար են աշխատում ամերիկյան դիվանագետները, բրիտանական գործակալները, ԵՄ դիտորդները և տեղական հակառուս աշխատողները:
Մեզ համար ամենավտանգավորը, որը կարող է անել Արևմուտքը:
Մեր օրերի դեպքերը վերլուծելիս հաճախ ենք զուգահեռներ անցկացնում Առաջին Հանրապետության անկման հետ:
Հայտնի խոսք կա, լսած կլինեք՝ «Արևմուտքինը փափուկ ուժն է, Ռուսաստանինը՝ կոշտ ուժը»:
Արևմուտքի փափուկ ուժը այն է, երբ մեր օրերում Հայաստանից պլանշետների տեսքով օգնություն է տրվում Ուկրաինային՝ ներկայացվելով օգնություն դպրոցականներին, այնինչ պլանշետի կարիք կար ռազմադաշտում, նույն կերպ անցած դարի առաջին քառորդում անգլիացիները մեզ տրված մեծ համարի անպետք զինվորական սապոգները կարողացան ներկայացնել որպես ռազմական մեծ օգնություն:
Ավելի պարզ՝ 1919 թվականի գարնանը ռուսական բանակի շարքերում թրծված հայ զինվորականներին Առաջին համաշխարհայինից մնացած ռուսական զինամթերքով հաջողվեց վերականգնել Արևելյան Հայաստանը(72 հազար քռ/կմ), նշենք, որ Առաջին Հանրապետությունը ստեղծման պահին 12 հազար քռ/կմ էր: Վերը նշածի պայմաններում բրիտանացիներին հաջողվում էր հայերի շրջանում տարածել, որ իրենց օգնությամբ ենք Արևելյան Հայաստանն ազատագրել. սա է փափուկ ուժ կոչվածը:
Հիմա գանք մեր օրեր. վերջին շրջանի իրադարձություններին մի քիչ խորքով ծանոթ մարդկանց հայտնի է, որ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմում Հայաստանն իր ունեցած ծանր զինամթերքի(ռուսական) շատ քիչ մասն է օգտագործել, պատճառը պարզ է. նպատակ չի եղել դրված հաղթել պատերազմում, եղել է հակառակը՝ պարտվել:
Ամենավտանգավորի մասին. մեր զինապահեստներում կա անհրաժեշտ ծանր զինամթերք(ռուսական), և չկա քաղաքական կամք, որպեսզի Ադրբեջանի հետ բախման ընթացքում լուծենք տեսանելի խնդիր, օրինակ՝ ազատագրենք Սև լճի տարածքը և սեպտեմբերյան մարտերի ժամանակ կորցրածը, որը տարածքով հավասար է Երևանին. ուրեմն Արևմուտքը կտա քաղաքական կամք և իր ամբողջ տեղեկատվական միջոցներով դաշտը կլցնի իր «ահռելի» ռազմական օգնության մասին լուրերով, ինչն իրականում կարող է լինել աշնանային զինվորական բաճկոններ մեծ տուփերով:
Այս ամենից հետո տաբու կլինի արտահայտվել այս պարզ աշխարհաքաղաքական իրողությունը, որ տարածաշրջանում Ռուսաստանի այլընտրանքը Թուրքիան է, Արևմուտքը մեզ սարքում է թուրքական վիլայեթ... և ռացիոնալ միտքը բանտած՝ հետ կգնանք 1920 թվականի «Ալեքսանդրապոլի պայմանագիր», բայց պետք չէ նաև մոռանալ, որ Ռուսաստանում 2023 թվականն է, և ԷԿՈՎԱՍ-ի երկրները դեռ որոշում չունեն Նիգերի մասով:
Այսպիսով մենք ինչ անենք, մեզ ենք անելու:
Հայն Արցախում ցեղասպանվում է Ալիևի, Նիկոլի, Արևմուտքի օրակարգը սպասարկողների գործուն ջանքերով՝ Արևմուտքի հովանավորչությամբ՝ մեր անտարբերությամբ:
Խնդիրն աշխարհաքաղաքական է,լուծումը նույնպես, նույնիսկ այս ծայրահեղ ծանր վիճակում պետք է սառը դատենք:
Պետք է հրաժարվենք Արևմտյան տարբերակից, վերադառնանք նոյեմբերի 9-ի եռակողմ պայմանավորվածությանը. միայն այս կերպ հնարավոր կլինի դադարեցնել այս ահավիրքը:
Կոտորածն անգութ Հայերը թող լան...
Թալեաթ, Ջեմալ և Էնվեր փաշաները միասին այնքան բարոյական և նյութական վնաս չեն տվել Արևմտյան Հայաստանին և արևմտահայությանը, որքան Նիկոլ Փաշինյանն Արևելյան Հայաստանին և արևելահայությանը:
Նիկոլ Փաշինյանն այս ամենը միայնակ չէր կարող անել, իրեն օգնել են բոլոր հայ արևմտամետները(Արևմուտքի շահերը սպասարկողները), որոնք հիմա էլ պատրաստ են մինչև վերջին հայը «պայքար» սկսելու հանուն «Հայաստանի ինքնիշխանության»՝ Ռուսաստանի դեմ(միավորման կոչն արդեն եղել է). Հայաստանում տասնյակ տարիներով ինքնիշխանությունն ասոցացվել է հակառուսականության հետ:
Կենացներ ասելն իմը չէ, կենացների վերջը ստորև ներկայացված տեսանյութն է: Աշխարհաքաղաքական քամուն հակառակ շարժվելու հետևանքը սա է, և վերջը չէ, սա վերջի սկիզբը կարող է լինել, եթե Արցախը չմնա Հայկական:
32-ամյա անբարո և անարդար հանրապետությունը մեռավ՝ հնարավորություն տալով բարոյական և արդար Հայրենիք կառուցելու:
Տգիտությունը մահացու մեղք է:
Չի կարելի աշխարհաքաղաքական քամուն հակառակ գործել, այս ամենը ձեզ դաս չեղավ, հերիք է Արևմուտքի լարած թակարդներն այսպես հեշտությամբ ընկնեք:
Քաղաքականությունը սառը դատողություն է և հաշվարկ, էմոցիաներով շարժվողների վերջը վախճանն է:
Այս իշխանության հետ պատերազմ գնալն ինքնասպանություն է:
Առանց էմոցիաների՝ սառը դատողությամբ մենք մեզ պետք է դիտարկենք աշխարհաքաղաքականի՝ Արևմուտք-Ռուսաստան հակամարտության համատեքստում:
Իրավիճակն այս է. Արևմուտքը տարածաշրջանում ռեգիոնալ մեծ պատերազմ է փորձում սանձազերծի, որը նոր ճակատ կլինի Ռուսաստանի դեմ:
Այս իշխանությամբ պատերազմի գնալն ինքնասպանություն է, իշխանափոխությամբ, բայց նույն ճամբարի՝ Արևմուտքի իշխանությամբ նույնպես(որը չի լինի իշխանափոխություն, դա տեղափոխություն է): Իրական իշխանափոխության շանսերն ավելի քիչ է քան տեղափոխության, սա է վտանգավորը:
Նոր արկածախնդրությունը նոր արհավիրք է բերելու, նոր «Ալեքսանդրապոլի պայմանագիր»:
Արևմտամետներին, «ինքնիշխաններին» և սոռոսականներին միացնողը հակառուսականությունն է:
Սրանցը հանուն իրենց տերերի է և ստամոքսի, ոչ թե հանուն Հայի և Հայաստանի:
Նպատակը չի արդարացնում միջոցը: