Հանել տարածաշրջանից Ռուսաստանին՝ տեղը լրացնել Թուրքիայով, սրա համար են աշխատում ամերիկյան դիվանագետները, բրիտանական գործակալները, ԵՄ դիտորդները և տեղական հակառուս աշխատողները:
Մեզ համար ամենավտանգավորը, որը կարող է անել Արևմուտքը:
Մեր օրերի դեպքերը վերլուծելիս հաճախ ենք զուգահեռներ անցկացնում Առաջին Հանրապետության անկման հետ:
Հայտնի խոսք կա, լսած կլինեք՝ «Արևմուտքինը փափուկ ուժն է, Ռուսաստանինը՝ կոշտ ուժը»:
Արևմուտքի փափուկ ուժը այն է, երբ մեր օրերում Հայաստանից պլանշետների տեսքով օգնություն է տրվում Ուկրաինային՝ ներկայացվելով օգնություն դպրոցականներին, այնինչ պլանշետի կարիք կար ռազմադաշտում, նույն կերպ անցած դարի առաջին քառորդում անգլիացիները մեզ տրված մեծ համարի անպետք զինվորական սապոգները կարողացան ներկայացնել որպես ռազմական մեծ օգնություն:
Ավելի պարզ՝ 1919 թվականի գարնանը ռուսական բանակի շարքերում թրծված հայ զինվորականներին Առաջին համաշխարհայինից մնացած ռուսական զինամթերքով հաջողվեց վերականգնել Արևելյան Հայաստանը(72 հազար քռ/կմ), նշենք, որ Առաջին Հանրապետությունը ստեղծման պահին 12 հազար քռ/կմ էր: Վերը նշածի պայմաններում բրիտանացիներին հաջողվում էր հայերի շրջանում տարածել, որ իրենց օգնությամբ ենք Արևելյան Հայաստանն ազատագրել. սա է փափուկ ուժ կոչվածը:
Հիմա գանք մեր օրեր. վերջին շրջանի իրադարձություններին մի քիչ խորքով ծանոթ մարդկանց հայտնի է, որ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմում Հայաստանն իր ունեցած ծանր զինամթերքի(ռուսական) շատ քիչ մասն է օգտագործել, պատճառը պարզ է. նպատակ չի եղել դրված հաղթել պատերազմում, եղել է հակառակը՝ պարտվել:
Ամենավտանգավորի մասին. մեր զինապահեստներում կա անհրաժեշտ ծանր զինամթերք(ռուսական), և չկա քաղաքական կամք, որպեսզի Ադրբեջանի հետ բախման ընթացքում լուծենք տեսանելի խնդիր, օրինակ՝ ազատագրենք Սև լճի տարածքը և սեպտեմբերյան մարտերի ժամանակ կորցրածը, որը տարածքով հավասար է Երևանին. ուրեմն Արևմուտքը կտա քաղաքական կամք և իր ամբողջ տեղեկատվական միջոցներով դաշտը կլցնի իր «ահռելի» ռազմական օգնության մասին լուրերով, ինչն իրականում կարող է լինել աշնանային զինվորական բաճկոններ մեծ տուփերով:
Այս ամենից հետո տաբու կլինի արտահայտվել այս պարզ աշխարհաքաղաքական իրողությունը, որ տարածաշրջանում Ռուսաստանի այլընտրանքը Թուրքիան է, Արևմուտքը մեզ սարքում է թուրքական վիլայեթ... և ռացիոնալ միտքը բանտած՝ հետ կգնանք 1920 թվականի «Ալեքսանդրապոլի պայմանագիր», բայց պետք չէ նաև մոռանալ, որ Ռուսաստանում 2023 թվականն է, և ԷԿՈՎԱՍ-ի երկրները դեռ որոշում չունեն Նիգերի մասով:
Այսպիսով մենք ինչ անենք, մեզ ենք անելու: