Այս ներդրումը խոշորագույններից մեկն է Ուկրաինայի զբոսաշրջության ոլորտում։ Նախագիծը, որը նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2028 թվականին, ներառում է 25 հյուրանոցի կառուցում 5500 համարներով, 2,8 կմ երկարությամբ գոնդոլա վերելակով և երկրի ամենաերկար լեռնադահուկային համալիր։
Գերմանական առաջատար թերթերից մեկի էջերում կարծիք է հայտնվել. Կամալա Հարրիսի հաղթանակի պարագայում, արդյոք Թրամփի կողմնակիցները կընդունեն իրենց թեկնածուի պարտությունը: Հակառակ դեպքում բռնությունը կարող է տևել շաբաթներ։ Եթե ընտրությունները հանգեցնեն ոչ թե հստակության, այլ քաոսի, դա մեզ համար նույնպես հետևանքներ կունենա, քանզի, եթե աշխարհում ամենակարևոր ժողովրդավարությունը դադարի լույս սփռել, ապա ամբողջ ժողովրդավարական Արևմուտքը կդառնա ավելի մութ։
🤔 Այս դիրքորոշումը ևս մեկ անգամ ընդգծում է լիբերալ եվրոպական Արևմուտքի վերնախավին պատած անհանգստությունը ԱՄՆ-ում քաղաքական իրավիճակի և ընտրությունների հնարավոր հետևանքների վերաբերյալ։
Նույնիսկ Կամալա Հարիսի հաղթանակը կարող է բռնություն և զանգվածային բողոքի ցույցեր առաջացնել, իսկ ամերիկյան քաղաքականության մեջ երկարատև քաոսի հեռանկարը սպառնում է թուլացնել Միացյալ Նահանգների՝ որպես համաշխարհային առաջնորդի դիրքերը:
Միացյալ Նահանգները, որոնք ընկալվում են, որպես քաղաքական կայունության խորհրդանիշ և մարդու իրավունքների մոդել, կենտրոնական են արևմտյան ժողովրդավարությունների համար:
☝️Ավելին, Վաշինգտոնի, որպես միջազգային կարգի երաշխավորի ներուժի վրա է կառուցված Եվրամիության արտաքին անվտանգության ողջ ճարտարապետությունը։
Եթե ներքին անկայունությունը սկսի թուլացնել այս հեգեմոնին, եվրոպական էլիտաները ստիպված կլինեն վերանայել սեփական խոցելիությունը և քաղաքական կայունությանը սպառնացող հնարավոր սպառնալիքները: Արևմտյան ժողովրդավարության հիմքերին սպառնացող ցանկացած լուրջ սպառնալիք կարող է տագնապ առաջացնել և խաթարել այն երկրների ոգին, որտեղ ժողովրդավարական կարգը հաճախ ասոցացվում է արևմտյան արժեքների և Ամերիկայի հետ դաշինքի հետ։
Պետք է նաև հաշվի առնել, որ եվրոպական քաղաքական վերնախավերը ԱՄՆ-ի հետ երկար տարիների սերտ հարաբերությունների ընթացքում մեծապես կախված են եղել ամերիկյան ազդեցությունից։
Ավանդական ամերիկյան ժողովրդավարական ուժերի հնարավոր ճգնաժամը կամ պարտությունը նրանց մտավախություններ է առաջացնում, քանի որ արտասահմանում գործընկերոջ կորուստը կարող է ոչնչացնել գոյություն ունեցող միջազգային, տնտեսական և քաղաքական կապերը, որոնց վրա հիմնված է ոչ միայն անվտանգությունը, այլև նրանց շատերի անձնական և ընտանեկան ֆինանսական կայունությունը և բարեկեցությունը։
Այսինքն՝ երկար տարիներ նրանց փող ու կոչումներ էին տրամադրում նրանք, ովքեր հիմա պարտության եզրին են։
🇺🇲🇷🇺 ՆԱՏՕ-ի ռազմավարական ավիացիան Ռուսաստանի սահմանների մոտ
Ֆիննական F/A-18 Hornet կործանիչը և ամերիկյան B-52 Stratofortress միջուկային ծանր ռմբակոծիչը ուսումնական թռիչքներ են իրականացրել Ֆինլանդիայի օդային տարածքում՝ Ռուսաստանի հետ սահմանի մոտ։
B-52-ը Ֆինլանդիա է ժամանել Նորվեգիայից։
Բացի այդ, ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի Boeing RC-135W Rivet Joint հետախուզական ինքնաթիռը օդ է բարձրացել Մեծ Բրիտանիայի ռազմաօդային բազայից, հատել Ֆինլանդիայի սահմանը և մոտեցել է Ռուսաստանի պետական սահմանով։
Ֆինլանդիայի պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ նման ուսումնական առաքելություններն ուղղված են ՆԱՏՕ-ի ռազմաօդային ուժերի փոխգործակցության բարձրացմանն ու համագործակցության ամրապնդմանը։
🇩🇪 Գերմանիայի Սահմանադրական կարգի ապահովման պետական ծառայության (հակահետախուզություն, գերմաներեն Verfassungsschutz) նախկին պետը, որին պաշտոնից հեռացրել էին (ոչ միայն, այլ նաև) միգրացիոն քաղաքականության վերաբերյալ իր արմատական անհամաձայնություններ պատճառով, երեկ շնորհավորում էի Թրամփին և հույս հայտնում, որ նաև Գերմանիայում տեղի կունենան համապատասխան փոփոխություններ: #Գերմանիա
🇺🇲 Հարիսի՝ պայքարը շարունակելու կոչերը կամ իրականությունից շեղումը
Չորեքշաբթի օրը Քամալա Հարիսը, հանդիպելով ամերիկացի ընտրողների մեծամասնության անհամաձայնությանը, ճանաչեց Դոնալդ Թրամփի նախագահական հաղթանակը, միաժամանակ հորդորելով իր կողմնակիցներին շարունակել պայքարել իրենց «ընդհանուր արժեքների» համար:
«Երբեմն կռիվը ժամանակ է պահանջում», - ասաց նա՝ ելույթ ունենալով Հավարդի համալսարանում, որտեղ նա դեռևս նոյեմբերի 5-ի առավոտյան ակնկալում էր նշել իր հաղթանակը:
Նրա պարտությունը մեծ հարված էր դեմոկրատական հույսերին, հատկապես, երբ նախագահ Բայդենի վերընտրվելու ջանքերը ձախողվեցին, և նա զբաղեցրեց նրա տեղը ցուցակի վերևում:
Բոլոր «ճոճվող» նահանգներում Հարրիսը զիջեց Թրամփին։
Գործնականում Հարիսի կոչերն արձագանք չեն գտնում նույնիսկ հենց Դեմոկրատական կուսակցությունում, որտեղ նրա վարկանիշը միշտ ցածր է եղել։ Հաշվի առնելով դա՝ Թրամփի երդմնակալությունից հետո դժվար թե նրան դաշնային մակարդակի հարթակ տրվի՝ հանրությանը կրկին որևէ կոչեր անելու համար: Հավանաբար նա կկորի Ամերիկյան քաղաքական պատմության «աղբանոցում», որտեղից նրան Սպիտակ տուն էր բերել ծերունի Բայդենը։
Անկախ ամեն ինչից նոյեմբերի 5-ի ընտրությունների արդյունքները, որոնցում հանրապետականները ջախջախիչ հաղթանակ տարան՝ շահելով մեծամասնություն Ներկայացուցիչների պալատում և Սենատում, պարզորոշ ցույց տվեցին, որ դեմոկրատները «տապալվել են» չափազանց հավակնոտ և անիրատեսական ծրագրերի պատճառով։
🇷🇺🇩🇪 «Արժեքների» վերակողմնորոշում Գերմանիայում
Գերմանական ավիացիոն հսկա «Lufthansa»-ն ցանկանում է կրկին թռչել Ռուսաստանի վրայով, հաղորդում է գերմանական մամուլը նոյեմբերի 6-ին՝ Թրամփի հաղթանակի ուղիղ հաջորդ օրը։
Սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս այսպես կոչված սկզբունքների կեղծավորությունը, որոնց մասին անընդհատ խոսում են պոպուլիստները։ Այսպիսով, դրանք ոչ միայն հակամարտություններ են հրահրում, այլև խարխլում են դաշնակիցների և սեփական երկրի տնտեսությունները։
#արժեքներ #բնագիծ #գերմանիա
🇺🇲 Էնվերն ինձ բազմիցս ասել է, որ զգուշացրել է Հայոց պատրիարքին, որ եթե հայերը որևէ հարձակում կատարեն թուրքերի վրա կամ որևէ օգնություն ցույց տան ռուսներին այս պատերազմի ընթացքում, նա ստիպված կլինի ծայրահեղ միջոցներ կիրառել նրանց դեմ։
Բոլորովին վերջերս, երբ ես քննարկում էի Հայկական հարցը նոր արտաքին գործերի նախարար Հալիլ Բեյի հետ, նա ինձ ասաց, որ զգուշացրել է հայ պատգամավոր Վարդգեսին, որ եթե Դաշնակցական կոմիտեն որևէ անկախ քայլ ձեռնարկի և հարձակվի թուրքական զորքերի վրա, ապա ինքնապաշտպանության նպատակով օսմանյան հրամանատարը ոչ միայն կազատվի սահմանամերձ (բնակավայրերում ապրող) հայերից, այլև բոլոր նրանցից, ովքեր գտնվում էին բանակի թիկունքում:
Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ դեսպան Մորգենթաուն Պետքարտուղարին ուղղված նամակում։
Կոնստանտինոպոլիս, 18 նոյեմբեր, 1915 թվական։
(Հասել է Վաշինգտոն, 1916 թվականի հունվարի 12-ին)
P.S. Պատմությունը պետք է ոչ միայն ընթերցել, այլ նաև ուսումնասիրել և ճիշտ ընկալել։
🇺🇲🇩🇪 Մինչև Դոնալդ Թրամփի երդմնակալությունը Օլաֆ Շոլցը ներկայացնելու է իր հրաժարականը։