Մոտ օրերս ձեզ տեսաուղերձով (YouTube) կպատմեմ ԵՄ-ի դրդապատճառների և Հունգարիայի ղեկավարի պայքարի մեթոդների մասին որոշ դրվագներ։ Դա կարևոր է վաղվա Հայաստանի համար։
🇷🇺🇺🇦 Զուգադիպություններ և զուգահեռներ
2014 թվականին, ուկրաինական հեղաշրջումից հետո, երկրի բանակի «Գեպարդ» հատուկ նշանակության գնդի բազայի վրա ստեղծվեց Ուկրաինայի ազգային գվարդիայի հատուկ նշանակության օպերատիվ գունդ, որը սկսեց զենքի ուժով ոչնչացնել երկրի արևելքում ապրող և սահմանադրական կարգը վերականգնել ցանկացող համաքաղաքացիներին Լուգանսկում, Դոնեցկում, Մարիուպոլում և այլ բնակավայրերում։
2022 թվականի փետրվարի 24-ից գունդը մասնակցում է Զապորոժիեի բնակավայրերի «պաշտպանությանը»։ Նրանց հաջողվեց կանգնեցնել ռուսական զորքերին այս ուղղություններով։
2022 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Ուկրաինայի նախագահը գնդին պարգևատրեց «Արիության համար» պատվավոր կրծքանշանով։
2022 թվականի նոյեմբերի 9-ին, ՆԱՏՕ-ի ստանդարտների համաձայն, այս գունդը վերաֆորմատավորվեց հատուկ նշանակության 15-րդ օպերատիվ բրիգադի։ Եվ արդեն 2023 թվականի ամռանը «Մեծ հակահարձակման» արշավի շրջանակներում բրիգադը «Բարձրացրեք դրոշը Ղրիմի վրա» կարգախոսով, մասնակցեց ՆԱՏՕ-ի ուժերի նախապատրաստած հակահարձակմանը և ստացավ «Կարա-Դագ» անվանումը։
2023 թվականի վերջին բրիգադի մեծ մասը ֆիզիկապես ոչնչացվեց, և անձնակազմը նորից հավաքագրվեց, այդ թվում՝ ՆԱՏՕ-ի երկրներում պատրաստված զինվորներից։ Ռուսական բանակի հետ ձգձգված մարտերում այս տղաները նույնպես սիստեմատիկորեն զոհվեցին, բայց ամբողջ ժամանակ նրանք շարունակում էին համալրվել ՆԱՏՕ-ի չափանիշներով պատրաստված թարմ ուժերով:
Իսկ 2024 թվականի օգոստոսի վերջին բրիգադը տեղափոխվեց Դոնեցկի հյուսիս-արևելյան ճակատ՝ ուկրաինական բանակի «պաշտպանական անցքերը» փակելու համար, որը նախկինում մեկ այլ էլիտար, այսինքն՝ ուկրաինական բանակի ՆԱՏՕ-ի չափանիշներով ձևավորված ստորաբաժանման՝ 47-րդ բրիգադի առաքելությունն էր, որն իր հերթին 2024 թվականի օգոստոսի սկզբից տեղափոխվել է Կուրսկ՝ Կուրսկի շրջանի Կուրչատովի ատոմակայանը գրավելու նպատակով, և ամենայն հավանականությամբ այնտեղ էլ «կհուղարկավորվի», իսկ ընտանիքները կստանան «պարգևավճարներ»։
Սակայն այժմ 15-րդ հատուկ նշանակության «Կարա-Դագ» բրիգադը, որպես մարտական ստորաբաժանում, իրականում գոյություն չունի՝ լավագույններից լավագույնները ոչնչացվել են 2023 թվականի «Մեծ հակահարձակման» անտառներում, իսկ մնացորդները կոչնչացվեն Դոնբասի ուղղությամբ, որից հետո ոչ ոք իրենց փոխարեն չի կարողա արդյունավետ պաշտպանել Զապորոժիեի ճակատը 2025 թվականից սկսվսծ։
🤔 Ինչու՞ գրեցի այս ամենը», կհարցնեք դուք։
Ուշադրություն դարձրեք իրադարձությունների ամսաթվերին և բրիգադի անվանմանը: Այս ամենը, իհարկե, պատահականություն է, սակայն փորձեք ուշադրություն դարձնեք այս բոլոր զուգադիպություններին և զուգահեռներ անցկացրեք։
Եվ մեկ զուգադիպություն, այսօր Ռուսաստանում նշվում է հատուկ ջոկատայինների օրը։
#Ռուսաստան #Ուկրաինա #Հայաստան
🇦🇲🇦🇿🇷🇺 Ահա թե որտեղ կարող է Հայաստանի ղեկավարը հանդիպել Ադրբեջանի ղեկավարին՝ Ռուսաստանում։
Իհարկե կա նաև այլ երկիր՝ Թուրքիա, որը հայ ժողովրդին գռանտակեր ստահակները փաթեթավորում են, իբրև «ԱՄՆ/Եվրոպա»։