P.S. Լուսանկարում Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանն է՝ Բագրատ Սրբազանը, Շուշի քաղաքի Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցում, 2020 թվականի Արցախյան պատերազմի օրերին։
🇩🇪 Գերմանիայի ապագա հնարավոր Կանցլերը և Բեռլինի արտաքին քաղաքականությունը
2025 թվականի աշնանը նախատեսված Բունդեսթագի ընտրությունների արդյունքներով Գերմանիայի այսօրվա Կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հավանական իրավահաջորդը կլինի Գերմանիայի հիմնական «համակարգային» ընդդիմադիր «Քրիստոնեա-
Դեմոկրատական Միություն» (CDU) կուսակցության առաջնորդ Ֆրիդրիխ Մերցը, որը ամենայն հավանականությամբ, արմատապես ոչինչ չի վերանայի Գերմանիայի արտաքին քաղաքականության, մասնավորապես, Ուկրաինայի և Հարավային Կովկասի վերաբերյալ։
Բեռլինն արդեն միլիարդներ է վատնել «Արևելյան ընդլայնման» ուղղությամբ, որի հետ որոշ վերապահումներով, սակայն համամիտ են մինչև Գերմանիայի վերամիավորումը Արևմտյան Գերմանիայում հիմնադրված բոլոր քաղաքական ուժերը, որոնք իրար մեջ ժամանակ առ ժամանակ բաշխում են «իշխանական» և «ընդդիմադիր» ուժերի դերերը, որպիսի երկրի քաղաքացին համոզված լինի, որ իր քվեն ինչ որ մի բան իրենից ներկայացնում է։
Իսկ 1990 թվականից հետո հիմնադրված և երկրի Դաշնային խորհրդարանում մանդատներ վաստակած քաղաքական ուժերը դուրս են «համակարգային» ընդդիմությունից։ Այսինքն, նրանց ձայնի հետ (առնվազն մինչ օրս) Բեռլինում ոչ մեկը հաշվի նստել չի պատրաստվում։ Խոսքը գնում է նախկին Արևելյան Գերմանիայի կոմունիստների «իրավահաջորդ» «Ձախերը» և 2013 թվականից ի հայ եկած գերմանական աջակողմյան «Այլընտրանք Գերմանիայի Համար» (AfD) կուսակցությունների մասին։
Վերադառնալով Գերմանիայի հավանական հաջորդ Կանցլեր Մերցին հարկ է նշել, որ որոշ փորձագետների որոշակի հույսերն առ այն, որ Բունդեսթագի հաջորդ ընտրություններում CDU-ն հակահամակարգային աջակողմյան AfD-ի հետ դաշինք կկապի, ամբողջովին անհիմն են։
Պետք է միշտ հիշել, որ CDU-ն ժամանակակից Գերմանիայում իշխանության է եկել և գործել է ԱՄՆ Արտաքին հետախուզության վերահսկողության տարածքում, ինչից էլ կարելի է ենթադրել, որ այդ ամենը տեղի է ունեցել վերջինիս թույլտվությամբ։ Հետագայում նրա կառավարման օրոք է Գերմանիան վերամիավորվել այնպես, ինչպես դա համընկնում էր Գերմանիայում և նրա շուրջ Ամերիկյան աշխարհաքաղաքական շահերի հետ։ Այսինքն, CDU ինտեգրումը համաշխարհային եվրատլանտյան էլիտային բավականին խորը արմատներ ունի։