Ուղեկցող խմբի ռուսական Սու-35Ս կործանիչը հնարավորինս մոտ հեռավորությունից «քշում է» ամերիկյան կործանիչին, որն ըստ ռուս օդաչուի չափազանց մոտ էր եկել չեզոք ջրերի վրայով Ալյասկայի արևմտյան ափի մոտ թռչող ռուսական ռազմավարական Տու-95ՄՍ (միջուկային) հրթիռակիրին:
🇯🇵🇺🇲 Հեռավոր Ասիայում ՆԱՏՕ-ի հեռանկարները
Տոկիոյում երկրի կառավարության հետ միասին այսօր հրաժարական է տվել Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան։
Նոր վարչապետի պաշտոնը ստանձնել է 67-ամյա Շիգերու Իշիբան, որը հանդես է գալիս ԱՄՆ-ի հարկի տակ ՆԱՏՕ-ի ասիական անալոգի ստեղծման և Հյուսիսային Կորեային կանխարգելիչ հարվածներ հասցնելու օգտին:
Նախկինում նա ղեկավարել է Ճապոնիայի գյուղատնտեսության և պաշտպանության նախարարությունները։
#ՆԱՏՕ #Ճապոնիա
🇦🇲 Արցախյան հակամարտության պարտության համար միանշանակ մեղավոր են 2018 թվականի մայիսի 8-ից գործող Հայաստանի իշխանությունները՝
♦️որոնց կառավարման 28 ամիսների ընթացքում Ադրբեջանը կարողացավ որոշ ուժային կենտրոններից ռազմական գործողություններ սկսելու փաստացի «թույլտվություն» ստանալ,
♦️որոնց կառավարման արդյունքում Ադրբեջանին հաջողվեց 44 օր հետո ստիպել հայկական կողմին Արցախյան հակամարտության հարցում գնալ ռազմավարական նշանակության զիջումների, առաջին հերթին՝ ռազմական դիրքերը հանձնել Անկայում, Քարվաճառում և Բերձորում, և դուրս բերել հայկական զործերը Արցախից ամբողջությամբ,
♦️ որոնց 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ից հետո վարած քաղաքականության արդյունքում ադրբեջանական կողմին հաջողվեց բանակցային սեղանից հանել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, հետո նրա կողմից ներկայացված «Մադրիդյան սկզբունքները», իսկ հետո առհասարակ Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) հարցը և, ամենավերջում, թույլտվություն ստանալ մեկուսացված Լեռնարին Ղարաբաղի դեմ անպատիժ կիրառել ռազմական ուժ՝ ամբողջությամբ իր օգտին ավարտելով 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սկսված լայնածավալ ռազմական ագրեսիան։
Կրկնում եմ, այս ամենի համար միանշանակ մեղավոր են ՀՀ իշխանությունները, ԲԱՅՑ.
1. նաև Արցախի իշխանությունները, որոնք քաղաքականության «պատմագրական» մի փուլում դիտարկում էին, հետո սատարում էին, հետո համաձայնվում և համագործակցում էին, հետո էլ համակերպվում և համագործակսում էին Երևանի հետ՝ ամբողջությամբ անտեսելով ՀՀ իրական ընդդիմադիր ուժերին,
2. նաև հայկական սփյուռքի «ուժային կենտրոնները» և ազդեցիկ ներկայացուցիչները, որոնք այդ իշխանություններին սկզբից խանդավառությամբ սատարում էին, հետո իրենց հետ ակտիվ համագործակցում էին, հետո նրանց սխալներին մոտենում էին ընբռնումով և փոխանակ գոնե հորդորեին շտկել այդ սխալները, մեղադրում էին դրանցում նախկիններին (բազմաթիվ օրինակներից մեկը՝ «ինչ աներ էս հարիֆը, եթե նախկինները Ղարաբաղը ծախել էին, բանակը թալանել էին և իրա ջեպը դրել») և, ինչպես Արցախի իշխանությունները, ամբողջությամբ անտեսում էին/են են ՀՀ իրական ընդդիմադիր ուժերին։
«ՀՀ իշխանությունների ներքո» առաջին հերթին հասկանում ենք ՀՀ վարչապետին և հաճախ միայն իրեն քննադատում, սակայն իշխանությունն ինքը չէ։ Դե-յուրե ինքն իրականացնում է իշխանության կամքը։ Կրկնում եմ՝ դե-յուրե, քանի որ ՀՀ վարչապետին ազգը չի ընտրում և ՀՀ վարչապետը հաշվելու չէ ուղղակիորեն իր ազգին։ Իշխանությունը ՀՀ վարչապետը ստանում է ՀՀ Ազգային Ժողովից, որին էլ ինքը ուղղակիորեն հաշվետու է։ Այդ Ազգային Ժողովի անդամ հանդիսացող կոնկրետ մարդիկ են ընտրել իրեն 2018 թվականին 2 անգամ և 2021 թվականին 1 անգամ, ընդ որում, 2018 թվականին առաջին անգամ իրեն քվեարկել են Հայաստանի խորհրդարանի առանց բացառությամբ ԲՈԼՈՐ դաշնակները, իսկ այն մեկը, որը չքվեարկեց, հեռացվեց Դաշնակցությունից։ Հիմա ընթերցողը կասի «չգիտեին ում էին ընտրում», իսկ ես կպատասխանեմ, այդ ոնց է, որ ես ունենալով միայն բաց աղբյուրներից խիստ սահմանափակ ինֆորմացիա, 2018 թվականին գիտեի, իսկ ինենք՝ գործելով ԱՄՆ-ից մինչև Մոտիկ Արևելք չգիտեին։ Չգիտեին կամ չէին հասկանում, ուրեմն թող քաղաքականությամբ չզբաղվեն՝ «ինքնալուծարվեն» և աշխարհասփյուռ հայության քաղաքական ներուժը «չուզուրպացնեն»։ Սակայն սա այլ թեմա է, որին կարծում եմ պետք է տեսանելի ապագայում անդրադառնա քաղաքականությունում հայտ ներկայացնող հայկական սփյուռքը։ Անցանք առաջ…
Նաև 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ը Հայաստանի ժողովրդի կողմից առաջնային մանդատ ունեցող (անմիջական եղանակով ընտրված) այդ մարմինը (որի անդամակցում են նաև որոշ «պահպանողական-կառուցողական» ընդդիմադիր ուժեր) գեթ մեկ անգամ նույնիսկ հատուկ նիստ չհրավիրեց, որ պաշտոնապես հարցնի իր մանդատով աշխատող ՀՀ կառավարությանը, թե ինչ է նա պարաստվում անել։
Իսկ ընդհանուր առումով մեղավոր ենք բոլորս՝ հայ ազգը, որը դասեր չի կարողանում քաղել իր պատմությունից, քանի որ չի կարդում և չի ուսումնասիրում այն։
Տեսանելի ապագայում կփորձեմ անդրադառնալ այս թեմային վերաբերող հարցերին տարբեր հոդվածների շրջանակներում։
♦️♦️♦️♦️♦️♦️♦️
👉 Տվյալ գրառումն առաջին անգամ հրապարակել էր Ֆեյսբուքյան էջում, մեկ տարի առաջ այս օրը՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 1-ին։
#Հայաստան #Արցախ
🇷🇺🇩🇪 Կարծես թե Բեռլինում պատմությունից դասեր չեն քաղում։
Ռուսական տարածքներ գրոհած գերմանական «Leopard 2 A6» տանկի անձնակազմը չեզոքացվել է, իսկ մոտ 60 տոննանոց ժամանակակից «գերմանացին», հետազոտությունների նպատակով, ուղարկվել է «Ուրալվագոնզավոդ»։
Փորձագետները կանցկացնեն դրա բաղադրիչների և համակարգերի մանրամասն վերլուծություն և կգնահատեն ինչպես առանձին բաղադրիչների, այնպես էլ գրավված մեքենայի ռազմատեխնիկական մակարդակը՝ որպես ամբողջություն:
«Leopard 2 A6» տանկի մանրամասն զննումը կարևոր է ռուսական ռազմական արդյունաբերության համար մի քանի պատճառով.
🔻 Նախ, «Leopard 2 A6» տանկը ամենաարդիական արևմտյան ծանր մարտական զրահամեքենաներից է։ Նրա համակարգերի վերլուծությունը թույլ կտա ռուս ինժեներներին ծանոթանալ առաջադեմ արևմտյան տեխնոլոգիաներին ու մեխանիզմներին, որոնք կարող են օգնել բարելավել ներքին տանկ արտադրության զարգացումները։
🔻 Երկրորդ, տանկի ուսումնասիրությունը հնարավորություն կտա բացահայտել «Leopard 2 A6»-ի թույլ կողմերը, որոնք կօգնեն ռուսական կողմին համեմատաբար սեղմ ժամկետներում մարտադաշտում առավել արդյունավետ հակաքայլեր մշակելու համար։
🔻 Երրորդ, ստացված տեղեկատվության հիման վրա կարող են մշակվել գոյություն ունեցող ռուսական տանկերի արդիականացման ծրագրեր, ինչը կբարձրացնի նրանց մարտական բնութագրերը, քանի որ գերմանական տանկ արտադրության դպրոցը ավանդաբար համարվում է աշխարհում լավագույններից մեկը:
Գերմանական կողմի համար այս ամենը բացասական հետևանքներ կունենա։
Նախևառաջ, սա տեխնոլոգիաների արտահոսք է. գերմանական ժամանակակից տեխնոլոգիաների հետազոտությունները կարող են հանգեցնել դրանց պատճենման կամ հարմարեցման ռուսական պաշտպանական արդյունաբերության մեջ, ինչը, առնվազն զինված դիմակայության այս պատմական շրջանում, առնվազն մասամբ կնվազեցնի Գերմանիայի տեխնոլոգիական առավելությունը:
Դրանից բացի, «Leopard 2 A6»-ի բացահայտված թույլ կողմերը կվերլուծվեն և հաշվի կառնվեն ռուսական նոր սպառազինության համակարգերի մշակման ժամանակ, ինչը կբարձրացնի ռուսական տանկերի մարտունակությունը։
🤔 Հնարավոր է նաև, որ ռուսական կողմն այս տեղեկություններով կիսվի ուրիշների՝ գերմանական ռազմական արդյունաբերության հետ մրցակիցների կամ Բեռլինի համար ոչ բարեկամական մայրաքաղաքների հետ, ինչը բնականաբար բացասաբար կանդրադառնա գերմանական պաշտպանական արդյունաբերության հեղինակության վրա։
👉 Ընդհանուր առմամբ, «Leopard 2» տանկերի ընտանիքը լավ համբավ ունի։ Այս տանկերը լայնորեն կիրառվում են ՆԱՏՕ-ի բազմաթիվ երկրների բանակներում և գործնականում ապացուցել են իրենց հուսալիությունը և բարձր արդյունավետությունը:
Չնայած այն հանգամանքին, որ արդեն գոյություն ունեն «Leopard 2 A7» և նույնիսկ «Leopard 2 A8», «Leopard 2 A6»-ը դեռևս մնում է հիմնական ժամանակակից տանկը ՆԱՏՕ-ի շատ բանակների համար, ներառյալ գերմանականը Բունդեսվերում՝ երկրի Պաշտպանության Բանակում: