🇦🇲 Ու՞մ շահերից է գործում Հայաստանի կառավարությունը
Այս հարցը առանձնահատուկ արդիական է դարձել այն բանից հետո, երբ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում վարչապետի գլխավորած Հայաստանի կառավարությունը ՝ Եվրամիության և անձամբ Ֆրանսիայի նախագահի միջնորդությամբ, ճանաչեց Լեռնային Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս, դրանով իսկ խախտելով առաջին հերթին 1990 թվականի օգոստոսի 23-ին ընդունված Հայաստանի Անկախության հռչակագիրը և այսօր գործող երկրի Մայր օրենքը՝ Սահմանադրությունը, որի բաղկացուցիչ մասն է կազմում վերը նշված Անկախության հռչակագիրը։
Դրան հաջորդեց Լեռնային Ղարաբաղի պաշարումը, տեղի բնակչության սովը։ Իսկ 2023 թվականի սեպտեմբերին՝ հայրենի հողերից այդ բնակչության զանգվածային վտարումը։ Լեռնային Ղարաբաղը, որը Հայաստանի անկախության սկզբից ի վեր «ծածկում էր» իր հարավային տարածքները, այսօր մնացել է առանց հայ բնակչության։
2024 թվականի սկզբին, «սահմանազատում» օպերացիայի շրջանակներում, Հայաստանի սուվերեն տարածքի հյուսիս-արևելքում մի քանի բնակավայրերի սահմանային տարածքներ փոխանցվեցին Ադրբեջանին։
Հարցը, թե ու՞մ շահերն է իրականում ներկայացնում Հայաստանի կառավարությունը, էլ ավելի սրվեց, երբ սկսվեց այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» քննարկումը՝ մի երթուղի, որը Հայաստանի հարավային տարածքով պետք է միացնի Նախիչևանը Ադրբեջանի այսպես ասած մայրցամաքի հետ։
Երևանում փորձում են այս ամենում մեղադրել Ռուսաստանին, որը ժամանակին միջնորդել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հրադադարի մասին հայտարարության ստորագրումը։
Հրադադար մի պատերազմի, որը Երևանի կողմից սեփական զորքերի ոչ կոմպետենտ կառավարման պատճառով, սկսել են աղետի վերածվել ողջ հայ ժողովրդի համար։
Այնուամենայնիվ, այս փաստաթուղթը նախատեսում էր ոչ թե «միջանցքի» ստեղծում, այլ «տարածաշրջանի բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանը» (կետ 9), ներառյալ Հայաստանի հարավային տարածքներով երթուղիները։ Կրկնում ենք ՝ խոսքը գնում էր ոչ թե միջանցքի, այլ տրանսպորտային հաղորդակցության բացման մասին։
Իսկ Հայաստանի կառավարության բոլոր գործողությունները ակնհայտորեն հակասում են երկրի և նրա քաղաքացիների ազգային շահերին։ Հարց է առաջանում՝ ո՞վ է իրականում կանգնած այս որոշումների թիկունքում և ո՞ւմ շահերն է ներկայացնում վարչապետ Փաշինյանը։
Երբ փորձում ենք լայն նայել իրավիճակին, ակնհայտ է դառնում, որ այս բոլոր քայլերն իրականացվում են արևմտյան երկրների և Թուրքիայի շահերից ելնելով։
Թուրք-ադրբեջանական «Զանգեզուրի միջանցքը» իրականում Արևմուտքի «Միջին միջանցքն է», որի անհրաժեշտության մասին վերջերս հրապարակավ և հստակ հայտարարվեց Վաշինգտոնի ներկայացուցիչների կողմից Երևան կատարած այցի ժամանակ։
Արևմտյան խաղացողները «Զանգեզուրի միջանցքը» դիտարկում են՝ իբրև ռազմավարական երթուղի, որը թույլ կտա նրանց (շրջանցելով Ռուսաստանին և Իրանին) Կենտրոնական Ասիայից Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջով դեպի Եվրոպա առաքել էներգակիրներ՝ առաջին հերթին նավթ և բնական գազ:
Միջնաժամկետ հեռանկարում դա կարող է թույլ տալ Արևմուտքին մեկուսացնել Իրանին և ստիպել նրան ապագայում զիջումների գնալ՝ ներառյալ արևմտյան պայմաններով տրամադրել իր նավթամթերքի հասանելիությունը:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության ղեկավարությունը քաջատեղյակ է այս ծրագրերին և միակ երկիրն է, որը բացահայտորեն դեմ է Հայաստանի հարավում որևէ միջանցքի ստեղծմանը։
Դեռևս դժվար է ասել, թե Մոսկվան արդյոք և, եթե այո, ապա որքանով է աջակցում Թեհրանին այս հարցում, քանի որ Կրեմլը, մի շարք հանգամանքներից ելնելով, չի ցանկանում բաց կոնֆլիկտ ոչ Բաքվի, ոչ էլ Անկարայի հետ։ Մոսկվան, ըստ երևույթին, հույսը դրել է իր շիա դաշնակցի համառության վրա:
Այնուամենայնիվ, միայն Թեհրանը երկար և արդյունավետորեն չի կարողանա դիմակայել միջանցքի ստեղծմանը, ինչը կենսաբանական վտանգ է ներկայացնում իր համար հյուսիսից։
Հարավային Կովկասում «միջանցքի» և ազդեցության համար պայքարը դեռ երկար է գնալու։
#հայաստան #սյունիք #armenia #iran
🇨🇿🇦🇿 Սկսել են 155 մմ տրամաչափի չեխական Excalibur Army ընկերությանը DITA ինքնագնաց հաուբիցների մատակարարումները ադրբեջանական բանակին։
Առաջին միավորն արդեն հանձնվել է հաճախորդին, գրում է «Turkiye Today»-ը։
Ընդհանուր առմամբ, Ադրբեջանը պատվիրել է 70-ից ավելի նման ինքնագնաց հրացաններ, սակայն գնումների հստակ ծավալը պաշտոնապես չի հաղորդվում։
DITA հաուբիցների ձեռքբերումը հրետանային ստորաբաժանումների կրակային հզորության բարձրացման Բաքվի ռազմավարության մի մասն է, ինչը կարող է նոր մարտահրավերներ ստեղծել Հայաստանի համար, հատկապես տարածաշրջանում լարվածության և ռազմական գործողությունների վերսկսման հնարավորության համատեքստում։
DITA ինքնագնաց հաուբիցներն ունեն բարձր շարժունակություն, կրակի էֆեկտիվ ճշգրտություն և հեռահարություն (մոտ 40 կմ) ինչը թույլ կտա Ադրբեջանին արդյունավետորեն հրետանային հարվածներ հասցնել Հայաստանի դիրքերին, այդ թվում՝ լավ ամրացված խորքային տարածքներում։
Նշենք, որ Բաքուն արդեն ունի չեխական հաուբիցների կիրառման հարուստ փորձ։ 2020 թվականի Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ հայկական բանակի դեմ նա կիրառում էր նաև 152 մմ. տրամաչափի Dana- M1M հաուբիցներ։
Հաշվի առնելով 2020 թվականի Ղարաբաղյան պատերազմի պատմությունը և երկու երկրների միջև առկա լարվածությունը՝ նման մատակարարումները կարող են մեծացնել Երևանի համար ռիսկերը։
Ըստ արևմտյան որոշ վերլուծական կենտրոնների՝ 2023 թվականի դրությամբ Ադրբեջանն արդեն ուներ 153 ինքնագնաց հաուբից, այդ թվում՝ 68 միավոր ռուսական արտադրության «Գվոզդիկա», 14 միավոր «Ակացիա», 18 ծանր «Մստա-Ս», 12 միավոր «Պիոն», 36 միավոր չեխական Dana- M1M և այլն։
Այս իրողություններում, ռազմական հավասարակշռությունը պահպանելու համար, Հայաստանը ստիպված կլինի նոր հնարավորություններ փնտրել իր զինված ուժերի արդիականացման համար, ինչը կարող է հանգեցնել պաշտպանական ծախսերի ավելացման և առաջադեմ զենքեր ձեռք բերելու համար դաշնակիցների որոնման:
Սակայն այստեղ ամենակարևոր հարցը Երևանի քաղաքական կամքն է։ «Խաղաղության խաչմերուկ» քարոզող Երևանն արդյոք պատրա՞ստ է տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքականության զարգացման նման սցենարի։
#weapon
Աֆղանստանում թալիբներն արգելել են խառը մենամարտերը (MMA)
Սպորտի նախարար Ահմադուլլահ Վատիկը հաստատել է, որ իրենք վերջերս պաշտոնական նամակ են ստացել Բողոքարկման և արգելքի հարցերով նախարարությունից, որում ասվում է, որ MMA արգելվում է՝ այս մարզաձևում բռնության պատճառով, այդ թվում նաև այն պատճառով, որ այս սպորտաձևը հարվածում է դեմքին, որն իսլամում արգելված է։