Երբ, ինչպես և ինչ մեթոդներով է այս ամենին հակազդելու Ռուսաստանը, դեռ պարզ չէ բաց աղբյուրներից։
🇷🇺🇹🇷 BRICS: Անկարայի և Մոսկվայի մերձեցման նոր հնարավորություններ
Ըստ ԱՄՆ Bloomberg գործակալության, Թուրքիան ցանկություն է հայտնել միանալ BRICS կազմակերպությանը, որը ներառում է Բրազիլիան, Ռուսաստանը, Հնդկաստանը, Չինաստանը և Հարավային Աֆրիկան, ինչպես նաև այլ երկրներ։
🤔 Փորձենք վերլուծել այս քայլի հնարավոր էական հետևանքները ինչպես Հարավային Կովկասի, այնպես էլ Եվրամիության համար։
ԵՄ-ի համար BRICS-ին Թուրքիայի գրավչությունը կարող է ընկալվել որպես Բրյուսելի վրա ճնշումը մեծացնելու փորձ, որը տարբեր պատրվակներով չի շտապում արդարացնել Անկարայի ակնկալիքները։ Այսպիսով, Թուրքիան ցույց է տալիս այլընտրանքային միություններ և գործընկերություններ փնտրելու իր պատրաստակամությունը, եթե ԵՄ-ին իր անդամակցության շուրջ բանակցությունները չառաջանան:
Մյուս կողմից, Անկարայի գործողությունները կարող են ազդարարել երկրի պատրաստակամության մասին ռազմավարական որոշում կայացնելու և դեպի արևելք վերակողմնորոշելու համար:
Այս դեպքում Թուրքիան կարող է սկսել քաղաքական և տնտեսական ուշադրությունը տեղափոխել Եվրոպայից դեպի Ասիա, ինչը կարող է փոխել ուժերի հավասարակշռությունը տարածաշրջանում և թուլացնել ԵՄ-ի ազդեցությունը ռազմավարական գոտիներում, հիմնականում Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում:
Բացի այդ, Թուրքիայի անդամակցությունը BRICS-ին կարող է ազդանշան լինել այլ երկրների համար, ովքեր ձգտում են ինտեգրվել ԵՄ-ին, որ այս միությունը միակ գրավիչ և խոստումնալից տնտեսական խմբավորումը չէ: Սա հատկապես արդիական է Վրաստանի և Հայաստանի համար, քանի որ երկու երկրներն էլ իրենց ռազմավարական ծրագրերում ստիպված են հաշվի առնել
Թուրքիայի կողմնորոշումը։
Տարածաշրջանում Թուրքիայի ազդեցության ամրապնդումը, որն անխուսափելիորեն նոր խթան կստանա BRICS- ին իր միանալով, կարող է Հարավային Կովկասի երկրներին մղել ավելի սերտ համագործակցության Թուրքիայի հետ: Օրինակ, Ադրբեջանը, լինելով Թուրքիայի ռազմավարական գործընկեր, վերջերս դիմել է BRICS-ին միանալու համար, որն ի դեպ համընկավ Ռուսաստանի նախագահի Բաքու կատարած պետական այցի հետ։
Հարավային Կովկասի հանրապետությունների համար BRICS-ին Թուրքիայի մասնակցությունը կարող է նաև նոր տնտեսական և քաղաքական հնարավորություններ բացել 2021 թվականին Անկարայի առաջարկած 3+3 բանաձևի շրջանակներում (Անկարա-Թեհրան-Մոսկվա + Բաքու-Թբիլիսի-Երևան):
Այս համատեքստում Եվրամիությունը և Միացյալ Նահանգները, որոնք շատ տարաձայնություններ ունեն ՆԱՏՕ-ի իրենց դաշնակցի հետ, և, ովքեր միջնորդավորված պատերազմ են մղում Մոսկվայի և Թեհրանի դեմ, կարող են գրեթե ամբողջությամբ կորցնել իրենց ազդեցությունը տարածաշրջանում։ Բայց դա այլ պատմություն է:
Այսպիսով, հաշվի առնելով Ռուսաստանի և Իրանի աշխարհաքաղաքական շահերը, BRICS-ի շրջանակներում Թուրքիայի ամրապնդումը կարող է հանգեցնել խոշոր խաղացողների հարաբերությունների նոր դինամիկայի, ինչը կբարդացնի Հարավային Կովկասի հանրապետությունների իրավիճակը այն իմաստով, որ կսահմանափակի տարբեր ուժերի միջև մանևրելու նրանց կարողությունը:
Թուրքիայի անդամակցությունը BRICS-ին կարող է նաև կատալիզատոր լինել Եվրոպայի և Հարավային Կովկասի քաղաքական և տնտեսական լանդշաֆտի զգալի փոփոխությունների համար, որոնք անբարենպաստ են ԵՄ-ի համար: Սա Բրյուսելից կպահանջի վերանայել իր ռազմավարություններն ու դիրքերը, որոնցից Թուրքիան, անշուշտ, կօգտվի կարճաժամկետ հեռանկարում:
Եթե պարզվի, որ Անկարան վերջնական որոշում է կայացրել այս ռազմավարական հարցում, ապա ԵՄ բոլոր ջանքերը ժամանակավոր բնույթ են կրելու, ինչպես Գերմանական կայսրության քաղաքականությունը Օսմանյան կայսրության նկատմամբ Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ. «թուրքերին ամեն գնով պետք է պահեք մեր կողքին, մինչդեռ պատերազմը Ռուսաստանի դեմ շարունակվում է» կարգախոսով: Ինչպես պատմությունից հայտնի է, սա լուրջ ռիսկեր է ստեղծում հատկապես Հայաստանի և Վրաստանի համար:
#BRICS #Russia #Turkey
1958 թվականի սեպտեմբերի 2-ին 🇺🇲 ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի EC-130A Hercules-ը խոցվեց Հայաստանի օդային տարածքում։
Թռիչքը մեկնարկել էր թուրքական Ինջիրլիք ավիաբազայից։
Խորհրդային-իրանական սահմանով մոտ 10.000 մետր բարձրության վրա թռչող ռադիոհետախուզական ինքնաթիռը Լենինականի (այսօր Գյումրի) տարածքում մտավ Խորհրդային Միության՝ Հայաստանի օդային տարածք, ինչին ի պատասխան երրկու հերթապահ ՄիԳ-17 բարձրացան երկինք և փորձեցին ստիպել ամերիկյան ինքնաթիռին վայրէջք կատարել։
Վերջինս չարձագանքեց տրված ազդանշաններին, ինչի հետևանքով խոցվեց և ընկավ Լենինականից 44 կմ հարավ՝ Սասնաշեն գյուղի մոտ։
Ամերիկյան ինքնաթիռում գտնվող բոլոր 17 զինվորականները զոհվեցին։
Հերկուլեսի վրա գտնվող բոլոր 17 մարդիկ զոհվել են:
🇬🇪 Վրաստանը վերադառնում է իր ակունքներին
ԼԳԲՏ քարոզչությունն արգելող օրենքը հաջողությամբ անցավ Վրաստանի խորհրդարանում, որը քրեականացնում է այս գործունեությունը և առաջին հերթին դրանով զբաղվող արևմտյան հասարակական կազմակերպությունների գործունեությունը։
Վստահաբար կարելի է ասել, որ այս քայլը վերջնական հրաժեշտ է ԵՄ պոտենցիալ անդամակցությանը:
Եթե օտարերկրյա գործակալների մասին Վրաստանի օրենքը պարզապես ամերիկյանի պատճենն է (ըստ էության նույն օրենքը), ապա ԼԳԲՏ քարոզչությունն արգելող օրենքով ամեն ինչ այլ է։
Ի վերջո, ԼԳԲՏ+ խնդիրներն այսօր ժամանակակից Արևմուտքի հիմնական գաղափարախոսություններից են։ Դրա իմաստային աջակցությունը և «փափուկ ուժի» գլխավոր առաջնահերթություններից մեկը։
Հարկ է նշել, որ օրենքի վրացական տարբերակը շատ ավելի խիստ է, քան, օրինակ, ռուսականը։ ԼԳԲՏ արժեքների քարոզումն այժմ արգելված է հեռուստատեսությամբ, ընտանիքում, դպրոցում և բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում։
☝️ Որոշ աղբյուրների համաձայն, «պետական կրոնի» ստեղծման նախապատրաստական աշխատանքները բուռն ընթացքի մեջ են։ Ուղղափառությունը կճանաչվի, որպես պետականություն կազմող արժեք, որը պետք է պաշտպանված լինի սահմանադրությամբ։
Մեր աչքի առաջ Վրաստանն անցնում է վերջին տասնամյակների ամենամեծ աշխարհաքաղաքական և գաղափարական փոփոխություններով, որն իր մասշտաբով նման է ԽՍՀՄ-ի փլուզմանը և Վրաստանի վերակողմնորոշմանը դեպի Արևմուտք:
Այժմ իրավիճակը հակառակ ուղղությամբ է շրջվում։ Վրաստանը վերադառնում է ինքն իրեն։