#Iran #Russia #BRICS #SOC #Strategy #Armenia
🇺🇦🇩🇪 Կուրսկի ուրվականը Գերմանիայի կանցլերի գլխում
Շոլցը վստահեցնում է Զելենսկուն Ուկրաինայի հետ «անսասան համերաշխության» մասին, հայտնում է գերմանական «n-tv.de» գործունեությունը։
«Կանցլերը վերահաստատել է իր շարունակական և անսասան համերաշխությունն Ուկրաինայի հետ՝ ի դեմս Ռուսաստանի շարունակական ագրեսիայի», - շարունակում է գերմանական մամուլը:
Այսպիսով Բեռլինը վերահաստատում է իր գոհունակությունը նաև և առնվազն գերմանական զրահատեխնիկայի կիրառմամբ Կուրսկի ուղղությամբ ուկրաինական սանձարձակ ագրեսիայի վերաբերյալ։
Հենվելով տրամաբանության ընդհանուր կանոնների վրա կարելի է ենթադրել, որ աւյսօր Բեռլինում գործող վարչակազմը ցանկանում է տեսնել ռուսական Կուրսկը բռնազավթած վիճակում։
#Germany
🇺🇲🇺🇦 Ռուսաստանի վրա հնարավոր հրթիռային հարձակումների մասին։
2022 թվականին Ուկրաինայում հակամարտությունը սկսվելուց ի վեր, որն Արևմուտքի համար որակվում է, որպես ռուսական ներխուժում Ուկրաինա, իսկ ինքը՝ Ռուսաստանը՝ որպես Հատուկ ռազմական գործողություն, Միացյալ Նահանգները Կիևին զգալի, բայց սահմանափակ ռազմական օգնություն է տրամադրել: Վաշինգտոնը չի փոխանցում հեռահար հրթիռներ կամ ինքնաթիռներ՝ սահմանափակելով զենքի օգտագործումը՝ կանխելու համար ռազմաճակատի գծից հեռու գտնվող թիրախներին հարվածներ հասցնելու մտավախությունը, որն անկասկած էլ ավելի կսրի հակամարտությունը: Այդ դիրքորոշումը հակասությունների տեղիք է տալիս։ Ուկրաինացի պաշտոնյաներն ասում են, որ ԱՄՆ-ն ուռճացնում է էսկալացիայի ռիսկը՝ Կիևին զրկելով կարևոր հնարավորություններից:
Սակայն խորը հարվածները, թեև դրանք կուժեղացնեին Ուկրաինայի մարտունակությունը, դժվար թե փոխեն պատերազմի ընթացքը։ Նման հարվածները պահանջում են համալիր համակարգում ցամաքային գործողությունների հետ, ինչը Կիևի համար կարծես թե բարդ մարտահրավեր է։
Օրինակ, ըստ ԱՄՆ ռազմական դոկտրինի՝ խորը հարվածները «ձևավորում են մարտադաշտը՝ ժամանակավորապես խաթարելով թշնամու հիմնական ճակատներին աջակցությունը և պայմաններ ստեղծելով հաջող հարձակման համար, նախքան հակառակորդը կվերականգնվի և պատասխան կտա:»
Սակայն նման ծրագիր գործնականում իրականացնելը չափազանց դժվար է։ 2023 թվականի ամառային հարձակումը ցույց տվեց, որ ուկրաինական ուժերը դեռ ի վիճակի չեն համակարգելու գործողությունները այդ մակարդակով։
Ավելի մեծ հեռահարության զենքերը միայն կբարդացնեն այս խնդիրը:
Ամեն դեպքում, պատմական փորձը ցույց է տալիս, որ նույնիսկ լայնածավալ ռմբակոծությունները հազվադեպ են հանգեցնում ակնկալվող արդյունքների։ Նախկինում ռազմավարական ռմբակոծությունների արշավները, ինչպես, օրինակ, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում կամ 1999 թվականին Սերբիայում, հաճախ չեն կարողացել հասնել իրենց նպատակներին:
Ընթացիկ հակամարտությունում ուկրաինական խորը հարվածները կարող են էսկալացիա առաջացնել, բայց դժվար թե փոխեն պատերազմի հետագիծը։
🤔 Նմանատիպ հանրային վերլուծություններում գրեթե երբեք չի բացատրվում, թե ինչ է գործնականում նշանակում «թույլ տալ խոցել հակառակորդի խորքային թիրախները»։ Դա ինչ որ մի թույլտվություն չէ, որը տրվում է բանավոր կամ գրավոր որևէ քաղաքական կամ իրավական որոշմամբ։ Դա առաջին հերթին ակտիվ համագործակցություն է։
Միայն հրթիռներ տրամադրելը և կրակել «թույլ տալը» շատ քիչ է։
♦️Օրինակ, 2020 թվականի Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ միայն «Բայրաքթար» ԱԹՍ Բաքվին տրամադրելը բավարար չէր։ Մարտի դաշտում նրանց արդյունավետ կիրառման համար Թուրքիայից Ադրբեջան էին տեղափոխվել թուրքական օդուժի F-16 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչները, որոնք, գտնվելով մարտերի շփման գծի ադրբեջանական թիկունքում, կառավարում էին ԱԹՍ-րի գործողությունները։
Իսկ Ռուսաստանի այլ հատվածների ուղղությամբ հրթիռային խորքային հարվածները էլ ավելի բարդ են և պահանջում են նոր համակարգերի ներգրավում, քանզի Կիևին տրամադրված հրթիռներն արդեն կիրառվում են իրենց մաքսիմուվով։ Օրինակ Օդեսայից մինչև Ղրիմի կամուրջը արդեն իսկ 400 կմ հեռավորություն կա, որին հարվածները կառավարելու համար կիրառվում եմ ամերիկյան ռազմական հետախուզական ԱԹՍ-ներ Սև ծովի միջազգային ջրերի տարածքից։
Այս գործողությունները ճիշտ իրականելու համար միայն ունեցած զենքերը քիչ են։
Այդ զենքերին պետք է կառավարում դեպի թիրախ տիեզերքից կամ ռազմական օդուժի ներգրավմամբ։
Իսկ դա կարող է նշանակել, օրինակ ԱՄՆ ինքնաթիռները պետք է մտնեն առնվազն ուկրաինական օդային տարածք և այնտեղից կառավարեն հարվածները։ Կամ էլ, գտնվելով Ռուսաստանի վրա տիեզերքից իրականացնեն այդ գործողությունները, որը շատ բարդ է։ Բոլոր պարագաներում դա կորակվի ԱՄՆ ուղղակի ներգրավում պատերազմին։
Որոշումն իհարկե Վաշինգտոնինն է, իսկ մինչ այդ կարող եք ընթերցել տվյալ թեմային վերաբերող ամերիկյան հեղինակավոր Foreign Affairs կայքում հրապարակված վերլուծությունը։
#USA #Russia #Ukraine
🇺🇲🇪🇺🇷🇺 Ռուսաստանի հետ պատերազմի նախապատրաստում. ՆԱՏՕ-ի երկրներում հրետանու արտադրությունը շարունակում է աճել:
The German version of the article
Ինչպես հաղորդում է Associated Press գործակալությունը, General Dynamics-ը ավելացրել է 155 մմ պարկուճով արկերի արտադրությունը Պենսիլվանիա նահանգում գտնվող երեք գործարաններում՝ տարեկան 432.000 պարկուճ ընդհանուր արտադրությամբ: Բացի այդ, ԱՄՆ կառավարությունը 400 միլիոն դոլար է հատկացրել GD's Scranton գործարանում երեք նոր հոսքագծեր կառուցելու համար:
Այս գործընթացում ներգրավված են եղել Ուկրաինայի բոլոր հիմնական կողմնակիցները:
Գերմանական «Rheinmetall Group» կոնցեռնը նախատեսում է 2024 թվականին արտադրել մոտ 700.000 հրետանու արկ, իսկ մինչև 2026 թվականը՝ տարեկան մեկ միլիոն արկ։ Այդ նպատակով ընկերությունը գործարաններ է ձեռք բերում Հունգարիայում, Ռումինիայում, Իսպանիայում և Լիտվայում, ինչպես նաև ավելացնում է հզորությունը Ավստրալիայում, Հարավային Աֆրիկայում և Գերմանիայում: Համեմատության համար՝ 2022 թվականին «Rheinmetall»-ն արտադրել էր ընդամենը 70.000 արկ։
Նորվեգական-ֆիննական «Nammo» ընկերությունը նույնպես մեծացնում է իր արտադրությունը։ 2024 թվականի հուլիսին Նորվեգիայի պաշտպանական գործակալությունը պայմանագիր կնքեց նրա հետ՝ ֆինանսավորելու 155 մմ արկերի, 120 մմ հակատանկային հրթիռների և AMRAAM հրթիռների (NASAMS հակաօդային հրթիռներ) նոր արտադրական գծերի ֆինանսավորումը, որոնք շահագործման կհանձնվեն մինչև 2026 թվականը: Իսկ 2028 թվականից «Nammo»-ն կկարողանա արտադրել տարեկան մինչև 200.000 արկ, ինչը 20 անգամ գերազանցում է 2022 թվականի մինչպատերազմյան թվականի արտադրությունը։
Ֆրանսիական զենք արտադրող «Nexter» ընկերությունը, որը «KNDS» կոնցեռնի դուստր ձեռնարկությունն է, նախատեսում է մինչև 2027 թվականն ավելացնել իր արտադրությունը տարեկան 50.000-ից մինչև 400.000 155 մմ պարկուճի ական: Ընկերությունն արդեն ընդլայնել է իր աշխատանքային ժամերը՝ հասցնելով երեք հերթափոխի, այսինքն՝ շուրջօրյա։
Ամփոփելով կարելի է վկայել, որ վերոնշյալ ընկերությունները կկրկնապատկեն իրենց զինամթերքի արտադրությունը՝ տարեկան 814.000 հասնելով 2 միլիոն արկի։ Նախկինում Եվրոպայում 11 ընկերություններ միասին արտադրում էին տարեկան ընդամենը 400.000 արկ։
🤔Արտադրության ավելացման ծրագրերը ուղղակիորեն համընկնում են Ռուսաստանի հետ ՆԱՏՕ-ի հնարավոր պատերազմի սկսվելու մասին արևմտյան քաղաքական գործիչների հայտարարությունների հետ։ ՆԱՏՕ-ի ռազմարդյունաբերական համալիրն արդեն զգալի ձեռքբերումներ է ունենում, և այդ միտումը դժվար թե դադարի:
🇦🇲🇦🇲🇦🇲☝️
Այս համատեքստում հանցավոր անփութություն, եթե ոչ դիտավորություն, կարելի է որակել Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարության վարքագիծն առնվազն ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին անվտանգային քաղաքականության ոլորտներում։
👉 Նաև ընդդիմության առաջնորդներից հայ հասարակությունը իրավասու է ակնկալել առավել հստակ դիրքորոշում առնվազն արտաքին անվտանգային քաղաքականության հարցում։
Այնպիսի սկզբունքներ, ինչպիսիք են, օրինակ, «բոլորի հետ հավասար հարաբերություններ» կամ «բացառապես Հայաստանի Հանրապետության պետական շահերից» և այլն ներկա իրավիճակում կարող են աղետալի հետևանքներ ունենալ ոչ միայն հայոց պետականության, այլ նաև այնտեղ այսօր բնակվող շուրջ 3 մլն էթնիկ հայերի համար։