Հետաքրքիր պատմական «զուգադիպություն է»:
#курская_дуга կամ #zitadelle 1943-2024
🇦🇲 🇬🇪 Հայ-Վրացական ռազմավարական դաշինքի եւ միասնական պետականության հեռանկարների մասին
Ռուս-վրացական մերձեցումը և տարածաշրջանի զարգացման հնարավոր հեռանկարները։
Արտաքին խոշոր դերակատարների համար Հարավային Կովկասը դիտարկվում է՝ իբրև մեկ միասնական աշխարհաքաղաքական տարածք, որտեղ «տեղի» պետությունների միջև սահմանների ոչ էական տեղաշարժումները ռազմավարական նշանակություն չեն խաղում։ Նրանց բոլորի հիմնական խնդիրը տարածաշրջանի, առաջին հերթին՝ նրա տրանսպորտային ուղիների նկատմամբ վերահսկողություն և հնարավորինս լայն իրավասություն ունենալն է։
Խաղի այս կանոնները հասկացել էին Բաքվում վաղուց: Այդ իսկ պատճառով ադրբեջանական իշխանությունները ձգտում էին ստանալ տարածաշրջանի հեգեմոնի կարգավիճակ, որպիսի արտաքին բոլոր ուժերը Հարավային Կովկասում իրականացման ենթակա ծրագրերը քննարկեն և համաձայնեցնեն իր հետ:
Սակայն, այս կարգավիճակը լիակատար ձեռք բերելու համար Բաքվի հիմնական խոչընդոտը Հայաստանն էր, ավելի ճիշտ նրա հետ Արցախի շուրջ եղած տարածքային խնդիրը:
Այդ նպատակին հասնելու համար սկզբից պետք է թուլացվեր Հայաստանը։ Այդ նպատակով Բաքուն երկար տարիներ «խեղդում էր» Երևանին ընդհանուր շահեր ունեցող Վրաստանի օգնությամբ՝ Բաքու-Թբիլիսի-Ջեհան գազամուղ, Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղի և այլ նախագծերը կյանքի կոչելով։
Թբիլիսիի և Բաքվի ընդհանուր շահը «օկուպացված տարածքները ազատագրումն էր»։
Բաքուն այդ խնդիրն իր համար լուծեց ռազմական ճանապարհով։ Վրաստանը նման բան իրեն թույլ տալ չի կարող, այդ իսկ պատճառով փորձում է իր բոլոր խնդիրները լուծել Մոսկվայի հետ բանակցելով:
Վերլուծելիս գաղտնի ընթացող ռուս-վրացական բանակցությունները կարելի է հանգել այն եզրակացության, որ, իբրև փոխզիջում, Մոսկվան կարող է դրական գնահատել Աբխազիայի և Վրաստանի կոնֆեդերացիայի գաղափարը։
Ռուսաստանի համար դա շահեկան է, քանզի այդ միասնական պետականությունը Վրաստանին կարող է մոտեցնել ռուսական ուղեծրին։
Վրաստանի համար այն շահեկան է, քանի որ հնարավոր կլինի ծրագրեր մշակել հետագայում Աբխազիայի նկատմամբ վրացական սուվերենության լիակատար վերականգման ուղղությամբ։ Իսկ սեփական ժողովրդին արդեն իսկ կոնֆեդերացիայի ստեղծման պահից այն կարելի է ներկայացնել՝ իբրև վրացական դիվանագիտության «բացարձակ հաղթանակ»։
Բացի զուտ դիվանագիտական, մեդիա- և բարոյահոգեբանական էֆեկտներից էապես կշահի բոլոր կողմերի տնտեսությունը՝ առաջին հերթին Աբխազիայի տարածքով կբացվի Ռուսաստան - Վրաստան երկաթուղին, որը կփոխի տարածաշրջանային բալանսը նաև Հայաստանի համար, քանզի ռուսական գնացքները կկարողանան հասնել մինչև Երևան։ Հայկական գնացքները՝ Ռուսաստան։ Իսկ սա կհանգեցնի տնտեսության օրգանական շոշափելի աճի։
Միանալով վրաց-աբխազական կոնֆեդերացիային Երեւանի միացումով կստեղծվի
հարավ-հյուսիս առանց՝ կապելով Իրանին Ռուսաստանի հետ, եւ կբալանսավորվի Հարավային Կովկասում ուժերի համադրությունը։
Միասնական սերտ դաշինքի ընդհանուր տարածքը համաչափ կլինի Ադրբեջանի ներկայիս տարածքին, իսկ բնակչությունը կհասնի ավելի քան 6 միլիոնի, որտեղ էթնիկ հայերը ներկայացված կլինեն կոնֆեդերացիայի բոլոր միավորներում։
Սերտ դաշինքը էապես կամրապնդի հայ եւ վրաց եկեղեցիների կապը, ինչն իր հերթին կխթանի ուղղափառ քրիստոնեական ընդհանուր արժեհամակարգի վրա հիմնված երկու ազգերի ներդաշնակ զարգացումը մշակութային եւ գաղափարական հենքի վրա։
Բացի այդ հայ-վրացական սերտ դաշինքը ամուր հակակշիռ կհանդիսանա տարածաշրջանում Անկարա-Բաքու դաշինքին, որը գոյաբանական խնդիր է եւ՛ Հայաստանի, եւ՛ Վրաստանի համար։
Այս տեսակետից Հայաստանի, իբրեւ դաշնակցի,  նշանակությունը կբարձրանա ոչ միայն Մոսկվայի եւ Թեհրանի, այլ նաեւ «հարավ-հյուսիս» բեռնափոխադրումներով խիստ շահագրգռված Պեկինի եւ Դելի համար։
Հասկանում եմ, որ «սուվերենությունը սուրբ է» եւ նմանատիպ անիմաստ հայտարարություններ սնող, բայց Արցախի հանձնումն Ադրբեջանին հանդուրժող մարդկանց գրածս միտքը դուր չի գա։
Իսկ մնացած ադեկվատ մարդկանց հիշեցնեմ, որ Հյուսիսային Ամերիկայի Պետությունները կարողացան միջազգային հզոր խաղացող դառնալ միայն իրար միանալուց հետո, իբրեւ Ամերիկայի Միացյալ Պետություններ (սխալ թարգմանության հետեւանքով այդ երկիրը մեզ ծանոթ է ԱՄՆ անվան ներքո): Ասեմ, որ միասնական պետականության ճանապարհին է նաեւ Եվրոպական Միությունը։
#Georgia #Armenia
Անկարգություններ Բրիտանիայում. համաշխարհային սպառնալիք։
Բրիտանիայում այս օրերին տեղի ունեցող իրադարձությունները դուրս են գալիս ազգային ճգնաժամի շրջանակներից։ Սա մի խնդիր է, որը խորը արմատներ ունի և ազդում է ողջ Եվրոպայի վրա։
Առաջին հայացքից կարելի է մտածել, որ դրանք ընդամենը տեղական մակարդակի ազգամիջյան բախումներ են։ Սակայն, եթե փորձենք ավելի ուշադիր հետեւել իրավիճակին, ապա պարզ է դառնում, որ նույն խնդիրն առկա է Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Հոլանդիայում և այլ երկրներում։
Այս ճգնաժամը կարող է տարածվել ամբողջ Արևմտյան Եվրոպայում, այնուհետև՝ Ռուսաստանում, Արևելյան Եվրոպայում և այլն։ Սա համաշխարհային երևույթ է, և դրա նշաններն արդեն տեսանելի են ամենուր։
Հատկապես մտահոգիչ է այն, թե ինչպես է այս խնդիրը արտացոլվելու օվկիանոսից այն կողմ՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում։ Մի երկրում, որտեղ բնակչությունն ունի հսկայական քանակությամբ օրինական հրազեն, ազգամիջյան հակամարտությունների բռնկումը կարող է հանգեցնել աղետալի հետևանքների։
Այստեղ արժե հիշել ԱՄՆ նախագահի ներկայիս թեկնածու և գործող փոխնախագահ Քամալա Հարիսի խոսքերը՝ արված Եվրոպայի գագաթնաժողովներից մեկում։ Նրա ելույթը սկսվեց սովորական պոպուլիստական կարգախոսներով՝ «կանաչ էներգիա», «մաքուր ջուր», «երջանիկ երեխաներ» և այլն։  Բայց հետո նա սկսեց խոսել մոլորակի բնակչության թիվը կրճատելու անհրաժեշտության մասին։
Ինչո՞ւ է կարևոր կենտրոնանալ այս արտահայտության վրա:  Որովհետև Հարիսը պատկանում է մարդկանց այն խմբին, ովքեր աշխարհը տանում են դեպի գլոբալացում։
Հարց է առաջանում՝ ինչպե՞ս կարելի է բնակչության թիվը կրճատել։ Առաջին բանը, որ գալիս է մտքին, պատերազմն է։
Բայց պատերազմը ոչ միայն ողբերգություն ու աղետ է, այլև շրջակա միջավայրի լուրջ աղտոտում։ Մենք հասկանում ենք, որ ցանկացած պատերազմ հսկայական վնաս է հասցնում շրջակա միջավայրին։  Պայթյունները ոչնչացնում են անտառները և աղտոտում ջուրն ու օդը։ Իսկ եթե խոսքը միջուկային պատերազմի մասին է, ապա շրջակա միջավայրի համար հետևանքները աղետալի կլինեն։
Ուստի դասական միջպետական պատերազմները չեն համապատասխանում նրանց՝ գլոբալիստների իրական մտադրություններին։
Այսպիսով, ինչպե՞ս կարող ենք հասնել բնակչության կրճատման՝ առանց մոլորակին վնասելու, այսպես ասած «էկոլոգիապես մաքուր ճանապարհով»: Այս հարցի պատասխանը կարող է սկսվել Անգլիայի իրադարձություններից:
Ինչպես նշում է պատմաբան Դեյվիդ Սթարքին, Բրիտանիայում այսօր պատերազմ է սպիտակամորթների դեմ, որոնք նախկինում մեծամասնություն էին կազմում, բայց ժամանակի ընթացքում մարդու իրավունքները սկսեցին պաշտպանել փոքրամասնությունների շահերը:  Այժմ, նրա կարծիքով, կսկսվի հակադարձ պայքարը՝ մեծամասնությունն ընդդեմ փոքրամասնությունների։ Այսպես կսկսվեն «զտումները», և դրանով իսկ՝ բնակչության կրճատումը։
Ահա հարցի պատասխանը՝ ինչպե՞ս կարող ենք մոլորակի համար անվնաս և «էկոլոգիապես մաքուր» մեթոդներով կրճատել բնակչության թիվը։
Տվյալ գործընթացը այս ամենը կազմակերպողների համար, իհարկե, անվտանգ կլինի։ Նրանք կնստեն իրենց հսկվող ամրոցներում, մաքուր ջուր կխմեն և մաքուր օդ կշնչեն՝ սպասելով, որ աշխարհի բնակչությունը կնվազեցվի մինչև իրենց անհրաժեշտ մակարդակին, որից  հետո նրանք կներկայացնեն իրենց օրենքները՝ կյանքի և համակեցության նոր ողջ մնացածների համար։ Սակայն մինչ այդ ամբողջ աշխարհում քաղաքացիական պատերազմներ հիշեցնող ազգամիջյան արյունալի բախումներ պետք է տեղի ունենան։
Ցավոք, այս գործընթացն արդեն սկսվել է և դժվար թե հնարավոր լինի դադարեցնել։  Համենայնդեպս, ներկայումս մարդկության ինքնաոչնչացման այս գործընթացը կասեցնելու ճանապարհը տեսանելի չէ։
Գլոբալիստները վերջին տասնամյակների ընթացքում մեծ աշխատանք են կատարել այս նախագծի վրա և շատ բանի են հասել:
👉 Հոդվածի ռուսերեն սկզբնաղբյուրի հղումը։
Հայոց պատմություն առարկայի «Հայաստանի պատմություն» վերանվանման հիմնական նպատակը հայ ազգի անցյալի խեղաթյուրումն է հենց հայ դպրոցականների ուղեղներում, որպիսի նրանք հետագայում ամբողջովին չհասկանան իրենց ինքնությունը և էլ ավելի հեշտ տրվեն արտաքին կառավարմանը։
🇪🇺🇺🇦 Վերջին ամիսներին եվրոպական մամուլում հրապարակվող համապատասխան նյութերի վերլուծությունների արդյունքներով կարելի է գալ այն եզրակացության, որ ուկրաինական պատերազմը տեղափոխվում է առնվազն ԵՄ արևելյան և կենտրոնական երկրների տարածք։ Հաճախակի են դառնում ռազմական արդյունաբերության հետ կապ ունեցող օբյեկտներում վթարները, հաճախակի են տեղի ունենում նաև վթարներ ռազմավարական նշանակություն ունեցող ենթակառուցվածքներում։
Գուցե այս ամենը զուգադիպություններ են։ Բոլոր պարագաներում ենթադրություններ անել կարո՞ղ ենք, նամանավանդ, որ նրանք հիմնավորված են։
🇷🇺🇮🇷 Թեհրանից մինչև Կուրսկ. նմանություններն ու տարբերությունները։
🇮🇱 Իսրայելի թիրախներն ավանդաբար հանդիսանում են Իրանի օբյեկտները։ Բայց ամենից հաճախ հարվածները հասցվում են նրա տարածքից դուրս ՝ այնպիսի երկրներում, ինչպիսիք են Իրաքը, Սիրիան և այլն: Այս հարձակումները ցավալի են Իրանի համար, բայց ոչ անտանելի և ստորացուցիչ:
Այնուամենայնիվ, 2024 թվականի հուլիսի 31-ին Թեհրանում տեղի ունեցած իրադարձությունը լուրջ հարված հասցրեց Իրանի հեղինակությանը։ Թեև հարձակման թիրախը ոչ թե պաշտոնապես իրանական օբյեկտն էր, այլ մեկ այլ երկրի քաղաքական կամ, եթե կուզեք, ռազմական-քաղաքական կուսակցության ղեկավարը։
Վիրավորանքը հենց Իրանի մայրաքաղաքում նման սանձարձակ հարձակման փաստն էր։ Սա խաթարեց Թեհրանի՝ որպես ամուր ամրոցի գաղափարը և ցույց տվեց երկրի խոցելիությունը արտաքին հարձակումների նկատմամբ:
Քաղաքականության և պատմության չգրված օրենքների համաձայն՝ Իրանի նման պետությունը պետք է կոշտ արձագանքի՝ դեմքը փրկելու համար։ Սակայն Իրանը դեռ պատասխան քայլեր չի ձեռնարկել։
👉 Ավելի վաղ մենք նշել էինք, որ եթե Իրանը վրեժխնդիր լինելու հապճեպ որոշում կայացնի, կարող է կրկնել 1914-1917 թվականների Ռուսական կայսրության ճակատագիրը։
Այնուամենայնիվ, Թեհրանը գիտի պատմության դասերը և խուսափում է չմտածված քայլերից: Իրանը կպատասխանի, երբ պատրաստ լինի, և երբ հասկանա, որ դա ձեռնտու է իր համար։ Իսկ մոտ ապագայում Թեհրանը կամրապնդի իր դիրքերը և կշարունակի տեղեկատվական պատերազմը։
🇺🇦 Մյուս կողմից, Ուկրաինան, լինելով ճակատում ծանր իրավիճակում և չուներ զգալի պաշարներ, համարձակ քայլ արեց ՝ սկսելով լայնածավալ հողային գործողություն նահանգի տարածքում, որը զգալիորեն գերազանցում է նրան ուժով և կարող է ոչնչացնել այն ի պատասխան քաղաքների։ Սա հայտնի էր նաև նրանց, ովքեր օգնեցին կազմակերպել հարձակումը, ինչպես նաև նրանց, ովքեր աջակցում էին Իսրայելին իր համարձակ ձեռնարկումներում: Լայնածավալ հարձակման դեպքում Իրանը կարող է ոչնչացնել շատ, եթե ոչ բոլոր իսրայելական քաղաքները, բայց, ինչպես Ռուսաստանը Ուկրաինայի հետ կապված, դեռ դա չի արել: Կարելի է վստահորեն ասել, որ Ուկրաինայի ղեկավարությունը գիտեր Կուրսկի, ինչպես նաև Իսրայելի ղեկավարության վրա գալիք հարձակման մասին, և նրանց աջակցող արևմտյան ուժերը գիտեին, որ օգոստոսի 6-ի իրադարձությունները կհետևեն հուլիսի 31-ին: Կուրսկի վրա հարձակումը դարձավ ռազմական ռազմավարության տեսության գործնական կիրառություն, որը մշակվել է դաշնակից երկրները, և պարզվեց, որ շատ հաջողակ են: Իհարկե, սա լուրջ հարված էր Ռուսաստանի համար, որը նման է 2022 թվականի աշնան իրադարձություններին Խարկովի շրջանում։ Այնուամենայնիվ, այս երկու իրադարձությունների միջև շատ տարբերություններ կան ՝ ինչպես իրավական, այնպես էլ ռազմական, և՛ հոգեբանական տեսանկյունից: Բայց սա մեկ այլ հոդվածի թեմա է։
Օգոստոսի 6-ից Ռուսաստանը տեսականորեն հզոր ռազմական պետությունից իրական պետության վերածելու աննախադեպ հնարավորություն է ստացել՝ գործնականում ցույց տալով իր ռազմավարական ներուժը։ Ժամանակը ցույց կտա, թե արդյոք Ռուսաստանը կօգտվի այս հնարավորությունից, թե ոչ։ Նույնը վերաբերում է Իրանին։ Ռուսաստանի համաչափ հակահարվածը կարող է հանգեցնել կորուստների Ուկրաինայի համար՝ սկզբւց Սումի և Չերնիգովի շրջանները հետո Կիևը։
Այսպիսով, 2024 թվականի հուլիսի 31-ին Թեհրանում և 2024 թվականի օգոստոսի 6-ին Կուրսկում տեղի ունեցած իրադարձությունները հայտնի Ալյանսի սանձարձակ ռազմական գործողությունների միայն սկիզբն են։ Առջևում կարող են լինել խոշոր ռազմական գործողություններ այլ երկրների տարածքներում, ինչպիսիք են Չինաստանը և Հյուսիսային Կորեան, ինչպես նաև, հավանաբար, հենց դաշինքի անդամ երկրների դեմ:
👉 Հոդվածի ռուսերեն տարբերակը Swallow էջում։
🇷🇺🇦🇿 Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կարող է օգոստոսի 19-ին այցելել Բաքու
Քննարկման ենթակա հարցերից մեկը կլինի Ադրբեջան ռուսական բնական գազի մատակարարումը։
Որոշ աղբյուրների համաձայն, Մոսկվան և Բաքուն արդեն մի քանի ամիս է, ինչ քննարկում են այդ հարցը, իսկ գործարքի երաշխավորը Թուրքիան է:
Եթե նայենք քարտեզին, կհասկանանք, որ «ադրբեջանական» գազը դեպի Եվրոպա գնալու է Վրաստանով։ Հետևաբար, նաև Արցախը հանձնելուց հետո, վարելով ապիկար քաղաքականություն, Երևանը շարունակելու է մնալ կույրաղիք և շրջապատման մեջ։
Իսհ «Խաղաղության խաչմերուկ» խորագրով Հայաստանի իշխանությունների հրապարակված հեքիաթը կընթերցվի միայն իր իսկ ընտրազանգվածի կողմից։
Բացի այդ դեռևս հուլիսի սկզբին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ամերիկյան «Bloomberg»-ին տված հարցազրույցում ասել էր, որ Կիևը կարող է քննարկել հաջորդ տարվանից իր տարածքով ադրբեջանական գազը ԵՄ մատակարարման հնարավորությունը։
Հետաքրքիր է, ինչպե՞ս է դա պատկերացնում պաշտոնական Կիևը։ Ինչպե՞ս պետք է Վրաստանից «ադրբեջանական» գազը հայտնվի Ուկրաինայում, որի սահմանները անհասկանալի են և ոչ մի կապ չունեն Վրաստանի հետ։
Վրաստանից դեպի Եվրոպա արդեն գոյություն ունի Թուրքիայի տարածքով անցնող «TAP» գազամուղը։ Իսկ Եվրոպա ուղարկվող «ադրբեջանական» գազի մեծ մասը հավանաբար ռուսական կլինի։