«Հայաստանի սահմանների անվտանգության լավագույն երաշխիքը լեգիտիմությունն է»,- հանրային հեռուստատեսության եթերում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Հայաստանի ղեկավարի տրամաբանությամբ, օրինակ, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Լեհաստանի, Հունաստանի, Իսրայելի, Չինաստանի, Հարավային Կորեայի, Ավստրալիայի, Իրանի և այլ երկրների սահմանները լեգիտիմ չեն, քանի որ այդ երկրները մշտապես ավելացնում են պաշտպանական բյուջետային ծախսերը, սեփական բանակների զորավարժությունների քանակն ու ծավալը և այլն։
Հետաքրքիր է, որ ոչ մի նախարարություն կամ այլ պետական կառավարման կառույց կամ խոշոր ոչ պետական ընկերություն, ասենք «ռուսուլմանական» «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը կամ «Մուլտի Գրուպ» ընկերությունը և այլն և այլն Հայաստանում գործադուլ չեն հայտարարում։
Լավ, ասենք ընդդիմադիրներին չհաջողվեց կրիտիկական մասսա փողոց հանել, բայց ինչու՞ չի հաջողվում մարդկանց համոզել գործադուլ անել:
Մի հատ «պրիմիտիվ» օրինակ բերեմ, որի հիման վրա ընդունված է քննադատել երևանցիներին, որոնք ռեստորաններում «գուլյատ են ԸնլԸմ», երբ Հայրենիքը քանդվում է։
Ռեստորանների ասոցիացիայի մի հատ սիմպատիշնի ղեկավար կար (անունը չեմ հիշում, կարևոր չէ), որը ժամանակին ընդդիմադիր տաղավարներից մշտական հյուր էր և բացատրում էր թե ոլորտի զարգացման համար ինչ բացասական քայլեր է անում ՀՀ կառավարությունը: Եղբայր, եթե մինչ այսօր այդպես ես կարծում, միացի պայքարին՝ քո ասոցիացիայի բոլոր ռեստորանների ղեկավարների հետ պայմանավորվենք և փակեք բոլոր ռեստորանները, սրճարանները: Խոսեք առաքիչների հետ, որ նրանք էլ դադարեցնեն առաքումները և կոչով հանդես եկեք բիզնեսի այլ ոլորտների ներկայացուցիչներին:
Պետք չէ փողոց դուրս գալ ոստիկան ծեծել ու հետո դատվել դրա համար կամ էլ ոստիկանությունում ծեծ ուտել: Չէ, ամեն ինչ խաղաղ ու առանց բռնության ու կյանքի և առողջության համար անվնաս ճանապարհով կարելի է պայքարել: Ինչու՞ չեք անում, փող եք կորցնելու,՛ չէ՞:
Կարող են փակվել նաև կինոթատրոնները:
Պատկերացրեք ինչ կկատարվեր, եթե փակվեին գոնե 10 օրով մանկապարտեցները: Այդ երեխաների ծնողներն արդեն իսկ այդ հանգամանքից ելնելով ստիպված գործադուլ կանեին: Կարող էին փակվել նաև դպրոցների գոնե տարրական դասարանների:
Կարող էին գործագուլ անել Երևանի օդանավակայանի անձնակազմը, ինպես մեկ-մեկ գերմանական օդանավակայաններում են անում գերմանացիները: ՊԱտկերացնու եք ինջ կլիներ, ոչ մեկ չէր կարողանա ոչ գալ ոչ գնալ Երևան: Իհարկե սա շատ վատ կլիներ անհատների համար, բայց սա պայքար է:
Ուրեմն բոլորը կարող են իրենց գործը հանգիստ անել և փող աշխատել ու աշխատավարձը ժամանակին ստանալ, իսկ ոստիկանն իրավունք չունի իր հրամանը կատարել: Մալադեց մեզ:
Ռեալ քաղաքականության տեսակետից տեսախցիկների դիմաց ոստիկանի վրա գոռալ կամ նրան դավաճան անվանելu գործընթացի վրա ոչ մի օգուտ չի բերելու, նամանավանդ, երբ ոստիկանին խրատ տվողը լավագույն պարագայում 1:1 համադրությամբ է կանգնած ֆիզիկապես պինդ և զենք կիրառելու իրավասություն ունեցող հրաման կատարողի դիմաց։ Այ երբ համադրությունը հասնի գոնե 20:1 կամ 30:1, այդ ժամանակ կարելի է փորձել «ակտիվ դասախոսություն» կարդալ ոստիկանների համար։ Ի սեր Աստծու, ես վերջին մարդն եմ, որը ոստիկաններին երբևէ կցանկանա պաշտպանել, բայց պետք է իրավիճակը ճիշտ և բազմակողմանի գնահատել, չէ՞:
Հիշենք գոնե մեր սեփական փորձը ՀՀՇ տարիները, երբ ոչ մեկը ոստիկանին խրատ չէր կարդում, դրա փոխարեն խաղաղ ճանապարհով բողոքում էր և գործի չէր գնում։
«Մինչև աշխատանքները սկսելը…»
Մինչև ՀՀ ԱԺ նախագահի այս խոսքերը ՀՀ ԱԺ-ում տեղի ունեցան երկու քվեարկություն, 4-5 ելույթներ, այսինքն՝ աշխատանքները վաղուց սկսված էին և անտեսվեց ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորի՝ Իրանի Նախագահի և այլ բարձրաստիճան այրերի զոհվելու կապակցությամբ ի հարգանք հարևան այդ երկրի ՀՀ ԱԺ հերթական նիստի աշխատանքները սկսելուց առաջ հարգանքի տուրքի առաջարկը։
Բացի այդ ձեր ուշադրությանն եմ հրավիրում ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքը. «Իրանի Իսլամական Հանրապետության առաջնորդի, արտգործնախարարի և այլ պաշտոնյաների հետ տեղի ունեցած դժբախտության հետ կապված իրադարձությունը»։
Նախ Իրանի առաջնորը չէր, այլ Նախագահը, Իրանի (գերագույն և գլխավոր) առաջնորդը այլ մարդ է և նա ողջ է, որի մասին հավանաբար տեղյակ չէ ՀՀ ԱԺ նախագահը։
Բացի այդ, «անչափ գրագետ կառուցված և բովանդակալից է» նրա խոսքը՝ «տեղի ունեցած դժբախտության հետ կապված իրադարձությունը»։ Այս խոսքին նախապատրաստվելու համար, որը նա ուղղակի պարտավոր էր կարդալ պատգամավորների գրանցումից անմիջապես հետո, ուներ ավելի քան մեկ օր, բայց բացարձակապես չէր նավապատրաստվել։
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի իշխող խմբակցության ղեկավարը 2024 թվականի մայիսի 21-ին հայտարարում է, որ «2018 թվականից ի վեր Հայաստանում հաստատվել է նոր քաղաքական հավատամք՝ ժողովրդավարություն։»
Իսկ ես, իբրև էթնիկ հայ, այս «հարուստ» այլընտրանքի պարագայում ցանկանում եմ մնալ «քաղաքական հեթանոս»։ Իրավունք ունե՞մ։
Channel name was changed to «ԳՐԻԳՈՐՅԱՆ»
Channel name was changed to «Գրիգորյան Ինֆո»
Գերմանիան և Հայատանը իհարկե ահռելի տարբերություններ ունեն, սակայն ես այս գրառմամբ ցանկանում եմ մատնանշել փոքրաթիվ նմանություններից մեկը, որը վերաբերում է երկու երկրների խորհրդարաններին՝ Բունդեսթագին և Ազգային Ժողովին։
Երկու երկրների օրենսդրությունը նախատեսում է խորհրդարանների նախագահությունում ընդդիմության պարտադիր առկայությունը։
Սակայն 2013 թվականից առայսօր տարբեր պատճառաբանություններով Գերմանական Բունդեսթագում տապալվել է երկրում միակ գաղափարական (այսինքն, երկրի արտաքին և ներքին քաղաքական բոլոր կարևոր հարցերի վերաբերյալ սկզբունքորեն այլ տեսակետ ունեցող) ընդդիմադիր խմբակցության ներկայացուցիչների ընտրությունը։ Այսինքն, մինչ օրս այդ խմբակցությանը պատկանող Բունդեսթագի փոխնախագահի աթոռը դատարկ է։
Նույն իրավիճակն է տիրում Հայաստանի Ազգային Ժողովի նախագահությունում, որտեղ ընդդիմության միակ աթոռը դատարկ է։
Իհարկե կան տարբերություններ։ Օրինակ, Գերմանիայում փոխնախագահի աթոռ պետք է ունենա յուրաքանչյուր խմբակցություն և ներկայումս այդ իրավունքից օգտվում են այսպես ասած «համակարգային» (այսինքն, իշխանություններին մեծ հաշվով սատարող) ընդդիմադիրները։ Իսկ Հայաստսնում միայն մեկ աթոռ է նավատեսված ընդդիմությանը, այն դեպքում, երբ օրինակ ներկա պահին նա ներկայացված է երկու խմբակցություններով։
Իհարկե կա նաև Հայաստանի իշխանությունների «հումանիզմի» մասին խոսող այլ տարբերություն։ Օրինակ, եթե Բունդեսթագում արմատական-գաղափարական ընդդիմությունը ոչ մի րոպե չի զբաղեցրել իր փոխնախագահի աթոռը, ապա Հայաստանում, ոծօրինակ, ընդդիմադիր «Հայաստան» դաշինթի ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանին թույլ են տվել որոշ ժամանակով նստի այդ աթոռին։ Դե վսյո-տակի Հայաստանը «Ժողովրդավարության Բաստիոն է», չէ՞:
Իսկ գուցե մեր ընդդիմությունը այդքա՞ն էլ արմատական չէ: Չգիտեմ։
Առնվազն մարդկային տեսակետից այսօրվա ՀՀ ԱԺ ամենաճիշտ և ամենասկզբունքային պատգամավորն է, քանի որ նույնիսկ 2018 թվականի գարնանը նա միայնակ կանգնեց ճշմարտության և իր սկզբունքների կողքին։
«Հաճելի հանդիպում ունեցա ԱԺ այցելած` Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքի տարբեր դպրոցների աշակերտների հետ», - տեղեկացնում է այսօր ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
PR-ի տեսակետից տակտիկական առումով շատ ճիշտ քայլ է արել ՀՀ ԱԺ նախագահը, քանի որ այս տարվա ընթացքում Սյունիքով «Արդբեջան-Թուրքիա» ճանապարհի տրամադրումից հետո այս երեխաներն այլևս ո՛չ ժամանակ, ո՛չ ցանկություն կունենան Երևան գալ և ԱԺ շենք այցելել, որովհետև նրանցից շատերն իրենց ծնողների հետ միասին արդեն իսկ հաջորդ տարվանից ստիպված կլինեն կա՛մ ԵՄ տարածքում, կա՛մ Ռուսաստանի որևէ մի (հավանաբար «նոր») շրջանում մշտական բնակություն հաստատել… Եթե իհարկե Բագրատ Սրբազանի առաջնորդած շարժումը վերջնական տապալվի։
Channel name was changed to «Stand Halten»
🇩🇪 «Գերմանական Երկաթուղիներ» (Deutsche Bahn) ընկերությունը խոստովանում է, որ իր ճշտապահությունը հերթական անգամ վատթարացել է։
Այս տարվա մայիս ամսին նրա արագ ընթացող IC և ICE գնացքների միայն 63,1 տոկոսն է հասել իրենց նշանակետին առանց ուշացման:
Իսկ, օրինակ, Իտալիայում արագընթաց գնացքները Միլանից Հռոմ են ուղեւորվում ամեն տասը րոպեն մեկ՝ պիկ ժամերին: Եվրոպական այդ երկրի 572 կիլոմետրանոց տվյալ հատվածում գնացքը գրեթե ամբողջությամբ փոխարինել է ինքնաթիռներին։
Հիշեցնեմ, որ անցյալում Շվեյցարիան են արգելել գերմանական գնացքներին հատել սահմանը, քանի որ իրենց «խրոնիկ ուշացումների պատճառով նրանք խանգարում են շվեյցարական գնացքների շարժին՝ ըստ գրաֆիկի։
🇦🇲 1988 թվականին Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի առաջնորդությամբ «պայքար, պայքար մինչեւ վերջ» կարգախոսով մենք սկսեցինք պայքարել բոլշեւիկյան Ռուսաստանից (ԽՍՀՄ-ից) անկախանալու համար։
Այդ ընթացթում անցանք «կրակի» միջով, ազատագրեցինք ու հետո կորցրեցինք Արցախը՝ հողին հանձնելով տասնյակ հազարավոր մարդկանց եւ դժբախտացնելով նրանց ընտանիքի անդամներին։
Հիմա՝ ավելի քան 30 տարի անց, պայքարում ենք «Ուսաստանից անկախանալու» համար, որպիսի «ծայրագավառ չլինենք»։
Այս ամենի հիմքում կեղծիքն է, որը մենք ստեղծել ենք ու այնքան ենք կրկնել ու իրար պատմել, որ սկսել ենք նրան անկեղծ հավատալ։ Այսինքն, մենք (եւ՛ իշխանությունները, եւ՜ ընդդիմադիր ուժերը) չենք հասկանում, թե որտեղ է իրականությունը եւ որտեղ՝ կեղծիքը։ Մենք մոլորվել ենք եւ մնացել մեր իսկ կեղծիքների փլատակների տակ։
Եվ ո՞րն է ելքը։
Ելքը ճշմարտությունն է։ Առերեսվեք իրականության հետ, ձերբազատվեք կեղծ եւ շինծու «գաղափարախոսություններից»։
Պատասխանեք ոչ թե այն հարցին, թե «ումից անկախանալ», այլ՝ «ինչու համար անկախանալ»։
Գրածս վերաբերում է նաեւ այսօրվա «Սրբազան պայքարին»։ Ես շատ եմ ցանկանում, որ այն հաջողի, բայց պայքարող եղբայրներ ու քույրեր դուրս եկեք կեղծիքների «փլատակների» տակից, հակառակ պարագայում ձախողելու ենք բոլորս։
Դուրս եկեք եւ իրոք ճշմարիտ ուղու վրա կանգնեք, որպիսի շարքային նամուսով հայը հասկանա, թե.