Երբ ԱԳ նախարարների ֆորմատով բանակցություններ սկսվեն, Ադրբեջանի կողմից ներկայացված սկզբունքների հետ կքննարկվեն նաև մեր սկզբունքները։
🟨 Մեր ներկայացրած սկզբունքներն ուղղված են մեր ունեցած խնդիրներն ամբողջությամբ հասցեագրելուն։ Եթե խաղաղության համաձայնագրում պետք է հասցեագրենք ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցերը, պետք է հասցեագրենք հետևյալ ձևով՝ պետք է որոշվեն ԼՂ ժողովրդի իրավունքները, ազատությունները և ԼՂ վերջնական կարգավիճակը։
👍91👎21😁5
🟨 Շառլ Միշելի տեքստում չկար ԼՂ ձևակերպումը, բայց դա Շառլ Միշելի հայտարարությունն էր։ Իմ ընկալմամբ՝ նա ցանկացել է երկու կողմի համար էլ զսպված տեքստ արտաբերել։ ՀՀ մոտեցումը հետևյալն է՝ ԼՂ հիմնախնդիրը կարգավորված չէ։
👍107👎24😁5
🟨 Արցախյան հիմախնդիրն Ադրբեջանի համար տարածքի հարց է, մարդկանց մասին խոսակցություն չկա։ Հայկական կողմը մշտապես ասում է՝ սա ոչ թե տարածքային վեճ է, այլ ժողովրդի իրավունքների հարց։ Երբ Ադրբեջանն ասում է՝ տարածքը տվեք մեզ, բայց մարդկանց մասին ոչինչ չի ասում, հայկական կողմը ֆորմատը փոխել է և խոսում է մարդկանց տեսանկյունից։