Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
🚧 Continuă lucrările de renovare a trotuarelor de pe strada Sarmizegetusa.
În prezent, informează Primarul General, Ion Ceban, echipele de muncitori execută lucrări de amenajare a trotuarelor, parte a proiectului amplu de modernizare a infrastructurii pietonale din sectorul Botanica.
Proiectul prevede:
✔️ renovarea trotuarelor;
✔️ amenajarea locurilor de parcare;
✔️ instalarea mobilierului urban (bănci și urne);
✔️ amenajarea spațiilor verzi, cu plantarea arborilor și arbuștilor;
✔️ reabilitarea carosabilului pe tronsonul dintre bd. Cuza Vodă și str. Burebista.
Totodată, subliniază edilul, în cadrul proiectului sunt planificate și lucrări conexe privind modernizarea iluminatului public, întreținerea stațiilor de așteptare, reabilitarea sistemului de evacuare a apelor pluviale și amenajarea spațiilor verzi.
Primăria Chișinău continuă investițiile în modernizarea infrastructurii urbane, pentru a oferi condiții mai bune și mai sigure tuturor locuitorilor.
În prezent, informează Primarul General, Ion Ceban, echipele de muncitori execută lucrări de amenajare a trotuarelor, parte a proiectului amplu de modernizare a infrastructurii pietonale din sectorul Botanica.
Proiectul prevede:
✔️ renovarea trotuarelor;
✔️ amenajarea locurilor de parcare;
✔️ instalarea mobilierului urban (bănci și urne);
✔️ amenajarea spațiilor verzi, cu plantarea arborilor și arbuștilor;
✔️ reabilitarea carosabilului pe tronsonul dintre bd. Cuza Vodă și str. Burebista.
Totodată, subliniază edilul, în cadrul proiectului sunt planificate și lucrări conexe privind modernizarea iluminatului public, întreținerea stațiilor de așteptare, reabilitarea sistemului de evacuare a apelor pluviale și amenajarea spațiilor verzi.
Primăria Chișinău continuă investițiile în modernizarea infrastructurii urbane, pentru a oferi condiții mai bune și mai sigure tuturor locuitorilor.
👍6
👋Primăria Chișinău invită seniorii din capitală la o nouă ediție a spectacolelor muzicale, desfășurate în cadrul Proiectului socio-cultural de weekend „Dialog între generații”, care vor avea loc sâmbătă și duminică, 27-28 iunie (orele 16:00-20:00), în Grădina Publică „Ștefan cel Mare și Sfânt”.
🎶Locuitorii și oaspeții capitalei se vor delecta cu muzică de calitate, dansuri și voie bună, într-o atmosferă plăcută.
ℹ️Proiectul de weekend „Dialog între generații” a fost inițiat în iunie 2022 și oferă oportunități publicului de diferite vârste de a petrece timpul activ, alături de semeni.
Organizatorii evenimentului sunt Primăria Municipiului Chișinău și Direcția Generală Cultură și Patrimoniu Cultural.
🎶Locuitorii și oaspeții capitalei se vor delecta cu muzică de calitate, dansuri și voie bună, într-o atmosferă plăcută.
ℹ️Proiectul de weekend „Dialog între generații” a fost inițiat în iunie 2022 și oferă oportunități publicului de diferite vârste de a petrece timpul activ, alături de semeni.
Organizatorii evenimentului sunt Primăria Municipiului Chișinău și Direcția Generală Cultură și Patrimoniu Cultural.
👍3
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Primăria Chișinău, investiții de peste 38 de milioane de lei în modernizarea L.T. „N.V. Gogol”
Liceul Teoretic „N.V. Gogol” din capitală a beneficiat în ultimii ani de investiții masive din partea Primăriei Chișinău, suma totală depășind 38 de milioane de lei. Fondurile au fost direcționate atât către modernizarea infrastructurii, cât și în dezvoltarea personalului didactic.
Potrivit Alisei Russu, director adjunct al instituției, au fost direcționate atât către modernizarea infrastructurii, cât și în dezvoltarea personalului didactic.
„Transformările din ultimii cinci ani includ renovarea holului, înlocuirea ferestrelor și a pardoselilor, precum și eficientizarea ospătăriei liceului, care are o capacitate de 300 de locuri. De asemenea, instituția a trecut la o gestionare mai verde a energiei prin instalarea de noi baterii solare.
Totodată, grație acestor investiții, liceul oferă elevilor și un bazin de înot modernizat, precum și un teren de fotbal nou.
Liceul Teoretic „N.V. Gogol” din capitală a beneficiat în ultimii ani de investiții masive din partea Primăriei Chișinău, suma totală depășind 38 de milioane de lei. Fondurile au fost direcționate atât către modernizarea infrastructurii, cât și în dezvoltarea personalului didactic.
Potrivit Alisei Russu, director adjunct al instituției, au fost direcționate atât către modernizarea infrastructurii, cât și în dezvoltarea personalului didactic.
„Transformările din ultimii cinci ani includ renovarea holului, înlocuirea ferestrelor și a pardoselilor, precum și eficientizarea ospătăriei liceului, care are o capacitate de 300 de locuri. De asemenea, instituția a trecut la o gestionare mai verde a energiei prin instalarea de noi baterii solare.
Totodată, grație acestor investiții, liceul oferă elevilor și un bazin de înot modernizat, precum și un teren de fotbal nou.
👍5
☝️Primăria Chișinău informează că, în weekendul 27-28 iunie, în sectoarele capitalei vor fi desfășurate iarmaroace și târguri cu produse și mărfuri autohtone, în scopul susținerii producătorilor locali și oferirii orășenilor acces la produse agricole de sezon.
📍În sectorul Botanica:
Parcul „Valea Trandafirilor”, pe aleea principală, în perioada 26-28.06.2026 - Târgul „Vara Aromelor”, organizat în colaborare cu AO „Perspectiva”;
În Parcul „Valea Trandafirilor”, pe aleea principală - Târg cu mărfuri de artizanat și articole hand-made, până la 18.07.2026;
Pe bd. Traian, 15, intersecție cu str. Independenței; bd. Traian, 22; șos. Muncești, 170, până pe 10.07.2026 - Târg cu produse agricole;
📍În sectorul Buiucani:
Teritoriul adiacent edificiului „Kentford” din bd. Ștefan cel Mare și Sfânt, nr. 202, pe 27.06.2026 - Târgul producătorilor locali cu produse alimentare și nealimentare autohtone „EcoLocal”, organizat în colaborare cu Asociația Consumatorilor și Producătorilor Eco și Artizanali;
Pe bd. Ștefan cel Mare și Sfânt, 103, în perioada 27 – 28 iunie 2026 - iarmaroc al meșterilor populari și producătorilor autohtoni, organizat în colaborare cu AO „Yard Platform”.
📍În sectorul Centru:
Pe adresele: str. Ismail, 94 colț cu bd. D. Cantemir (în adiacentul pieței SRL „Extremum”), șos. Hâncești, 86, str. N. Testemițeanu, 20 colț cu str. C. Vîrnav, str. Grenoble, 165/3, str. Tighina colț cu str. Mitropolit Varlaam, str. Bulgară colț cu str. Mitropolit Varlaam, str. Armenească colț cu str. Mitropolit Varlaam, str. Tighina (adiacent intrării în Î.M. Piața Centrală), str. Academiei, 12, str. Grenoble, 157, str. Calea Basarabiei (în adiacentul pieței Domus), până pe 24.07.2026 - Târgul producătorilor autohtoni;
În Parcul „Valea Morilor, adiacent Teatrului Verde, până la 29.06.2026 - Târg cu produse alimentare și nealimentare, inclusiv ale producătorilor autohtoni.
📍În sectorul Ciocana:
Pe bd. Mircea cel Bătrân, intersecție cu str. P. Zadnipru, în până la 01.07.2026 - Târgul micilor antreprenori „Vara Aromelor”;
În perioada 26-28.06.2026, pe bd. Mircea cel Bătrân, intersecție cu str. P. Zadnipru - Târg cu Tradiții, organizat în colaborare cu AO „Perspectiva”.
📍În sectorul Râșcani:
pe bd. Moscova, 21, vizavi de str. M. Basarab, 6, până la 28.06.2026 - Târg cu fructe și legume.
Primăria Chișinău încurajează cetățenii să viziteze târgurile locale, menite să asigure consolidarea relațiilor dintre producătorii autohtoni și consumatori.
📍În sectorul Botanica:
Parcul „Valea Trandafirilor”, pe aleea principală, în perioada 26-28.06.2026 - Târgul „Vara Aromelor”, organizat în colaborare cu AO „Perspectiva”;
În Parcul „Valea Trandafirilor”, pe aleea principală - Târg cu mărfuri de artizanat și articole hand-made, până la 18.07.2026;
Pe bd. Traian, 15, intersecție cu str. Independenței; bd. Traian, 22; șos. Muncești, 170, până pe 10.07.2026 - Târg cu produse agricole;
📍În sectorul Buiucani:
Teritoriul adiacent edificiului „Kentford” din bd. Ștefan cel Mare și Sfânt, nr. 202, pe 27.06.2026 - Târgul producătorilor locali cu produse alimentare și nealimentare autohtone „EcoLocal”, organizat în colaborare cu Asociația Consumatorilor și Producătorilor Eco și Artizanali;
Pe bd. Ștefan cel Mare și Sfânt, 103, în perioada 27 – 28 iunie 2026 - iarmaroc al meșterilor populari și producătorilor autohtoni, organizat în colaborare cu AO „Yard Platform”.
📍În sectorul Centru:
Pe adresele: str. Ismail, 94 colț cu bd. D. Cantemir (în adiacentul pieței SRL „Extremum”), șos. Hâncești, 86, str. N. Testemițeanu, 20 colț cu str. C. Vîrnav, str. Grenoble, 165/3, str. Tighina colț cu str. Mitropolit Varlaam, str. Bulgară colț cu str. Mitropolit Varlaam, str. Armenească colț cu str. Mitropolit Varlaam, str. Tighina (adiacent intrării în Î.M. Piața Centrală), str. Academiei, 12, str. Grenoble, 157, str. Calea Basarabiei (în adiacentul pieței Domus), până pe 24.07.2026 - Târgul producătorilor autohtoni;
În Parcul „Valea Morilor, adiacent Teatrului Verde, până la 29.06.2026 - Târg cu produse alimentare și nealimentare, inclusiv ale producătorilor autohtoni.
📍În sectorul Ciocana:
Pe bd. Mircea cel Bătrân, intersecție cu str. P. Zadnipru, în până la 01.07.2026 - Târgul micilor antreprenori „Vara Aromelor”;
În perioada 26-28.06.2026, pe bd. Mircea cel Bătrân, intersecție cu str. P. Zadnipru - Târg cu Tradiții, organizat în colaborare cu AO „Perspectiva”.
📍În sectorul Râșcani:
pe bd. Moscova, 21, vizavi de str. M. Basarab, 6, până la 28.06.2026 - Târg cu fructe și legume.
Primăria Chișinău încurajează cetățenii să viziteze târgurile locale, menite să asigure consolidarea relațiilor dintre producătorii autohtoni și consumatori.
👍3
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Olga Ursu: Slăbirea autorităților locale înseamnă slăbirea capacității statului de a răspunde la crize
Olga Ursu, deputat MAN, fost viceprimar al capitalei, a declarat că, în ultimii ani, municipiul Chișinău a făcut față pandemiei, crizei refugiaților, crizei energetice și inflației, în pofida unor presiuni financiare fără precedent.
Potrivit acesteia, noile modificări fiscale propuse de Guvern vor reduce veniturile autorităților publice locale cu circa 2,7 miliarde de lei la nivel național, dintre care aproximativ 1,2 miliarde de lei revin municipiului Chișinău.
„Nu ne opunem reformelor. Dar reformele trebuie să consolideze autonomia locală, nu să reducă resursele comunităților care sunt primele chemate să ajute oamenii în perioade de criză”, a declarat Olga Ursu, în cadrul evenimentului organizat de Primăria Chișinău, „Impactul deciziilor guvernamentale asupra autonomiei financiare a APL și asupra societății în ansamblu”.
Olga Ursu, deputat MAN, fost viceprimar al capitalei, a declarat că, în ultimii ani, municipiul Chișinău a făcut față pandemiei, crizei refugiaților, crizei energetice și inflației, în pofida unor presiuni financiare fără precedent.
Potrivit acesteia, noile modificări fiscale propuse de Guvern vor reduce veniturile autorităților publice locale cu circa 2,7 miliarde de lei la nivel național, dintre care aproximativ 1,2 miliarde de lei revin municipiului Chișinău.
„Nu ne opunem reformelor. Dar reformele trebuie să consolideze autonomia locală, nu să reducă resursele comunităților care sunt primele chemate să ajute oamenii în perioade de criză”, a declarat Olga Ursu, în cadrul evenimentului organizat de Primăria Chișinău, „Impactul deciziilor guvernamentale asupra autonomiei financiare a APL și asupra societății în ansamblu”.
👍4👎1
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Olesea Pșenițchi: Guvernul reduce veniturile autorităților locale
Viceprimarul municipiului Chișinău, Olesea Pșenițchi, precizează că modificările propuse în politica fiscal-vamală vor diminua veniturile autorităților publice locale și vor afecta capacitatea acestora de a finanța servicii și proiecte pentru cetățeni.
Declarația a fost făcută în cadrul evenimentului organizat de Primăria Chișinău, „Impactul deciziilor guvernamentale asupra autonomiei financiare a APL și asupra societății în ansamblu”.
Potrivit acesteia, doar prin eliminarea unor taxe locale și plafonarea altora, municipiul Chișinău riscă să piardă anual aproape 80 de milioane de lei.
„Nu ne opunem reformelor, dar acestea trebuie discutate cu autoritățile publice locale și însoțite de mecanisme de compensare a pierderilor bugetare”, a declarat Olesea Pșenițchi.
Viceprimarul municipiului Chișinău, Olesea Pșenițchi, precizează că modificările propuse în politica fiscal-vamală vor diminua veniturile autorităților publice locale și vor afecta capacitatea acestora de a finanța servicii și proiecte pentru cetățeni.
Declarația a fost făcută în cadrul evenimentului organizat de Primăria Chișinău, „Impactul deciziilor guvernamentale asupra autonomiei financiare a APL și asupra societății în ansamblu”.
Potrivit acesteia, doar prin eliminarea unor taxe locale și plafonarea altora, municipiul Chișinău riscă să piardă anual aproape 80 de milioane de lei.
„Nu ne opunem reformelor, dar acestea trebuie discutate cu autoritățile publice locale și însoțite de mecanisme de compensare a pierderilor bugetare”, a declarat Olesea Pșenițchi.
👍3👎1💯1
❗️COD PORTOCALIU ȘI COD ROȘU DE CĂLDURĂ! (CANICULĂ)
Primăria Chișinău informează că Autoritatea de Meteorologie și Monitorizare a Mediului a emis avertizări de Cod Portocaliu pentru perioada 28–29 iunie, când temperatura maximă a aerului va atinge valori de până la +38°C, precum și o avertizare de Cod Roșu de caniculă pentru perioada 30 iunie - 01 iulie, când temperatura maximă va depăși +41°C.
Ce ține de valorile termice minime, acestea nu vor coborî sub +20°C.
▶️Municipalitatea îndeamnă cetățenii să țină cont:
🔺Dacă nu sunt urgente, evitați deplasările în aer liber între orele 11:00 și 18:00
🔺Hidratați-vă corespunzător
🔺Evitați efortul fizic intens în aer liber, iar dacă e absolut necesar, faceți pauze dese la umbră
🔺Nu lăsați copiii nesupravegheați în spații închise, chiar și pentru perioade scurte
🔺Nu aruncați țigări aprinse în iarbă sau spații verzi – riscul de incendii este ridicat
📞În cazul înregistrării situațiilor problematice, din cauza caniculei, oamenii sun îndemnați să sune la numărul unic de urgență 112.
Primăria Chișinău informează că Autoritatea de Meteorologie și Monitorizare a Mediului a emis avertizări de Cod Portocaliu pentru perioada 28–29 iunie, când temperatura maximă a aerului va atinge valori de până la +38°C, precum și o avertizare de Cod Roșu de caniculă pentru perioada 30 iunie - 01 iulie, când temperatura maximă va depăși +41°C.
Ce ține de valorile termice minime, acestea nu vor coborî sub +20°C.
▶️Municipalitatea îndeamnă cetățenii să țină cont:
🔺Dacă nu sunt urgente, evitați deplasările în aer liber între orele 11:00 și 18:00
🔺Hidratați-vă corespunzător
🔺Evitați efortul fizic intens în aer liber, iar dacă e absolut necesar, faceți pauze dese la umbră
🔺Nu lăsați copiii nesupravegheați în spații închise, chiar și pentru perioade scurte
🔺Nu aruncați țigări aprinse în iarbă sau spații verzi – riscul de incendii este ridicat
📞În cazul înregistrării situațiilor problematice, din cauza caniculei, oamenii sun îndemnați să sune la numărul unic de urgență 112.
👌4👍1