Primăria Chișinău
5.4K subscribers
54.8K photos
2.89K videos
8 files
2.84K links
Fii la curent cu anunțuri de ultimă oră despre intervenții, sistări de trafic, lucrări de reparație, deconectări și alte informații de interes public! Site oficial - https://chisinau.md Facebook - https://facebook.com/primariachisinaumd/
Download Telegram
Aflat într-o vizită de lucru la Londra, Primarul General, Ion Ceban, a discutat astăzi cu Președinta BERD, dna. Odile Renaud-Basso.
„Am exprimat recunoștința mea personală și a întregii comunități din Chișinău pentru suportul strategic oferit de BERD în atragerea și implementarea celor mai mari proiecte de infrastructură, mobilitate și dezvoltare din istoria modernă a capitalei noastre, dar și a unor exemple unice pentru întreaga țară.Datorită acestui parteneriat solid din ultimii ani, modernizarea rețelei rutiere și extinderea orașului avansează în ritm susținut”, a declarat edilul.

În prim-planul discuțiilor celor doi oficiali au fost cele trei mari artere rutiere în care, municipalitatea investește masiv în prezent. Este vorba de extinderea orașului:
-Bulevardul Mircea cel Bătrân: Proiectul de construcție și prelungire a bulevardului avansează rapid. Suntem pe ultima sută de metri, iar în luna iulie 2026 vom semna contractul pentru începerea lucrărilor în teren;
-Strada Industrială: Licitația este publică și este în plină desfășurare. Această zonă va fi complet reabilitată și va deveni, practic, o porțiune extrem de importantă a drumului de centură al capitalei;
-Strada Mesager: Depunem toate eforturile logistice și administrative pentru a lansa cât mai curând licitația pentru această stradă, o altă arteră strategică esențială pentru fluidizarea traficului care va permite dezvoltarea sectoarelor Buiucani și Rîșcani, dar și a orașului în ansamblu.

În paralel cu dezvoltarea infrastructurii rutiere, Ion Ceban a adăugat că Primăria Chișinău continuă implementarea și a proiectelor majore de mediu și eficiență energetică, unice în Republica Moldova:
- Eficientizare Energetică în Educație:
După reabilitarea termică și modernizarea complexă a numeroase clădiri publice, școli, grădinițe și spitale din capitală, trecem la o nouă etapă de anvergură.
În perioada următoare, alte 52 de grădinițe vor beneficia de aceste măsuri esențiale. Vorbim despre instituții în care sunt concentrați peste 75% din copiii din municipiu, asigurând astfel condiții europene de confort pentru fiecare elev, educator și părinte;
- Reabilitarea Râului Bîc și Protecția Împotriva Inundațiilor:
Un proiect de importanță majoră pentru siguranța orașului. Ne concentrăm pe curățarea și stabilizarea albiei râului, alături de modernizarea sistemelor de drenaj pluvial în zonele critice, pentru a oferi soluții definitive împotriva inundațiilor;
- Modernizarea Stației de Epurare:
Un alt proiect de anvergură, aflat în etapa finală de construcție.
Datorită tehnologiilor moderne implementate, în Chișinău NU mai miroase urât de aproape 7 ani, o problemă cronică care a persistat ani de zile;
- Managementul Deșeurilor:
Chișinăul este singurul oraș din țară care implementează un sistem modern de gestionare a deșeurilor la standarde europene.
Un pilon esențial a fost lichidarea consecințelor gunoiștii neautorizate de la Bubuieci, Ciocana, unde, timp de mulți ani, s-au depozitat ilegal deșeuri, generând o catastrofă ecologică la periferia orașului.

Toate aceste proiecte, precizează Primarul General, sunt inițiate și implementate de Primăria Chișinău în ultimii ani.
„Sprijinul BERD înseamnă o contribuție directă la transformarea Chișinăului într-un oraș modern, protejat, accesibil și european. Astăzi, prin implicarea mea personală și a echipei, am reușit să aducem la Chișinău peste 30 de proiecte importante și vitale pentru capitala țării noastre, cu un portofoliu total de peste 4.5 miliarde de lei.
Este un rezultat istoric de care, o repet cu toată responsabilitatea, sunt profund mândru. Toate acestea demonstrează că, în prezent, Chișinăul este singurul pol real de dezvoltare din țară”, a spus acesta.
👍6
Totodată, Ion Ceban a subliniată că, acest lucru a fost reușit în pofida numeroaselor blocaje politice, administrative și financiare, dar și a presiunilor constante din partea guvernării.
„Mai mult, capitala a demonstrat o reziliență formidabilă, gestionând cu succes trei crize majore: COVID-19, criza refugiaților și criza energetică. Sunt extrem de mândru de echipa noastră, de echipa Primăriei! Doar împreună putem genera schimbările pe care locuitorii le merită. Împreună pentru Chișinău!”, a punctat edilul.
👍6
75 DE ANI DE VIAȚĂ, CREAȚIE ȘI DĂRUIRE PRIN MUZICĂ!

Pe 28 iunie 2026, la ora 19:00, Teatrul Verde va găzdui concertul aniversar dedicat maestrului Gheorghe Mustea.

Vă invităm la o seară de excepție, petrecută alături de Orchestra Simfonică a Companiei Teleradio-Moldova, sub bagheta maestrului Gheorghe Mustea.

Invitați speciali: Olga Ciolacu, Lidia Botezatu, Cristina Scarlat, Cătălin Josan, Mila Danilceac, precum și formațiile AKORD, Catharsis și Brio Sonores Official, alături de Marin Gheraș, Tatiana Costiuc, Marina Dobrescu, Sergiu Garabajii, Nicoleta Sava, Veronica Roșca și Alexandr Candja.

Concert organizat de Primăria Municipiului Chișinău.
Intrarea este gratuită.
👍6
Primăria Chișinău a reabilitat treptele de acces către curțile blocurilor amplasate pe teren în pantă din
▪️str. Valea Dicescu nr. 45
▪️șos. Hîncești (zona Gării de Sud)

După restaurarea treptelor, pentru sporirea siguranței pietonilor au fost montate balustrade noi.
👍7
Strada Ștefan cel Mare și Sfânt din comuna Bubuieci este reparată astăzi de Primăria Chișinău, în vederea îmbunătățirii condițiilor de circulație și a infrastructurii locale. Municipalitatea acoperă sută la sută cheltuielile pentru reparația acestui drum, care este una dintre arterele principale din localitate.

Intervențiile ample au loc pe tronsonul situat între străzile Toader Bubuiog și Grădinarilor. De astăzi, au început lucrările de asfaltare, ultima etapă în procesul de reparație capitală, asumate de Primăria Chișinău pentru locuitorii din suburbia Bubuieci.
Reparația drumului, include și reabilitarea sistemului pluvial de canalizare. Serviciile municipale au curățat canalele și au înlocuit elementele receptoarelor. Suprafața reparată acoperă 7000 de metri pătrați.

Strada Ștefan cel Mare și Sfânt din Bubuieci asigură accesul locuitorilor către principalele instituții, printre care grădinițe, liceu, școala profesională, face legătura cu satul Bîc din comună și este drumul pe care circulă transportul public municipal.

Primăria Chișinău a intervenit cu lucrări de reabilitare a carosabilului, afectat de condițiile severe din această iarnă, pe mai multe artere din suburbii: Budești, Colonița, Cruzești, Tohatin, Vadul lui Vodă, Grătiești, Hulboaca, Codru, Bubuieci și satul Bîc, satul Dobrogea și pe drumul de legătură dintre orașul Sîngera și satul Floreni din raionul Anenii Noi.
👍7
Mesajul Primarului General, Ion Ceban, cu ocazia Zilei Funcționarului Public:
„Astăzi îi felicit pe toți funcționarii publici pentru munca pe care o fac zi de zi, adesea în condiții dificile, cu multă responsabilitate și dedicare.

Dragi colegi, știu foarte bine cât efort, stres și câte nopți nedormite stau în spatele fiecărui proiect din oraș, al fiecărui program și al fiecărei acțiuni pe care o realizăm împreună.

Într-un context deloc ușor, cu multe provocări, voi rămâneți profesioniști și dedicați și tare sper ca munca funcționarilor publici să fie apreciată după merit și nu după gradul de rudenie și culoarea de partid, după cum se discută în ultimele zile.

❗️Mă adresez celor de la guvernare:

Când, astăzi, un funcționar public citește știrile despre salariile voastre și ale verișoarelor voastre, la ce se gândește oare el?

Din cauza acțiunilor voastre de numire a verișorilor în funcții de stat, de motivare și salarizare preferențială a oamenilor din partidul vostru, slăbește încrederea cetățenilor în funcționarii publici.

Cu toate acestea, cu mare regret, majoritatea funcționarilor publici din Republica Moldova rămân să aibă un salariu mizer, iar tot mai mulți refuză să vină și să lucreze în primării, în serviciile publice, la stat”, a declarat edilul.
👍4👎1
Prezent la Londra, unde întreprinde o vizită de lucru, Primarul General, Ion Ceban, a discutat cu Anne Hidalgo, fost primar al Parisului în două mandate, în perioada 2014–2024, și prima femeie în această funcție, actualul Ambasador GCMCE.
„Am transmis aprecierea pentru efortul colosal depus în dezvoltarea infrastructurii din Paris în perioada Jocurilor Olimpice, pe când era primar al Parisului. Am vorbit despre Chișinău, proiectele pe care le realizăm, dar și despre situația actuală din Republica Moldova în contextul reformelor impuse de guvernare”, a declarat acesta.

Astfel, edilul s-a referit și la presiunile fără precedent asupra Congresului Autorităților Locale din Moldova, în vederea blocajelor enorme impuse, a discreditării și chiar a lichidării acestei structuri care funcționează de ani de zile în interesul administrațiilor publice locale și al cetățenilor.
„Pentru prima dată în istoria țării, nicio altă guvernare anterioară nu a atacat în asemenea hal CALM și nu și-a permis crearea unei alte instituții paralele, care să slujească în exclusivitate pe cei de la guvernarea de azi. Am spus despre reforma APL și că aceasta se produce prin șantajul primarilor și împotriva voinței și consensului din societate și că oamenii nu își doresc lichidarea primăriilor, fiind nevoie de un referendum. Am vorbit despre faptul că noi suntem pentru reforme și că suntem gata să votăm modificarea Constituției, care va prevedea excluderea raioanelor, ce au devenit structuri politice și care nu ajută localitățile”, a subliniat Primarul General.

Totodată, Ion Ceban și Anne Hidalgo au vorbit despre reforma fiscală propusă de guvernarea de la Chișinău, care va duce la distrugerea economiei țării, dar și la sărăcirea oamenilor și la migrarea populației, punând o povară financiară enormă asupra administrațiilor publice locale.
„Nu în ultimul rând, am adus la cunoștință atacul guvernului asupra școlilor și preluarea acestora cu orice scop, în interese politice, fără a aduce o viziune clară cum vor fi modernizate școlile, atât timp cât în ultimii ani au închis zeci de instituții de învățământ. Despre ilegalitățile de acasă voi vorbi ori de câte ori voi avea ocazia să discut cu oficiali de rang înalt”, a conchis edilul capitalei.
👍4
‼️Primăria Municipiului Chișinău ATENȚIONEAZĂ.
Autoritatea de Meteorologie și Monitoring de Mediu a emis COD GALBEN DE INSTABILITATE ATMOSFERICĂ, valabil pentru marți, 23 iunie, între orele 13:00 – 23:00

💦 Potrivit meteorologilor, se prevăd ploi de scurtă durată, însoțite de descărcări electrice, izolat averse puternice (15–30 l/m²) cu grindină și vijelie în rafale de până la 15–20 m/s.

❗️Pentru a evita eventuale incidente, Primăria Chișinău îndeamnă cetățenii să utilizeze transportul public, în defavoarea mașinilor personale, șoferii să nu parcheze pe marginea străzilor, pe trotuare și sub copaci, pentru a evita aglomerarea traficului și a permite, în caz de necesitate, utilajelor specializate să intervină în timp util.
Serviciile specializate municipale sunt pregătite pentru a interveni.

📱În caz de înregistrare a situațiilor problematice în contextul condițiilor meteo, cetățenii sunt chemați să apeleze Dispeceratul Central Municipal, tel. (022) 22-22-67, (022) 22-26-04.
👍2
75 de ani ai maestrului Gheorghe Mustea, celebrați prin muzică și emoție la Teatrul Verde

Primăria Municipiului Chișinău invită publicul la un eveniment de excepție dedicat unei personalități marcante a culturii naționale. Duminică, 28 iunie 2026, începând cu ora 19:00, la Teatrul Verde va avea loc concertul aniversar consacrat maestrului, academicianului, compozitorului și dirijorului Gheorghe Mustea.

Evenimentul reprezintă un omagiu adus unei cariere remarcabile, care a marcat profund dezvoltarea muzicii și culturii din Republica Moldova.

Timp de peste cinci decenii, maestrul Gheorghe Mustea a contribuit la formarea și promovarea valorilor artei muzicale, devenind una dintre cele mai respectate personalități ale scenei culturale.

Publicul va avea ocazia să contempleze un spectacol de excepție susținut de Orchestra Națională Simfonică a Companiei Publice „Teleradio-Moldova”, sub bagheta maestrului Gheorghe Mustea.

Pe scenă vor evolua artiști îndrăgiți ai Republicii Moldova: Olga Ciolacu, Lidia Botezatu, Cristina Scarlat, Cătălin Josan, Milla Danilceac, Marin Gheras, Tatiana Costiuc, Marina Dobrescu, Sergiu Garabajii, Nicoleta Sava, Veronica Roșca și Alexandr Candja.

Atmosfera aniversară va fi completată de prestațiile formațiilor AKORD, Catharsis, Brio Sonores și Concertino.

Gala aniversară este organizată de Primăria Municipiului Chișinău și se înscrie în seria evenimentelor dedicate promovării valorilor culturale și personalităților care au contribuit la patrimoniul artistic național.

Intrarea este liberă.

Vă așteptăm să celebrăm împreună 75 de ani de excelență, inspirație și dăruire prin muzică ai maestrului Gheorghe Mustea.
👍3
Organizarea licitațiilor nr. 50-51-52, pentru obținerea dreptului de amplasare a unităților de comerț ambulant stradal

Primăria Municipiul Chișinău informează că pe 24 iunie 2026, orele 10:00-11:00, vor avea loc licitațiile deschise nr. 50-51-52, pentru obținerea dreptului de încheiere a contractului privind amplasarea unităților de comerț ambulant stradal pe teritoriul orașului Chișinău. 

La concursurile pentru dreptul de a comercializa din gheretă băuturi răcoritoare și fierbinți, produse de cofetărie și patiserie, fructe și legume, apă potabilă, flori și compoziții florale, ediții periodice, vată de zahăr, popcorn etc., sunt expuse câte 23 de loturi, amplasate în parcuri, pe alei, în cartiere și pe străzile din oraș.
Prețul inițial al loturilor expuse variază de la 147 000 lei până la 1 250 000 lei (terasă de alimentație publică). 

Mai multe detalii, pe pagina web oficială Chisinau.md, la modulul Transparența/Licitații/Licitații privind amplasarea unităților de comerț ambulant stradal.
👍3
🔴 Informație de ultimă oră

Primarul General, Ion Ceban, atenționează despre atacul fără precedent asupra oamenilor și angajaților Primăriei Chișinău, din toate structurile, în fiecare zi.
„Ca să acopere scandalul cu angajările verișoarelor și ale neamurilor pe salarii enorme, ca să acopere eșecul guvernării, care scumpește viața oamenilor prin prostiile pe care le face, continuă presiunile, la indicațiile celor din PAS și, mai cu seamă, ale lui Maia Sandu, Grosu, Carp și Spânu, asupra oamenilor care continuă să muncească și, concret, împotriva mea.

Oamenii sunt chemați și intimidați, fiind impuși să depună declarații împotriva mea, spunându-li-se că ar exista anumite înregistrări video sau audio private.
Sperie oamenii că, dacă nu vor da declarații și depoziții împotriva mea, vor face pușcărie.

Cum s-ar spune, îi iau la „poantă” pe oameni, iar astfel își bat joc de întreg sistemul de justiție ca să îmi facă rău concret mie.

❗️Apelez la structurile internaționale: ajunge să îi acoperiți, deschideți ochii și vedeți cum își bat joc de oameni, opriți-le dezmățul și haosul pe care l-au instaurat în Republica Moldova”, a declarat edilul.
👎3👍2🙈2🤨1😭1
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Părinții despre Grupele cu Program Prelungit - serviciu unic în țară, finanțat de Primăria Chișinău

Corina Catonu, mamă a patru copii de la Instituția Publică Liceul Teoretic „Mihai Viteazul” din Chișinău, dintre care trei beneficiază de grupele cu program prelungit, apreciază rolul esențial al acestui serviciu educațional în susținerea dezvoltării copiilor și a familiilor.
„Acest program este un sprijin foarte bun pentru părinții ocupați, oferindu-ne siguranța că micuții se află într-un mediu sigur și armonios. Copiii își dezvoltă abilitățile de comunicare și de lucru în echipă, fac activități suplimentare de muzică, sport sau coregrafie și sunt ajutați de învățători la pregătirea temelor pentru acasă”, a conchis Corina Catonu.
👍4