Mesajul Primarului capitalei, Ion Ceban, după organizarea Balului Absolvenților 2026:
„Dragi tineri, mă bucur că v-a plăcut evenimentul din acest an, în pofida unor situații care au vrut să ne oprească.
Deja ne pregătim pentru evenimentul mult așteptat de voi, „Chișinău Youth Fest”.”
„Dragi tineri, mă bucur că v-a plăcut evenimentul din acest an, în pofida unor situații care au vrut să ne oprească.
Deja ne pregătim pentru evenimentul mult așteptat de voi, „Chișinău Youth Fest”.”
👏7💯3👍1
Mesajul Primarului General al municipiului Chișinău, Ion Ceban, cu ocazia Zilei lucrătorului medical și a farmacistului:
„Dragi medici și farmaciști, cu ocazia zilei profesionale, vă adresăm sincere mulțumiri și profund respect pentru munca, grija și devotamentul cu care aveți grijă de sănătatea oamenilor.
Vă dorim multă sănătate dvs. și celor apropiați, putere și recunoștința pe care o meritați pe deplin.
Primăria Chișinău investește constant în modernizarea instituțiilor medicale municipale, însă cea mai mare valoare a sistemului de sănătate rămân oamenii care își consacră viața acestei profesii”.
„Dragi medici și farmaciști, cu ocazia zilei profesionale, vă adresăm sincere mulțumiri și profund respect pentru munca, grija și devotamentul cu care aveți grijă de sănătatea oamenilor.
Vă dorim multă sănătate dvs. și celor apropiați, putere și recunoștința pe care o meritați pe deplin.
Primăria Chișinău investește constant în modernizarea instituțiilor medicale municipale, însă cea mai mare valoare a sistemului de sănătate rămân oamenii care își consacră viața acestei profesii”.
💯6👍2
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Primarul General, Ion Ceban, anunță că, strada Sergiu Rădăuțanu din sectorul Rîșcani a fost reparată.
„Primăria Chișinău intervine treptat pe străzile, unde, ani la rând, nu au fost efectuate lucrări capitale de reparație”, a mai precizat edilul.
„Primăria Chișinău intervine treptat pe străzile, unde, ani la rând, nu au fost efectuate lucrări capitale de reparație”, a mai precizat edilul.
👍9
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Termoelectrica, întreprindere gestionată de Guvern, efectuează lucrări pe strada Socoleni din cartierul Poşta Veche, sectorul Rîşcani al Capitalei
Drumul a fost săpat și se va solicita să fie puse panourile de informare.
Drumul a fost săpat și se va solicita să fie puse panourile de informare.
👍4
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Peste 180 de elevi de la Liceul „Mihail Lomonosov” beneficiază gratuit de grupe cu program prelungit
Elena Șatîghin, directoarea Liceului Teoretic „Mihail Lomonosov” din Chișinău, instituție în care peste jumătate dintre elevii claselor primare beneficiază de grupele cu program prelungit, apreciază rolul acestui serviciu educațional în garantarea securității copiilor și în sprijinirea familiilor.
„În perioada celor 3 ore a grupei cu program prelungit, copiii se află în siguranță, fiind mereu sub control și ocupați cu un lucru util. Pe lângă faptul că se pregătesc pentru următoarea zi de muncă, elevii au posibilitatea să se odihnească, să meargă la plimbări în aer liber și să frecventeze gratuit cercuri sportive, de dans sau de creație”, afirmă Elena Șatîghin.
Grupele cu program prelungit, serviciu implementat de Primăria Chișinău, unic în Republica Moldova, sunt gratuite. Părinții achită doar alimentația suplimentară pentru copii.
Elena Șatîghin, directoarea Liceului Teoretic „Mihail Lomonosov” din Chișinău, instituție în care peste jumătate dintre elevii claselor primare beneficiază de grupele cu program prelungit, apreciază rolul acestui serviciu educațional în garantarea securității copiilor și în sprijinirea familiilor.
„În perioada celor 3 ore a grupei cu program prelungit, copiii se află în siguranță, fiind mereu sub control și ocupați cu un lucru util. Pe lângă faptul că se pregătesc pentru următoarea zi de muncă, elevii au posibilitatea să se odihnească, să meargă la plimbări în aer liber și să frecventeze gratuit cercuri sportive, de dans sau de creație”, afirmă Elena Șatîghin.
Grupele cu program prelungit, serviciu implementat de Primăria Chișinău, unic în Republica Moldova, sunt gratuite. Părinții achită doar alimentația suplimentară pentru copii.
👍6
📚Municipiul Chișinău își reconfirmă statutul de lider al excelenței educaționale din Republica Moldova. În anul de studii 2025–2026, mii de elevi au participat la olimpiade și concursuri școlare, obținând rezultate remarcabile la nivel municipal și republican.
🎓În cadrul celor 24 de olimpiade școlare organizate la nivel de sector și municipal au fost înregistrate 7.348 de participări, dintre care 3.194 de elevi au obținut locuri în clasament.
🔹La etapa de sector au participat 5.339 de elevi, iar 2.455 s-au clasat pe locuri premiante.
🔹La etapa municipală au concurat 2.009 elevi, dintre care 739 au obținut distincții:
🥇83 locuri I;
🥈149 locuri II;
🥉221 locuri III;
🌟286 mențiuni.
🇲🇩În baza rezultatelor obținute, 673 de elevi au reprezentat municipiul Chișinău la etapa republicană, iar 328 dintre aceștia au urcat pe podiumul performanței:
🥇49 locuri I;
🥈69 locuri II;
🥉105 locuri III;
🌟105 mențiuni.
Totodată, în cadrul celor 14 concursuri municipale la disciplinele școlare, au participat 7.643 de elevi, dintre care 847 au obținut locuri în clasament, iar 413 au fost distinși cu mențiuni. Printre acestea se numără concursurile municipale pentru juniori la biologie, chimie și fizică, concursul „iChemist”, „Limba noastră-i o comoară”, „Lecturiada publică pentru juniori și seniori”, „A chance, Une chance, Eine chance”, precum și „BĂTĂLIA RIMELOR”.
Conform legislației în vigoare, Primăria Chișinău a acordat premii bănești atât elevilor premianți la etapa municipală, cât și profesorilor care i-au pregătit, demonstrând încă o dată că performanța este apreciată și susținută.
🎓În cadrul celor 24 de olimpiade școlare organizate la nivel de sector și municipal au fost înregistrate 7.348 de participări, dintre care 3.194 de elevi au obținut locuri în clasament.
🔹La etapa de sector au participat 5.339 de elevi, iar 2.455 s-au clasat pe locuri premiante.
🔹La etapa municipală au concurat 2.009 elevi, dintre care 739 au obținut distincții:
🥇83 locuri I;
🥈149 locuri II;
🥉221 locuri III;
🌟286 mențiuni.
🇲🇩În baza rezultatelor obținute, 673 de elevi au reprezentat municipiul Chișinău la etapa republicană, iar 328 dintre aceștia au urcat pe podiumul performanței:
🥇49 locuri I;
🥈69 locuri II;
🥉105 locuri III;
🌟105 mențiuni.
Totodată, în cadrul celor 14 concursuri municipale la disciplinele școlare, au participat 7.643 de elevi, dintre care 847 au obținut locuri în clasament, iar 413 au fost distinși cu mențiuni. Printre acestea se numără concursurile municipale pentru juniori la biologie, chimie și fizică, concursul „iChemist”, „Limba noastră-i o comoară”, „Lecturiada publică pentru juniori și seniori”, „A chance, Une chance, Eine chance”, precum și „BĂTĂLIA RIMELOR”.
Conform legislației în vigoare, Primăria Chișinău a acordat premii bănești atât elevilor premianți la etapa municipală, cât și profesorilor care i-au pregătit, demonstrând încă o dată că performanța este apreciată și susținută.
👍9
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Investiții de 2 milioane de lei în modernizarea cantinei Complexului Educațional „Antonin Ursu”
Primăria Chișinău continuă să investească în infrastructura educațională din capitală, transformând condițiile de studiu și de masă pentru copiii de la Instituția de Învățământ Complexul Educațional „Antonin Ursu” din capitală.
Potrivit Victoriei Buga, directoarea instituției de învățământ, prin intermediul unei investiții de un milion de lei, municipalitatea a contribuit la modernizarea cantinei.
„Am reușit să transformăm o cantină veche, practic complet deteriorată, într-un spațiu modern, dotat cu rețele noi de încălzire, canalizare și iluminat corespunzător. Este un suport real care aduce multă bucurie copiilor și părinților”, a declarat aceasta.
Totodată, pentru a asigura continuitatea modernizării, municipalitatea urmează să aloce un nou suport financiar de încă 1 milion de lei destinat renovării capitale și dotării blocului alimentar, transformând școala într-un mediu cu adevărat prietenos.
Primăria Chișinău continuă să investească în infrastructura educațională din capitală, transformând condițiile de studiu și de masă pentru copiii de la Instituția de Învățământ Complexul Educațional „Antonin Ursu” din capitală.
Potrivit Victoriei Buga, directoarea instituției de învățământ, prin intermediul unei investiții de un milion de lei, municipalitatea a contribuit la modernizarea cantinei.
„Am reușit să transformăm o cantină veche, practic complet deteriorată, într-un spațiu modern, dotat cu rețele noi de încălzire, canalizare și iluminat corespunzător. Este un suport real care aduce multă bucurie copiilor și părinților”, a declarat aceasta.
Totodată, pentru a asigura continuitatea modernizării, municipalitatea urmează să aloce un nou suport financiar de încă 1 milion de lei destinat renovării capitale și dotării blocului alimentar, transformând școala într-un mediu cu adevărat prietenos.
👍5👏3