✅Un nou pas în conturarea mobilității urbane durabile a municipiului Chișinău!
🚲🚎🚍 Proiectul "MOVE IT like Lublin", finanțat de Uniunea Europeană, a reunit astăzi membrii grupului de lucru pe transport public într-o nouă ședință, pentru a discuta dezvoltarea Planului de Mobilitate Urbană Durabilă (PMUD) a municipiului Chișinău.
📌 La această întrunire au participat viceprimarul capitalei, Ilie Ceban, reprezentanți ai direcților generale și întreprinderilor municipale de transport, experți internaționali.
📊 Consultanții internaționali, contractați pentru a elabora PMUD, au prezentat Raportul privind măsurarea performanței sistemului de transport din Chișinău, pentru a putea adapta toate inițiativele de mobilitate la nevoile oraşului nostru.
🏙🌿 Împreună contribuim la un viitor urban sigur, sustenabil, inteligent și eficient pentru toți!
🚲🚎🚍 Proiectul "MOVE IT like Lublin", finanțat de Uniunea Europeană, a reunit astăzi membrii grupului de lucru pe transport public într-o nouă ședință, pentru a discuta dezvoltarea Planului de Mobilitate Urbană Durabilă (PMUD) a municipiului Chișinău.
📌 La această întrunire au participat viceprimarul capitalei, Ilie Ceban, reprezentanți ai direcților generale și întreprinderilor municipale de transport, experți internaționali.
📊 Consultanții internaționali, contractați pentru a elabora PMUD, au prezentat Raportul privind măsurarea performanței sistemului de transport din Chișinău, pentru a putea adapta toate inițiativele de mobilitate la nevoile oraşului nostru.
🏙🌿 Împreună contribuim la un viitor urban sigur, sustenabil, inteligent și eficient pentru toți!
👍2
✅ Viceprimarul Capitalei, Angela Cutasevici, a avut o întrevedere cu primarul orașului Mannheim (Germania), Christian Specht, în cadrul unei vizite de studiu în orașul Mannheim, realizate cu suportul DVV Moldova la Mannheimer Abendakademie.
Aceasta a fost prima întrevedere a primarului Specht cu delegația din străinătate, fiind recent ales în această funcție.
„Discuțiile noastre au fost axate pe mai multe subiecte de interes comun, inclusiv proiecte comune privind învățarea pe tot parcursul vieții, proiecte educaționale, promovarea culturii, precum și schimbul de bune practici în domeniul administrării locale. Astfel, am subliniat importanța colaborării la nivelul orașelor noastre pentru abordarea problemelor locale, dar și pentru promovarea dezvoltării durabile”, a menționat Viceprimarul de Chișinău, Angela Cutasevici.
❗️Chișinău și Mannheim (Germania) sunt orașe înfrățite. Acordul oficial de înfrăţire a fost semnat la 2 noiembrie 1989, în orașul Mannheim. Prin acordul de înfrățire s-au stabilit relaţii de prietenie și colaborare, care contribuie la dezvoltarea pe scară largă a legăturilor dintre locuitorii ambelor oraşe.
▶️Amintim că în ultimii ani orașul Mannheim a fost un partener de încredere pentru municipiului Chișinău, manifestând receptivitate în momentele dificile cu care s-a confruntat în ultimii ani Republica Moldova.
📌Astfel, orașul Mannheim a donat peste 250 de mii de euro, sub formă de bunuri, pentru depășirea crizei refugiaților din Ucraina.
📌La fel, în perioada pandemică Covid-19, a fost implementat proiectul „Împreună împotriva Covid-19”, cu participarea orașelor Chişinău, Mannheim şi Cernăuţi.
📌Totodată, aceste trei orașe au inițiat o colaborare trilaterală Mannheim—Chișinău—Cernăuți, care a pus bazele scrierii și aplicării unei propuneri de proiect în domeniul urbanismului și amenajării teritoriului. Partea germană a depus dosarul pentru obținerea finanțării din partea Ministerului Federal German pentru Cooperare Economică și Dezvoltare.
📌În anul 2022, tinerii din orașul Chișinău au participat la amenajarea unei zone din parcul central al orașului Mannheim, unde toți vizitatorii pot admira o părticică a Chișinăului în inima Mannheimului.
„Având în vedere această cooperare fructuoasă, orașele noastre rămân în continuare angajate să dezvolte relațiile de prietenie și să colaboreze pentru a aborda provocările și oportunitățile pe care le oferă viitorul urban”, a adăugat Viceprimarul Capitalei.
#chisinau #mannheim #oraseinfratite
Aceasta a fost prima întrevedere a primarului Specht cu delegația din străinătate, fiind recent ales în această funcție.
„Discuțiile noastre au fost axate pe mai multe subiecte de interes comun, inclusiv proiecte comune privind învățarea pe tot parcursul vieții, proiecte educaționale, promovarea culturii, precum și schimbul de bune practici în domeniul administrării locale. Astfel, am subliniat importanța colaborării la nivelul orașelor noastre pentru abordarea problemelor locale, dar și pentru promovarea dezvoltării durabile”, a menționat Viceprimarul de Chișinău, Angela Cutasevici.
❗️Chișinău și Mannheim (Germania) sunt orașe înfrățite. Acordul oficial de înfrăţire a fost semnat la 2 noiembrie 1989, în orașul Mannheim. Prin acordul de înfrățire s-au stabilit relaţii de prietenie și colaborare, care contribuie la dezvoltarea pe scară largă a legăturilor dintre locuitorii ambelor oraşe.
▶️Amintim că în ultimii ani orașul Mannheim a fost un partener de încredere pentru municipiului Chișinău, manifestând receptivitate în momentele dificile cu care s-a confruntat în ultimii ani Republica Moldova.
📌Astfel, orașul Mannheim a donat peste 250 de mii de euro, sub formă de bunuri, pentru depășirea crizei refugiaților din Ucraina.
📌La fel, în perioada pandemică Covid-19, a fost implementat proiectul „Împreună împotriva Covid-19”, cu participarea orașelor Chişinău, Mannheim şi Cernăuţi.
📌Totodată, aceste trei orașe au inițiat o colaborare trilaterală Mannheim—Chișinău—Cernăuți, care a pus bazele scrierii și aplicării unei propuneri de proiect în domeniul urbanismului și amenajării teritoriului. Partea germană a depus dosarul pentru obținerea finanțării din partea Ministerului Federal German pentru Cooperare Economică și Dezvoltare.
📌În anul 2022, tinerii din orașul Chișinău au participat la amenajarea unei zone din parcul central al orașului Mannheim, unde toți vizitatorii pot admira o părticică a Chișinăului în inima Mannheimului.
„Având în vedere această cooperare fructuoasă, orașele noastre rămân în continuare angajate să dezvolte relațiile de prietenie și să colaboreze pentru a aborda provocările și oportunitățile pe care le oferă viitorul urban”, a adăugat Viceprimarul Capitalei.
#chisinau #mannheim #oraseinfratite
👍1
✅Depozitul de deșeuri municipale din comuna Țînțăreni, Anenii Noi, este unicul depozit autorizat din Republica Moldova, care corespunde totodată tuturor standardelor internaţionale. S-a ajuns la acest nivel, grație implicării active a Primăriei Municipiului Chișinău atât în vederea soluționării problemelor existente până în 2019, cât și a implementării altor reforme.
Declaraţia a fost făcută de Igor Gîrlea, Director a Î.M. Regia „Autosalubritate”, în cadrul unei emisiuni TV.
▶️Precizăm că, în ultimii ani, Primăria Municipiului Chișinău, prin Î.M. Regia „Autosalubritate”, a adus îmbunătățiri depozitului de la Țînțăreni, prin:
📌Achiziționarea echipamentului și construirea unei Stații de tratare a levigatului, care, de altfel, este unica din Republica Moldova;
📌Efectuarea lucrărilor de consolidare a digului de protecție și de construcție a drumului de acces către depozit;
📌Achiziționarea unui compactor de deșeuri, care, la fel, este unicul din Republica Moldova;
📌Îmbunătățirea măsurilor antiincendiare și de siguranță;
📌Investiții de zeci de milioane de lei în infrastructura comunei Țînțăreni.
Declaraţia a fost făcută de Igor Gîrlea, Director a Î.M. Regia „Autosalubritate”, în cadrul unei emisiuni TV.
▶️Precizăm că, în ultimii ani, Primăria Municipiului Chișinău, prin Î.M. Regia „Autosalubritate”, a adus îmbunătățiri depozitului de la Țînțăreni, prin:
📌Achiziționarea echipamentului și construirea unei Stații de tratare a levigatului, care, de altfel, este unica din Republica Moldova;
📌Efectuarea lucrărilor de consolidare a digului de protecție și de construcție a drumului de acces către depozit;
📌Achiziționarea unui compactor de deșeuri, care, la fel, este unicul din Republica Moldova;
📌Îmbunătățirea măsurilor antiincendiare și de siguranță;
📌Investiții de zeci de milioane de lei în infrastructura comunei Țînțăreni.
👍1
✅ARUNCAREA DEȘEURILOR VEGETALE ÎN TOMBEROANE, STRICT INTERZISĂ!
Î.M. Regia „Autosalubritate” atenționează gestionarii fondului locativ, precum și locuitorii Capitalei să nu depoziteze deșeurile vegetale în containerele de la platformele de stocare a deșeurilor municipale.
Depozitarea deșeurilor vegetale, cum ar fi crengile, frunzele și resturile de plante, în containerele destinate deșeurilor reciclabile de la platformele de stocare, este STRICT INTERZISĂ!
‼️Î.M. Regia „Autosalubritate” reamintește că, deșeurile vegetale TREBUIE OBLIGATORIU puse în pungi/saci și depozitate alături de platformele de stocare a deșeurilor, dar NU ÎN TOMBEROANE! Ulterior, acestea vor fi evacuate de către Î.M. Servicii Locative și reciclate sau compostate în mod eficient și ecologic, transformându-le într-o resursă foarte prețioasă pentru spațiile verzi ale Capitalei, în loc să ajungă la depozitul de deșeuri din Țânțăreni.
◾️Vă îndemnăm să depozitați deșeurile corect și separat pentru ca orașul și mediul în care trăim să fie curat!
Î.M. Regia „Autosalubritate” atenționează gestionarii fondului locativ, precum și locuitorii Capitalei să nu depoziteze deșeurile vegetale în containerele de la platformele de stocare a deșeurilor municipale.
Depozitarea deșeurilor vegetale, cum ar fi crengile, frunzele și resturile de plante, în containerele destinate deșeurilor reciclabile de la platformele de stocare, este STRICT INTERZISĂ!
‼️Î.M. Regia „Autosalubritate” reamintește că, deșeurile vegetale TREBUIE OBLIGATORIU puse în pungi/saci și depozitate alături de platformele de stocare a deșeurilor, dar NU ÎN TOMBEROANE! Ulterior, acestea vor fi evacuate de către Î.M. Servicii Locative și reciclate sau compostate în mod eficient și ecologic, transformându-le într-o resursă foarte prețioasă pentru spațiile verzi ale Capitalei, în loc să ajungă la depozitul de deșeuri din Țânțăreni.
◾️Vă îndemnăm să depozitați deșeurile corect și separat pentru ca orașul și mediul în care trăim să fie curat!
Strada Tudor Vladimirescu, sectorul Rîșcani.
Astăzi a început asfaltarea trotuarelor pe ambele părți.
Astăzi a început asfaltarea trotuarelor pe ambele părți.
✅Circa 700 de contracte directe au fost semnate cu S.A. “Apă-Canal Chișinău” pe parcursul lunii august, curent.
Procesul de încheiere a contractelor directe de furnizare/prestare a serviciului public de alimentare cu apă şi de canalizare cu proprietarii de apartamente din blocurile locative, continuă.
Mai mult, administrația furnizorului de apă anunță că pe parcursul anului 2023 au fost încheiate contracte directe cu cca. 6 500 de proprietari/locatari de apartamente, în baza cererilor depuse, inclusiv pe parcursul lunii august 2023 au fost semnate contracte cu 670 de consumatori.
▶️Astfel, pentru încheierea contractelor directe de furnizare/prestare a serviciului public de alimentare cu apă şi de canalizare, urmează ca proprietarul apartamentului să prezinte setul de documente prevăzut de Regulamentul de organizare și funcționare a serviciului public de alimentare cu apă și de canalizare, aprobat prin decizia CMC nr. 14/11 din 11.08.2020, la sediul operatorului din str. Albișoara, 38, program de lucru: luni-joi 08:00-17:00, vineri 08:00-15:45, după cum urmează:
Cererea formular, la care se anexează:
-copia actului de identitate;
-copia actului ce atestă dreptul de proprietate asupra imobilului;
-declarația de coproprietar, după caz;
-copia ultimului bon de plată, pentru serviciul public de alimentare cu apă şi de canalizare, achitat, sau confirmare de la gestionarul blocului locativ privind existența/inexistența datoriilor pentru serviciul respectiv.
Vă informăm, că lista documentelor necesare, o puteți găsi pe site-ul www.acc.md la compartimentul „Consumatori”.
Activitatea de recepționare a cererilor se va desfășoara zilnic, conform programului normal.
Procesul de încheiere a contractelor directe de furnizare/prestare a serviciului public de alimentare cu apă şi de canalizare cu proprietarii de apartamente din blocurile locative, continuă.
Mai mult, administrația furnizorului de apă anunță că pe parcursul anului 2023 au fost încheiate contracte directe cu cca. 6 500 de proprietari/locatari de apartamente, în baza cererilor depuse, inclusiv pe parcursul lunii august 2023 au fost semnate contracte cu 670 de consumatori.
▶️Astfel, pentru încheierea contractelor directe de furnizare/prestare a serviciului public de alimentare cu apă şi de canalizare, urmează ca proprietarul apartamentului să prezinte setul de documente prevăzut de Regulamentul de organizare și funcționare a serviciului public de alimentare cu apă și de canalizare, aprobat prin decizia CMC nr. 14/11 din 11.08.2020, la sediul operatorului din str. Albișoara, 38, program de lucru: luni-joi 08:00-17:00, vineri 08:00-15:45, după cum urmează:
Cererea formular, la care se anexează:
-copia actului de identitate;
-copia actului ce atestă dreptul de proprietate asupra imobilului;
-declarația de coproprietar, după caz;
-copia ultimului bon de plată, pentru serviciul public de alimentare cu apă şi de canalizare, achitat, sau confirmare de la gestionarul blocului locativ privind existența/inexistența datoriilor pentru serviciul respectiv.
Vă informăm, că lista documentelor necesare, o puteți găsi pe site-ul www.acc.md la compartimentul „Consumatori”.
Activitatea de recepționare a cererilor se va desfășoara zilnic, conform programului normal.