Primăria Chișinău
5.4K subscribers
54.8K photos
2.89K videos
8 files
2.84K links
Fii la curent cu anunțuri de ultimă oră despre intervenții, sistări de trafic, lucrări de reparație, deconectări și alte informații de interes public! Site oficial - https://chisinau.md Facebook - https://facebook.com/primariachisinaumd/
Download Telegram
Sesiune de instruire a reprezentanților administrațiilor publice locale din Municipiul Chișinău, în contextul operărilor în legislația electorală

Miercuri, 5 iulie, curent, în cadrul Primăriei Chișinău, a avut loc o sesiune de instruire a aleșilor locali și a secretarilor localităților din suburbiile Municipiului Chișinău, precum și a secretarilor preturilor de sector, în contextul ultimelor modificări intrate în vigoare din Codul electoral și legislația conexă.

Sesiunea de informare a fost realizată de un grup de lucru al Comisiei Electorale Centrale (CEC), în frunte cu președinta Angelica Caraman, care a informat audiența despre cele mai importante modificări ale legislației de profil, precum și impactul acestora asupra procesului electoral în ansamblu.

De asemenea, discuțiile au fost axate și pe modul de desfășurare a alegerilor, înregistrarea alegătorilor, înregistrarea concurenților electorali, condițiile speciale pentru a candida la alegerile locale, reglementările privind finanțarea campaniilor electorale, procesul de votare, numărarea voturilor etc.

La rândul său, viceprimara capitalei, Irina Gutnic, a salutat prezența grupului de lucru din cadrul CEC și a menționat importanța instruirii reprezentanților autorităților publice locale în legătură cu noile modificări din Codul electoral. Totodată, Gutnic a ținut să precizeze că aceste informații vor contribui la asigurarea asistenței tehnice pentru buna organizare și desfășurare a scrutinului electoral local, care va avea loc pe 5 noiembrie 2023.

E de menționat că activitatea desfășurată de CEC are loc în cadrul Proiectului „Consolidarea democrației în Moldova prin alegeri incluzive și transparente”, implementat de UNDP Moldova, cu suportul financiar al poporului American oferit prin intermediul Agenției Statelor Unite pentru Dezvoltare Internațională (USAID Moldova) și Ambasadei Marii Britanii la Chișinău (UK in Moldova - British Embassy Chisinau) oferit prin intermediul Fondului pentru Buna Guvernare.
👍1
❗️Cine minte în realitate oamenii cunosc
Primăria Chișinău a alocat în 3 ani - 600 de milioane de lei pentru proiecte în suburbii, altele 140 de milioane sunt blocate în prezent de Cancelaria de Stat (PAS).
Suma, este de câteva ori mai mare decât PAS a finanțat la scară națională proiecte în programul Satul European și Satul European Expres.
Minciuna, falsul și manipularea PAS are picioare scurte!

➡️Toate proiectele sunt consultate cu localitatea prin sondaje organizate cu cetățenii, prin multiple discuții cu primarii și agreate conform priorităților stabilite de localnici.
Principiul de finanțare este de 70 procente din bugetul municipal, 30 de procente din bugetul local și din primul an am investit în grădinițe, școli, transport, apă și canalizare, drumuri și trotuare, iluminat etc, în toate localitățile indiferent de culorile politice ale primarilor.

În comparație cu PAS, care nu a investit nici 40 de milioane care le-au promis în suburbii.
În schimb, au finanțat două proiecte în două localități conduse de primarii PAS, Băcioi și Stăuceni, este vorba de 2 scuaruri.

În alte localități unde sunt primarii ne-pas nu au fost debursați banii sau au deschis dosare ilegale primarilor.

În Trușeni, unde au mers azi cu tribuna, sunt 5 consilieri PAS, care au blocat permanent toate proiectele în Trușeni.
Unde sunt primari PAS:
1. În Băcioi – Primăria Chișinău a finanțat (școli, grădinițe, transport, drum, vedeți mai jos) – PAS a finanțat doar un scuar
2. În Stăuceni – Primăria Chișinău a finanțat (grădiniță, școală, transport, drum, iluminat, apeduct, vedeți mai jos) – PAS a finanțat doar un scuar
Tot în Stăuceni, PAS insistă ca tot gunoiul de pe țară să fie adus la un poligon care își doresc să-l construiască pe teritoriul comunei date.
După ce nu au realizat nimic pe țară, vor umbla cu tribuna din localitate în localitate, dintr-un sector în al sector al capitalei.

Pentru mențiunile calomnioase și mincinoase în adresa primăriei Chișinău expuse astăzi, vor fi atacați în instanța de judecată.

Totodată, peste 10 mii de oameni au votat petiția Primăriei Chișinău de deblocare din partea Cancelariei de Stat - PAS, a celor 140 de milioane din bugetul municipal care trebuie să ajungă în acest an în suburbii pentru a continua proiectele.

❗️Aici găsiți toate investițiile și proiectele pe fiecare suburbie: https://suburbii.chisinau.md/
👍1🤮1
Comemorarea victimelor deportărilor regimului comunist.

Viceprimarul Municipiului Chişinău, Angela Cutasevici, alături de reprezentanți ai Primăriei, au participat astăzi la mitingul de comemorare a victimelor represiunilor sovietice, din 6 iulie 1949.
Acțiunea s-a desfășurat în fața Monumentului în memoria victimelor regimului comunist din scuarul Gării Feroviare din Chișinău, locul de unde a început cel de-al doilea val al deportărilor.

Mitingul de comemorare a început cu un moment de reculegere în memoria victimelor represiunilor staliniste, după care participanții la manifestare: foști deportați și rudele acestora, dar și simpli cetățeni au adus un omagiu celor care au avut de suferit ca urmare a acțiunilor regimului totalitar comunist.

În discursul său, Angela Cutasevici a declarat că ziua de 6 iulie 1949 este o filă neagră din istoria Moldovei, dar și din istoria Chişinăului, iar acele 3 valuri de deportări au marcat profund istoria devenirii noastre.

„25 de mii de personalități, oameni gospodari, oameni care pentru simplul motiv că aveau casă, că știau cum să-și educe cu demnitate copiii, pentru faptul că învățau copii la școală, pentru faptul că tratau și acordau asistență medicală, pentru simplul fapt că erau oameni, au fost ridicați, forțați, urcați în acele vagoane de groază și duși în siberiile de gheață. Cei 25 de mii de chișinăuieni ar fi contribuit la prosperarea Chișinăului și întregii țări. Dar acel regim a considerat că istoria trebuie schimbată. Iată de ce fiecare din noi are obligația morală să păstreze vie memoria lor. Fie veșnică memoria și amintirea celor care suferit pe nedrept”, a conchis viceprimarul capitalei.

E de menționat că pe 6 iulie 2023, se împlinesc 74 de ani de la cel mai mare val al deportărilor staliniste din Basarabia. În noaptea de 5 spre 6 iulie 1949, regimul sovietic a ridicat zeci de mii de ţărani basarabeni, pe care i-a dus în lagărele de muncă forţată din Siberia, iar averile lor au fost confiscate.
👍1
PRIMELE DOUĂ AUTOSPECIALE MAN, NOI, AU AJUNS LA CHIȘINĂU!
Continuăm modernizarea Î.M. Regia „Autosalubritate”.
Astăzi, primele două autospecială cu încărcare laterală, din cele 6 achiziționate, au ajuns la destinație, în conformitate cu planul stabilit.

➡️ 44 de autospeciale noi, vor ajunge la Chișinău pentru gestionarea eficientă a deșeurilor din municipiul Chișinău și care fac parte din cadrul proiectului „Deșeuri Solide Chișinău”, finanțat de către Primăria municipiului Chișinău, BERD și E5P.

Cele 6 camioane de colectare a deșeurilor, de model MAN, au fost achiziționate de la compania sârbă Atrikod d.o.o., care a fost desemnată câștigătoarea licitației efectuate în corespundere cu procedura de achiziție a BERD-ului, în cadrul proiectului „Deșeuri Solide Chișinău”.

Autospecialele urmează să fie verificate de către consultanții internaționali și cei ai Î.M. Regia „Autosalubritate”, iar ulterior puse pe linia de colectare a deșeurilor de la platformele și camerele de stocare din oraș.

⁃ Celelalte 4 camioane de colectare vor fi livrate către Î.M. Regia „Autosalubritate” până la sfârșitul lunii curente.
⁃ În iulie, urmează să ajungă 8 cap tractoare pentru transportarea deșeurilor spre depozitul de la Țînțăreni.
⁃ În august curent va începe livrarea celorlalte 30 de autospeciale noi.
👍5