Республика, не имеющая выхода к морю, активно развивает железнодорожную инфраструктуру и завершает строительство газоперерабатывающего завода — одного из крупнейших в мире.
ЧИТАТЬ ДАЛЕЕ : https://ru.euronews.com/2020/11/12/uzbekistan-sujet
Телеканал EURONEWS подготовил видеорепортаж для передачи Focus об Узбекистане.
Ролик рассказывает об инициативах Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, высказанных на 75-м заседании Генеральной ассамблеи ООН в сентябре 2020 года.
Репортаж освещает масштабные проекты, осуществляемые Узбекистаном по интегрированию Центральной Азии в глобальные транспортные коридоры.
Кроме этого, в аналитической программе затрагивается вопрос строительства стратегически важных энергетических объектов, что в перспективе позволит Узбекистану обрести энергетическую независимость.
Спецрепортаж дополнен интервью с ведущими спикерами по отраслям, в том числе Первым заместителем председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С. Сафаевым, Министром энергетики А. Султановым и другими.
На телеканале EURONEWS репортаж можно будет увидеть с 11 по 18 ноября текущего года.
Репортаж подготовлен совместно с Национальной ассоциацией электронных СМИ Узбекистана.
EURONEWS телеканали Focus дастурида Ўзбекистон ҳақида видеорепортаж тайёрлади.
Видеорепортажда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2020 йил сентябрь ойида БМТ Бош Ассамблеясининг 75-йиғилишида билдирилган ташаббуслари ҳақида ҳикоя қилинади.
Видеода Марказий Осиёни глобал транспорт коридорларига интеграциялаш бўйича Ўзбекистон томонидан амалга оширилаётган кенг кўламли лойиҳалар ёритилган. Бундан ташқари, таҳлилий дастурда узоқ муддатли истиқболда Ўзбекистонга энергетик мустақилликни қўлга киритиш имконини берадиган стратегик аҳамиятга эга энергетика иншоотлари қурилиши ҳақида сўз боради.
Махсус репортажда тармоқлар бўйича етакчи маърузачилар, жумладан, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев, Энергетика вазири Алишер Султанов ва бошқаларнинг интервьюлари ёритилган.
EURONEWS телеканалида репортаж жорий йилнинг 11-18 ноябрь кунлари намойиш этилади.
Репортаж ЎЭОАВМА билан ҳамкорликда тайёрланган.
1991 йил 18 ноябрь — Ўзбекистон Республикасининг “Давлат байроғи тўғрисида”ги қонуни қабул қилинган кун
Тошкент шаҳридаги кўп қаватли уйнинг олд томонида Давлат байроғи мурал-санъатида акс эттирилди.
Барча юртдошларимизни ушбу сана билан табриклаймиз! Ўзбекистондаги тинчлик ва осойишталик бардавом бўлсин, байроғимиз баланд-баландларда ҳилпирайверсин!
Тўрақўрғон ИЭСда юзага келган носозлик бўйича расмий муносабат
Жорий йилнинг 20 ноябрь куни соат 15-51да Тўрақўрғон ИЭСнинг 2 та энергоблоки авариявий тўхтади. Бунинг натижасида мазкур станция орқали энерготизимга етказиб берилаётган қувват 600 МВтга камайди.
Бунинг оқибатида водий вилоятлари, Тошкент шаҳри, Самарқанд, Бухоро ва Қашқадарё вилоятларида автоматик равишда чекловлар киритилди.
Оператив тарзда ўтказилган ўрганишларга кўра, авариявий тўхташ 2-энергоблокининг юқори босимли барабанидаги ўлчов датчикларининг импульс линияси музлаб қолиши ва бунинг оқибатида сув сатхининг кўтарилиши натижасида рўй берган. 1-энергоблок эса частотанинг пасайиши натижасида тўхтаган.
Ушбу қувват етишмовчилигини қоплаш учун Тахиатош ИЭСда қуввати 280 МВт бўлган 1-энергоблок соат 16-30да ишга туширилди. Ҳозирда 30 МВт қувватда ишламоқда. Соат 22-00га қадар 200 МВт қувватга чиқарилади.
Толимаржон ИЭСда қуввати 450 МВт бўлган 2-энергоблокнинг газ турбинаси соат 16-11 да ишга туширилди. Ҳозирда 300 МВт тўлиқ қувватда ишламоқда.
Ҳозирда Тўрақўрғон ИЭСда музлаган ҳимоя датчикларини созлаш ишлари бажарилиб, 2-энергоблок соат 17-50 да тизимга уланди. Айни пайтда 150 МВт қувват бермоқда. Бугун соат 19-00 га қадар қуввати 250 МВтга чиқарилади. 1-энергоблок бугун соат 19-30 гача ишга туширилиб, тизимга 200 МВт қувват беради. Натижада бугун соат 21-00 га қадар ушбу энергоблокларда 700 МВт қувватга етади.
Шунингдек, электр таъминотидаги узилиш сабабли Зирабулоқ компрессор станциясида бугун соат 15-45 да 4 та ва 15-55 да Ғаллаорол компрессор станциясида 4 та газ ҳайдаш агрегатларининг вақтинча тўхташи рўй берди. Соат 16-35 га қадар электр таъминоти тикланиб, компрессор станциялари штат режимда ишлашга ўтди.
Официальное заявление об аварийной ситуации на Туракурганской ТЭС
Резкое снижение температуры стало причиной остановки двух энергоблоков Туракурганской ТЭС, которая произошла сегодня, 20 ноября, в 15:51 ч. В результате остановки мощность, подаваемая в энергосистему через эту станцию, снизилась на 600 МВт.
В результате автоматически произошли ограничения в подаче электроэнергии в городе Ташкенте, Самаркандской, Бухарской и Кашкадарьинской областях.
Резкое понижение температуры воздуха привело к замерзанию импульсной линии измерительных датчиков в барабане высокого давления Блока 2, в результате чего резко поднялся уровень воды и системой была произведена аварийная остановка. Блок 1 остановлен в связи с уменьшением частоты.
Для покрытия дефицита электроэнергии на Тахиаташской ТЭС в 16:30 введен в эксплуатацию энергоблок №1 мощностью 280 МВт. В настоящее время он работает на 30 МВт. К 22:00 ч. он будет выведен на мощность 200 МВт.
В 16:11 ч. на Талимарджанской ТЭС была запущена газовая турбина 2-го блока мощностью 450 МВт. В настоящее время она работает на полной мощности на 300 МВт.
Также из-за отключения электроэнергии сегодня в 15:45 временно остановлены 4 газоперекачивающих агрегата на компрессорной станции «Зирабулак» и на компрессорной станции «Галлаорол». К 16:35 электроснабжение было восстановлено, и компрессорные станции перешли в нормальный режим работы.