Если вы хотите быть в курсе самой важной и достоверной информации, а также актуальных новостей о нефтегазовой отрасли, электроэнергетике, атомной энергетике, угольной промышленности и возобновляемых источниках энергии, если вы больше склонны к аналитике, научно познавательным открытиям и прогнозам на будущее в ТЭК, тогда подписывайтесь на наши официальные социальные страницы:
Эслатиб ўтамиз, бугун Халқаро пресс-клубда Энергетика вазирлиги иштирокида “Муқобил энергия манбалари - тараққиёт пойдевори” мавзуида сессияси бўлиб ўтади.
Унда Энергетика вазири ўринбосари Шерзод Ходжаев, Энергетика вазирлигининг Департаменти директори Музаффар Ҳакимов, Энергетика вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Тармоқлараро энергияни тежаш жамғармаси директори Ахаджон Очилов, Энергетика вазирлигининг Қайта тикланувчи энергия манбалари бошқармаси бошлиғи Абдуллажон Отабоев ҳамда Энергетика вазирлиги ҳузурида Қайта тикланувчи энергия манбалари миллий илмий-тадқиқот институти директори Нуриддин Матчанов иштирок этиши кутилмоқда.
Эфирни “Ўзбекистон 24” ва “UzReport” телеканалларида соат 11:15 да тўғридан-тўғри кўришингиз мумкин.
Халқаро пресс-клуб сессияси матбуот анжумани шаклида бўлиб ўтади ва унда медиа вакиллари ҳам иштирок этишади.
Хотим напомнить, что сегодня состоится сессия Международного пресс-клуб с участием Министерства энергетики на тему «Возобновляемые источники энергии - основа развития».
В заседании ожидается участие заместителя министра энергетики Шерзода Ходжаева, директора департамента министерства энергетики Музаффара Хакимова, директора Внебюджетного фонда энергосбережения при Минэнерго Ахаджона Очилова, начальник управления возобновляемых источников энергии Министерства энергетики Абдулладжон Отабоев, а также директора Национального научно-исследовательского института возобновляемых источников энергии при Минэнерго Нуриддина Матчанова.
Вы можете посмотреть трансляцию в прямом эфире сегодня, в 11:15 на телеканалах «Узбекистан 24» и «UzReport».
Международный пресс-клуб пройдет и в формате пресс-конференции с участием представителей медиа.
Халқаро пресс-клубнинг “Муқобил энергия манбалари - тараққиёт пойдевори” мавзуидаги сессияси
Савол.
Мамлакатимизда қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантириш бўйича қандай ишлар амалга оширилмоқда?
Ушбу саволга Энергетика вазири ўринбосари Шерзод Ходжаев жавоб беради.
Савол. Ҳозирги кунда қайта энергия манбаларидан олинаётган электр энергия қанча фоизни ташкил қилади?
Савол. Хонадонларда қуёш фотоэлектр станцияни ўрнатиш тартиби қандай? Бў бўйича аҳолига қандай имтиёзлар берилади?
Ушбу саволга Энергетика вазирлиги департаменти директори Музаффар Ҳакимов жавоб беради.
Савол. Фуқаро муқобил энергия манбаларидан ўз эҳтиёжи учун фойдаланиб, ортган қисмини давлатга сотиши учун қандайдир ҳужжат керакми?
Хонадонида қуёш панеллари орқали ишлаб чиқарган электр энергиясини давлатга сотган фуқаро:
“Ҳар доим СМС келиб туради-ю, пул тўланг, деб. Бу гал давлат бизга пул тўлади. Тўғрироғи, биз давлатга пул тўланг деб хабар юбордик”.
Савол. Энергетика вазирлиги олдида қайта тикланувчи энергия манбаларини кўпайтириш бўйича қандай вазифалар қўйилган ва келажакдаги режалар қандай?
Ушбу саволга Энергетика вазирлигининг Қайта тикланувчи энергия манбалари бошқармаси бошлиғи Абдуллажон Отабоев жавоб беради.
Савол. Энергетика вазирлиги ҳузуридаги жамғарма томонидан соҳани ривожлантириш бўйича қандай лойиҳалар амалга оширилмоқда?
Ушбу саволга Жамғарма директори Аҳаджон Очилов жавоб беради.
Энергетика вазирлиги қайта тикланувчи энергия манбаларига бағишланган матбуот анжумани ўтказди
Бугун, 2022 йил 2 март куни Халқаро пресс-клубда Энергетика вазирлиги томонидан “Муқобил энергия манбалари – тараққиёт пойдевори” мавзусида матбуот анжумани ташкил этилди.
Минэнерго провело пресс-конференцию по теме ВИЭ
Сегодня, 2 марта 2022 года, в Международном пресс-клубе Министерством энергетики проведена пресс-конференция на тему «Возобновляемые источники энергии – основа развития».
Приглашаем принять участие в Саммите «Женщины в энергетике»
3 марта 2022 года, 11:00-15:30 состоится саммит «Женщины в энергетике», в котором примут участие специалисты в области достижения Гендерного равенства.
Программа «Женщины в энергетике» в странах Центральной и Западной Азии является мероприятием благодаря которой женщины смогут повысить свою профессиональную востребованность, навыки и узнаваемость своей деятельности. Данной программе дан старт в соответствии с принятой в сентябре 2019г. декларации министров энергетики стран учасниц ЦАРЭС проведенной в г.Ташкенте. Данная программа также станет якорным центром для организаций, органов власти и других учреждений, ищущих поддержки в разработке гендерно дружественных концепций.
Желающие могут пройти регистрацию по указанной ссылке: https://women-energy-summit.org/ru/
“Иссиқлик электр станциялари” АЖ тизим корхоналарида 2022-2023 йиллар куз-қиш мавсумига тайёргарлик ишларига старт берилди
Предприятиями АО «Тепловые электрические станции» дан старт подготовительным работам к осенне-зимнему периоду 2022-2023 годов
Аввал хабар берганимиздек, Халқаро пресс-клубда Энергетика вазирлиги томонидан “Муқобил энергия манбалари – тараққиёт пойдевори” мавзусида матбуот анжумани ташкил этилди.
Эфирни сиз бугун, 3 март куни соат 12:30 да “UzReport” телеканалида томоша қилишингиз мумкин.
​​Тошкент давлат техника университетининг “Ички аудит ва молиявий назорат бўлими” бошлиғи ва бош мутахассиси лавозимларига танлов эълон қилинади
Танлов муддати: 2022 йил 3 мардан 13 мартга қадар.
1) Ички аудит ва молиявий назорат бўлими бошлиғи лавозимига қўйилган малака талаблари:
- ички аудиторнинг малака сертификатига эга бўлиш;
- тавсия этилаётган фаолият йўналиши ва соҳа хусусиятидан келиб чиқувчи лавозимларда камида 5 йиллик иш тажрибаси, шу жумладан камида 2 йил раҳбарлик лавозимларида фаолият олиб борган бўлиш;
- давлат тилини мукаммал даражада билиш, рус ва инглиз тилларини билишига қараб қўшимча имконият берилади;
- Microsoft Word, Excel ва Power Point дастурларида профессионал даражада ишлай олиш;
- лавозим йўналиши ва функционал вазифаларига мос келувчи билим ва кўникмаларга, ўз соҳаси ва фаолиятига оид норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ҳақида билимга эга бўлиш.
2) Ички аудит ва молиявий назорат бўлими бош мутахассиси лавозимига қўйилган малака талаблари:
- тавсия этилаётган фаолият йўналиши ва соҳа хусусиятидан келиб чиқувчи лавозимларда камида 3 йиллик иш тажрибасига эга бўлиш;
- лавозим йўналиши ва функционал вазифаларига мос келувчи билим ва кўникмаларга, ўз соҳаси ва фаолиятига оид норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ҳақида билимга эга бўлиши.
Танловга қатнашмоқчи бўлган номзодлардан ўзларининг Объективка (маълумотнома)ларини тўлиқ ва тўғри тўлдирган ҳолда info_tdtu@tdtu.uz почтасига юборишлари сўралади (ички аудиторнинг малака сертификатининг сканер вариантини илова қилиш зарур).
Бунда номзодалар қайси лавозимга ҳужжат топшираётганини аниқ кўрсатиб ўтишлари лозим.
Изоҳ: Ички аудит ва молиявий назорат бўлими бошлиғи - мақоми ва меҳнатга ҳақ тўлаш шартлари бўйича факультет деканига, бўлим бош мутахассиси эса - декан ўринбосарига тенглаштирилади.
​​Тараққиёт стратегияси:
2026 йилга бориб юртимизда қайта тикланувчи энергия манбалари ҳажми қарийб 11 000 МВтга етказилади
Янги Ўзбекистоннинг 2022-2026 йилларга мўлжалланган тараққиёт стратегиясига асосан, юртимизда “яшил” энергетикани ривожлантиришга алоҳида эътибор берилган.
Хусусан, 2026 йилга бориб Ўзбекистонда қуёш ва шамол электр станциялари ҳажми 8 000 МВтга, гидроэлектр станциялари ҳажми эса 2 920 МВтга (жами 10 920 МВт) етказилади.
Бунинг натижасида, юртимизда ишлаб чиқарилаётган электр энергиясининг 25 фоизи қайта тикланувчи энергия манбалари (“яшил” энергетика) улушини ташкил қилади.
Ушбу амалга оширилган ишлар натижасида йилига қарийб 3 млрд куб метр табиий газ тежалишига эришилади. Ушбу ҳажмдаги тежалган газ билан 1 млн хонадонни 1 йил давомида табиий газ билан таъминлаш мумкин.
Ёки, ушбу ҳажмдаги тежалган табиий газ билан қўшимча равишда 15 млрд кВт.соат электр энергияси ишлаб чиқарилиши мумкин. 15 млрд кВт.соат ҳажмдаги электр энергияси Ўзбекистон аҳолисининг қарийб (98%) 1 йиллик истеъмолини ташкил қилади.
​​Стратегия развития:
К 2026 году мощность генерации на основе ВИЭ достигнет порядка 11 000 МВт
Согласно «Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы» развитию «зеленой» энергетики в нашей стране уделяется особое внимание. Поставлена и выполняется задача по доведению к 2026 году объема производимой электроэнергии за счёт возобновляемых источников (ВИЭ) до порядка 11 000 МВт.
В частности, к 2026 году мощность солнечных и ветряных электростанций в Узбекистане достигнет 8 000 МВт, мощность гидроэлектростанций – 2 920 МВт (всего 10920 МВт).
В результате из общего объема производимой в стране к этому году электроэнергии 25% будет приходиться на возобновляемые источники энергии («зеленая» энергия).
▪️Это также даст возможность ежегодно экономить около 3 миллиардов кубометров природного газа. Такой объем сэкономленного газа эквивалентен обеспечению природным газом 1 миллиона домов в течение 1 года.
▪️Или, используя такое количество сэкономленного природного газа, можно дополнительно выработать 15 млрд кВт⋅ч электроэнергии. Отметим, что такого объема электроэнергии - 15 млрд кВт⋅ч – достаточно сегодня для обеспечения 98% физических потребителей (населения) Узбекистана в течение года.
Мамлакатимиздаги бир кунлик электр энергия истеъмоли охирги 5 йилда 44,3%га ошиб, 205,1 миллион кВт•соатни ташкил этди.
«2020-2030 йилларда Ўзбекистон Республикасини электр энергияси билан таъминлаш концепцияси»га мувофиқ бу кўрсаткич 2030 йилга бориб 330,9 миллион кВт•соатга етказилади.
За последние 5 лет суточное потребление электроэнергии в стране увеличилось на 44,3% и составило 205,1 млн кВт•ч.
В соответствии с «Концепцией обеспечения Республики Узбекистан электрической энергией на 2020-2030 годы» этот показатель к 2030 году вырастет до 330,9 млн кВт•ч.