Айни вақтда Президентимиз Шавкат Мирзиёев Қорақалпоғистоннинг Беруний туманида қуввати 100 МВт бўлган шамол электр станцияси қурилишини бошлаш учун тамал тоши қўйиш тадбирида иштирок этмоқда.
Халқаро тендерда Саудия Арабистонининг “ACWA Power” компанияси 1 киловатт соат электр энергияси учун 2,57 АҚШ центи тариф таклифи билан ғолиб деб топилганди.
Мазкур электр станция 2024 йилда ишга туширилади. У ишга тушгач йилига 350 миллион киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқариб, 120 мингдан ортиқ хонадонни электр энергияси билан таъминлайди.
Аҳамиятлиси, станция ишга тушгач йилига 106 миллион куб метр табиий газ тежалишига эришилади ҳамда атмосферага 160 минг тонна зарарли чиқиндиларнинг чиқишини олди олинади. Тежалган газ билан 35 мингта хонадонни 1 йил давомида табиий газ билан таъминлаш мумкин.
“Тасаввур қилинглар, фарзандларимиз, неваларимиз бундай лойиҳадан қандай манфаат кўради. Бу бир йиллик эмас, йилларга татийдиган лойиҳа” — Шавкат Мирзиёев
Президентимиз 100 МВт қувватли янги шамол электр станциясига тамал тоши қўйди. Капсула ичидаги мактубда шундай ёзилган:
“...Электр энергияси билан узлуксиз таъминлаш, шунингдек Қорақалпоғистон Республикасининг бетакрор экомуҳитини муҳофаза қилиш мақсадида Саудия Арабистонининг ACWA Power компанияси билан ҳамкорликда Қорақалпоғистон Республикасида 100 МВт қувватли янги шамол электр станциясининг қурилишини бошлаш учун кенг жамоатчилик бугун 2022 йил 24 февраль куни тамал тошини қўйишга қарор қилдик. Ушбу лойиҳа ҳудуднинг ижтимоий-иқтисодий тараққиёти ҳамда аҳоли фаровонлигини таъминлашда мустаҳкам асос бўлиб хизмат қилади.
Шавкат Мирзиёев — Ўзбекистон Республикаси Президенти”
Қорақалпоғистонда 100 МВт қувватли янги шамол электр станцияси қурилиши давомида 400 нафар ишчи-ходимлар фаолият юритади ва станция ишга тушгач, 30 та янги ўрни яратилади.
Лойиҳа қиймати 108 миллион долларни ташкил этиб, давлат-хусусий шериклик тамойиллари асосида юз фоиз инвестор (“ACWA Power”) томонидан молиялаштирилади.
Маълумот учун: “ACWA Power” компанияси Ўзбекистонда умумий қуввати 2 600 МВт бўлган иссиқлик ва шамол электр станциялари қуради.
Хусусан, Бухоро вилоятининг Пешку ва Ғиждувон туманларида ҳар бирининг қуввати 500 МВтдан бўлган 2 та шамол электр станцияси қурилиб, 2024 йилнинг январь ойида ишга туширилади.
Шу билан бирга, компания томонидан Сирдарё вилоятининг Ширин шаҳрида қуввати 1 500 МВт бўлган иссиқлик электр станцияси қурилмоқда ва станция 2023 йилнинг тўртинчи чорагида ишга туширилади.
Бугун давлатимиз раҳбари Беруний туманида 100 МВт қувватли янги шамол электр станциясига тамал тоши қўйди. Тамал тошидаги капсулада Президентимиз мактуби жойлаштирилган (суратда).