▪️Будут созданы механизмы государственного стимулирования и финансирования для обеспечения малообеспеченного населения возобновляемыми источниками энергии.
Геология-қидирув майдонларида углеводородларни қазиб чиқариш ҳажмлари оширилади
Тараққиет стратегиясига мувофиқ, углеводород хом ашёси мавжуд конлар, геология-қидирув майдон ва структураларини таҳлил қилган ҳолда уларга шаффоф механизмлар асосида инвесторларни жалб қилиш орқали қазиб чиқариш ҳажмларини ошириш борасида амалий чора-тадбирлар амалга оширилади.
Хусусан:
1. 2022 йилда “Ўзбекнефтгаз” АЖ тизимидаги захираси кам, инфратузилма объектларидан узоқда жойлашган ҳамда қазиб чиқариш харажатлари юқори бўлган камида 5 та конга риск-сервис шартномалари асосида пудратчиларни жалб қилиш орқали 25 та қудуқда геологик-техник тадбирлар амалга оширилади ва углеводород қазиб чиқариш ҳажмлари оширилади.
2. 2022 йил апрель ойига қадар республикада мавжуд углеводород кон, майдон ва структураларида, шу жумладан “Ўзбекнефтгаз” АЖга бириктирилган объектларда геология-қидирув ишлари ва қазиб олишга жалб қилиш ҳолатини таҳлил қилиш ва натижаси бўйича, фойдаланилмаётган геологик объектларни давлат захирасига қайтариб олинади ҳамда инвесторларга таклиф этиладиган геологик объектлар рўйхати шакллантирилади.
3. 2022 йил октябрь ойига қадар Халқаро экспертлар, консалтинг ташкилотларини жалб этган ҳолда геологик объектларни танлаб олиш ва улар бўйича инвесторлар учун геологик материаллар пакети (геологик маълумот, тизер ва тақдимотлар) ва фойдаланиш шартлари ишлаб чиқилади.
4. 2022 йил ноябрь ойига қадар объектлар бўйича ер қаъридан фойдаланиш рухсатномаларини олиш учун танлов ҳужжатлари шакллантирилади ва шаффоф механизмлар асосида инвесторларга босқичма-босқич таклиф этилади.
Объем добычи углеводородов на месторождениях будет увеличен
В соответствии со стратегией развития будут приняты практические меры по увеличению объемов добычи углеводородов, для чего после анализа месторождений с наличием сырья, геологоразведочных площадей и структур, будут привлечены инвесторы на основе прозрачных механизмов.
В частности:
1. В 2022 году в системе АО «Узбекнефтегаз» на не менее чем 5 месторождениях с низкими запасами, расположенных вдали от объектов инфраструктуры и высокими производственными затратами, путем привлечения подрядчиков на основе риск-сервисных контрактов, на 25 скважинах будут проведены геолого-технические мероприятия и будут увеличены объемы добычи углеводородов.
2. До апреля 2022 года на углеводородных месторождениях, площадях и структурах, в том числе закрепленных за АО «Узбекнефтегаз» будет осуществлен анализ состояния геологоразведочных работ и наличия добычи, по результатам которого неиспользуемые геологические объекты будут возвращаться в государственный резерв и будет сформирован перечень геологических объектов, предлагаемых инвесторам.
3. К октябрю 2022 года, при участии международных экспертов и консалтинговых организаций, для инвесторов будет разработан пакет геологоразведочных материалов (геологическая информация, тизеры и презентации) для выбора геологических объектов и их использования.
4. К ноябрю 2022 года будет сформирована конкурсная документация на получение разрешения на пользование недрами по объектам, которая будет поэтапно предложена инвесторам на основе прозрачных механизмов.