Бу ҳақда Бухоро вилоятида ишга туширилган янги иссиқлик электр станцияси мисолида “O‘zbekiston 24” телеканали орқали тўғридан-тўғри махсус репортаж эфирга узатилди.
Электр энергиясини ишлаб чиқариш қувватлари оширилмоқда
Жорий йилда юртимизда умумий қуввати 1 474 МВт бўлган иссиқлик ва қуёш фотоэлектр станциялари ишга туширилади
Жорий йил якунига қадар юртимизда умумий қуввати 1 474 МВт бўлган 7 та янги электр станция, шундан 6 та иссиқлик (ИЭС) ва 1 та қуёш фотоэлектр станциялари (ФЭС) ишга туширилади.
Хусусан, январь ойида Бухоро вилоятида 270 МВт ва Тошкент вилоятида 240 МВт бўлган 2 та янги иссиқлик электр станциялари ишга туширилди.
Шунингдек, апрель ойига қадар Самарқанд вилоятида 100 МВт қувватли қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилиши режалаштирилган.
Тошкент вилоятида 230 ва 240 МВт қувватли 2 та ва Хоразм вилоятида 174 МВ қувватли 1 та иссиқлик электр станциялари март ойида, Сирдарё вилоятида 220 МВт қувватли иссиқлик электр станцияси йил якунига қадар ишга туширилади.
Бунинг натижасида Ўзбекистон энергетика тизимининг амалдаги умумий қуввати 16 000 МВтдан ошади.
В 2022 году в Узбекистане будут введены в эксплуатацию ТЭС и ФЭС общей мощностью 1 474 МВт
До конца текущего года в стране будет введено в эксплуатацию 7 новых станций — 6 тепловых (ТЭС) и одна солнечная фотоэлектростанция (ФЭС) общая мощность, которых достигнет 1474 МВт.
В частности, в январе введены в эксплуатацию две новые тепловые электростанции мощностью 270 МВт в Бухарской области и 240 МВт в Ташкентской области.
Также к апрелю планируется запустить солнечную фотоэлектрическую станцию мощностью 100 МВт в Самаркандской области.
Две ТЭС мощностью 230 и 240 МВт в Ташкентской области и одна ТЭС мощностью 174 МВт в Хорезмской области будут введены в эксплуатацию в марте, а ТЭС мощностью 220 МВт в Сырдарьинской области - в конце года.
В результате общая мощность энергосистемы Узбекистана превысит 16 000 МВт.
Пресс-служба Министерства энергетики
“Uzbekistan GTL” ва “Honeywell UOP” GTL заводи негизида алкилбензоллар ишлаб чиқаришни ташкил этиш бўйича ҳамкорлик меморандумини имзолади
Ўзбекистондаги GTL заводи негизида қуввати йилига 100 минг тоннагача бўлган чизиқли алкилбензоллар ишлаб чиқаришнинг қурилиши режалаштирилган. Янги ишлаб чиқариш учун хом ашё сифатида GTL керосин ишлаб чиқариш жараёнида ҳосил бўладиган оралиқ маҳсулотлар хизмат қилади.
Honeywell UOP и Uzbekistan GTL подписали Меморандум о сотрудничестве по организации производства алкилбензолов на базе завода GTL
Производство линейных алкилбензолов, мощностью до 100 тыс. тн в год, планируется построить на базе завода GTL в Узбекистане. Сырьем для нового производства будет промежуточная продукция вырабатываемая при производстве GTL керосина.