Тараққиёт стратегияси: Нефть ва газ маҳсулотлари билан барқарор таъминлаш мақсадида
2022 йилда иқтисодиёт тармоқлари ва аҳолига нефть ва газ маҳсулотларини узлуксиз етказиб берилишини таъминлаш мақсадида ҳукумат қарорлари лойиҳалари ва амалий чора-тадбирлар режалари ишлаб чиқилади.
Улар асосида қуйидаги ишлар амалга оширилади:
▪️“Ўзбекнефтгаз” АЖ томонидан 20 та янги майдонларда геология-қидирув ишларини амалга ошириш орқали истиқболли захиралар миқдорларини табиий газ бўйича 35 млрд куб метрга ва суюқ углеводородлар бўйича 1,0 млн тоннага оширилиши таъминланади.
▪️Республика бўйича табиий газ қазиб чиқариш прогноз ҳажмларини 2022 йилда 56,3 млрд куб метргача ошириш орқали йиллик газ қазиб чиқариш ҳажмларининг компенсация даражаси 104 фоизгача етказилади.
▪️Маҳаллий заводларда суюлтирилган газ ишлаб чиқаришни 2022 йилда 832 минг тоннагача кўпайтирилади.
▪️“Ўзбекнефтгаз” АЖ томонидан 105 та янги қудуқларни бурғилаб ишга туширилади, 594 та қудуқда мукаммал таъмирлаш ва интенсификация ишлари бажарилади ҳамда 27 та технологик объект қуриб ишга туширилади;
▪️“Ўзтрансгаз” АЖ томонидан 67,4 км магистрал газ қувурлари, компрессор станцияларидаги газ ҳайдаш агрегатлари ва 17 та газ тақсимлаш станциялари капитал таъмирланади, реконструкция қилинади ва янгидан қурилади;
▪️“Ҳудудгазтаъминот” АЖ томонидан 222,8 км газ тармоқлари капитал таъмирланади ва реконструкция қилинади ҳамда суюлтирилган газ таъминоти инфратузилмаси ривожлантирилади.
Стратегия развития: С целью стабильного снабжения нефтегазовой продукцией
Согласно «Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы» в текущем году будут разработаны проекты решений правительства и планы мероприятий по обеспечению стабильного снабжения нефтегазовой продукцией экономики и населения.
На их основе будет проведена работа по реализации следующих планов:
▪️«Узбекнефтегаз» увеличит объем перспективных запасов на 35 млрд кубометров природного газа и 1,0 млн тонн жидких углеводородов за счет проведения геологоразведочных работ на 20 новых месторождениях.
▪️При увеличении прогнозных объемов добычи природного газа в стране до 56,3 млрд куб. м в 2022 году уровень компенсации годовой добычи газа достигнет 104%.
▪️Выпуск сжиженного газа на местных заводах в 2022 году будет увеличен до 832 000 тонн.
В том числе:
▪️На объектах АО «Узбекнефтегаз» будет пробурено и введено в эксплуатацию 105 новых скважин, проведены капитальный ремонт и интенсификация 594 скважин, построено и введено в эксплуатацию 27 технологических объектов;
▪️АО «Узтрансгаз» будет выполнен капитальный ремонт и реконструкция 67,4 км магистральных газопроводов и газоперекачивающих агрегатов на компрессорных станциях, а также капитально отремонтированы, реконструированы и перестроены 17 газораспределительных станций;
▪️АО «Худудгазтаминот» будут капитально отремонтированы и реконструированы 222,8 км газовых сетей, реализованы проекты по развитию инфраструктуры поставок сжиженного газа.
Тараққиёт стратегияси: Юртимизда водород энергетикаси ривожлантирилади
Янги Ўзбекистоннинг 2022–2026 йилларга мўлжалланган Тараққиёт стратегиясида юртимизда водород энергетикасини ривожлантиришга ҳам алоҳида эътибор қаратилган.
Хусусан, 2022 йилнинг май ойига қадар водород энергетикаси технологиялари соҳасида умумий қиймати 10 млрд сўмлик илмий-тадқиқотларни ташкил этиш ва янги илмий ишланмалар асосида водород энергиясини олиш, сақлаш ва ташиш технологиясини яратиш дастури тасдиқланади.
Унга кўра:
▪️2023-2024 йилларда водород энергетикаси материаллари ва технологиялари бўйича илмий лойиҳаларни амалга ошириш орқали янги технологиялар (водородни сақлаш учун адсорберлар, металгидрид ташувчилар, водород олиш учун нанокатализатор ва қуёш энергияси асосидаги электролиз) яратилади;
▪️2022-2024 йилларда водород энергетикаси соҳасида етакчи хорижий илмий марказ ва университетларга 20 нафар ёш олим ва мутахассисларнинг илмий стажировкалари ташкил этилади.
Таъкидлаш жоизки, Президентимизнинг 2021 йил 9 апрелдаги ПҚ-5063-сон қарорига мувофиқ Энергетика вазирлиги ҳузурида ташкил этилган Қайта тикланувчи энергия манбалари миллий илмий-тадқиқот институти тузилмасида Водород энергетикаси илмий-тадқиқот маркази ҳамда Қайта тикланувчи ва водород энергетикаси технологияларини синаш ва сертификатлаш лабораторияси ташкил этилган.
Ҳозирда ушбу Институтда қайта тикланувчи ва водород энергетикасини ривожлантириш борасида илмий изланишлар олиб бормоқда.
Стратегия развития: Курс на развитие водородной энергетики
В Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы особое внимание также уделяется интенсивному развитию водородной энергетики в стране.
В частности, предусматривается утверждение до мая месяца 2022 года Программы организации научных исследований по созданию технологий производства, хранения и транспортировки водородной энергии с общей суммой затрат на 10 млрд сумов.
▪️ В 2023-2024 годах будут созданы новые технологии (адсорберы для хранения водорода, металлогидридные носители, нанокатализаторы для получения водорода и электролиза на основе солнечной энергии) за счет реализации научно-исследовательских проектов по материалам и технологиям водородной энергетики;
▪️В 2022-2024 годах будут организованы научные стажировки 20-ти молодых ученых и специалистов в ведущих зарубежных научных центрах и университетах в области водородной энергетики.
Следует отметить, что в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 9 апреля 2021 года №ПП-5063 при Министерстве энергетики создан Национальный научно-исследовательский институт возобновляемых источников энергии, в состав которого также входят Научно-исследовательский центр водородной энергетики и Лаборатория испытаний и сертификации технологий возобновляемой и водородной энергетики.
В настоящее время в данном институте проводятся научные исследования в области развития возобновляемой и водородной энергетики.
“Дубай – EXPO” халқаро кўргазмаси доирасида “Ўзбекистон энергетика ҳафталиги” ўз ишини бошлади
12-16 февраль кунлари Бирлашган Араб Амирликларининг Дубай шаҳрида “Дубай – EXPO 2020” халқаро кўргазмаси доирасида “Ўзбекистон энергетика ҳафталиги” бўлиб ўтади.
«Неделя энергетики Узбекистана» начинает свою работу
12-16 февраля пройдет Uzbekistan Energy Week в рамках международной выставки EXPO 2020 в Дубае, Объединенные Арабские Эмираты.
Энергетика вазирлиги: Дубай шаҳридаги EXPO кўргазмасида Ўзбекистон энергетика соҳасининг ривожланиш истиқболлари намойиш этилди
2022 йилнинг 12 февраль куни Дубай шаҳридаги халқаро EXPO кўргазмасида Ўзбекистон энергетика соҳасининг замонавий ривожланиш истиқболлари тақдимоти бўлиб ўтди.
Минэнерго: На EXPO в г. Дубай презентовано энергетическое развитие Узбекистана
Презентация современного развития энергетической сферы Узбекистана состоялась 12 февраля 2022 года на проходящей в городе Дубай Всемирной выставке EXPO.
14 февраль — Заҳириддин Муҳаммад Бобур таваллуд топган кун
«…У турли фазилатлар билан безанган ва мақтовли хислатларга эга бўлган бир подшоҳ эди. Ушбу барча фазилатларидан шижоат ва муруввати устун турарди. Туркий шеърни Амир Алишердан кейин ҳеч ким Бобур ёзган даражада ёзган эмас».
Мирзо Муҳаммад Ҳайдар. «Тарихи Рашидий»дан.
«Бобур дилбар шахс эди. Уйғониш даврининг ажойиб султони, кучли, тадбиркор киши бўлиб, санъатни, адабиётни, гўзалликни севарди».
Жавоҳарлаъл Неру. «Ҳиндистоннинг кашф этилиши» китобидан.
«Бобур феълига кўра Цезарга қараганда севишга арзигуликдир. Унинг манглайига юксак фазилатли инсон деб битиб қўйилган».
Эдуард Холден, инглиз тарихчиси.
«Саховати ва мардлиги, истеъдоди, илм-фан, санъатга муҳаббати ва улар билан муваффақиятли шуғулланиши жиҳатидан Осиёдаги подшоҳлар орасида Бобурга тенг келадиган бирорта подшоҳ топилмайди».
Уильям Эрскин, «Бобурнома» таржимони.