Хабар берганимиздек, 1 февраль куни И.М.Губкин номидаги Россия давлат нефть ва газ университетининг Тошкент шаҳридаги филиалида Энергетика вазири бир қатор ёшлар ҳамда талабалар билан учрашди.
Бу ҳақда “MY” телеканалининг “Ҳудуд ёшлар информацион” информацион дастури мухбири Умида Ҳотамова томонидан тайёрланган репортажни томоша қилишга таклиф этамиз.
Дунёдаги энг улкан гидроэлектростанция!
Уч дара, Хитой. У ишлаши учун буюк Хитой дарёси – Янцза суви энергиясидан фойдаланилади. Тўғоннинг баландлиги 185 метрни ташкил этади, ҳосил бўлган сув омборининг майдони эса минг метр квадратга тенг (бу таҳминан 3,5 та Чорвоқ дегани). Қурилиш мобайнида нақд иккита шаҳар сув остида қолган, 1 миллион 200 минг нафар аҳоли яшаш жойларидан кўчирилган!
22,5 ГВТ қувват билан жаҳоннинг энг йирик электр станцияси ҳисобланади.
#etointeresno #suvquvvati #ges
Самая большая гидроэлектростанция в мире!
Три ущелья, Китай. Для своей работы она использует энергию воды великой китайской реки Янцзы. Высота возведенной плотины составляет 185 метров, а площадь полученного водохранилища – около тысячи квадратных километров (ну это как 3,5 Чарвака). При строительстве под водой оказались два города, было переселено 1 миллион 200 тысяч человек!
Является крупнейшей в мире электростанцией по установленной мощности в 22,5 ГВт.
#этоинтересно #энергияводы #гэс
Энергетика тизимини ривожлантириш, соҳага инновацион лойиҳаларни олиб киришда ёшларнинг ўрни катта. Шу боис ҳам Энергетика вазири бир қатор талаба-ёшлар билан учрашиб, улар билан очиқ, самимий мулоқот қилди.
Бу ҳақда «Севимли» телеканалининг «Замон» информацион дастурида эфирга узатилган видеорепортажни томоша қилишга таклиф этамиз.
В Узбекистане идет разработка закона "Об электроэнергетике" в новой редакции, а также модели перевода электроэнергетики на рыночные отношения. Это одно из основных направлений реформ, осуществляемых Министерством энергетики страны с привлечением лучшего международного опыта.
АЭСга ёқилғи сифатида фойдаланиладиган 1 грамм уран энергия ҳажми бўйича: