🤩 Бир ой ичида – иккита чиқариш
2021-йилнинг биринчи ойида Капитал бозорини ривожлантириш агентлиги томонидан иккита корпоратив облигациялар чиқарилиши рўйхатга олинди.
Эътиборлиси, ҳар икки чиқарилув Ўзбекистоннинг энг йирик девелопер компаниялари томонидан амалга оширилган бўлиб, ушбу облигациялар АҚШ доллари курсида индексация қилинган:
✅ "First Developing Group" МЧЖ (FDGR1 тикери) томонидан бугундан Авиапарк бизнес Маркази янги лойиҳаси қурилишини қисман молиялаштириш учун қиймати 1 млн.сўм, йиллик 8 фоиз даромади бўлган облигациялар жойлаштирилиши бошланди;
⏩ Қайта сотиб олиш муддати: 1 йил;
⏩ Тўловлар: йилига 4 мартда.
Савдо бошланишининг биринчи куниданоқ 5.125 млрд сўм чиқариш ҳажмидан, инвесторлар томонидан 897 млн. сўмлик облигациялар сотиб олинди (умумий чиқариш хажмидан 17,5 фоиз);
✅ “Mind Asia” МЧЖ эса ўз навбатида ёпиқ обуна орқали 126 млрд. сўм, йиллик 9-10 фоиз даромади бўлган корпоратив облигациялар чиқарди. Юқоридаги облигациялардан олинган маблағ «Депо Mall» савдо Марказини қуриш учун жалб этилади.
⏩ Қайта сотиб олиш муддати: 2 йил;
📞Қуйидаги рақамларга қўнғироқ қилинг:
E-mail: info@piamg.uz
📣 Общий объём биржевых и внебиржевых торгов за 12 месяцев 2020 года составил 649,4 млрд. сум с 38 787 сделками. При этом доля биржевых торгов составила почти 90% от совокупного объёма — 578,1 млрд. сум, что составляет 36 062 сделок.
✅ На биржевых торгах прошли сделки с акциями на общую сумму 510,8 млрд. сум с 35 983 сделками и с облигациями на общую сумму 67,3 млрд. сум с 79 сделками.
🧐 При этом на внебиржевом организованном рынке Элсис-савдо совокупный объём за этот же период составил всего 71,2 млрд. сум с 2 725 сделками. Стоит отметить, что 21,1 млрд. сум - это всего одна сделка с облигациями НБУ РУз.
📣 2020 йил 12 ойида биржа ва биржадан ташқари савдоларнинг умумий ҳажми 649,4 млрд. сўмни ва 38 787 та битимни ташкил этди. Шу билан бирга, биржа савдолари улуши умумий ҳажмнинг деярли 90 фоизини, яъни – 578,1 млрд. сўм, бу 36 062 битимни ташкил этди.
✅ Биржа савдоларида жами 510,8 млрд. сўмлик акциялар билан 35 983 битим ва 67,3 млрд. сўмлик облигациялар билан 79 та битимлар амалга оширилган.
🧐 Шу билан бирга, Элсис Савдо биржадан ташқари бозорида, шу даврда жами атиги 71,2 млрд. сўмлик 2 725 та акциялар ва облигациялар билан битимлар тузилган. Асосийси бундан 21,1 млрд. сўмлик Миллий банкнинг облигацияларидан иборат бир битим ҳисобланади.
Қўшимча маълумот:
📊В январе месяце 2021 года, объём биржевых и внебиржевых торгов составил 18,8 млрд. сум с 3 112 сделками. Из них 17,3 млрд. сум относятся к биржевым торгам с 3 014 сделками, а остальные 1,5 млрд. сум относятся к внебиржевым торгам с общим количеством сделок 98.
📈С начала года, самый высокий рост цен за акцию наблюдался у АО «Universal Sug’urta», цена выросла аж на 1 157,1%. Противоположная ситуация наблюдалась во внебиржевой площадке «Эльсис-савдо» с акциями АО «O’zrangmetzavod». С начала года акции данного эмитента просели на 23,3%.
🏦 Анализируя объёмы торгов по секторам за январь 2021 года, констатируем, что доля банковского сектора составила 29,3% от всего объёма торгов по биржевым и внебиржевым торгам. Далее следует сектор торговых площадок, благодаря сделкам АО «УзРТСБ», доля данного сектора от всего объёма заняла 24,6%. Доля нефтегазового и хлопкового сектора составила 17,06% и 7,12% соответственно.
📊2021 йил январ ойида биржа ва биржадан ташқари савдо ҳажми 18,8 млрд. сўмни ташкил этди ва 3 112 та битим тузилди. Шулардан 17,3 миллиард сўм ва 3014 та битимлар биржа савдоларига, қолган 1,5 миллиард сўм эса 98 та битимлар билан биржадан ташқари савдоларга тегишли.
📈Йил бошидан буён ҳар бир акция нархининг энг юқори ўсиши "Универсал Суғурта" AЖда кузатилди, нарх 1157,1% га ўсди. Қарама-қарши ҳолат биржадан ташқари "Элсис-Савдо" савдо майдончасидаги "Ўзрангметзавод" AЖ аксиялари билан кузатилди. Йил бошидан бери ушбу эмитентнинг акциялари нархи 23,3 фоизга камайди.
🏦2021 йил январ ойида секторларлар бўйича биржа ва биржадан ташқари савдоларда "Банк" секторининг улуши умумий савдо ҳажмининг 29,3 фоизини ташкил этганлигини таъкидлаймиз. Ундан кейин "УзРТСБ" AЖ билан боғлиқ бўлган битимлар туфайли, "Савдо майдончалари" сектори келмоқда. Уларнинг умумий ҳажмидаги улуши 24,6 фоизни ташкил этди. Нефт-газ ва пахта секторларининг улуши мос равишда 17,06 фоиз ва 7,12 фоиз ни ташкил этди.
Қўшимча маълумот учун:
Portfolio Investments поздравляет вас с самым романтическим праздником ❤️Днем влюбленных всех любимых и любящих людей!
Когда в сердце живет любовь, мир вокруг прекрасен, светел, исполнен чудес. Любовь вдохновляет, окрыляет, 🙌дарит надежду. Пускай это 💫волшебное чувство наполняет сердца до краев. Любви, нежности, теплоты и гармонии!
Portfolio Investments барча севимли ва меҳрибон инсонларни энг романтик байрам ❤️Севишганлар куни билан табриклайди!
Қалбингизда севги яшаса, атрофингиз гўзал, ёрқин ва мўъжизаларга тўла оламга айланади. Севги илҳомлантиради, қанот бахш этади, 🙌умид беради. Ушбу 💫сеҳрли туйғу юракларни тўлдирсин. Севги, илиқлик ва ҳамжиҳатлик доимий ҳамроҳингиз бўлсин!
😱 Масложировой сектор, некий «рай» для локальных и международных инвесторов, постепенно, смелыми шагами идет ко дну.
📉 В 1 полугодии 2020 года, мы увидели, что финансовые результаты оставляют желать лучшего. Но, в 3 квартале 2020 года данный сектор не перестал удивлять, и продемонстрировал нам глубину дна, в которой он обитает.
😭 Плачевные показатели убедили нас, что без государственного вмешательства и субсидий, данный сектор просто не выживет в рамках рыночной конкуренции.
😱 Маҳаллий ва халқаро инвесторлар учун даромадга айланган ёғ-мой сектори аста-секин, дадил қадамлар билан тубга тушиб бормоқда.
📉 2020 йилнинг биринчи ярмида, секторнинг молиявий натижалари аянчли ҳолатда деб ҳисобласа бўлади.2020 йилнинг 3-чорагида бу сектор ҳайратдан тинмади ва бизга яшаётган тубининг чуқурлигини кўрсатди.
😭 Ҳукумат аралашуви ва субсидияларисиз секторнинг қониқарсиз натижалари, бозор рақобати доирасида омон қолмаслигига бизни аста секин ишонтирмоқда.
Батафсил ҳаволада:
🤩 Мукомольный сектор – надежда на появление на рынке капитала новых игроков.
💰 Финансовые показатели всего лишь за год улучшились настолько, что всерьез стоит задуматься об инвестировании в данный сектор.
📈 Совокупная чистая прибыль всех акционерных обществ мукомольного сектора за 3 кв. 2020г. составила 355,2 млрд. сум. Если спрогнозировать, что по итогам 2020 года общая чистая прибыль всего мукомольного сектора составит 450 млрд. сум и общий процент выплаты дивидендов составит около 40% от прибыли, то можно предположить, что на выплату дивидендов будет направлено около 180 млрд. сум.
💸 Выплаченные налоги, продемонстрировали впечатляющий результат, показав совокупный рост в 86% по сравнению с 3 кв. 2019г. составив 67,7 млрд. сум в 2020 году к 36,4 млрд. сум в 2019 году.
Подробности по ссылке:
🤩 Ун-ишлаб чиқарувчи сектори - капитал бозорида янги кучлар пайдо бўлишига умид.
💰 Молиявий кўрсаткичлар охирги бир йил ичида шу қадар яхшиланганки, бу соҳага сармоя киритишни жиддий ўйлаб кўриш лозим.
📈 Ун ишлаб чиқарувчи секторида барча акциядорлик жамиятларининг 2020 йилнинг 3 чорагида олинган умумий соф фойдаси 355,2 млрд. сўмни ташкил этди. Агар 2020 йилнинг охирига келиб бутун ун ишлаб чиқарувчи секторининг умумий соф фойдаси 450 млрд. сўм бўлишини тахмин қилсак ва акциядорлар умумий йиғилиши томонидан камида 40% дивиденд тўловига йўналтириш қарори қилинса, унда дивидендларга йўналтирилган сумма 180 млрд. сўмни ташкил этишини тахмин қилиш мумкин.
💸 2019 йилнинг 3 кварталига нисбатан жами тўланган солиқлар ажойиб натижа кўрсатиб 86% ўсган. 2020 йилда жами солиқ тўловлари 67,7 млрд. сўмни 2019 йилда эса 36,4 млрд. сўмни ташкил этган.
Батафсил қуйидаги мақолада:
Уважаемые инвесторы,
☝️ Просим Вас быть внимательными при совершении сделок по купле-продажи ценных бумаг.
🧐 Аналитиками нашей компании наблюдается подозрительный и необоснованный рост по некоторым акциям, в связи с чем мы просим Вас осознанно подходить к выбору позиций и не поддаваться возможным попыткам ввести Вас в заблуждение со стороны некоторых участников фондового рынка.
🔎 К примеру, только акции АО СК Universal Sug’urta с начала года продемонстрировали неестественный рост на 20 028,6%, при минимальном объеме сделок.
❗️Напоминаем, что в соответствии с п.2 Положения «О деятельности инвестиционного посредника на рынке ценных бумаг» от 13.03.2002г. за №1108 инвестиционный посредник должен предоставлять возможность клиентам самостоятельно покупать и продавать ценные бумаги на организованных торгах ценными бумагами в соответствии с правилами организаторов торгов ценными бумагами, при этом ответственность за последствия, инвестиционные риски по сделкам несут сами клиенты.
📞 В случае возникновения вопросов, пожалуйста, обращайтесь к нашим аналитикам и инвестиционным консультантам.
Будьте бдительны!
Ҳурматли инвесторлар,
☝️Қимматли қоғозларни сотиб олиш ва сотиш бўйича операцияларни амалга оширишда эҳтиёт бўлишингизни сўраймиз.
🧐 Компаниямиз таҳлилчилари баъзи бир хил акцияларнинг шубҳали ва асоссиз ўсишини кузатмоқдалар, шу сабабли биз сизлардан акцияларни танлашда онгли равишда ёндашишингизни ва сизни фонд бозорининг баъзи иштирокчилари томонидан йўлдан оздиришга уринишларга берилмаслигингизни сўраймиз.
🔎 Масалан, йил бошидан буён фақатгина "Универсал Суғурта" акциядорлик жамиятининг акциялари битимларнинг минимал ҳажми билан 20 028,6 фоизга ғайритабиий ўсишни кўрсатди.
❗️Эслатиб ўтамиз, 2002 йил 13 мартдаги "Қимматли қоғозлар бозорида инвестиция воситачиси фаолияти тўғрисида" ги 1108-сонли Низомнинг 2-бандига мувофиқ инвестиция воситачиси мижозларга қимматли қоғозлар савдосининг ташкилотчилари қоидаларига мувофиқ қимматли қоғозлар билан уюшган савдо-сотиқда мустақил равишда сотиб олиш ва сотиш имкониятини яратиши керак, бунда мижозлар ўзларининг амалга оширган битимлари оқибатлари, инвестиция хавфлари учун жавобгардирлар.
📞 Aгар Сизда бирон бир савол бўлса, илтимос, таҳлилчиларимиз ва инвестиция бўйича маслаҳатчиларимиз билан боғланинг.
Эҳтиёт бўлинг!
📊 В феврале месяце 2021 года, объём биржевых и внебиржевых торгов составил 41,9 млрд. сум с 4 579 сделками. Из них 40,6 млрд. сум относятся к биржевым торгам с 4 354 сделками, включая 168 сделок c корпоративными облигациями ООО «First Developing Group» на сумму 5,1 млрд. сум, а остальные 1,4 млрд. сум относятся к внебиржевым торгам с общим количеством сделок 225.
📈 Относительно января, обороты на фондовом рынке увеличились на 123,5% (в январе объем биржевых и внебиржевых торгов составил 18,8 млрд. сум). Рост наблюдается и по количеству сделок, в феврале сделки увеличились на 47,14% (в январе было проведено 3 112 сделок на биржевых и внебиржевых торгах). Стоит отметить, на площадке «Элсис-савдо» было проведено в два раза больше сделок по сравнению с январем 2021г.
📊 2021 йил феврал ойида биржа ва биржадан ташқари савдолар ҳажми 4,579 битимлар сони билан 41,9 млрд. сўмни ташкил этди. Шундан 40,6 млрд. сўмга тенг бўлган 4,354 та битимлар сони биржа савдоларига тегишли бўлиб, шундан 168 битимлар сони билан 5,1 млрд. сўм айланмаси «First Developing Group» МЧЖ корпоратив облигацияларига тегишли.
📈 Январ ойига нисбатан фонд бозоридаги товар айланмаси 123,5% га ошди (январ ойида биржа ва биржадан ташқари савдолар ҳажми 18,8 млрд. сўмни ташкил этди). Ўсиш битимлар сонида ҳам кузатилмоқда, феврал ойида битимлар 47,14% га ошган (январ ойида биржа ва биржадан ташқари савдоларда 3 112 та битимлар амалга оширилган). Таъкидлаш жоизки, «Элсис-савдо» веб-сайтида 2021-йилнинг январ ойига нисбатан икки баробар кўп битимлар амалга оширилган.
📣 Уважаемые инвесторы!
🔝 АО «Узбекская Республиканская товарно-сырьевая биржа» (УзРТСБ) сообщает о проведении годового общего собрания акционеров по итогам 2020 года, который состоится 20 марта 2021 года в 11:00 часов посредством сервиса электронного голосования «Электронное голосование - eVOTE» (http://evote.uz/), предназначенного для дистанционного проведения общих собраний акционеров в режиме онлайн.
📖 Дата составления реестра акционеров для участия является 16 марта 2021г.
💰 Инвесторы желающие попасть в реестр акционеров могут приобрести данные акции до 12 марта 2021г. на РФБ «Тошкент», с учетом расчётов Т+2.
📌 Важно отметить, что после вступлении в силу новых требований по листингу, акции АО «УзРТСБ» на сегодняшний день являются единственными акциями находящими в категории Premium.
Инвестируйте уже сегодня вместе с Portfolio Investments🏦
📣 Ҳурматли инвесторлар!
🔝 "Ўзбекистон Республика товар-хомашё биржаси" АЖ (ЎзРТХБ) 2021 йил 20 март куни соат 11:00 да "електрон овоз бериш - eVOTE " (http://evote.uz/) електрон овоз бериш хизмати орқали 2020 йил якунлари бўйича акциядорларнинг йиллик умумий йиғилиши ўтказилишини эълон қилди.
📖 Умумий йиғилишда иштирок этиш учун акциядорлар реестрини тузиш санаси 2021 йил 16 март деб белгиланди.
💰 Акциядорлар реестрига киришни хоҳловчи инвесторлар ушбу акцияларни T + 2 ҳисоб-китобларини ҳисобга олган ҳолда 2021 йил 12 мартгача "Тошкент" РФБда сотиб олишлари мумкин.
📌 Таъкидлаш жоизки, янги листинг талаблари кучга кирганидан сўнг "ЎзРТХБ" АЖ акциялари ҳозирги кунда Premium тоифадаги ягона акциялар ҳисобланади.
🍾 Представляем Вашему вниманию первый в своем роде анализ вино-водочного сектора Республики Узбекистан по итогам 3 кв. 2020г.
🥂 Финансовый анализ данных компаний показал, что экономический спад прошлого года оказал незначительное влияние на состояние анализируемых компаний.
🥃 Нормализация экономической обстановки и запланированная приватизация данных объектов сулит дальнейшее развитие данной отрасли.
🏆 Несомненным лидером по всем фронтам является АО «Toshkentvino kombinati» колоссально отрываясь от своих близких конкурентов на значительное расстояние.
👉 Это и другое более подробно по ссылке: https://piamg.uz/news/vino-vodochnyy-sektor-trezvye-raschety
🍾 Сизнинг эътиборингизга Ўзбекистон Республикасининг шароб ва ароқ сектори бўйича ўзига хос биринчи таҳлилни тақдим этмоқчимиз.
🥂 Ушбу компанияларнинг молиявий таҳлили шуни кўрсатдики, ўтган йилги иқтисодий таназзул таҳлил қилинаётган компаниялар ҳолатига унчалик таъсир кўрсатмади.
🥃 Иқтисодий вазиятнинг нормаллашиши ва ушбу объектларни режалаштирилган хусусийлаштириш ушбу соҳанинг янада ривожланишига олиб келишишига умид қиламиз.
🏆 Барча жабҳаларда шубҳасиз етакчи "Тошкентвино комбинати" AЖ яқин рақибларидан сезиларли масафога ўтиб кетган.