Буду инвестировать частично в портфели, частично сам
💰 Согласно опубликованным данным на едином портале корпоративной информации openinfo.uz, в 2020 году 278 акционерных обществ (из 599) выплатили дивиденды на общую сумму 5,77 трлн. сум. 🤩
📊 Абсолютным лидером является АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат», направивший на выплату дивидендов 1,95 трлн. сум, из них 1,2 трлн. сум по итогам 2019 года и 764,42 млрд. сум по итогам I полугодия 2020 года. Важно отметить, что все простые акции комбината принадлежат государству. Следующую позицию занимает АО «British American Tobacco Uzbekistan», который так же как и предыдущее АО, выплачивали дивиденды дважды в 2020 году, 239,65 млрд. сум по итогам 2019 года и 200,87 млрд. сум по итогам 9 месяцев 2020 года, что в сумме составляет 440,53 млрд.сум. Замыкает тройку лидеров АКБ «Нац. банк ВЭД РУз» с 415,82 млрд. сум выплаченных дивидендов.
📜Представляем Вашему вниманию ТОП-10 АО по совокупным выплатам дивидендов и дивидендов на 1 акцию по ссылке:
💰 Корпоратив ахборот ягона порталида эълон қилинган маълумотларга кўра openinfo.uz 278 акциядорлик жамиятлари (599 та АЖлардан) 2020 йилда 5,77 трлн. сўмга яқин дивидендлар ҳисоблаб, тўловларни амалга оширишган. 🤩
📊 Дивидендлар тўлаш бўйича мутлақ етакчи Олмалиқ кон-металлургия комбинати АЖ ҳисобланиб, жамият томонидан дивиденд тўловига 1,95 трлн. сўм ажратилган, шундан 1,2 трлн. сўм 2019 йил якуни ва 764,42 млрд. сўм 2020 йилнинг биринчи ярим йиллик натижаларига кўра тўланган. Шуни айтиш жоизки, комбинатнинг барча умумий акциялари давлатга тегишли. Кейинги ўринни "British American Tobacco Uzbekistan" АЖ эгаллаб турибди, у ҳам 2020 йилда икки маротаба дивидендларни йўналтирган, яъни 239,65 млрд. сўм 2019 йил натижаларига ва 200,87 млрд. сўм 2020 йилнинг 9 ойи якунларига кўра, жами эса 440,53 млрд. сўм. Ўзбекистон Республикаси ташқи иқтисодий фаолият миллий банки АТБ кучли учликни 415,82 млрд. сўм тўланган дивидендлар билан эгаллаб тўрибди.
📜 Умумий дивиденд тўловлари ва 1 дона акцияга тўғри келадиган дивиденд тўловини амалга оширган топ 10 акциядорлик жамиятлари рўйхатини эътиборингизга ушбу хавола орқали тақдим этамиз:
🏆 Флагман производства цементной продукции АО "Кизилкумцемент" (биржевой тикер QZSM) объявил неаудированную финансовую отчетность по итогам 2020 года.
Ошеломляющие финансовые показатели за 2020 год:
🔺 Активы — 2 180,9 млрд. сум рост 25,6%;
🔺 Нераспределенная прибыль — 809,5 млрд. сум рост 73,5%;
🔺 💵 Собственный капитал — 2 040,1 млрд. сум рост 22,5%;
🔺 Дебиторы — 96,8 млрд. сум рост 16,3%;
🔺 Кредиторы — 100,8 млрд. сум рост 42,2%;
🔺 Чистая выручка — 2 220,9 млрд сум рост 32%;
🔺 Чистая прибыль — 589,9 млрд сум рост 114,9%.
При цене 3 750 сум основные мультипликаторы приобретают следующие значения:
🔶 Коэффициент EPS — 1 318,4;
🔶 Коэффициент P/E — 2,84;
🔶 Коэффициент P/В — 0,82;
🔶 Коэффициент ROE — 28,9%;
🔶 Коэффициент ROА — 27,1%;
🔶 Book price — 4 558,7 сум.
🔺 Проектная мощность трех действующих линий АО "Qizilqumsement" - 3 млн. 80 тыс. тон цемента в год.
🎯 Динамичный рост чистой прибыли связан с бурным ростом строительных работ по всей республике, соответственно продукция АО "Qizilqumsement" пользуется спросом. Накопленная нераспределённая прибыль превышает действующий уставный капитал, что означает, по нашим прогнозам, большую вероятность капитализации, накопленной прибыли в уставный капитал путем выдачи одной дополнительной акции к уже имеющейся одной - (1:1). При этом, если общее собрание акционеров решит направить не менее 50% прибыли на выплату дивидендов, то ожидаемый доход на каждую акцию будет составлять 659,2 сум без учета налога. Также по прогнозам наших аналитиков потенциал роста на данные акции в ближайшие дни может составить 15-25%
🏦 Не упустите возможность пополнить свой портфель акциями QZSM!
🏆Цемент маҳсулотларини ишлаб чиқариш бўйича етакчи корхона «Қизилқумцемент» АЖ (биржа тикери QZSM), 2020 йил учун аудитдан ўтмаган молиявий натижаларни эълон қилди.
2020 йилнинг ажойиб молиявий кўрсаткичлари қуйидагича:
🔺Активлар - 2 180,9 млрд. сўм ўсиш 25,6 фоиз;
🔺Тақсимланмаган фойда - 809,5 млрд. сўм ўсиш 73,5 фоиз;
🔺 💵 Корхона капитали - 2 040,1 млрд. сўм ўсиш 22,5 фоиз;
🔺 Дебиторлар - 96,8 млрд. сўм ўсиш 16,3 фоиз;
🔺Кредиторлар - 100,8 млрд. сўм ўсиш 42,2 фоиз;
🔺Соф тушум - 2 220,9 млрд. сўм ўсиш 32 фоиз;
🔺Соф фойда - 589,9 млрд. сўм ўсиш 114,9 фоиз;
🔍Акциялар нархи 3 750 сўм бўлганда асосий мультипликаторлар қуйидаги қийматларни кўрсатади:
🔶 EPS коэффициенти - 1 318,4;
🔶 P/E коэффициенти - 2,84;
🔶 P/В коэффициенти - 0,82;
🔶 ROE коэффициенти - 28,9 фоиз;
🔶 ROА коэффициенти - 27,1 фоиз;
🔶 Book price - 4 558,7 сўм.
🔺 «Қизилқумцемент» АЖнинг операцион линиясининг қуввати йилига 3,08 млн. тонна цемент ишлаб чиқаришни ташкил этади.
🎯 Соф фойданинг динамик ўсиши бутун мамлакат бўйлаб қурилиш ишларининг тез суръатларда ўсиши билан боғлик бўлиб, мос равишда «Қизилқумцемент» АЖ маҳсулотларига талаб катталигини билдиради. Бизнинг башоратларимизга кўра йиғилиб келган тақсимланмаган фойда жорий устав капиталидан ошганлиги, тақсимланмаган даромадларни капиталлаштириш эҳтимоли борлиги ва мавжуд бўлган битта акцияга қўшимча яна бир дона акция берилишини англатади (1:1). Шу билан бирга, агар акциядорларнинг умумий йиғилиши соф фойданинг камида 50 фоизини дивиденд тўловига йўналтириш тўғрисида қарор қабул қилишса, у ҳолда ҳар бир акция учун кутиляётган даромад солиқни ҳисобга олмаганда 659,2 сўмни ташкил этади. Таҳлилчиларимизнинг башоратларига кўра, яқин кунларда ушбу акцияларнинг ўсиш потенциали 15-25 фоизни ташкил этиши мумкин.
🏦 QZSM акцияларини портфелингизга қўшиш имкониятини қўлдан бой берманг!
Portfolio Investments поздравляет вас с самым романтическим праздником ❤️Днем влюбленных всех любимых и любящих людей!
Когда в сердце живет любовь, мир вокруг прекрасен, светел, исполнен чудес. Любовь вдохновляет, окрыляет, 🙌дарит надежду. Пускай это 💫волшебное чувство наполняет сердца до краев. Любви, нежности, теплоты и гармонии!