✅️ تست سیوششم
از دو مول Al مذاب با دمای 660 درجه سانتیگراد مقدار 12 کیلوژول گرما گرفته میشود. کدام گزینه میتواند دمای نهایی سیستم را بر حسب کلوین نشان دهد؟ ΔHm=10500 J/mol Tm=660°C Cp(L)= 40 J/mol.k Cp(S)= 30 J/mol.k
از دو مول Al مذاب با دمای 660 درجه سانتیگراد مقدار 12 کیلوژول گرما گرفته میشود. کدام گزینه میتواند دمای نهایی سیستم را بر حسب کلوین نشان دهد؟ ΔHm=10500 J/mol Tm=660°C Cp(L)= 40 J/mol.k Cp(S)= 30 J/mol.k
Anonymous Quiz
13%
487
25%
610
25%
660
38%
933
❤4👌1
🟣 نکته ۵۰
💫 انتروپی حرارتی (ΔS-th):
از دو معادله زیر قابل محاسبه است.👇
💫 انتروپی حرارتی (ΔS-th):
از دو معادله زیر قابل محاسبه است.👇
ΔS= nCvLn(T2/T1)+nRLn(V2/V1)
یا
ΔS= nCpLn(T2/T1)+nRLn(P1/P2)
❤5
✅️ تست سیوهفتم
اگر در یک تحول برگشتپذیر، دمای یک مول گاز ایدهآل دو برابر و حجم آن نیز دو برابر شود، تغییرات انتروپی گاز کدام است؟ (کنکور ارشد ۹۷)
اگر در یک تحول برگشتپذیر، دمای یک مول گاز ایدهآل دو برابر و حجم آن نیز دو برابر شود، تغییرات انتروپی گاز کدام است؟ (کنکور ارشد ۹۷)
Anonymous Quiz
33%
CpLn2
26%
CvLn2
22%
(Cp+Cv)Ln2
20%
(Cp+R)Ln2
❤4
کنکور ارشد مواد| MetalMaster
✅️ تست سیوششم
از دو مول Al مذاب با دمای 660 درجه سانتیگراد مقدار 12 کیلوژول گرما گرفته میشود. کدام گزینه میتواند دمای نهایی سیستم را بر حسب کلوین نشان دهد؟ ΔHm=10500 J/mol Tm=660°C Cp(L)= 40 J/mol.k Cp(S)= 30 J/mol.k
از دو مول Al مذاب با دمای 660 درجه سانتیگراد مقدار 12 کیلوژول گرما گرفته میشود. کدام گزینه میتواند دمای نهایی سیستم را بر حسب کلوین نشان دهد؟ ΔHm=10500 J/mol Tm=660°C Cp(L)= 40 J/mol.k Cp(S)= 30 J/mol.k
📝پاسخ تست سیوششم-گزینه۴
✨ گرمای لازم برای انجماد یک مول آلومینیوم طبق صورت سوال برابر است با:
✅ ΔHm=10500 J/mol
✨ بنابراین برای منجمدشدن دو مول Al در دمای انجمادش (Tm=660°C)، نیاز است تا 21000 ژول گرما گرفته شود.
✅ ΔHm=2×10500=21000 J/mol
🔴 از طرفی، طبق گفته سوال فقط 12000 ژول گرما از دو مول Al گرفته شده است که این میزان گرما، منجر به انجماد کامل ماده نمیشود در نتیجه دمای نهایی برابر با همان C°660 باقی میماند.
✨ گرمای لازم برای انجماد یک مول آلومینیوم طبق صورت سوال برابر است با:
✅ ΔHm=10500 J/mol
✨ بنابراین برای منجمدشدن دو مول Al در دمای انجمادش (Tm=660°C)، نیاز است تا 21000 ژول گرما گرفته شود.
✅ ΔHm=2×10500=21000 J/mol
🔴 از طرفی، طبق گفته سوال فقط 12000 ژول گرما از دو مول Al گرفته شده است که این میزان گرما، منجر به انجماد کامل ماده نمیشود در نتیجه دمای نهایی برابر با همان C°660 باقی میماند.
⚠️تبدیل واحد:
صورت سوال، دمای نهایی را بر حسب کلوین (k) خواسته است پس:
✅ 660+273°C=933 k
❤4
کنکور ارشد مواد| MetalMaster
✅️ تست سیوهفتم
اگر در یک تحول برگشتپذیر، دمای یک مول گاز ایدهآل دو برابر و حجم آن نیز دو برابر شود، تغییرات انتروپی گاز کدام است؟ (کنکور ارشد ۹۷)
اگر در یک تحول برگشتپذیر، دمای یک مول گاز ایدهآل دو برابر و حجم آن نیز دو برابر شود، تغییرات انتروپی گاز کدام است؟ (کنکور ارشد ۹۷)
📝پاسخ تست سیوهفتم_گزینه۱
ΔS= nCvLn(T2/T1)+nRLn(V2/V1)
ΔS=(Cv)Ln(2)+RLn(2)
ΔS=(R+Cv)Ln2=CpLn2 ✅✅
ΔS= nCvLn(T2/T1)+nRLn(V2/V1)
ΔS=(Cv)Ln(2)+RLn(2)
Cp-Cv=R ➡️ R+Cv=Cp
ΔS=(R+Cv)Ln2=CpLn2 ✅✅
✅️ تست سیوهشتم
یک مول گاز ایدهآل در دمای ۲۷ درجهسانتیگراد به داخل ظرف خلا تخلیه میگردد. بهطوریکه فشار آن از 10 اتمسفر به 1 اتمسفر کاهش مییابد. به عبارت دیگر حجم گاز از 2.46 لیتر به 24.6 لیتر میرسد. مقدار Q و ΔS به ترتیب از چپ به راست کدام است؟؟
یک مول گاز ایدهآل در دمای ۲۷ درجهسانتیگراد به داخل ظرف خلا تخلیه میگردد. بهطوریکه فشار آن از 10 اتمسفر به 1 اتمسفر کاهش مییابد. به عبارت دیگر حجم گاز از 2.46 لیتر به 24.6 لیتر میرسد. مقدار Q و ΔS به ترتیب از چپ به راست کدام است؟؟
Anonymous Quiz
14%
4.6 Cal _ 4.6/300 cal/mol.k
26%
4.6 Cal _ 0
40%
0 _ 4.6 Cal/mol.k
20%
0 _ 0
✅️ تست سیونهم
یک مول گاز آیدهال در حالت اولیه P=10 atm و T=300 K قرار دارد. تغییر انتروپی گاز با کاهش فشار تا 1 اتمسفر در دمای ثابت کدام است؟ ( کنکور ارشد نانو مواد ۹۷)
یک مول گاز آیدهال در حالت اولیه P=10 atm و T=300 K قرار دارد. تغییر انتروپی گاز با کاهش فشار تا 1 اتمسفر در دمای ثابت کدام است؟ ( کنکور ارشد نانو مواد ۹۷)
Anonymous Quiz
20%
-300R Ln10
24%
300R Ln10
32%
-R Ln10
24%
R Ln10
❤6
کنکور ارشد مواد| MetalMaster
🟣 نکته ۵۰ 💫 انتروپی حرارتی (ΔS-th): از دو معادله زیر قابل محاسبه است.👇 ΔS= nCvLn(T2/T1)+nRLn(V2/V1) یا ΔS= nCpLn(T2/T1)+nRLn(P1/P2)
💥⚡️نکته ۵۰ را دیدن همانا و این تست را زدن همانا👌😉
👏6
کنکور ارشد مواد| MetalMaster
✅️ تست سیوهشتم
یک مول گاز ایدهآل در دمای ۲۷ درجهسانتیگراد به داخل ظرف خلا تخلیه میگردد. بهطوریکه فشار آن از 10 اتمسفر به 1 اتمسفر کاهش مییابد. به عبارت دیگر حجم گاز از 2.46 لیتر به 24.6 لیتر میرسد. مقدار Q و ΔS به ترتیب از چپ به راست کدام است؟؟
یک مول گاز ایدهآل در دمای ۲۷ درجهسانتیگراد به داخل ظرف خلا تخلیه میگردد. بهطوریکه فشار آن از 10 اتمسفر به 1 اتمسفر کاهش مییابد. به عبارت دیگر حجم گاز از 2.46 لیتر به 24.6 لیتر میرسد. مقدار Q و ΔS به ترتیب از چپ به راست کدام است؟؟
📝 پاسخ تست سیوهشتم- گزینه۳
💫 وقتی میگه گاز به داخل ظرف خلا تخلیه شده، در مورد فرآیند انبساط آزاد صحبت میکنه، تو این فرآیند همه پارامترهای ترمودینامیکی برابر با صفر هستند و فقط تغییرات حجم (ΔV) داریم.
یعنی که:
Q=0، W=0، ΔH و ΔU=0
✨ با همین نکته، گزینههای ۱ و ۲ حذف میشه.
ΔS=nR Ln(V2/V1)
➡️ ΔS= 2×Ln(10)= 2×2.3= 4.6 ✅
💫 وقتی میگه گاز به داخل ظرف خلا تخلیه شده، در مورد فرآیند انبساط آزاد صحبت میکنه، تو این فرآیند همه پارامترهای ترمودینامیکی برابر با صفر هستند و فقط تغییرات حجم (ΔV) داریم.
یعنی که:
Q=0، W=0، ΔH و ΔU=0
✨ با همین نکته، گزینههای ۱ و ۲ حذف میشه.
ΔS=nR Ln(V2/V1)
➡️ ΔS= 2×Ln(10)= 2×2.3= 4.6 ✅
کنکور ارشد مواد| MetalMaster
✅️ تست سیونهم
یک مول گاز آیدهال در حالت اولیه P=10 atm و T=300 K قرار دارد. تغییر انتروپی گاز با کاهش فشار تا 1 اتمسفر در دمای ثابت کدام است؟ ( کنکور ارشد نانو مواد ۹۷)
یک مول گاز آیدهال در حالت اولیه P=10 atm و T=300 K قرار دارد. تغییر انتروپی گاز با کاهش فشار تا 1 اتمسفر در دمای ثابت کدام است؟ ( کنکور ارشد نانو مواد ۹۷)
📝 پاسخ تست سیونهم- گزینه ۴
T=cte (دمای ثابت)
nCpLn(T2/T1)=Cp Ln(1)=0
✨بنابراین:
ΔS=nR Ln(P1/P2)=R Ln10 ✅
T=cte (دمای ثابت)
nCpLn(T2/T1)=Cp Ln(1)=0
✨بنابراین:
ΔS=nR Ln(P1/P2)=R Ln10 ✅
❤4