کنکور ارشد مواد| MetalMaster
1.4K subscribers
222 photos
8 videos
13 files
52 links
⚡️مرجع تخصصی کنکور مواد و متالورژی⚡️

🔸آموزش ساده و مفهومی دروس تخصصی
🔸️پکیج جامع جزوات کنکور مواد

✅️ ویژه دانشجویان و داوطلبان کنکور ارشد و دکتری
و علاقمندان به علم مواد و متالورژی


مشاوره رایگان👇

@Abedin_UT
@MetalMaster_Support1
Download Telegram
✅️ تست سی‌و‌پنجم

در شرایط حجم ثابت، به مقداری گاز ایده‌آل دو اتمی، ۵۰۰ کالری حرارت می‌دهیم، تغییر آنتالپی این گاز چند کیلوکالری خواهد بود؟
Anonymous Quiz
14%
1
54%
0.7
20%
0.3
11%
0.5
کنکور ارشد مواد| MetalMaster
✅️ تست سی‌و‌پنجم

در شرایط حجم ثابت، به مقداری گاز ایده‌آل دو اتمی، ۵۰۰ کالری حرارت می‌دهیم، تغییر آنتالپی این گاز چند کیلوکالری خواهد بود؟
📝 پاسخ تست سی‌و‌پنجم-گزینه ۲


ΔU=Qv=nCvdT=500 cal

Cv=(5/2)R‌=(5/2)×2=5 گاز دو اتمی

✨ واحد بر حسب کالری پس تقریبا R=2


➡️ ndt=100

ΔH=Qp=nCpdT
ΔH=100×(7/2)×2=700 cal=0.7 kcal
درود بر دوستان عزیز

خداقوت🌹

کارنامه برخی از عزیزان و داوطلبان کنکور 404 که لطف‌کردند برای بنده ارسال کردند را اینجا براتون قرار خواهم داد.✅👇

ملاحظه کنید با حدود چه رتبه و درصد‌هایی میتونید نتیجه دلخواهتون کسب کنید‌.🔥🎯
❤4
🟣 نکته ۴۹

💫 اگر هنگام گرما‌دادن(ذوب) و گرماگرفتن (انجماد) تغییر فازی در سیستم رخ دهد.  آنتالپی از معادله زیر بدست خواهد آمد:👇

✨میزان گرمایی که در نقطه ذوب یا انجماد، مبادله می‌شود تا اینکه یک مول از این ماده ذوب یا منجمد شود ⬅️ ΔHm
✅️ تست سی‌وششم

از دو مول Al مذاب با دمای 660 درجه سانتی‌گراد مقدار 12 کیلوژول گرما گرفته می‌شود. کدام گزینه می‌تواند دمای نهایی سیستم را بر حسب کلوین نشان دهد؟ ΔHm=10500 J/mol Tm=660°C Cp(L)= 40 J/mol.k Cp(S)= 30 J/mol.k
Anonymous Quiz
13%
487
25%
610
25%
660
38%
933
❤4👌1
🟣 نکته ۵۰


💫 انتروپی حرارتی (ΔS-th):

از دو معادله زیر قابل محاسبه است.👇

ΔS= nCvLn(T2/T1)+nRLn(V2/V1)
یا
ΔS= nCpLn(T2/T1)+nRLn(P1/P2)
❤5
✅️ تست سی‌و‌هفتم

اگر در یک تحول برگشت‌پذیر، دمای یک مول گاز ایده‌آل دو برابر و حجم آن نیز دو برابر شود، تغییرات انتروپی گاز کدام است؟ (کنکور ارشد ۹۷)
Anonymous Quiz
33%
CpLn2
26%
CvLn2
22%
(Cp+Cv)Ln2
20%
(Cp+R)Ln2
❤4
کنکور ارشد مواد| MetalMaster
✅️ تست سی‌وششم

از دو مول Al مذاب با دمای 660 درجه سانتی‌گراد مقدار 12 کیلوژول گرما گرفته می‌شود. کدام گزینه می‌تواند دمای نهایی سیستم را بر حسب کلوین نشان دهد؟ ΔHm=10500 J/mol Tm=660°C Cp(L)= 40 J/mol.k Cp(S)= 30 J/mol.k
📝پاسخ تست سی‌وششم-گزینه۴


✨ گرمای لازم برای انجماد یک مول آلومینیوم طبق صورت سوال برابر است با:

✅ ΔHm=10500 J/mol

✨ بنابراین برای منجمد‌شدن دو مول Al در دمای انجمادش (Tm=660°C)، نیاز است تا 21000 ژول گرما گرفته شود.

✅ ΔHm=2×10500=21000 J/mol

🔴 از طرفی، طبق گفته سوال فقط 12000 ژول گرما از دو مول Al گرفته شده است که این میزان گرما، منجر به انجماد کامل ماده نمی‌شود در نتیجه دمای نهایی برابر با همان C°660 باقی می‌ماند.

⚠️تبدیل واحد:
صورت سوال، دمای نهایی را بر حسب کلوین (k) خواسته است پس:

✅ 660+273°C=933 k
❤4
✨✨انواع فرآیندهای ترمودینامیکی🔥✅️

#ترمودینامیک
❤3
کنکور ارشد مواد| MetalMaster
✨✨انواع فرآیندهای ترمودینامیکی🔥✅️ #ترمودینامیک
✨✨خلاصه‌ای از تمامی پارامترهای موثر در انواع فرآیندهای ترمودینامکی🔥✅

#ترمودینامیک
👍5