کنکور ارشد مواد| MetalMaster
📝 پاسخ تست سیوچهارم- گزینه ۴ (کنکور ارشد ۹۸) ✨ فرآیند آدیاباتیک برگشت پذیر ⬅️ Q=0 ✨ صرفنظر از تغییرات حجم ⬅️ w=0 1⃣ ΔU=Q-w=0 2⃣ ΔH=ΔU+Δ(P.V) 1bar~1atm 3⃣ ΔH= 0+ 1.ΔP= 1×100=100 lit.atm طبق خواسته سوال، واحد lit.atm بایستی به ژول (J) تبدیل…
⚠️خیلی مهم: ❌❌
اکثر سوالای ترمودینامیک در کنکور، تلهگذاری طراح در تبدیل واحدها است.
متاسفانه مثل همین سوال اکثر بچهها بخاطر استرس سر جلسه، فراموش میکنند که تبدیل واحد انجام بدن و اتفاقا همون جواب غلط هم در بین گزینهها است.
اونجایی بده که مسیر حل سوال بدونی اما آخرش تو تله طراح بیفتی، دقت کن😉✅👌
اکثر سوالای ترمودینامیک در کنکور، تلهگذاری طراح در تبدیل واحدها است.
متاسفانه مثل همین سوال اکثر بچهها بخاطر استرس سر جلسه، فراموش میکنند که تبدیل واحد انجام بدن و اتفاقا همون جواب غلط هم در بین گزینهها است.
اونجایی بده که مسیر حل سوال بدونی اما آخرش تو تله طراح بیفتی، دقت کن😉✅👌
❤7
✅️ تست سیوپنجم
در شرایط حجم ثابت، به مقداری گاز ایدهآل دو اتمی، ۵۰۰ کالری حرارت میدهیم، تغییر آنتالپی این گاز چند کیلوکالری خواهد بود؟
در شرایط حجم ثابت، به مقداری گاز ایدهآل دو اتمی، ۵۰۰ کالری حرارت میدهیم، تغییر آنتالپی این گاز چند کیلوکالری خواهد بود؟
Anonymous Quiz
14%
1
54%
0.7
20%
0.3
11%
0.5
کنکور ارشد مواد| MetalMaster
✅️ تست سیوپنجم
در شرایط حجم ثابت، به مقداری گاز ایدهآل دو اتمی، ۵۰۰ کالری حرارت میدهیم، تغییر آنتالپی این گاز چند کیلوکالری خواهد بود؟
در شرایط حجم ثابت، به مقداری گاز ایدهآل دو اتمی، ۵۰۰ کالری حرارت میدهیم، تغییر آنتالپی این گاز چند کیلوکالری خواهد بود؟
📝 پاسخ تست سیوپنجم-گزینه ۲
ΔU=Qv=nCvdT=500 cal
➡️ ndt=100
ΔH=Qp=nCpdT
ΔH=100×(7/2)×2=700 cal=0.7 kcal
ΔU=Qv=nCvdT=500 cal
Cv=(5/2)R=(5/2)×2=5 گاز دو اتمی
✨ واحد بر حسب کالری پس تقریبا R=2
➡️ ndt=100
ΔH=Qp=nCpdT
ΔH=100×(7/2)×2=700 cal=0.7 kcal
درود بر دوستان عزیز
خداقوت🌹
کارنامه برخی از عزیزان و داوطلبان کنکور 404 که لطفکردند برای بنده ارسال کردند را اینجا براتون قرار خواهم داد.✅👇
ملاحظه کنید با حدود چه رتبه و درصدهایی میتونید نتیجه دلخواهتون کسب کنید.🔥🎯
خداقوت🌹
کارنامه برخی از عزیزان و داوطلبان کنکور 404 که لطفکردند برای بنده ارسال کردند را اینجا براتون قرار خواهم داد.✅👇
ملاحظه کنید با حدود چه رتبه و درصدهایی میتونید نتیجه دلخواهتون کسب کنید.🔥🎯
❤4
✅️ تست سیوششم
از دو مول Al مذاب با دمای 660 درجه سانتیگراد مقدار 12 کیلوژول گرما گرفته میشود. کدام گزینه میتواند دمای نهایی سیستم را بر حسب کلوین نشان دهد؟ ΔHm=10500 J/mol Tm=660°C Cp(L)= 40 J/mol.k Cp(S)= 30 J/mol.k
از دو مول Al مذاب با دمای 660 درجه سانتیگراد مقدار 12 کیلوژول گرما گرفته میشود. کدام گزینه میتواند دمای نهایی سیستم را بر حسب کلوین نشان دهد؟ ΔHm=10500 J/mol Tm=660°C Cp(L)= 40 J/mol.k Cp(S)= 30 J/mol.k
Anonymous Quiz
13%
487
25%
610
25%
660
38%
933
❤4👌1
🟣 نکته ۵۰
💫 انتروپی حرارتی (ΔS-th):
از دو معادله زیر قابل محاسبه است.👇
💫 انتروپی حرارتی (ΔS-th):
از دو معادله زیر قابل محاسبه است.👇
ΔS= nCvLn(T2/T1)+nRLn(V2/V1)
یا
ΔS= nCpLn(T2/T1)+nRLn(P1/P2)
❤5
✅️ تست سیوهفتم
اگر در یک تحول برگشتپذیر، دمای یک مول گاز ایدهآل دو برابر و حجم آن نیز دو برابر شود، تغییرات انتروپی گاز کدام است؟ (کنکور ارشد ۹۷)
اگر در یک تحول برگشتپذیر، دمای یک مول گاز ایدهآل دو برابر و حجم آن نیز دو برابر شود، تغییرات انتروپی گاز کدام است؟ (کنکور ارشد ۹۷)
Anonymous Quiz
33%
CpLn2
26%
CvLn2
22%
(Cp+Cv)Ln2
20%
(Cp+R)Ln2
❤4
کنکور ارشد مواد| MetalMaster
✅️ تست سیوششم
از دو مول Al مذاب با دمای 660 درجه سانتیگراد مقدار 12 کیلوژول گرما گرفته میشود. کدام گزینه میتواند دمای نهایی سیستم را بر حسب کلوین نشان دهد؟ ΔHm=10500 J/mol Tm=660°C Cp(L)= 40 J/mol.k Cp(S)= 30 J/mol.k
از دو مول Al مذاب با دمای 660 درجه سانتیگراد مقدار 12 کیلوژول گرما گرفته میشود. کدام گزینه میتواند دمای نهایی سیستم را بر حسب کلوین نشان دهد؟ ΔHm=10500 J/mol Tm=660°C Cp(L)= 40 J/mol.k Cp(S)= 30 J/mol.k
📝پاسخ تست سیوششم-گزینه۴
✨ گرمای لازم برای انجماد یک مول آلومینیوم طبق صورت سوال برابر است با:
✅ ΔHm=10500 J/mol
✨ بنابراین برای منجمدشدن دو مول Al در دمای انجمادش (Tm=660°C)، نیاز است تا 21000 ژول گرما گرفته شود.
✅ ΔHm=2×10500=21000 J/mol
🔴 از طرفی، طبق گفته سوال فقط 12000 ژول گرما از دو مول Al گرفته شده است که این میزان گرما، منجر به انجماد کامل ماده نمیشود در نتیجه دمای نهایی برابر با همان C°660 باقی میماند.
✨ گرمای لازم برای انجماد یک مول آلومینیوم طبق صورت سوال برابر است با:
✅ ΔHm=10500 J/mol
✨ بنابراین برای منجمدشدن دو مول Al در دمای انجمادش (Tm=660°C)، نیاز است تا 21000 ژول گرما گرفته شود.
✅ ΔHm=2×10500=21000 J/mol
🔴 از طرفی، طبق گفته سوال فقط 12000 ژول گرما از دو مول Al گرفته شده است که این میزان گرما، منجر به انجماد کامل ماده نمیشود در نتیجه دمای نهایی برابر با همان C°660 باقی میماند.
⚠️تبدیل واحد:
صورت سوال، دمای نهایی را بر حسب کلوین (k) خواسته است پس:
✅ 660+273°C=933 k
❤4
کنکور ارشد مواد| MetalMaster
✅️ تست سیوهفتم
اگر در یک تحول برگشتپذیر، دمای یک مول گاز ایدهآل دو برابر و حجم آن نیز دو برابر شود، تغییرات انتروپی گاز کدام است؟ (کنکور ارشد ۹۷)
اگر در یک تحول برگشتپذیر، دمای یک مول گاز ایدهآل دو برابر و حجم آن نیز دو برابر شود، تغییرات انتروپی گاز کدام است؟ (کنکور ارشد ۹۷)
📝پاسخ تست سیوهفتم_گزینه۱
ΔS= nCvLn(T2/T1)+nRLn(V2/V1)
ΔS=(Cv)Ln(2)+RLn(2)
ΔS=(R+Cv)Ln2=CpLn2 ✅✅
ΔS= nCvLn(T2/T1)+nRLn(V2/V1)
ΔS=(Cv)Ln(2)+RLn(2)
Cp-Cv=R ➡️ R+Cv=Cp
ΔS=(R+Cv)Ln2=CpLn2 ✅✅