⚡️ هایپرکلاک | HYPERCLOCK ⚡️
174 subscribers
33 photos
3 files
27 links
کارم مهندسی نرم‌افزاره، اما از وقتی که یادم میاد به سخت‌افزار هم علاقه داشتم.

اینجا هدفم انتشار اخبار تکراری سخت‌افزار نیست، در عوض سعی‌ام اینه درباره موضوعاتی بنویسم که کمتر بهشون پرداخته شده.
‌
برای ارتباط می‌تونید از Direct Message کانال استفاده کنید.
Download Telegram
با خوندن این چند پست و دیدن بنچمارک‌ها، امیدوارم متوجه شده باشید که چرا داشتن یک پردازنده قدرتمند حتی تو رزولوشنی مثل 4K هم می‌تونه مهم باشه و طبیعتاً هرچقدر رزولوشن پایین‌تر بیاد (مثل 1440p یا 1080p)، اهمیتش بیشتر هم میشه.

اما آیا این یعنی همه باید پردازنده فعلیشون رو بفروشن و برن سراغ 9800X3D؟ قطعاً نه.

اول از همه، نباید فراموش کرد که این اختلاف‌ها بیشتر در سیستم‌های رده‌بالا خودشون رو نشون میدن. یعنی وقتی کنار CPU، کارت‌هایی مثل RTX 5080/4090/5090 برای 4K یا RTX 4070 Ti Super/5070 Ti برای 1440p قرار می‌گیرن. در غیر این صورت، معمولاً GPU زودتر به محدودیت می‌رسه و تفاوت بین پردازنده‌ها اون‌قدر که در بنچمارک‌ها می‌بینید محسوس نخواهد بود.

از طرف دیگه، حتی اگر CPU شما ایده‌آل نباشه، باز هم میشه بدون ارتقا، عملکرد بهتری گرفت. از اورکلاک پردازنده گرفته تا بهینه‌سازی تایمینگ‌ها و فرکانس رم و حتی سبک‌کردن ویندوز. (بسته به سیستم و تنظیمات، این کارها می‌تونه یه بهبود اساسی در حد ۲۰ تا ۳۰ درصد هم ایجاد کنه که تو پست‌های بعدی بیشتر درباره‌شون حرف می‌زنم). پس قرار نیست با دیدن این بنچمارک‌ها همه به فکر ارتقای پردازنده بیفتن.

در کل هدف این نبود که بگیم GPU بی‌اهمیت شده یا همه باید CPU عوض کنن. فقط اینکه تو دنیای الان، مخصوصاً با DLSS، نقش CPU خیلی بیشتر از قبل خودش رو نشون میده و باید بیشتر بهش توجه کرد.

⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقه‌مندان سخت‌افزار
🖥
@HyperClock_ir
❤10⚡1🥰1
⚡️ تاثیر اورکلاک رم در پلتفرم رایزن AM5 / قسمت اول

چه اینتل و چه AMD، پردازنده‌ها رو طوری طراحی می‌کنن که در حالت پیش‌فرض تقریبا از تمام ظرفیت خودشون استفاده کنن. به همین خاطر اکثر پردازنده‌هایی که چند نسل اخیر عرضه شدن، پتانسیل کمی برای افزایش فرکانس دارن و معمولا نمیرزه برای اورکلاک و تست پایداریشون وقت گذاشت. البته استثنا وجود داره و پردازنده‌هایی هم هستن که ارزش وقت‌گذاشتن داشته باشن مثل 9600X/9700X یا 13600K/14600K و چند مورد دیگه.

اما داستان رم کاملاً متفاوته.
وقتی سیستم روی حالت پیش‌فرض (4800MT/s) یا حتی EXPO (مثلاً 6000MT/s) استفاده میشه، هنوز کلی جا برای افزایش عملکرد وجود داره، تو این پست می‌خوام دقیق نشون بدم این اختلاف چقدره.
قبل اینکه بریم سراغ اصل مطلب، یه نکته مهم رو باید بدونید. پردازنده‌های رایزن رو میشه به دو دسته کلی تقسیم کرد:
• مدل‌های معمولی
• و مدل‌های X3D با کش بیشتر

در مدل‌های معمولی مثل 7600X یا 9950X، چون میزان حافظه کش زیاد نیست، پردازنده به حافظه رم سیستم خیلی وابسته هستش و در نتیجه بهینه‌سازی تنظیمات رم، مستقیما باعث افزایش عملکرد پردازنده میشه. حالا برعکس مدل‌های معمولی، مدل‌های X3D به خاطر حافظه کش زیادی که داخل خود پردازنده وجود داره، وابستگی کمتری به حافظه رم سیستم دارن و به همین دلیل بهینه‌سازی تنظیمات رم تاثیر کمتری رو عملکردشون داره.

تو پست بعدی نتایج چند بازی مختلف رو با Ryzen 5 7600X بررسی می‌کنیم، سایر Ryzenهای غیر X3D هم رفتار مشابهی دارن.

برای این تست‌ها، چهار حالت مختلف حافظه با هم مقایسه شدن:
🔹حالت اول 4800CL40 Default
همه ‌چیز روی تنظیمات پیش‌فرض قرار داره.

🔹حالت دوم 6000CL28 EXPO
همون حالتی که اکثر کاربران بعد از خرید یک کیت DDR5-6000 و فعال کردن EXPO بهش می‌رسن.

🔹حالت سوم 6000CL30 Tuned
اول پروفایل اکسپو ست شده و بعد تایمینگ‌های رم با مقادیر محافظه‌کارانه بهینه‌شدن، FCLK هم به 2100 افزایش پیدا کرده.

🔹حالت چهارم 6400CL28 FCLK 2133 Max Tuned
فرکانس حافظه به 6400 افزایش پیدا کرده، سیستم همچنان در حالت 1:1 کار می‌کنه، FCLK روی 2133 قرار گرفته و تایمینگ‌ها هم تا حد امکان بهینه شدن.

حالت آخر رو میشه تقریبا سقف بهینه‌سازی رم تو پلتفرم AM5 در نظر گرفت (به استثنای حالت 2:1 که نیازمند فرکانس‌های 8000MT/s و بالاتر برای عملکرد مطلوب هست)

⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقه‌مندان سخت‌افزار
🖥
@HyperClock_ir
👏4❤3⚡1🤓1
⚡️ تاثیر اورکلاک رم در پلتفرم رایزن AM5 / قسمت دوم

از این بنچمارک‌ها میشه چند نتیجه مهم گرفت:
🔺 اگر به هر دلیلی قصد تیون‌کردن رم رو ندارید، یک کیت 6000MT/s تهیه کنید. فقط فعال کردن پروفایل 6000 اکسپو نسبت به حالت پیش‌فرض 4800، حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد عملکرد بیشتری ارائه میده.

🔺 اختلاف بین 6000 تیون‌شده با 6000 اکسپو هم حدود ۱۰ تا ۱۵ درصده. نکتش اینجاست که برای رسیدن به این عملکرد بیشتر، لازم نیست کار خاصی انجام بدید. اگر رم‌تون چیپ هاینیکس داشته باشه، با چند دقیقه وقت‌گذاشتن داخل بایوس می‌تونید به این نتیجه برسید. تنظیمات دقیق رو تو پست بعدی می‌ذارم.

🔺 رفتن از 6000 تیون‌شده به 6400 مکس تیون فقط حدود ۲ تا ۳ درصد عملکردو افزایش می‌ده، در حالی که برای رسیدن بهش باید ساعت‌ها یا حتی چند روز صرف تنظیم تایمینگ‌ها و تست پایداری کنید.

🔺 تو 6000 تیون‌شده عمداً CL از 28 به 30 بالا برده شده تا مشخص بشه CAS Latency به‌تنهایی معیار خوبی برای سنجش عملکرد رم نیست و تایمینگ‌های خیلی مهمتری نسبت به اون وجود دارن.

⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقه‌مندان سخت‌افزار
🖥
@HyperClock_ir
🔥7❤2
⚡️ #اختصاصی تنظیمات بهینه رم‌های D5 دارای چیپ هاینیکس برای پردازنده‌های رایزن 7000/9000 (پروفایل آماده هایپرکلاک)

اگر بنچمارک‌های پست قبلی رو دیده باشید می‌دونید که فرق ۶۰۰۰ تیون‌شده با ۶۰۰۰ اکسپو بسته به گیم می‌تونه به ۱۰ تا ۱۵ درصد برسه، در ادامه تنظیمات مربوط به ۶۰۰۰ تیون‌شده قرار گرفته، مقادیر مربوط به تنظیمات به‌صورت محافظه‌کارانه انتخاب شدن تا روی اکثر سیستم‌هایی که رم با چیپ هاینیکس دارن بدون مشکل کار کنن و نیاز به ساعت‌ها تست پایداری و... نباشه.

دقت کنید که این تنظیمات فقط برای رم‌های دارای چیپ هاینیکس‌ با ظرفیت هر ماژول ۸، ۱۶، ۲۴، ۳۲ و یا ۴۸ گیگابایت معتبره، ماژول‌های ۶۴ گیگابایتی و بیشتر با این تنظیمات سازگار نیستن. اگر می‌خواین بدونین چیپ رم‌تون ساخت هاینیکس هست یا نه، این پست رو می‌تونید بخونید که توش توضیح دادم.

مراحل رو بر اساس بایوس مادربردهای ایسوس نوشتم، همین تنظیمات رو می‌تونید تو برندهای MSI، گیگابایت و ازراک هم پیاده کنید صرفا اسم بعضی آپشن‌ها ممکنه با اینجا فرق داشته باشه. (از هوش مصنوعی بپرسید راهنماییتون می‌کنه)

1️⃣ قدم اول اینه که بایوس رو به آخرین نسخه پایدار (غیر بتا) آپدیت کنید‌.

2️⃣ وارد بایوس بشید، F7 رو بزنید تا به محیط Advanced منتقل بشید و بعدش به تب Ai Tweaker برید.
گزینه Ai Overclock Tuner رو به این صورت تغییر بدید:
🔹 اگر رم پروفایل اکسپو داره روی EXPO I ست کنید
🔹 اگر هم XMP داره روی DOCP I

3️⃣ تو همون تب Ai Tweaker، این مقادیر رو دقیقا به همین صورتی که نوشته شده انتخاب کنید.
Memory Frequency: DDR5-6000MHz
FCLK Frequency: 2000MHz

و کمی پایینتر ولتاژهارو به این صورت وارد کنید: (این قسمت حساسه و باید حواستون جمع باشه مقادیر رو اشتباه وارد نکنید)
CPU SOC Voltage: Manual Mode
VDD SOC Voltage Override: 1.25v
CPU VDDIO/MC Voltage: 1.35V
DRAM VDD Voltage: 1.35V
DRAM VDDQ Voltage: 1.35V

4️⃣ از تب Ai Tweaker، وارد قسمت DRAM Timing Control بشید.
🔹 اگر پروفایل رم شما فرکانسش ۶۰۰۰ هست، به تایمینگ‌های زیر دست نزنید:
Tcl: Auto
Trcd: Auto
Trp: Auto
🔹 اگر هم فرکانسی غیر از ۶۰۰۰ هست (مثلا ۵۶۰۰ یا ۶۴۰۰ و...)، سه تا تایمینگ‌ زیر رو به این صورت تنظیم کنید:
Tcl: 32
Trcd: 40
Trp: 40

بقیه گزینه‌ها هم بدون توجه به فرکانس پروفایل رم به این صورت تنظیم بشن:
Memory Context Restore: Disabled
Power Down Enable: Disabled
UCLK DIV1 MODE: UCLK=MEMCLK
Bank Refresh Mode: Normal Mode

Tras: 111
Trc: 68
Twr: 48
Refresh Interval: 44444
Trfc1: 512
Trtp: 12
Trrdl: 8
Trrds: 8
Tfaw: 32
Twtrl: 16
Twtrs: 6
Trdrdscl: 4
Trdrdsc: 1
Twrwrscl: 4
Twrwrsc: 1
Twrrd: 2
Trdwr: 16

5️⃣ به تب Boot برید و روی گزینه Boot Configuration کلیک کنید، بعدش گزینه زیر رو به این صورت تنظیم کنید:
Fast Boot: Disabled

6️⃣ در نهایت F10 رو بزنید، تنظیمات رو سیو کنید و از بایوس خارج بشید.

تو پست بعدی نرم‌افزار ZenTimings رو معرفی می‌کنم که باهاش می‌تونید مقادیر فرکانس، تایمینگ‌ها و ولتاژ رو از داخل ویندوز ببینید، اینطوری می‌تونید مطمئن شید که همه چیز رو درست ست کردید یا نه.

#AM5 #DDR5 #MemoryTuning
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقه‌مندان سخت‌افزار
🖥
@HyperClock_ir
3🏆14👍1
📁 نرم‌افزار ZenTimings (لینک دانلود)
مزیت ZenTimings اینه که تقریباً تمام اطلاعات مهم مربوط به فرکانس‌ها، تایمینگ‌ها و ولتاژهای حافظه رو یکجا نمایش می‌ده. بعد از نصب نرم‌افزار و اعمال تنظیمات پست قبلی، مقادیر داخل کادرهایی که مشخص کردم رو بررسی کنین و مطمئن بشید با مقادیر سیستم شما مطابقت دارن.

فقط به دو نکته دقت کنید:
🟨 کادر زرد سمت چپ مقادیر tCL و tRCD و tRP رو نشون می‌ده. همون‌طور که تو پست قبلی گفتم، اگر رم شما 6000MT/s باشه (مثل رمی که خودم دارم)، نیازی به تغییر این سه تایمینگ نیست و برای مثال مقادیر پیش‌فرض ۳۰، ۳۶، ۳۶ اینجا به کار رفته اما اگر فرکانس رم‌تون چیز دیگه‌ایه، باید به‌ترتیب روی 32، 40 و 40 تنظیم بشن.

🟥 کادر قرمز سمت راست ولتاژها رو نشون می‌ده. ممکنه این اعداد دقیقاً با مقادیری که داخل بایوس وارد کردید یکسان نباشن و کمی اختلاف داشته باشن؛ این موضوع هم طبیعیه و جای نگرانی نداره.

🔸 اگر بعضی مقادیر داخل ZenTimings نمایش داده نمی‌شن، معمولاً به خاطر تداخل برخی آنتی‌چیت‌ها مثل فیسیت یا ونگارد هست و مشکل از تنظیمات سیستم شما نیست.

⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقه‌مندان سخت‌افزار
🖥
@HyperClock_ir
👍7
ZenTimings v1.39 @HyperClock_ir.rar
6.4 MB
📁 فایل نصبی ZenTimings
آخرین نسخه رو همیشه می‌تونید از این لینک هم دانلود کنید:
https://zentimings.com

#ZenTimings
⚡️
هایپرکلاک | کانالی برای علاقه‌مندان سخت‌افزار
🖥
@HyperClock_ir
❤5👍4
⚠️ #اختصاصی اگر قصد خرید رم برای پردازنده‌های Arrow Lake اینتل رو دارید، این مطلب رو حتماً بخونید؛ تا الان تقریباً هیچ اشاره‌ای به این موضوع نشده، حتی در منابع خارجی

مموری کنترلر پردازنده‌های ارولیک از رم‌هایی که از چیپ‌های حافظه 8Gb x8 (ظرفیت هر چیپ ۸ گیگابیت با باس x8) استفاده می‌کنن، پشتیبانی نمی‌کنه. به همین دلیل، اگر چنین رمی روی این پلتفرم نصب بشه، سیستم اصلاً بوت نمی‌شه. متأسفانه تو بازار ایران هم تعداد قابل‌توجهی از این رم‌ها وجود داره و ممکنه ناخواسته یکی از اون‌ها رو برای ارولیک بخرید و بعدش هم که سیستم بالا نیومد، ایده‌ای نداشته باشید که مشکل از کدوم قطعست.

این قضیه وقتی بخواید رمی با ظرفیت‌های زیر تهیه کنید به وجود میاد:
رم 8GB (تک ماژول یا کیت 2x8GB)
رم 16GB (تک ماژول یا کیت 2x16GB)

تا این لحظه، این سری‌ها رو مطمئن هستم که مشکل‌ساز هستن:
❌ برند KLEVV سری FIT V
❌ برند V-COLOR سری XSKY
❌ برند Patriot سری Venom 5
❌ برند G.Skill سری Flare X5 (در اکثر موارد)
این چندتا که اینجا آوردم صرفا برای نمونه هستن، کلی مدل از برندهای دیگه هم وجود دارن که خودتون قبل خرید باید چک کنید.

نکته مهم: این مشکل ارتباطی به تولیدکننده رم (جی‌اسکیل و پاتریوت و...)، تولیدکننده چیپ رم (هاینیکس، مایکرون و...)، یا تولیدکننده مادربرد (ایسوس، گیگابایت و...) نداره و محدودیت مستقیماً به مموری کنترلر پردازنده‌های ارولیک اینتل برمی‌گرده.

یک راه‌حل اینه که قبل از خرید رم، لیست رم‌های پشتیبانی‌شده توسط مادربردتون رو چک کنید، مثلا اگر مادربرد Z890 TUF می‌خواید بخرید، تو گوگل سرچ کنید Z890 TUF QVL، بعدش که وارد سایت ایسوس بشید لیست رم‌های ساپورت‌شده رو می‌تونید چک کنید، فقط مشکل اینجاست که ممکنه یک رمی هیچ مشکلی نداشته باشه ولی تو QVL هم وجود نداشته باشه، در اون صورت باید از بقیه پرس‌وجو کنید و ببینید کسی این رم رو با این پلتفرم تست کرده یا نه.

در نهایت، اگر می‌خواید به‌صورت قطعی تشخیص بدید که یک رم با ارولیک سازگاره یا نه، باید رم به صورت فیزیکی دستتون باشه و تعداد چیپ‌های حافظه روی ماژول رو طبق قانون زیر بررسی کنید. اگر هیت‌سینک نداره، کافیه تعداد چیپ‌ها رو بشمارید. اگر هم هیت‌سینک داره، معمولاً از زیر یا لبه‌های هیت‌سینک می‌شه تعداد چیپ‌ها رو دید، بدون اینکه نیازی به باز کردن هیت‌سینک باشه.

اگر ماژول‌های ۸ گیگابایتی دارید:
۴ چیپ حافظه روی یک سمت ماژول ← سازگار ✅
۸ چیپ حافظه روی یک سمت ماژول ← ناسازگار ❌

اگر ماژول‌های ۱۶ گیگابایتی دارید:
۸ چیپ حافظه روی یک سمت ماژول ← سازگار ✅
۱۶ چیپ حافظه روی دو سمت ماژول (۸ چیپ در هر سمت) ← ناسازگار ❌

تو پست بعدی یک عکس از قانون بالا میذارم که راحت‌تر بفهمید باید دنبال چی باشید.

#LGA1851 #ArrowLake
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقه‌مندان سخت‌افزار
🖥
@HyperClock_ir
🙏7👍1
⚠️ خیلی از رم‌های DDR5 موجود در بازار (ظرفیت هر ماژول ۸ یا ۱۶ گیگابایت) با پردازنده‌های ارولیک اینتل سازگار نیستن و در صورت استفاده، سیستم اصلاً بوت نمی‌شه

همونطور که تو پست قبلی توضیح دادم، مشکل به عدم پشتیبانی پلتفرم LGA1851 از چیپ‌های حافظه 8Gb برمی‌گرده. اگر خود رم رو در اختیار دارید، با شمردن تعداد چیپ‌های حافظه می‌تونید تشخیص بدید که با ارولیک سازگاره یا نه.

ماژول‌های ۸ گیگابایتی:
۴ چیپ حافظه روی یک سمت ماژول ← سازگار ✅
۸ چیپ حافظه روی یک سمت ماژول ← ناسازگار ❌

ماژول‌های ۱۶ گیگابایتی:
۸ چیپ حافظه روی یک سمت ماژول ← سازگار ✅
۱۶ چیپ حافظه روی دو سمت ماژول (۸ چیپ در هر سمت) ← ناسازگار ❌

تا این لحظه، این سری‌ها رو مطمئن هستم که با ارولیک ناسازگار هستن:
❌ برند KLEVV سری FIT V
❌ برند V-COLOR سری XSKY
❌ برند Patriot سری Venom 5
❌ برند G.Skill سری Flare X5 (در اکثر موارد)
البته این لیست کامل نیست و مدل‌های مشکل‌دار دیگه‌ای هم در بازار وجود دارن. بنابراین قبل از خرید، لیست رم‌های ساپورت‌شده توسط مادربرد رو تو QVLش بررسی کنید.

⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقه‌مندان سخت‌افزار
🖥 @HyperClock_ir
🔥8👍3❤2🤯1🙏1
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
❤6
قبل از صحبت در مورد موضوع نظرسنجی بهتره اول تفاوت بین کانکتورهای 12VHPWR و 12V-2x6 رو مرور کنیم.

با معرفی استاندارد ATX 3.0، کانکتور 12VHPWR هم معرفی شد. بعدها با ATX 3.1، نسخه بهبودیافته اون با نام 12V-2x6 جایگزین شد. تفاوت اصلی این دو کانکتور اینه که در 12V-2x6، پین‌های Sense حدود ۱.۵ میلی‌متر کوتاه‌تر و ترمینال‌های جریان حدود ۰.۲۵ میلی‌متر بلندتر شدن. به همین خاطر تا زمانی که کانکتور کاملاً جا نخورده باشه، سیگنال‌های Sense فرستاده نمی‌شن و کارت وارد حالت مصرف بالا نمی‌شه. اما تو 12VHPWR ممکن بود حتی با جا نرفتن کامل کانکتور، کارت همچنان کار کنه.

این کانکتور هم سمت پاور وجود داره و هم سمت گرافیک، اگر پاور استاندارد ATX 3.1 داشته باشه از سوکت 12V-2x6 استفاده می‌کنه (دقت کنید تو کابل ۱۶ پین تغییری ایجاد نشده)، از اونطرفم گرافیک‌هایی که بعد از ۲۰۲۴ تولید شدن از سوکت 12V-2x6 با لیبل ++H استفاده می‌کنن و مدل‌های قدیمی‌تر از 12VHPWR با لیبل +H.
البته کانکتور جدید 12V-2x6 مشکل ذوب شدن رو برطرف نکرده، اما به‌دلیل کاهش احتمال کار کردن کارت با کانکتور نیمه‌جاخورده، وضعیت رو به‌طور کلی بهبود داده.

🖥 @HyperClock_ir
👍10🔥2
⚡️ هایپرکلاک | HYPERCLOCK ⚡️
⚡️ اگر کارت گرافیک پرمصرفی با کانکتور ۱۶ پین دارید، بهتره از آداپتور ۸ به ۱۶ پین داخل جعبه کارت استفاده کنید تا اینکه به‌صورت مستقیم با کابل ۱۶ پین به پاور وصلش کنید!

تو نظرسنجی پرسیدم که اگر یه کارت گرافیک پرمصرف مثل RTX 4090 یا RTX 5090 داشته باشید و پاورتون هم به‌صورت نیتیو از کانکتور ۱۶ پین (12V-2x6) پشتیبانی کنه، کارت رو با کابل مستقیم ۱۶ پین وصل می‌کنید یا با آداپتور رسمی داخل جعبه؟
حدود دو سوم شرکت‌کننده‌ها کابل مستقیم ۱۶ پین رو انتخاب کرده بودن. این انتخاب هم عجیب نیست چون سال‌هاست توصیه میشه کلا تا جای ممکن از تبدیل، آداپتور، اکستنشن و اینجور چیزها استفاده نکنید، توصیه‌ای که کاملا هم درسته چون خیلی از اون‌ها استاندارد نیستن و می‌تونن دردسرساز بشن.

اما درباره کانکتور ۱۶ پین، قضیه کمی فرق می‌کنه. مشکل اصلی این کانکتور، احتمال ذوب شدنه که به‌خاطر توزیع نامتعادل جریان بین ۶ پین تغذیه اتفاق می‌افته. وقتی این تعادل به‌هم بخوره، بعضی از پین‌ها جریان بیشتری از مقدار طراحی‌شده رو تحمل می‌کنن، بیش از حد داغ میشن و در نهایت ممکنه کانکتور آسیب ببینه یا ذوب بشه.

اینکه چرا جریان به‌صورت نامتعادل بین پین‌ها تقسیم میشه، خودش بحث مفصلیه؛ اما یکی از مهم‌ترین دلایلش، جا نخوردن کامل کانکتور داخل سوکته. این مورد تو کانکتور 12V-2x6 که نسخه اصلاح‌شده 12VHPWR محسوب میشه، تا حد زیادی بهبود پیدا کرده. اما دقت کنید که ریشه مشکل برطرف نشده، فقط یکی از عواملی که می‌تونست باعث توزیع نامتعادل جریان بشه، اصلاح شده. (تفاوت این دو کانکتور رو تو پست قبلی کامل توضیح دادم.)

حالا سوال اینه که آیا استفاده از کابل مستقیم ۱۶ پین به جای آداپتور، احتمال ذوب شدن کانکتور رو کمتر می‌کنه؟ جوابش نه هست، در واقع استفاده از کابل مستقیم مشکلات این کانکتور رو بیشتر هم می‌کنه.

دلیلش اینه که با کابل مستقیم، در هر دو سمت کابل از کانکتور ۱۶ پین استفاده میشه. یکی روی پاور و یکی روی کارت گرافیک. حالا مشکل اینجاست که ممکنه کانکتور سمت گرافیک، سمت پاور یا هردو کانکتور با همدیگه همزمان ذوب بشن!

به همین خاطر، اگر از آداپتور رسمی همراه کارت گرافیک استفاده کنید، سمت پاور به‌جای کانکتور ۱۶ پین از کانکتورهای ۸ پین PCIe استفاده میشه. کانکتورهایی که سال‌هاست امتحان خودشون رو پس دادن. در نتیجه، یکی از دو کانکتور ۱۶ پین از مسیر حذف میشه و اگر قرار باشه ذوب‌شدن اتفاق بیفته، حداقل خیالتون راحته پاور سالم می‌مونه.

البته همچنان کانکتور سمت کارت گرافیک باقی می‌مونه که متاسفانه احتمال ذوب‌شدنش وجود داره، البته راه‌هایی هست که این این مشکل رو بهبود داد یا حتی به صورت کامل رفع کرد که تو پست‌های بعدی بیشتر در موردشون توضیح می‌دم.

این مورد رو هم بگم که اگر TDP کارت گرافیکتون ۳۰۰ وات یا پایینتر از اون هست، نیاز نیست نگران باشید و می‌تونید اون رو به هر نحوی که دوست دارید وصلش کنید، اتفاقا کابل ۱۶ پین مستقیم اینجا بهتر هم هست چون مدیریت کابل رو خیلی آسونتر می‌کنه.
مشکلات مربوط به ذوب‌شدن کانکتور عمدتا در کارت‌گرافیک‌های زیر رخ می‌ده که مصرفشون بالاتر از ۳۰۰ وات هست: (هر کارتی که مصرفش بیشتر باشه، احتمال ذوب‌شدن کانکتور هم بالاتر میره - هم در سمت پاور هم در سمت گرافیک)
RTX 5090 - 575w
RTX 4090 - 450w
RX 9070XT (ASRock Taichi OC) - 366w
RTX 5080 - 360w
RX 9070XT (Sapphire Nitro Plus) - 350w
RTX 4080 / 4080 Super - 320w

⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقه‌مندان سخت‌افزار
🖥 @HyperClock_ir
🔥13❤2
تو این پست چند نمونه از ذوب شدن کانکتور ۱۶ پین رو آوردم که فقط در سمت پاور اتفاق افتاده و کانکتور سمت گرافیک همچنان سالم مونده، اگر از آداپتور داخل جعبه گرافیک استفاده کنید، حداقل از بروز چنین مواردی جلوگیری میشه ولی احتمال سوختن کانکتور سمت گرافیک همچنان وجود داره.

لینک‌های مربوط به عکس‌هایی که تو این پست آورده‌شدن جهت اعتبارسنجی:
لینک ۱ / لینک ۲ / لینک ۳ / لینک ۴ / لینک ۵

⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقه‌مندان سخت‌افزار
🖥 @HyperClock_ir
1❤8👍1