📊 با در نظر گرفتن این توضیحات، برای انتخاب پردازنده سیستمی که قراره با هدف 4K Gaming جمع بشه، بنچمارک اون پردازنده روی Full HD رو هم معیار قرار میدید؟
Final Results
47%
نه، سیستم قراره برای 4K بسته بشه، منم به بنچمارک پردازنده رو 4K توجه میکنم.
53%
بله، بنچمارک Full HD خیلی مهمتره، اون رو ملاک قرار میدم.
⚡8🤓2
⚡️ هایپرکلاک | HYPERCLOCK ⚡️
📊 با در نظر گرفتن این توضیحات، برای انتخاب پردازنده سیستمی که قراره با هدف 4K Gaming جمع بشه، بنچمارک اون پردازنده روی Full HD رو هم معیار قرار میدید؟
تو پست بعدی نظر خودم رو در مورد این مطلب توضیح میدم.
فعلا ببینیم نظر عموم تو این قضیه چیه 😁
فعلا ببینیم نظر عموم تو این قضیه چیه 😁
🔥9🥰1🦄1
⚡️ هایپرکلاک | HYPERCLOCK ⚡️
📊 با در نظر گرفتن این توضیحات، برای انتخاب پردازنده سیستمی که قراره با هدف 4K Gaming جمع بشه، بنچمارک اون پردازنده روی Full HD رو هم معیار قرار میدید؟
نتیجه نظرسنجی تقریباً ۵۰-۵۰ شد، این نشون میده که هنوز هم خیلیها معتقدن وقتی یک سیستم برای رزولوشنهایی مثل 4K یا 1440p جمع میشه، بنچمارک پردازندهها در Full HD اهمیت چندانی نداره و فقط باید به نتایج پردازندهها تو همون رزولوشن توجه کرد، جایی که اختلاف نسبتا کمی بین پردازندههای پرچمدار مثل 9800X3D با میانرده مثل 9600X وجود داره.
این طرز فکر تا چند سال پیش تا حد زیادی درست بود، اما الان دیگه شرایط فرق کرده. چرا؟ چون:
🔺 انویدیا اوایل سال ۲۰۲۵ اعلام کرد که بیش از ۸۰٪ کاربران کارتهای RTX از DLSS استفاده میکنن، آماری که مربوط به قبل از عرضه DLSS 4 بود و احتمالاً الان بالاتر هم رفته.
🔺 با پیشرفت مدلهای DLSS، استفاده از پریستهای تهاجمیتر نسبت به گذشته قابل قبولتر شده. (مثلا استفاده از 4K Performance به جای 4K Quality)
🔺 خیلی از گیمرها در نسلهای اولیه DLSS به خاطر افت کیفیت تصویر نسبت به Native از این قابلیت استفاده نمیکردن. اما در یک Blind Test که اخیرا انجام شده، اکثر شرکتکنندهها خروجی DLSS 4.5 رو به خروجی Native ترجیح دادن، موضوعی که نشون میده کیفیت Upscaling تا چه حد پیشرفت کرده.
🔺 خیلی از بازیهای AAA که تو چند سال اخیر عرضه شدن بهینهسازی خوبی ندارن یا ذاتا سنگین هستن. برای مثال، Gothic Remake که هفته پیش عرضه شده، روی آخرین تنظیمات گرافیکی و رزولوشن 4K حتی با RTX 5090 هم فقط حدود 35FPS میده، یعنی عملاً چارهای جز فعال کردن DLSS برای رسیدن به نرخ فریم قابل قبول وجود نداره.
تمام این موارد رو گفتم تا مشخص بشه چرا نمیتونیم در تحلیل عملکرد سیستمهای امروزی، DLSS (یا FSR و XeSS) رو نادیده بگیریم، چرا که اکثر گیمرها در حالت پیش فرض از این تکنولوژیها استفاده میکنن.
حالا سؤال اینجاست که این موضوع چه ارتباطی به انتخاب پردازنده در 4K و 1440p داره؟
برای درک بهتر موضوع، بیاید ببینیم خروجی 4K در هر پریست DLSS از چه رزولوشن پایهای رندر میشه:
پریست Quality در 2560x1440
پریست Balanced در 2227x1253
پریست Performance در 1920x1080
پریست Ultra Performance در 1280x720
در واقع وقتی دارید روی 4K با کمک DLSS بازی میکنید، ممکنه بازی در عمل با رزولوشنهایی در حد 1080p یا حتی پایینتر رندر بشه و بعد با DLSS به رزولوشن هدف آپاسکیل بشه.
تو نسخههای قدیمی DLSS مثل 2، نهایتا استفاده از پریست کوالیتی قابل قبول بوده و پایینتر از اون باعث افت کیفیت قابل توجهی میشد و معمولا کسی استفاده نمیکرد، اما تو آخرین نسخه DLSS 4.5 Model L، حتی پریست الترا پرفورمنس هم توی 4K کیفیت تصویر بسیار قابل قبولی داره و دقت کنید تو این حالت بازی داره روی رزولوشن 1280x720 رندر میشه.
⚡️ حالا نکته اصلی همینجاست. هرچقدر رزولوشن رندر پایینتر بیاد، بار کمتری روی کارت گرافیک قرار میگیره و GPU میتونه فریمهای بیشتری تولید کنه. در نتیجه پردازنده باید سریعتر از قبل دادههای مورد نیاز رو آماده کنه و محدودیت CPU زودتر خودش رو نشون میده.
در واقع DLSS ذاتا فشار بیشتری به پردازنده وارد نمیکنه، بلکه با کاهش بار GPU باعث میشه پردازنده زودتر به حداکثر توان خودش برسه و بعد از اون به عامل محدودکننده تبدیل میشه.
به همین دلیل ممکنه دو پردازنده که در 4K Native فقط ۱۰ درصد اختلاف عملکرد دارن، با فعال شدن DLSS و افزایش نرخ فریم، فاصله عملکردشون به شکل محسوسی بیشتر بشه.
و دقیقاً به همین خاطره که دیگه در سیستمهایی که با هدف 4K و 1440p قراره بسته بشن نمیشه بنچمارک CPU در رزولوشنهای پایینتر مثل 1080p رو نادیده گرفت. این بنچمارکها قرار نیست دقیقاً عملکرد نهایی سیستم شمارو در 4K یا 1440p پیشبینی کنن، اما میتونن نشون بدن اگر بار GPU کاهش پیدا کنه و فریمریت بالاتر بره، هر پردازنده چقدر ظرفیت بیشتری برای تغذیه کارت گرافیک داره و دیرتر گلوگاه میشه، دقیقاً همون سناریویی که با فعال کردن DLSS رخ میده.
تو پستهای بعدی چندتا بنچمارک میذارم که در عمل هم تاثیر این قضیه رو ببینید.
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
این طرز فکر تا چند سال پیش تا حد زیادی درست بود، اما الان دیگه شرایط فرق کرده. چرا؟ چون:
🔺 انویدیا اوایل سال ۲۰۲۵ اعلام کرد که بیش از ۸۰٪ کاربران کارتهای RTX از DLSS استفاده میکنن، آماری که مربوط به قبل از عرضه DLSS 4 بود و احتمالاً الان بالاتر هم رفته.
🔺 با پیشرفت مدلهای DLSS، استفاده از پریستهای تهاجمیتر نسبت به گذشته قابل قبولتر شده. (مثلا استفاده از 4K Performance به جای 4K Quality)
🔺 خیلی از گیمرها در نسلهای اولیه DLSS به خاطر افت کیفیت تصویر نسبت به Native از این قابلیت استفاده نمیکردن. اما در یک Blind Test که اخیرا انجام شده، اکثر شرکتکنندهها خروجی DLSS 4.5 رو به خروجی Native ترجیح دادن، موضوعی که نشون میده کیفیت Upscaling تا چه حد پیشرفت کرده.
🔺 خیلی از بازیهای AAA که تو چند سال اخیر عرضه شدن بهینهسازی خوبی ندارن یا ذاتا سنگین هستن. برای مثال، Gothic Remake که هفته پیش عرضه شده، روی آخرین تنظیمات گرافیکی و رزولوشن 4K حتی با RTX 5090 هم فقط حدود 35FPS میده، یعنی عملاً چارهای جز فعال کردن DLSS برای رسیدن به نرخ فریم قابل قبول وجود نداره.
تمام این موارد رو گفتم تا مشخص بشه چرا نمیتونیم در تحلیل عملکرد سیستمهای امروزی، DLSS (یا FSR و XeSS) رو نادیده بگیریم، چرا که اکثر گیمرها در حالت پیش فرض از این تکنولوژیها استفاده میکنن.
حالا سؤال اینجاست که این موضوع چه ارتباطی به انتخاب پردازنده در 4K و 1440p داره؟
برای درک بهتر موضوع، بیاید ببینیم خروجی 4K در هر پریست DLSS از چه رزولوشن پایهای رندر میشه:
پریست Quality در 2560x1440
پریست Balanced در 2227x1253
پریست Performance در 1920x1080
پریست Ultra Performance در 1280x720
در واقع وقتی دارید روی 4K با کمک DLSS بازی میکنید، ممکنه بازی در عمل با رزولوشنهایی در حد 1080p یا حتی پایینتر رندر بشه و بعد با DLSS به رزولوشن هدف آپاسکیل بشه.
تو نسخههای قدیمی DLSS مثل 2، نهایتا استفاده از پریست کوالیتی قابل قبول بوده و پایینتر از اون باعث افت کیفیت قابل توجهی میشد و معمولا کسی استفاده نمیکرد، اما تو آخرین نسخه DLSS 4.5 Model L، حتی پریست الترا پرفورمنس هم توی 4K کیفیت تصویر بسیار قابل قبولی داره و دقت کنید تو این حالت بازی داره روی رزولوشن 1280x720 رندر میشه.
⚡️ حالا نکته اصلی همینجاست. هرچقدر رزولوشن رندر پایینتر بیاد، بار کمتری روی کارت گرافیک قرار میگیره و GPU میتونه فریمهای بیشتری تولید کنه. در نتیجه پردازنده باید سریعتر از قبل دادههای مورد نیاز رو آماده کنه و محدودیت CPU زودتر خودش رو نشون میده.
در واقع DLSS ذاتا فشار بیشتری به پردازنده وارد نمیکنه، بلکه با کاهش بار GPU باعث میشه پردازنده زودتر به حداکثر توان خودش برسه و بعد از اون به عامل محدودکننده تبدیل میشه.
به همین دلیل ممکنه دو پردازنده که در 4K Native فقط ۱۰ درصد اختلاف عملکرد دارن، با فعال شدن DLSS و افزایش نرخ فریم، فاصله عملکردشون به شکل محسوسی بیشتر بشه.
و دقیقاً به همین خاطره که دیگه در سیستمهایی که با هدف 4K و 1440p قراره بسته بشن نمیشه بنچمارک CPU در رزولوشنهای پایینتر مثل 1080p رو نادیده گرفت. این بنچمارکها قرار نیست دقیقاً عملکرد نهایی سیستم شمارو در 4K یا 1440p پیشبینی کنن، اما میتونن نشون بدن اگر بار GPU کاهش پیدا کنه و فریمریت بالاتر بره، هر پردازنده چقدر ظرفیت بیشتری برای تغذیه کارت گرافیک داره و دیرتر گلوگاه میشه، دقیقاً همون سناریویی که با فعال کردن DLSS رخ میده.
تو پستهای بعدی چندتا بنچمارک میذارم که در عمل هم تاثیر این قضیه رو ببینید.
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
🏆8❤4👍1🥰1💯1
به بنچمارک Cyberpunk 2077 با RTX 5090 تو 1440p Native دقت کنید:
9800X3D → 94 FPS
5800X3D → 91 FPS
اینجا اختلاف خیلی کمه و طبیعیه آدم فکر کنه وقتی هدف 1440p هست، عملاً تفاوت CPUها خیلی مهم نیست و حتی 5800X3D هم جواب میده. اما با DLSS Quality تو همون 1440p (که رزولوشن رندر 1707x960 میشه) نتایج اینطوری تغییر میکنن:
9800X3D → 143 FPS
5800X3D → 112 FPS
یهدفعه اختلاف خیلی بیشتر میشه (و با Balanced یا Performance حتی بیشتر هم میشه).
در واقع وقتی DLSS فعال میشه، کار GPU سبکتر میشه و میتونه فریمهای بیشتری تولید کنه، اینجاست که کمکم CPU نقش محدودکننده پیدا میکنه و اختلاف بین پردازندهها واضحتر دیده میشه.
تو بنچمارک مارول رایولز هم این الگو دیده میشه.
حالا سوال اینه: وقتی تقریبا همه جا عملکرد پردازنده رو تو رزولوشن نیتیو تست میکنن، چطور میشه این اختلافی که موقع فعالشدن DLSS ایجاد میشه رو از قبل پیشبینی کرد؟
جوابش سادهست: با نگاه کردن به نتایج 1080p یا حتی 720p، چون اونجا CPU scaling خودش رو واضحتر نشون میده.
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
9800X3D → 94 FPS
5800X3D → 91 FPS
اینجا اختلاف خیلی کمه و طبیعیه آدم فکر کنه وقتی هدف 1440p هست، عملاً تفاوت CPUها خیلی مهم نیست و حتی 5800X3D هم جواب میده. اما با DLSS Quality تو همون 1440p (که رزولوشن رندر 1707x960 میشه) نتایج اینطوری تغییر میکنن:
9800X3D → 143 FPS
5800X3D → 112 FPS
یهدفعه اختلاف خیلی بیشتر میشه (و با Balanced یا Performance حتی بیشتر هم میشه).
در واقع وقتی DLSS فعال میشه، کار GPU سبکتر میشه و میتونه فریمهای بیشتری تولید کنه، اینجاست که کمکم CPU نقش محدودکننده پیدا میکنه و اختلاف بین پردازندهها واضحتر دیده میشه.
تو بنچمارک مارول رایولز هم این الگو دیده میشه.
حالا سوال اینه: وقتی تقریبا همه جا عملکرد پردازنده رو تو رزولوشن نیتیو تست میکنن، چطور میشه این اختلافی که موقع فعالشدن DLSS ایجاد میشه رو از قبل پیشبینی کرد؟
جوابش سادهست: با نگاه کردن به نتایج 1080p یا حتی 720p، چون اونجا CPU scaling خودش رو واضحتر نشون میده.
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
🔥6❤3🥰1
اینجا هم چندتا بنچمارک دیگه رو داریم، البته بهتر بود به جای RTX 4080 با RTX 5090 تست میگرفت و در کنارش فریمهارو در حالت نیتیو هم ذکر میکرد. اما همچنان میشه یه چیز جالب ازشون استنتاج کرد، به اسپایدرمن ۲ دقت کنید:
9850X3D Performance → 208FPS
9850X3D Quality → 187FPS
9600X Performance → 158FPS
9600X Quality → 156FPS
با تغییر پریست DLSS از کوالیتی (1707x960) به پرفورمنس (1280x720) تو 9850X3D، فریم بیشتر شده اما این اتفاق تو 9600X نیفتاده. دلیلش البته سادست، چون از قبل گلوگاه شده بود. این نشون میده که برای استفاده از پریستهای تهاجمی DLSS، داشتن یک پردازنده قدرتمند خیلی واجبه.
مسئله دیگه هم اینه که تو این بنچمارکها اختلاف 9850X3D با 14700K خیلی به چشم میاد (RTX RTX 4080 / 1440p)، اگر همین تستها با کارت قویتری مثل RTX 5090 انجام بشن، اختلاف CPUها باز هم پررنگتر میشه؛ چون GPU کمتر به عامل محدودکننده تبدیل میشه. نتایجی که تو این رزولوشن به دست اومده رو میشه به 4K هم بسط داد.
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
9850X3D Performance → 208FPS
9850X3D Quality → 187FPS
9600X Performance → 158FPS
9600X Quality → 156FPS
با تغییر پریست DLSS از کوالیتی (1707x960) به پرفورمنس (1280x720) تو 9850X3D، فریم بیشتر شده اما این اتفاق تو 9600X نیفتاده. دلیلش البته سادست، چون از قبل گلوگاه شده بود. این نشون میده که برای استفاده از پریستهای تهاجمی DLSS، داشتن یک پردازنده قدرتمند خیلی واجبه.
مسئله دیگه هم اینه که تو این بنچمارکها اختلاف 9850X3D با 14700K خیلی به چشم میاد (RTX RTX 4080 / 1440p)، اگر همین تستها با کارت قویتری مثل RTX 5090 انجام بشن، اختلاف CPUها باز هم پررنگتر میشه؛ چون GPU کمتر به عامل محدودکننده تبدیل میشه. نتایجی که تو این رزولوشن به دست اومده رو میشه به 4K هم بسط داد.
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
❤7🔥3🥰1
این تصویر هم اینجا مهمه، چون نشون میده هر پریست DLSS تو رزولوشنهای مختلف بازی رو با چه رزولوشن داخلی رندر میکنه و بعد آپاسکیل انجام میده. مثلاً تو 4K در حالت Quality، رندر داخلی روی 2560×1440 انجام میشه.
به نظر شخصی خودم، با DLSS 4.5 Model L میتونید جوری تنظیم کنید که همیشه رزولوشن رندر روی 1280x720 باشه، یعنی اگر 4K بازی میکنید بذارید روی الترا پرفورمنس و 1440p روی پرفورمنس و 1080p روی کوالیتی. البته این موضوع کاملاً وابسته به بازی و پیادهسازی DLSS هست و در همه عناوین دقیقاً نتیجه یکسانی نداره، بهتره خودتون تست کنید و ببینید با کدوم پریست بیشتر حال میکنید، اگر حس کردید کیفیت پایین اومده، از پریستهای سنگینتر میتونید استفاده کنید.
این رو هم بگم که برای استفاده از Model L بهتره کارتتون از سری ۴۰ یا ۵۰ باشه، چون افت کارایی در DLSS 4.5 روی سری 20 و 30 بیشتره. برای اون نسلها معمولاً استفاده از DLSS 4 Model K انتخاب منطقیتریه.
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
به نظر شخصی خودم، با DLSS 4.5 Model L میتونید جوری تنظیم کنید که همیشه رزولوشن رندر روی 1280x720 باشه، یعنی اگر 4K بازی میکنید بذارید روی الترا پرفورمنس و 1440p روی پرفورمنس و 1080p روی کوالیتی. البته این موضوع کاملاً وابسته به بازی و پیادهسازی DLSS هست و در همه عناوین دقیقاً نتیجه یکسانی نداره، بهتره خودتون تست کنید و ببینید با کدوم پریست بیشتر حال میکنید، اگر حس کردید کیفیت پایین اومده، از پریستهای سنگینتر میتونید استفاده کنید.
این رو هم بگم که برای استفاده از Model L بهتره کارتتون از سری ۴۰ یا ۵۰ باشه، چون افت کارایی در DLSS 4.5 روی سری 20 و 30 بیشتره. برای اون نسلها معمولاً استفاده از DLSS 4 Model K انتخاب منطقیتریه.
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
👍7❤3🥰1
با خوندن این چند پست و دیدن بنچمارکها، امیدوارم متوجه شده باشید که چرا داشتن یک پردازنده قدرتمند حتی تو رزولوشنی مثل 4K هم میتونه مهم باشه و طبیعتاً هرچقدر رزولوشن پایینتر بیاد (مثل 1440p یا 1080p)، اهمیتش بیشتر هم میشه.
اما آیا این یعنی همه باید پردازنده فعلیشون رو بفروشن و برن سراغ 9800X3D؟ قطعاً نه.
اول از همه، نباید فراموش کرد که این اختلافها بیشتر در سیستمهای ردهبالا خودشون رو نشون میدن. یعنی وقتی کنار CPU، کارتهایی مثل RTX 5080/4090/5090 برای 4K یا RTX 4070 Ti Super/5070 Ti برای 1440p قرار میگیرن. در غیر این صورت، معمولاً GPU زودتر به محدودیت میرسه و تفاوت بین پردازندهها اونقدر که در بنچمارکها میبینید محسوس نخواهد بود.
از طرف دیگه، حتی اگر CPU شما ایدهآل نباشه، باز هم میشه بدون ارتقا، عملکرد بهتری گرفت. از اورکلاک پردازنده گرفته تا بهینهسازی تایمینگها و فرکانس رم و حتی سبککردن ویندوز. (بسته به سیستم و تنظیمات، این کارها میتونه یه بهبود اساسی در حد ۲۰ تا ۳۰ درصد هم ایجاد کنه که تو پستهای بعدی بیشتر دربارهشون حرف میزنم). پس قرار نیست با دیدن این بنچمارکها همه به فکر ارتقای پردازنده بیفتن.
در کل هدف این نبود که بگیم GPU بیاهمیت شده یا همه باید CPU عوض کنن. فقط اینکه تو دنیای الان، مخصوصاً با DLSS، نقش CPU خیلی بیشتر از قبل خودش رو نشون میده و باید بیشتر بهش توجه کرد.
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
اما آیا این یعنی همه باید پردازنده فعلیشون رو بفروشن و برن سراغ 9800X3D؟ قطعاً نه.
اول از همه، نباید فراموش کرد که این اختلافها بیشتر در سیستمهای ردهبالا خودشون رو نشون میدن. یعنی وقتی کنار CPU، کارتهایی مثل RTX 5080/4090/5090 برای 4K یا RTX 4070 Ti Super/5070 Ti برای 1440p قرار میگیرن. در غیر این صورت، معمولاً GPU زودتر به محدودیت میرسه و تفاوت بین پردازندهها اونقدر که در بنچمارکها میبینید محسوس نخواهد بود.
از طرف دیگه، حتی اگر CPU شما ایدهآل نباشه، باز هم میشه بدون ارتقا، عملکرد بهتری گرفت. از اورکلاک پردازنده گرفته تا بهینهسازی تایمینگها و فرکانس رم و حتی سبککردن ویندوز. (بسته به سیستم و تنظیمات، این کارها میتونه یه بهبود اساسی در حد ۲۰ تا ۳۰ درصد هم ایجاد کنه که تو پستهای بعدی بیشتر دربارهشون حرف میزنم). پس قرار نیست با دیدن این بنچمارکها همه به فکر ارتقای پردازنده بیفتن.
در کل هدف این نبود که بگیم GPU بیاهمیت شده یا همه باید CPU عوض کنن. فقط اینکه تو دنیای الان، مخصوصاً با DLSS، نقش CPU خیلی بیشتر از قبل خودش رو نشون میده و باید بیشتر بهش توجه کرد.
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
❤10⚡1🥰1
⚡️ تاثیر اورکلاک رم در پلتفرم رایزن AM5 / قسمت اول
چه اینتل و چه AMD، پردازندهها رو طوری طراحی میکنن که در حالت پیشفرض تقریبا از تمام ظرفیت خودشون استفاده کنن. به همین خاطر اکثر پردازندههایی که چند نسل اخیر عرضه شدن، پتانسیل کمی برای افزایش فرکانس دارن و معمولا نمیرزه برای اورکلاک و تست پایداریشون وقت گذاشت. البته استثنا وجود داره و پردازندههایی هم هستن که ارزش وقتگذاشتن داشته باشن مثل 9600X/9700X یا 13600K/14600K و چند مورد دیگه.
اما داستان رم کاملاً متفاوته.
وقتی سیستم روی حالت پیشفرض (4800MT/s) یا حتی EXPO (مثلاً 6000MT/s) استفاده میشه، هنوز کلی جا برای افزایش عملکرد وجود داره، تو این پست میخوام دقیق نشون بدم این اختلاف چقدره.
قبل اینکه بریم سراغ اصل مطلب، یه نکته مهم رو باید بدونید. پردازندههای رایزن رو میشه به دو دسته کلی تقسیم کرد:
• مدلهای معمولی
• و مدلهای X3D با کش بیشتر
در مدلهای معمولی مثل 7600X یا 9950X، چون میزان حافظه کش زیاد نیست، پردازنده به حافظه رم سیستم خیلی وابسته هستش و در نتیجه بهینهسازی تنظیمات رم، مستقیما باعث افزایش عملکرد پردازنده میشه. حالا برعکس مدلهای معمولی، مدلهای X3D به خاطر حافظه کش زیادی که داخل خود پردازنده وجود داره، وابستگی کمتری به حافظه رم سیستم دارن و به همین دلیل بهینهسازی تنظیمات رم تاثیر کمتری رو عملکردشون داره.
تو پست بعدی نتایج چند بازی مختلف رو با Ryzen 5 7600X بررسی میکنیم، سایر Ryzenهای غیر X3D هم رفتار مشابهی دارن.
برای این تستها، چهار حالت مختلف حافظه با هم مقایسه شدن:
🔹حالت اول 4800CL40 Default
همه چیز روی تنظیمات پیشفرض قرار داره.
🔹حالت دوم 6000CL28 EXPO
همون حالتی که اکثر کاربران بعد از خرید یک کیت DDR5-6000 و فعال کردن EXPO بهش میرسن.
🔹حالت سوم 6000CL30 Tuned
اول پروفایل اکسپو ست شده و بعد تایمینگهای رم با مقادیر محافظهکارانه بهینهشدن، FCLK هم به 2100 افزایش پیدا کرده.
🔹حالت چهارم 6400CL28 FCLK 2133 Max Tuned
فرکانس حافظه به 6400 افزایش پیدا کرده، سیستم همچنان در حالت 1:1 کار میکنه، FCLK روی 2133 قرار گرفته و تایمینگها هم تا حد امکان بهینه شدن.
حالت آخر رو میشه تقریبا سقف بهینهسازی رم تو پلتفرم AM5 در نظر گرفت (به استثنای حالت 2:1 که نیازمند فرکانسهای 8000MT/s و بالاتر برای عملکرد مطلوب هست)
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
چه اینتل و چه AMD، پردازندهها رو طوری طراحی میکنن که در حالت پیشفرض تقریبا از تمام ظرفیت خودشون استفاده کنن. به همین خاطر اکثر پردازندههایی که چند نسل اخیر عرضه شدن، پتانسیل کمی برای افزایش فرکانس دارن و معمولا نمیرزه برای اورکلاک و تست پایداریشون وقت گذاشت. البته استثنا وجود داره و پردازندههایی هم هستن که ارزش وقتگذاشتن داشته باشن مثل 9600X/9700X یا 13600K/14600K و چند مورد دیگه.
اما داستان رم کاملاً متفاوته.
وقتی سیستم روی حالت پیشفرض (4800MT/s) یا حتی EXPO (مثلاً 6000MT/s) استفاده میشه، هنوز کلی جا برای افزایش عملکرد وجود داره، تو این پست میخوام دقیق نشون بدم این اختلاف چقدره.
قبل اینکه بریم سراغ اصل مطلب، یه نکته مهم رو باید بدونید. پردازندههای رایزن رو میشه به دو دسته کلی تقسیم کرد:
• مدلهای معمولی
• و مدلهای X3D با کش بیشتر
در مدلهای معمولی مثل 7600X یا 9950X، چون میزان حافظه کش زیاد نیست، پردازنده به حافظه رم سیستم خیلی وابسته هستش و در نتیجه بهینهسازی تنظیمات رم، مستقیما باعث افزایش عملکرد پردازنده میشه. حالا برعکس مدلهای معمولی، مدلهای X3D به خاطر حافظه کش زیادی که داخل خود پردازنده وجود داره، وابستگی کمتری به حافظه رم سیستم دارن و به همین دلیل بهینهسازی تنظیمات رم تاثیر کمتری رو عملکردشون داره.
تو پست بعدی نتایج چند بازی مختلف رو با Ryzen 5 7600X بررسی میکنیم، سایر Ryzenهای غیر X3D هم رفتار مشابهی دارن.
برای این تستها، چهار حالت مختلف حافظه با هم مقایسه شدن:
🔹حالت اول 4800CL40 Default
همه چیز روی تنظیمات پیشفرض قرار داره.
🔹حالت دوم 6000CL28 EXPO
همون حالتی که اکثر کاربران بعد از خرید یک کیت DDR5-6000 و فعال کردن EXPO بهش میرسن.
🔹حالت سوم 6000CL30 Tuned
اول پروفایل اکسپو ست شده و بعد تایمینگهای رم با مقادیر محافظهکارانه بهینهشدن، FCLK هم به 2100 افزایش پیدا کرده.
🔹حالت چهارم 6400CL28 FCLK 2133 Max Tuned
فرکانس حافظه به 6400 افزایش پیدا کرده، سیستم همچنان در حالت 1:1 کار میکنه، FCLK روی 2133 قرار گرفته و تایمینگها هم تا حد امکان بهینه شدن.
حالت آخر رو میشه تقریبا سقف بهینهسازی رم تو پلتفرم AM5 در نظر گرفت (به استثنای حالت 2:1 که نیازمند فرکانسهای 8000MT/s و بالاتر برای عملکرد مطلوب هست)
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
👏4❤3⚡1🤓1
⚡️ تاثیر اورکلاک رم در پلتفرم رایزن AM5 / قسمت دوم
از این بنچمارکها میشه چند نتیجه مهم گرفت:
🔺 اگر به هر دلیلی قصد تیونکردن رم رو ندارید، یک کیت 6000MT/s تهیه کنید. فقط فعال کردن پروفایل 6000 اکسپو نسبت به حالت پیشفرض 4800، حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد عملکرد بیشتری ارائه میده.
🔺 اختلاف بین 6000 تیونشده با 6000 اکسپو هم حدود ۱۰ تا ۱۵ درصده. نکتش اینجاست که برای رسیدن به این عملکرد بیشتر، لازم نیست کار خاصی انجام بدید. اگر رمتون چیپ هاینیکس داشته باشه، با چند دقیقه وقتگذاشتن داخل بایوس میتونید به این نتیجه برسید. تنظیمات دقیق رو تو پست بعدی میذارم.
🔺 رفتن از 6000 تیونشده به 6400 مکس تیون فقط حدود ۲ تا ۳ درصد عملکردو افزایش میده، در حالی که برای رسیدن بهش باید ساعتها یا حتی چند روز صرف تنظیم تایمینگها و تست پایداری کنید.
🔺 تو 6000 تیونشده عمداً CL از 28 به 30 بالا برده شده تا مشخص بشه CAS Latency بهتنهایی معیار خوبی برای سنجش عملکرد رم نیست و تایمینگهای خیلی مهمتری نسبت به اون وجود دارن.
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
از این بنچمارکها میشه چند نتیجه مهم گرفت:
🔺 اگر به هر دلیلی قصد تیونکردن رم رو ندارید، یک کیت 6000MT/s تهیه کنید. فقط فعال کردن پروفایل 6000 اکسپو نسبت به حالت پیشفرض 4800، حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد عملکرد بیشتری ارائه میده.
🔺 اختلاف بین 6000 تیونشده با 6000 اکسپو هم حدود ۱۰ تا ۱۵ درصده. نکتش اینجاست که برای رسیدن به این عملکرد بیشتر، لازم نیست کار خاصی انجام بدید. اگر رمتون چیپ هاینیکس داشته باشه، با چند دقیقه وقتگذاشتن داخل بایوس میتونید به این نتیجه برسید. تنظیمات دقیق رو تو پست بعدی میذارم.
🔺 رفتن از 6000 تیونشده به 6400 مکس تیون فقط حدود ۲ تا ۳ درصد عملکردو افزایش میده، در حالی که برای رسیدن بهش باید ساعتها یا حتی چند روز صرف تنظیم تایمینگها و تست پایداری کنید.
🔺 تو 6000 تیونشده عمداً CL از 28 به 30 بالا برده شده تا مشخص بشه CAS Latency بهتنهایی معیار خوبی برای سنجش عملکرد رم نیست و تایمینگهای خیلی مهمتری نسبت به اون وجود دارن.
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
🔥7❤2
⚡️ #اختصاصی تنظیمات بهینه رمهای D5 دارای چیپ هاینیکس برای پردازندههای رایزن 7000/9000 (پروفایل آماده هایپرکلاک)
اگر بنچمارکهای پست قبلی رو دیده باشید میدونید که فرق ۶۰۰۰ تیونشده با ۶۰۰۰ اکسپو بسته به گیم میتونه به ۱۰ تا ۱۵ درصد برسه، در ادامه تنظیمات مربوط به ۶۰۰۰ تیونشده قرار گرفته، مقادیر مربوط به تنظیمات بهصورت محافظهکارانه انتخاب شدن تا روی اکثر سیستمهایی که رم با چیپ هاینیکس دارن بدون مشکل کار کنن و نیاز به ساعتها تست پایداری و... نباشه.
دقت کنید که این تنظیمات فقط برای رمهای دارای چیپ هاینیکس با ظرفیت هر ماژول ۸، ۱۶، ۲۴، ۳۲ و یا ۴۸ گیگابایت معتبره، ماژولهای ۶۴ گیگابایتی و بیشتر با این تنظیمات سازگار نیستن. اگر میخواین بدونین چیپ رمتون ساخت هاینیکس هست یا نه، این پست رو میتونید بخونید که توش توضیح دادم.
مراحل رو بر اساس بایوس مادربردهای ایسوس نوشتم، همین تنظیمات رو میتونید تو برندهای MSI، گیگابایت و ازراک هم پیاده کنید صرفا اسم بعضی آپشنها ممکنه با اینجا فرق داشته باشه. (از هوش مصنوعی بپرسید راهنماییتون میکنه)
1️⃣ قدم اول اینه که بایوس رو به آخرین نسخه پایدار (غیر بتا) آپدیت کنید.
2️⃣ وارد بایوس بشید، F7 رو بزنید تا به محیط Advanced منتقل بشید و بعدش به تب Ai Tweaker برید.
گزینه Ai Overclock Tuner رو به این صورت تغییر بدید:
🔹 اگر رم پروفایل اکسپو داره روی EXPO I ست کنید
🔹 اگر هم XMP داره روی DOCP I
3️⃣ تو همون تب Ai Tweaker، این مقادیر رو دقیقا به همین صورتی که نوشته شده انتخاب کنید.
Memory Frequency: DDR5-6000MHz
FCLK Frequency: 2000MHz
و کمی پایینتر ولتاژهارو به این صورت وارد کنید: (این قسمت حساسه و باید حواستون جمع باشه مقادیر رو اشتباه وارد نکنید)
CPU SOC Voltage: Manual Mode
VDD SOC Voltage Override: 1.25v
CPU VDDIO/MC Voltage: 1.35V
DRAM VDD Voltage: 1.35V
DRAM VDDQ Voltage: 1.35V
4️⃣ از تب Ai Tweaker، وارد قسمت DRAM Timing Control بشید.
🔹 اگر پروفایل رم شما فرکانسش ۶۰۰۰ هست، به تایمینگهای زیر دست نزنید:
Tcl: Auto
Trcd: Auto
Trp: Auto
🔹 اگر هم فرکانسی غیر از ۶۰۰۰ هست (مثلا ۵۶۰۰ یا ۶۴۰۰ و...)، سه تا تایمینگ زیر رو به این صورت تنظیم کنید:
Tcl: 32
Trcd: 40
Trp: 40
بقیه گزینهها هم بدون توجه به فرکانس پروفایل رم به این صورت تنظیم بشن:
Memory Context Restore: Disabled
Power Down Enable: Disabled
UCLK DIV1 MODE: UCLK=MEMCLK
Bank Refresh Mode: Normal Mode
Tras: 111
Trc: 68
Twr: 48
Refresh Interval: 44444
Trfc1: 512
Trtp: 12
Trrdl: 8
Trrds: 8
Tfaw: 32
Twtrl: 16
Twtrs: 6
Trdrdscl: 4
Trdrdsc: 1
Twrwrscl: 4
Twrwrsc: 1
Twrrd: 2
Trdwr: 16
5️⃣ به تب Boot برید و روی گزینه Boot Configuration کلیک کنید، بعدش گزینه زیر رو به این صورت تنظیم کنید:
Fast Boot: Disabled
6️⃣ در نهایت F10 رو بزنید، تنظیمات رو سیو کنید و از بایوس خارج بشید.
تو پست بعدی نرمافزار ZenTimings رو معرفی میکنم که باهاش میتونید مقادیر فرکانس، تایمینگها و ولتاژ رو از داخل ویندوز ببینید، اینطوری میتونید مطمئن شید که همه چیز رو درست ست کردید یا نه.
#AM5 #DDR5 #MemoryTuning
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
اگر بنچمارکهای پست قبلی رو دیده باشید میدونید که فرق ۶۰۰۰ تیونشده با ۶۰۰۰ اکسپو بسته به گیم میتونه به ۱۰ تا ۱۵ درصد برسه، در ادامه تنظیمات مربوط به ۶۰۰۰ تیونشده قرار گرفته، مقادیر مربوط به تنظیمات بهصورت محافظهکارانه انتخاب شدن تا روی اکثر سیستمهایی که رم با چیپ هاینیکس دارن بدون مشکل کار کنن و نیاز به ساعتها تست پایداری و... نباشه.
دقت کنید که این تنظیمات فقط برای رمهای دارای چیپ هاینیکس با ظرفیت هر ماژول ۸، ۱۶، ۲۴، ۳۲ و یا ۴۸ گیگابایت معتبره، ماژولهای ۶۴ گیگابایتی و بیشتر با این تنظیمات سازگار نیستن. اگر میخواین بدونین چیپ رمتون ساخت هاینیکس هست یا نه، این پست رو میتونید بخونید که توش توضیح دادم.
مراحل رو بر اساس بایوس مادربردهای ایسوس نوشتم، همین تنظیمات رو میتونید تو برندهای MSI، گیگابایت و ازراک هم پیاده کنید صرفا اسم بعضی آپشنها ممکنه با اینجا فرق داشته باشه. (از هوش مصنوعی بپرسید راهنماییتون میکنه)
1️⃣ قدم اول اینه که بایوس رو به آخرین نسخه پایدار (غیر بتا) آپدیت کنید.
2️⃣ وارد بایوس بشید، F7 رو بزنید تا به محیط Advanced منتقل بشید و بعدش به تب Ai Tweaker برید.
گزینه Ai Overclock Tuner رو به این صورت تغییر بدید:
🔹 اگر رم پروفایل اکسپو داره روی EXPO I ست کنید
🔹 اگر هم XMP داره روی DOCP I
3️⃣ تو همون تب Ai Tweaker، این مقادیر رو دقیقا به همین صورتی که نوشته شده انتخاب کنید.
Memory Frequency: DDR5-6000MHz
FCLK Frequency: 2000MHz
و کمی پایینتر ولتاژهارو به این صورت وارد کنید: (این قسمت حساسه و باید حواستون جمع باشه مقادیر رو اشتباه وارد نکنید)
CPU SOC Voltage: Manual Mode
VDD SOC Voltage Override: 1.25v
CPU VDDIO/MC Voltage: 1.35V
DRAM VDD Voltage: 1.35V
DRAM VDDQ Voltage: 1.35V
4️⃣ از تب Ai Tweaker، وارد قسمت DRAM Timing Control بشید.
🔹 اگر پروفایل رم شما فرکانسش ۶۰۰۰ هست، به تایمینگهای زیر دست نزنید:
Tcl: Auto
Trcd: Auto
Trp: Auto
🔹 اگر هم فرکانسی غیر از ۶۰۰۰ هست (مثلا ۵۶۰۰ یا ۶۴۰۰ و...)، سه تا تایمینگ زیر رو به این صورت تنظیم کنید:
Tcl: 32
Trcd: 40
Trp: 40
بقیه گزینهها هم بدون توجه به فرکانس پروفایل رم به این صورت تنظیم بشن:
Memory Context Restore: Disabled
Power Down Enable: Disabled
UCLK DIV1 MODE: UCLK=MEMCLK
Bank Refresh Mode: Normal Mode
Tras: 111
Trc: 68
Twr: 48
Refresh Interval: 44444
Trfc1: 512
Trtp: 12
Trrdl: 8
Trrds: 8
Tfaw: 32
Twtrl: 16
Twtrs: 6
Trdrdscl: 4
Trdrdsc: 1
Twrwrscl: 4
Twrwrsc: 1
Twrrd: 2
Trdwr: 16
5️⃣ به تب Boot برید و روی گزینه Boot Configuration کلیک کنید، بعدش گزینه زیر رو به این صورت تنظیم کنید:
Fast Boot: Disabled
6️⃣ در نهایت F10 رو بزنید، تنظیمات رو سیو کنید و از بایوس خارج بشید.
تو پست بعدی نرمافزار ZenTimings رو معرفی میکنم که باهاش میتونید مقادیر فرکانس، تایمینگها و ولتاژ رو از داخل ویندوز ببینید، اینطوری میتونید مطمئن شید که همه چیز رو درست ست کردید یا نه.
#AM5 #DDR5 #MemoryTuning
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
Telegram
⚡️ هایپرکلاک | HYPERCLOCK ⚡️
⚡️ چطور بفهمیم چیپ یک رم DDR5 هاینیکسه؟
برای شناسایی چیپ رم DDR5 چند روش مختلف وجود داره، تو این مطلب چندتاش رو توضیح دادم.
1️⃣ بررسی فرکانس و تایمینگ رم
بعضی ترکیبهای فرکانس/تایمینگ معمولاً نشون دهنده این هستن که از چیپهای هاینیکس توشون استفاده شده، مثل…
برای شناسایی چیپ رم DDR5 چند روش مختلف وجود داره، تو این مطلب چندتاش رو توضیح دادم.
1️⃣ بررسی فرکانس و تایمینگ رم
بعضی ترکیبهای فرکانس/تایمینگ معمولاً نشون دهنده این هستن که از چیپهای هاینیکس توشون استفاده شده، مثل…
3🏆14👍1
📁 نرمافزار ZenTimings (لینک دانلود)
مزیت ZenTimings اینه که تقریباً تمام اطلاعات مهم مربوط به فرکانسها، تایمینگها و ولتاژهای حافظه رو یکجا نمایش میده. بعد از نصب نرمافزار و اعمال تنظیمات پست قبلی، مقادیر داخل کادرهایی که مشخص کردم رو بررسی کنین و مطمئن بشید با مقادیر سیستم شما مطابقت دارن.
فقط به دو نکته دقت کنید:
🟨 کادر زرد سمت چپ مقادیر tCL و tRCD و tRP رو نشون میده. همونطور که تو پست قبلی گفتم، اگر رم شما 6000MT/s باشه (مثل رمی که خودم دارم)، نیازی به تغییر این سه تایمینگ نیست و برای مثال مقادیر پیشفرض ۳۰، ۳۶، ۳۶ اینجا به کار رفته اما اگر فرکانس رمتون چیز دیگهایه، باید بهترتیب روی 32، 40 و 40 تنظیم بشن.
🟥 کادر قرمز سمت راست ولتاژها رو نشون میده. ممکنه این اعداد دقیقاً با مقادیری که داخل بایوس وارد کردید یکسان نباشن و کمی اختلاف داشته باشن؛ این موضوع هم طبیعیه و جای نگرانی نداره.
🔸 اگر بعضی مقادیر داخل ZenTimings نمایش داده نمیشن، معمولاً به خاطر تداخل برخی آنتیچیتها مثل فیسیت یا ونگارد هست و مشکل از تنظیمات سیستم شما نیست.
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
مزیت ZenTimings اینه که تقریباً تمام اطلاعات مهم مربوط به فرکانسها، تایمینگها و ولتاژهای حافظه رو یکجا نمایش میده. بعد از نصب نرمافزار و اعمال تنظیمات پست قبلی، مقادیر داخل کادرهایی که مشخص کردم رو بررسی کنین و مطمئن بشید با مقادیر سیستم شما مطابقت دارن.
فقط به دو نکته دقت کنید:
🟨 کادر زرد سمت چپ مقادیر tCL و tRCD و tRP رو نشون میده. همونطور که تو پست قبلی گفتم، اگر رم شما 6000MT/s باشه (مثل رمی که خودم دارم)، نیازی به تغییر این سه تایمینگ نیست و برای مثال مقادیر پیشفرض ۳۰، ۳۶، ۳۶ اینجا به کار رفته اما اگر فرکانس رمتون چیز دیگهایه، باید بهترتیب روی 32، 40 و 40 تنظیم بشن.
🟥 کادر قرمز سمت راست ولتاژها رو نشون میده. ممکنه این اعداد دقیقاً با مقادیری که داخل بایوس وارد کردید یکسان نباشن و کمی اختلاف داشته باشن؛ این موضوع هم طبیعیه و جای نگرانی نداره.
🔸 اگر بعضی مقادیر داخل ZenTimings نمایش داده نمیشن، معمولاً به خاطر تداخل برخی آنتیچیتها مثل فیسیت یا ونگارد هست و مشکل از تنظیمات سیستم شما نیست.
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
👍7
ZenTimings v1.39 @HyperClock_ir.rar
6.4 MB
📁 فایل نصبی ZenTimings
آخرین نسخه رو همیشه میتونید از این لینک هم دانلود کنید:
#ZenTimings
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
آخرین نسخه رو همیشه میتونید از این لینک هم دانلود کنید:
https://zentimings.com
#ZenTimings
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
❤5👍4
⚠️ #اختصاصی اگر قصد خرید رم برای پردازندههای Arrow Lake اینتل رو دارید، این مطلب رو حتماً بخونید؛ تا الان تقریباً هیچ اشارهای به این موضوع نشده، حتی در منابع خارجی
مموری کنترلر پردازندههای ارولیک از رمهایی که از چیپهای حافظه 8Gb x8 (ظرفیت هر چیپ ۸ گیگابیت با باس x8) استفاده میکنن، پشتیبانی نمیکنه. به همین دلیل، اگر چنین رمی روی این پلتفرم نصب بشه، سیستم اصلاً بوت نمیشه. متأسفانه تو بازار ایران هم تعداد قابلتوجهی از این رمها وجود داره و ممکنه ناخواسته یکی از اونها رو برای ارولیک بخرید و بعدش هم که سیستم بالا نیومد، ایدهای نداشته باشید که مشکل از کدوم قطعست.
این قضیه وقتی بخواید رمی با ظرفیتهای زیر تهیه کنید به وجود میاد:
رم 8GB (تک ماژول یا کیت 2x8GB)
رم 16GB (تک ماژول یا کیت 2x16GB)
تا این لحظه، این سریها رو مطمئن هستم که مشکلساز هستن:
❌ برند KLEVV سری FIT V
❌ برند V-COLOR سری XSKY
❌ برند Patriot سری Venom 5
❌ برند G.Skill سری Flare X5 (در اکثر موارد)
این چندتا که اینجا آوردم صرفا برای نمونه هستن، کلی مدل از برندهای دیگه هم وجود دارن که خودتون قبل خرید باید چک کنید.
نکته مهم: این مشکل ارتباطی به تولیدکننده رم (جیاسکیل و پاتریوت و...)، تولیدکننده چیپ رم (هاینیکس، مایکرون و...)، یا تولیدکننده مادربرد (ایسوس، گیگابایت و...) نداره و محدودیت مستقیماً به مموری کنترلر پردازندههای ارولیک اینتل برمیگرده.
یک راهحل اینه که قبل از خرید رم، لیست رمهای پشتیبانیشده توسط مادربردتون رو چک کنید، مثلا اگر مادربرد Z890 TUF میخواید بخرید، تو گوگل سرچ کنید Z890 TUF QVL، بعدش که وارد سایت ایسوس بشید لیست رمهای ساپورتشده رو میتونید چک کنید، فقط مشکل اینجاست که ممکنه یک رمی هیچ مشکلی نداشته باشه ولی تو QVL هم وجود نداشته باشه، در اون صورت باید از بقیه پرسوجو کنید و ببینید کسی این رم رو با این پلتفرم تست کرده یا نه.
در نهایت، اگر میخواید بهصورت قطعی تشخیص بدید که یک رم با ارولیک سازگاره یا نه، باید رم به صورت فیزیکی دستتون باشه و تعداد چیپهای حافظه روی ماژول رو طبق قانون زیر بررسی کنید. اگر هیتسینک نداره، کافیه تعداد چیپها رو بشمارید. اگر هم هیتسینک داره، معمولاً از زیر یا لبههای هیتسینک میشه تعداد چیپها رو دید، بدون اینکه نیازی به باز کردن هیتسینک باشه.
اگر ماژولهای ۸ گیگابایتی دارید:
۴ چیپ حافظه روی یک سمت ماژول ← سازگار ✅
۸ چیپ حافظه روی یک سمت ماژول ← ناسازگار ❌
اگر ماژولهای ۱۶ گیگابایتی دارید:
۸ چیپ حافظه روی یک سمت ماژول ← سازگار ✅
۱۶ چیپ حافظه روی دو سمت ماژول (۸ چیپ در هر سمت) ← ناسازگار ❌
تو پست بعدی یک عکس از قانون بالا میذارم که راحتتر بفهمید باید دنبال چی باشید.
#LGA1851 #ArrowLake
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
مموری کنترلر پردازندههای ارولیک از رمهایی که از چیپهای حافظه 8Gb x8 (ظرفیت هر چیپ ۸ گیگابیت با باس x8) استفاده میکنن، پشتیبانی نمیکنه. به همین دلیل، اگر چنین رمی روی این پلتفرم نصب بشه، سیستم اصلاً بوت نمیشه. متأسفانه تو بازار ایران هم تعداد قابلتوجهی از این رمها وجود داره و ممکنه ناخواسته یکی از اونها رو برای ارولیک بخرید و بعدش هم که سیستم بالا نیومد، ایدهای نداشته باشید که مشکل از کدوم قطعست.
این قضیه وقتی بخواید رمی با ظرفیتهای زیر تهیه کنید به وجود میاد:
رم 8GB (تک ماژول یا کیت 2x8GB)
رم 16GB (تک ماژول یا کیت 2x16GB)
تا این لحظه، این سریها رو مطمئن هستم که مشکلساز هستن:
❌ برند KLEVV سری FIT V
❌ برند V-COLOR سری XSKY
❌ برند Patriot سری Venom 5
❌ برند G.Skill سری Flare X5 (در اکثر موارد)
این چندتا که اینجا آوردم صرفا برای نمونه هستن، کلی مدل از برندهای دیگه هم وجود دارن که خودتون قبل خرید باید چک کنید.
نکته مهم: این مشکل ارتباطی به تولیدکننده رم (جیاسکیل و پاتریوت و...)، تولیدکننده چیپ رم (هاینیکس، مایکرون و...)، یا تولیدکننده مادربرد (ایسوس، گیگابایت و...) نداره و محدودیت مستقیماً به مموری کنترلر پردازندههای ارولیک اینتل برمیگرده.
یک راهحل اینه که قبل از خرید رم، لیست رمهای پشتیبانیشده توسط مادربردتون رو چک کنید، مثلا اگر مادربرد Z890 TUF میخواید بخرید، تو گوگل سرچ کنید Z890 TUF QVL، بعدش که وارد سایت ایسوس بشید لیست رمهای ساپورتشده رو میتونید چک کنید، فقط مشکل اینجاست که ممکنه یک رمی هیچ مشکلی نداشته باشه ولی تو QVL هم وجود نداشته باشه، در اون صورت باید از بقیه پرسوجو کنید و ببینید کسی این رم رو با این پلتفرم تست کرده یا نه.
در نهایت، اگر میخواید بهصورت قطعی تشخیص بدید که یک رم با ارولیک سازگاره یا نه، باید رم به صورت فیزیکی دستتون باشه و تعداد چیپهای حافظه روی ماژول رو طبق قانون زیر بررسی کنید. اگر هیتسینک نداره، کافیه تعداد چیپها رو بشمارید. اگر هم هیتسینک داره، معمولاً از زیر یا لبههای هیتسینک میشه تعداد چیپها رو دید، بدون اینکه نیازی به باز کردن هیتسینک باشه.
اگر ماژولهای ۸ گیگابایتی دارید:
۴ چیپ حافظه روی یک سمت ماژول ← سازگار ✅
۸ چیپ حافظه روی یک سمت ماژول ← ناسازگار ❌
اگر ماژولهای ۱۶ گیگابایتی دارید:
۸ چیپ حافظه روی یک سمت ماژول ← سازگار ✅
۱۶ چیپ حافظه روی دو سمت ماژول (۸ چیپ در هر سمت) ← ناسازگار ❌
تو پست بعدی یک عکس از قانون بالا میذارم که راحتتر بفهمید باید دنبال چی باشید.
#LGA1851 #ArrowLake
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
🙏7👍1
⚠️ خیلی از رمهای DDR5 موجود در بازار (ظرفیت هر ماژول ۸ یا ۱۶ گیگابایت) با پردازندههای ارولیک اینتل سازگار نیستن و در صورت استفاده، سیستم اصلاً بوت نمیشه
همونطور که تو پست قبلی توضیح دادم، مشکل به عدم پشتیبانی پلتفرم LGA1851 از چیپهای حافظه 8Gb برمیگرده. اگر خود رم رو در اختیار دارید، با شمردن تعداد چیپهای حافظه میتونید تشخیص بدید که با ارولیک سازگاره یا نه.
ماژولهای ۸ گیگابایتی:
۴ چیپ حافظه روی یک سمت ماژول ← سازگار ✅
۸ چیپ حافظه روی یک سمت ماژول ← ناسازگار ❌
ماژولهای ۱۶ گیگابایتی:
۸ چیپ حافظه روی یک سمت ماژول ← سازگار ✅
۱۶ چیپ حافظه روی دو سمت ماژول (۸ چیپ در هر سمت) ← ناسازگار ❌
تا این لحظه، این سریها رو مطمئن هستم که با ارولیک ناسازگار هستن:
❌ برند KLEVV سری FIT V
❌ برند V-COLOR سری XSKY
❌ برند Patriot سری Venom 5
❌ برند G.Skill سری Flare X5 (در اکثر موارد)
البته این لیست کامل نیست و مدلهای مشکلدار دیگهای هم در بازار وجود دارن. بنابراین قبل از خرید، لیست رمهای ساپورتشده توسط مادربرد رو تو QVLش بررسی کنید.
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
همونطور که تو پست قبلی توضیح دادم، مشکل به عدم پشتیبانی پلتفرم LGA1851 از چیپهای حافظه 8Gb برمیگرده. اگر خود رم رو در اختیار دارید، با شمردن تعداد چیپهای حافظه میتونید تشخیص بدید که با ارولیک سازگاره یا نه.
ماژولهای ۸ گیگابایتی:
۴ چیپ حافظه روی یک سمت ماژول ← سازگار ✅
۸ چیپ حافظه روی یک سمت ماژول ← ناسازگار ❌
ماژولهای ۱۶ گیگابایتی:
۸ چیپ حافظه روی یک سمت ماژول ← سازگار ✅
۱۶ چیپ حافظه روی دو سمت ماژول (۸ چیپ در هر سمت) ← ناسازگار ❌
تا این لحظه، این سریها رو مطمئن هستم که با ارولیک ناسازگار هستن:
❌ برند KLEVV سری FIT V
❌ برند V-COLOR سری XSKY
❌ برند Patriot سری Venom 5
❌ برند G.Skill سری Flare X5 (در اکثر موارد)
البته این لیست کامل نیست و مدلهای مشکلدار دیگهای هم در بازار وجود دارن. بنابراین قبل از خرید، لیست رمهای ساپورتشده توسط مادربرد رو تو QVLش بررسی کنید.
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
🔥8👍3❤2🤯1🙏1