موقع خرید رم DDR5، برندش اهمیتی داره؟ کلا چه رمی بخریم؟
رمهای DDR5 که تو بازار ایران وجود دارن، چیپهاشون توسط سه تا شرکت تولید میشن:
SK Hynix (کره جنوبی)
Samsung (کره جنوبی)
Micron (آمریکا)
شرکتهای دیگهای هم هستن که چیپ D5 تولید میکنن اما تو بازار ایران اثری ازشون ندیدم (مثل شرکت تایوانی Nanya یا چینی CXMT) برای همین اهمیتی برای ما ندارن. در حال حاضر، هاینیکس بهترین چیپهای رم D5 رو میزنه، حالا منظورم از بهترین چیه؟
یعنی از لحاظ پتانسیل حداکثر فرکانس، پتانسیل تنگشدن تایمینگها و همچنین پایداری و سازگاری با پلتفرمهای مختلف مخصوصا رایزن، حرف اولو میزنن. پس میشه نتیجه گرفت که اولویت ما موقع خرید رم D5 باید این باشه که چیپش تا حد امکان ساخت هاینیکس باشه.
نکته بعدی اینه که جیاسکیل، کورسیر، کلو و... هیچکدوم تولیدکننده چیپ نیستن و صرفا از ۳ تا شرکت اصلی هاینیکس، سامسونگ و مایکرون چیپ میگیرن و روی برد مونتاژ میکنن. (این وسط کارای دیگهای هم انجام میدن مثل Binning، طراحی پروفایل EXPO/XMP، طراحی و تولید هیتسینک، نورپردازی RGB و...)
البته استثنایی که وجود داره اینه که Klevv تمام چیپهاش رو از هاینیکس میگیره و Crucial هم از مایکرون، تو انتخاب رم هم مهمترین چیزی که روی کیفیتش تاثیر میذاره چیپی هست که توش استفاده شده.
حالا چطوری بفهمیم که یک رم داره از چیپای هاینیکس استفاده میکنه؟
ترکیب فرکانس/تایمینگهای زیر نشوندهنده این هستن که اون رم داره از چیپهای هاینیکس استفاده میکنه، (یه سری مدلها ارزش خرید بالاتری دارن، از این لحاظ که پروفایل EXPO/XMP دیفالتشون مقداری پرفورمنس کمتری داره و ارزونترن؛ جلوی اینطور مدلها ✅ گذاشتم.)
روی تمام این رمها میشه تنظیمات بهینه هاینیکس روی رایزن رو هم اعمال کرد که منجر به ۱۰ تا ۱۵ درصد عملکرد بهتر (نسبت به 6000CL30) میشه (آموزشش رو تو این پست گذاشتم).
5600 CL30-36-36 1.25v ✅
5600 CL36-36-36 1.2v ✅
6000 CL26/28
6000 CL30/32 ✅
6000 CL36-38-38 1.25v ✅
6400 CL28/30/32
6600 CL30/32
6800 CL32/34
7000 CL34
7200 CL34/36
7400 CL36
7600 CL36
7800 CL36/38
8000 CL38/40
.....
فرکانس بالای 7200 هم در حال حاضر کلا هاینیکس هستن، مگر اینکه در آینده نقض بشه.
اگر خواستید بدونید که خود هاینیکس چه چیپهایی میزنه و کدومش بیشتر بدردتون میخوره میتونید این پست رو بخونید.
توصیه در مورد برند؟
برندهای پیشنهادی من Klevv و V-Color هستن.
دلیل پیشنهاد Klevv این هستش که تمامی چیپهاش رو از هاینیکس میگیره و قیمتش هم نسبت به باقی برندها مناسبتره، با خیال راحت میتونید هر مدلی رو بخرید. (مدل FIT V با پلتفرم ارولیک سازگار نیست)
و دلیل پیشنهاد V-Color هم این هست که تمام محصولاتی که ازش تو ایران وارد شدن خوبن و چیپهای هاینیکس دارن (به جز 5200CL40 و 5600CL40 در ظرفیت 2x8GB که کیفیت خوبی نداره چیپهاشون)، قیمتشون هم به نسبت مناسبه. (مدل XSKY با پلتفرم ارولیک سازگار نیست)
اما نیاز نیست خودتون رو محدود به این دوتا برند کنید، برند دیگهای هم اگر از چیپهای هاینیکس استفاده کرده باشه و قیمتش مناسب باشه، میتونید بخرید.
آیا مهمه که برای پلتفرم ایامدی حتما رم پروفایل EXPO داشته باشه؟
اگر رمی که میخرید هاینیکس باشه نیازی نیست، مادربردها میتونن به راحتی پروفایلهای XMP رو به EXPO تبدیل کنن و بالعکس (در نهایت هم تنظیمات بهینه هاینیکس روی رایزن رو اعمال کنید). اما اگر چیپ دیگهای به جز هاینیکس میخرید تا حد ممکن EXPO بگیرید چون ناسازگاری دیده شده.
#راهنمای_خرید #رم #DDR5
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
رمهای DDR5 که تو بازار ایران وجود دارن، چیپهاشون توسط سه تا شرکت تولید میشن:
SK Hynix (کره جنوبی)
Samsung (کره جنوبی)
Micron (آمریکا)
شرکتهای دیگهای هم هستن که چیپ D5 تولید میکنن اما تو بازار ایران اثری ازشون ندیدم (مثل شرکت تایوانی Nanya یا چینی CXMT) برای همین اهمیتی برای ما ندارن. در حال حاضر، هاینیکس بهترین چیپهای رم D5 رو میزنه، حالا منظورم از بهترین چیه؟
یعنی از لحاظ پتانسیل حداکثر فرکانس، پتانسیل تنگشدن تایمینگها و همچنین پایداری و سازگاری با پلتفرمهای مختلف مخصوصا رایزن، حرف اولو میزنن. پس میشه نتیجه گرفت که اولویت ما موقع خرید رم D5 باید این باشه که چیپش تا حد امکان ساخت هاینیکس باشه.
نکته بعدی اینه که جیاسکیل، کورسیر، کلو و... هیچکدوم تولیدکننده چیپ نیستن و صرفا از ۳ تا شرکت اصلی هاینیکس، سامسونگ و مایکرون چیپ میگیرن و روی برد مونتاژ میکنن. (این وسط کارای دیگهای هم انجام میدن مثل Binning، طراحی پروفایل EXPO/XMP، طراحی و تولید هیتسینک، نورپردازی RGB و...)
البته استثنایی که وجود داره اینه که Klevv تمام چیپهاش رو از هاینیکس میگیره و Crucial هم از مایکرون، تو انتخاب رم هم مهمترین چیزی که روی کیفیتش تاثیر میذاره چیپی هست که توش استفاده شده.
حالا چطوری بفهمیم که یک رم داره از چیپای هاینیکس استفاده میکنه؟
ترکیب فرکانس/تایمینگهای زیر نشوندهنده این هستن که اون رم داره از چیپهای هاینیکس استفاده میکنه، (یه سری مدلها ارزش خرید بالاتری دارن، از این لحاظ که پروفایل EXPO/XMP دیفالتشون مقداری پرفورمنس کمتری داره و ارزونترن؛ جلوی اینطور مدلها ✅ گذاشتم.)
روی تمام این رمها میشه تنظیمات بهینه هاینیکس روی رایزن رو هم اعمال کرد که منجر به ۱۰ تا ۱۵ درصد عملکرد بهتر (نسبت به 6000CL30) میشه (آموزشش رو تو این پست گذاشتم).
5600 CL30-36-36 1.25v ✅
5600 CL36-36-36 1.2v ✅
6000 CL26/28
6000 CL30/32 ✅
6000 CL36-38-38 1.25v ✅
6400 CL28/30/32
6600 CL30/32
6800 CL32/34
7000 CL34
7200 CL34/36
7400 CL36
7600 CL36
7800 CL36/38
8000 CL38/40
.....
فرکانس بالای 7200 هم در حال حاضر کلا هاینیکس هستن، مگر اینکه در آینده نقض بشه.
اگر خواستید بدونید که خود هاینیکس چه چیپهایی میزنه و کدومش بیشتر بدردتون میخوره میتونید این پست رو بخونید.
توصیه در مورد برند؟
برندهای پیشنهادی من Klevv و V-Color هستن.
دلیل پیشنهاد Klevv این هستش که تمامی چیپهاش رو از هاینیکس میگیره و قیمتش هم نسبت به باقی برندها مناسبتره، با خیال راحت میتونید هر مدلی رو بخرید. (مدل FIT V با پلتفرم ارولیک سازگار نیست)
و دلیل پیشنهاد V-Color هم این هست که تمام محصولاتی که ازش تو ایران وارد شدن خوبن و چیپهای هاینیکس دارن (به جز 5200CL40 و 5600CL40 در ظرفیت 2x8GB که کیفیت خوبی نداره چیپهاشون)، قیمتشون هم به نسبت مناسبه. (مدل XSKY با پلتفرم ارولیک سازگار نیست)
اما نیاز نیست خودتون رو محدود به این دوتا برند کنید، برند دیگهای هم اگر از چیپهای هاینیکس استفاده کرده باشه و قیمتش مناسب باشه، میتونید بخرید.
آیا مهمه که برای پلتفرم ایامدی حتما رم پروفایل EXPO داشته باشه؟
اگر رمی که میخرید هاینیکس باشه نیازی نیست، مادربردها میتونن به راحتی پروفایلهای XMP رو به EXPO تبدیل کنن و بالعکس (در نهایت هم تنظیمات بهینه هاینیکس روی رایزن رو اعمال کنید). اما اگر چیپ دیگهای به جز هاینیکس میخرید تا حد ممکن EXPO بگیرید چون ناسازگاری دیده شده.
#راهنمای_خرید #رم #DDR5
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
Telegram
⚡️ هایپرکلاک | HYPERCLOCK ⚡️
تو پست بعدی در مورد انواع مختلف چیپهای Hynix در نسل DDR5 صحبت کردیم، اگر چیپ جدیدی از طرف هاینیکس معرفی شد، اینجا لینک پست توضیحاتش رو میذارم.
پست آشنایی با چیپهای DDR5 شرکت هاینیکس
#آموزش #رم #هاینیکس #DDR5
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار…
پست آشنایی با چیپهای DDR5 شرکت هاینیکس
#آموزش #رم #هاینیکس #DDR5
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار…
1❤7
تو پست بعدی در مورد انواع مختلف چیپهای Hynix در نسل DDR5 صحبت کردیم، اگر چیپ جدیدی از طرف هاینیکس معرفی شد، اینجا لینک پست توضیحاتش رو میذارم.
پست آشنایی با چیپهای DDR5 شرکت هاینیکس
#آموزش #رم #هاینیکس #DDR5
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
پست آشنایی با چیپهای DDR5 شرکت هاینیکس
#آموزش #رم #هاینیکس #DDR5
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
1❤3
آشنایی با چیپهای DDR5 شرکت Hynix
Hynix M-Die 32Gb (H32M)
Hynix M-Die 24Gb (H24M)
Hynix A-Die 16Gb (H16A)
Hynix M-Die 16Gb (H16M)
Hynix A-Die 8Gb (H8A)
هاینیکس به تنهایی اینهمه چیپ داره و شاید براتون سوال پیش بیاد که کدومشون از بقیه بهتره؟ این چیزیه که نمیشه یه جواب بهش داد چون هر کدوم از این چیپها نقاط قوت و ضعف خودشونو دارن. با اینحال ویژگیها و امتیاز شخصیام از ۵ رو به هر چیپ جلوشون نوشتم. (روش کلیک کنید تا باز بشه)
#H32M (2025📆) (4.5/5⭐️)
#H24M (2023📆) (5/5⭐️)
#H16A (2022📆) (5/5⭐️)
#H16M (2021📆) (4.25/5⭐️)
#H8A (2023?📆) (4.25/5⭐️)
#آموزش #رم #هاینیکس #DDR5
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
Hynix M-Die 32Gb (H32M)
Hynix M-Die 24Gb (H24M)
Hynix A-Die 16Gb (H16A)
Hynix M-Die 16Gb (H16M)
Hynix A-Die 8Gb (H8A)
هاینیکس به تنهایی اینهمه چیپ داره و شاید براتون سوال پیش بیاد که کدومشون از بقیه بهتره؟ این چیزیه که نمیشه یه جواب بهش داد چون هر کدوم از این چیپها نقاط قوت و ضعف خودشونو دارن. با اینحال ویژگیها و امتیاز شخصیام از ۵ رو به هر چیپ جلوشون نوشتم. (روش کلیک کنید تا باز بشه)
#H32M (2025📆) (4.5/5⭐️)
این نسل اول چیپهای 32 گیگابیتی هاینیکسه (ظرفیت هر چیپ ۴ گیگابایت)، برای تولید ماژولهای 32GB (Single Rank) و 64GB (Dual Rank) به کار میره.
نمونه رم با این چیپ: G.Skill Trident Z5 6000 CL32-44-44 1.4v 128GB (2x64GB)
این چیپها از لحاظ فرکانس پتانسیل بسیار خوبی دارن، طبق نتایجی که دیدم رنج ۸۰۰۰ برای کانفیگ DR و ۹۰۰۰ برای کانفیگ SR رو میشه انتظار داشت.
از لحاظ تنگشدن تایمینگها، نسبت به H24M و H16A پتانسیل کمتری دارن و در نتیجه توی فرکانس مشابه، عملکردشون پایینتره.
در کل چه فرکانس و تایمینگی رو با یک ولتاژ واقعبینانه مثل 1.4v میشه ازشون انتظار داشت؟ 8000CL44
اگه اولویتتون حجم بالا هستش، این بهترین چیپی هستش که میتونید بخرید.
#H24M (2023📆) (5/5⭐️)
این هم نسل اول چیپهای ۲۴ گیگابیتی هاینیکسه (هر چیپ ۳ گیگابایت)، برای تولید ماژولهای 24GB SR و 48GB DR به کار میره.
نمونه رم با این چیپ: TeamGroup T-Force XTREEM 7200CL34 1.4v 48GB (2x24GB)
از لحاظ پتانسیل فرکانس، اینها بهترین چیپی هستن که تولید شده، تو پلتفرم رایزن سری ۷۰۰۰ و ۹۰۰۰، رنج فرکانس ۸۴۰۰-۸۸۰۰ رو میشه ازش انتظار داشت. توی پلتفرم ارولیک (و با CUDIMM) رنج ۹۲۰۰-۹۶۰۰.
از لحاظ تایمینگ از H16A یک مقدار عقبتره ولی چشمگیر نیست.
نمونه فرکانس و تایمینگ با ولتاژ 1.4v؟ 8000CL40
در مجموع بهترین چیپی هست که میتونید بخرید، هم حجمش نسبتا بالاست و هم عملکرد بسیار مناسبی داره، تنها بدیش اینه که نسبت به H16A در فرکانس مشابه عملکردش پایینتره ولی چون پتانسیل حداکثر فرکانسش بالاتره این ضعف رو میپوشونه.
یه نکته باحال هم در مورد این چیپها بگم، الان که دارم این مطلبو مینویسم یعنی اواخر ۲۰۲۵، تمام رکوردهای فرکانس DDR5 داره با این چیپ شکسته میشه، رکورد فعلی 13212MT/s هستش!
#H16A (2022📆) (5/5⭐️)
نسل دوم چیپهای ۱۶ گیگابیتی هاینیکس و جانشین H16M (هر چیپ ۲ گیگابایت)، برای تولید ماژولهای 16GB SR و 32GB DR به کار میره.
نمونه رم با این چیپ: Klevv Cras V 8000CL38 1.45v 32GB (2x16GB)
نسبت به H16M از لحاظ حداکثر فرکانس، خیلی بهتر شده، از لحاظ تایمینگ هم بهتر شده (البته تو بعضی تایمینگها مثل tRTP پسرفت داشته). تو پلتفرم رایزن سری ۷۰۰۰-۹۰۰۰ حداکثر فرکانسی که میشه ازش انتظار داشت رنج ۸۲۰۰-۸۶۰۰ هست، توی ارولیک هم با CUDIMM رنج ۸۸۰۰ تا ۹۲۰۰.
در مقایسه با H24M، همونطور که گفته شد تایمینگهای بهتری داره اما از لحاظ فرکانس مقداری عقبتره.
نمونه فرکانس و تایمینگ با ولتاژ 1.4v؟ 8000CL38
در کل اگر دنبال ماژولهای ۱۶ یا ۳۲ گیگابایتی هستین، این چیپ بهترین انتخابتونه.
#H16M (2021📆) (4.25/5⭐️)
نسل اول چیپهای ۱۶ گیگابیتی هاینیکس (هر چیپ ۲ گیگابایت)، برای تولید ماژولهای 16GB SR و 32GB DR به کار میره.
نمونه رم با این چیپ: G.Skill Trident Z5 6400CL32 1.4v 32GB (2x16GB)
در حال حاضر تولیدش خیلی کم شده و به سختی گیر میاد. هاینیکس با این چیپ وارد نسل D5 شد و انتظار زیادی نمیشه ازش داشت، حداکثر فرکانس این چیپ تو رنج ۷۲۰۰ هست.
نمونه فرکانس و تایمینگ با ولتاژ 1.4v؟ 7200CL34
با اینکه اولین چیپ D5 هاینیکسه اما همچنان از "تقریبا" تمام چیپهای عرضه شده توسط بقیه شرکتا عملکرد بهتری داره.
#H8A (2023?📆) (4.25/5⭐️)
در مورد این چیپ ۸ گیگابیتی (هر چیپ ۱ گیگابایت) اطلاعات کمتری نسبت به بقیه وجود داره، هنوز مشخص نیست که یک چیپ جدا هست یا نسخه Cut-down چیپ H16A. نکته بسیار مهم این چیپ اینه که به دلیل 8Gb بودن با پلتفرم ارولیک سازگار نیست.
نمونه رم با این چیپ: Klevv FIT V 6000CL32 1.35v 32GB (2x16GB)
طبق چیزهایی که تا الان دیدم، تو ماژولهای ۱۶ گیگابایتی (به صورت Dual Rank) به کار میره، تو بازار ایران تمام کانفیگای Klevv FIT V از این چیپ استفاده میکنن. رمهای دیگهای هم از این چیپ استفاده میکنن اما آمار دقیقی در دسترس نیستش. حداکثر فرکانسی این چیپ تو رنج ۷۲۰۰ هست. از لحاظ تایمینگ، رفتارش به H16A شبیه هست.
اگر دنبال کیت ۳۲ گیگ هستین، تو یک سری از شرایط این چیپ میتونه بهترین انتخابتون باشه، مثلا اگر قراره تو پلتفرم رایزن و رنج فرکانس ۵۶۰۰-۶۴۰۰ (یا به عبارتی Gear1) ازش استفاده کنید.
#آموزش #رم #هاینیکس #DDR5
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
1👍6
تو پست بعدی هم در مورد انواع مختلف چیپهای Micron در نسل DDR5 صحبت کردیم، اگر چیپ جدیدی از طرف مایکرون معرفی شد، اینجا لینک پست توضیحاتش رو میذارم.
پست آشنایی با چیپهای DDR5 شرکت مایکرون
#آموزش #رم #مایکرون #DDR5
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
پست آشنایی با چیپهای DDR5 شرکت مایکرون
این رو هم بگم که برند Crucial یکی از زیرمجموعههای مایکرون هست و تو تمام محصولاتش اعم از رم و SSD از تولیدات خود مایکرون استفاده میشه
از اونطرف هم مایکرون یه زیربرند دیگه به نام Spectek داره که چیپهای ریجکتشده (البته نه همیشه) خودش رو در قالب اون برند عرضه میکنه، توصیه من به شما این هست که کلا سراغ رمی که چیپش Spectek هست نرین، همیشه گزینههای بهتری نسبت به اون موجوده.
#آموزش #رم #مایکرون #DDR5
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
1❤4
آشنایی با چیپهای DDR5 شرکت Micron
Micron Rev. B 32Gb (M32B)
Micron Rev. B 24Gb (M24B)
Micron Rev. H 16Gb (M16H)
Micron Rev. D 16Gb (M16D)
Micron Rev. A 16Gb (M16A)
نکتهای که همون اول باید بگم اینه که توی DDR5 برعکس هاینیکس، اطلاعات درباره چیپهای مایکرون و سامسونگ خیلی کمه، دلیلش هم سادست، چون به خوبی هاینیکس نیستن و در نتیجه افراد زیادی وجود ندارن که اونارو بخرن و نتایج تستشون رو به اشتراک بگذارن. به هر حال، من خلاصهای از رفتار هر چیپ و امتیاز خودم بهش از ۵ رو نوشتم. (روش کلیک کنید تا باز بشه)
#M32B (2025📆) (3/5⭐️)
#M24B (2023📆) (3/5⭐️)
#M16H (2025📆) (4/5⭐️)
#M16D (2024📆) (3.25/5⭐️)
#M16A (2021📆) (1.5/5⭐️)
#آموزش #رم #مایکرون #DDR5
هایپرکلاک | برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
Micron Rev. B 32Gb (M32B)
Micron Rev. B 24Gb (M24B)
Micron Rev. H 16Gb (M16H)
Micron Rev. D 16Gb (M16D)
Micron Rev. A 16Gb (M16A)
نکتهای که همون اول باید بگم اینه که توی DDR5 برعکس هاینیکس، اطلاعات درباره چیپهای مایکرون و سامسونگ خیلی کمه، دلیلش هم سادست، چون به خوبی هاینیکس نیستن و در نتیجه افراد زیادی وجود ندارن که اونارو بخرن و نتایج تستشون رو به اشتراک بگذارن. به هر حال، من خلاصهای از رفتار هر چیپ و امتیاز خودم بهش از ۵ رو نوشتم. (روش کلیک کنید تا باز بشه)
#M32B (2025📆) (3/5⭐️)
اولین نسل از چیپهای ۳۲ گیگابیتی مایکرون (ظرفیت هر چیپ ۴ گیگابایت)، برای تولید ماژولهای 32GB (Single Rank) و 64GB (Dual Rank) به کار میره.
نمونه رم با این چیپ: Crucial 6400 CL52-52-52 1.1v 128GB (2x64GB)
عملکرد این چیپها تعریفی نداره و با ولتاژ 1.3v ناپایدار میشن، با ولتاژ 1.25v در پلتفرم رایزن میشه تا رنج 6400CL40-46-42 اورکلاکشون کرد.
در کل اگر به دنبال پرفورمنس نیستید و صرفا دنبال چیپی هستید که ظرفیت بالایی داشته باشه، این گزینه مناسبه.
#M24B (2023📆) (3/5⭐️)
اولین نسل از چیپهای ۲۴ گیگابیتی مایکرون (هر چیپ ۳ گیگابایت)، برای تولید ماژولهای 24GB SR و 48GB DR به کار میره.
نمونه رم با این چیپ: Corsair Vengeance 7000 CL40-52-52 1.4v 48GB (2x24GB)
مجددا، عملکرد این چیپ تعریفی نداره و به گرد پای H24M هم نمیرسه! حداکثر فرکانس پایدار در کیتی که نام برده شد، 7200 با تایمینگ CL42-51-32 و ولتاژ 1.35v بوده. کیت دیگهای با مشخصات Corsair Vengeance 5600 CL42-40-40 1.25v 48GB (2x24GB) هم تست شده که از همین چیپ با Bin پایینتری استفاده میکنه، تو اون کیت فرکانس پایدار ۶۶۰۰ با تایمینگ CL47-42-30 و ولتاژ 1.435v بوده. این نشوندهنده اهمیت بالای Binning در رمهایی با این چیپ هست.
تنها نکته جالب در مورد این چیپ، مقدار بسیار پایین tRP هست که میتونه بهش دست پیدا کنه.
#M16H (2025📆) (4/5⭐️)
سومین نسل از چیپهای ۱۶ گیگابیتی مایکرون (هر چیپ ۲ گیگابایت)، برای تولید ماژولهای 16GB SR و 32GB DR به کار میره.
نمونه رم با این چیپ: Crucial Pro OC 6400 CL32-40-40 1.35v 32GB (2x16GB)
این چیپ مثل نسل قبلی خودش M16D، ولتاژش Sweet Spot داره، یعنی اینکه برعکس اکثر چیپها که با افزایش ولتاژ میشه tCL رو توشون کم کرد، اینجا با ولتاژ پیشفرض که 1.35v هست نمیشه tCL رو از 32 کمتر کرد و نیازه ولتاژ به 1.3v کاهش داده بشه تا tCL30 پایدار شه. در فرکانس 6400، بهترین تایمینگی که میشه بهش رسید CL30-39-39 هست که متوسطه.
این چیپ در حال حاضر میتونه به حداکثر رنج فرکانس ۷۰۰۰-۷۴۰۰ در پلتفرم رایزن دست پیدا کنه و نکته جالب در موردش، مقدار بسیار پایین tRTP اون هست، برای مثال تو پلتفرم رایزن با این چیپ میشه به tRTP 6 دست پیدا کرد که بقیه چیپها معمولا زیر ۱۲ پایدار نمیشن.
در پلتفرم ارولیک، فرکانس ۸۰۰۰ هم قابل دستیابیه اما باید توجه کنید که تایمینگهای tRCD و tRP بالاتر از H16A هستن.
با بسیاری از مادربردها هم فعلا سازگاری نداره و بوت نمیشه که در آینده با آپدیت بایوس قابل رفعه.
نسبت به نسل قبلی خودش M16D پیشرفت داشته و در مقایسه با هاینیکس، حدودا معادل H16M هست و با H16A هم از لحاظ فرکانس و تایمینگ قابل مقایسه نیست.
#M16D (2024📆) (3.25/5⭐️)
نسل دوم چیپهای ۱۶ گیگابیتی مایکرون (هر چیپ ۲ گیگابایت)، برای تولید ماژولهای 16GB SR و 32GB DR به کار میره.
نمونه رم با این چیپ: Crucial Pro OC 6000 CL36-38-38 1.35v 32GB (2x16GB)
این چیپ با افزایش ولتاژ اسکیل نمیشه و در حقیقت Sweet Spot داره، برای رسیدن به بیشترین فرکانس باید ولتاژ رو در محدوده 1.2v تنظیم کرد که در این حالت میشه به فرکانس 7000 با تایمینگهای CL38-45-44 و ولتاژ 1.2v رسید. امکان فرکانسهای بالاتر تا سقف ۷۲۰۰-۷۴۰۰ هم وجود داره.
با ولتاژ 1.2v در پلتفرم رایزن میشه به فرکانس 6600 (Gear1) با تایمینگهای CL36-37-37 رسید.
نسبت به نسل قبلی خودش یعنی M16A پیشرفت عظیمی داشته اما نسبت به H16M عملکرد ضعیفتری داره، H16A هم که در لیگ دیگهای هست.
#M16A (2021📆) (1.5/5⭐️)
نسل اول چیپهای ۱۶ گیگابیتی مایکرون (هر چیپ ۲ گیگابایت)، برای تولید ماژولهای 16GB SR و 32GB DR به کار میره.
نمونه رم با این چیپ: Corsair Vengeance 5200 CL38-38-38 1.25v 32GB (2x16GB)
بدترین (؟) چیپ D5، حداکثر فرکانس قابل دستیابی رنج ۵۴۰۰-۵۶۰۰عه و امکان تنگکردن تایمینگها هم بسیار محدوده (برای مثال 5400CL34-39-39 1.35v). تنها چیزی که باعث میشه به این چیپ امتیاز 1 ندیم، وجود چیپ S16S و در نظر گرفتن اینکه این اولین تجربه مایکرون در ساخت چیپ D5عه هست.
#آموزش #رم #مایکرون #DDR5
هایپرکلاک | برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
1👍6
پست بعدی رو در مورد انواع مختلف چیپهای Samsung تو نسل DDR5 صحبت کردیم، اگر چیپ جدیدی از طرف سامسونگ معرفی شد، اینجا لینک پست توضیحاتش رو میذارم.
پست آشنایی با چیپهای DDR5 شرکت سامسونگ
#آموزش #رم #سامسونگ #DDR5
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
پست آشنایی با چیپهای DDR5 شرکت سامسونگ
#آموزش #رم #سامسونگ #DDR5
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
1❤3
آشنایی با چیپهای DDR5 شرکت Samsung
Samsung M-Die 32Gb (S32M)
Samsung B-Die 24Gb (S24B)
Samsung S-Die 16Gb (S16S)
Samsung P-Die 16Gb (S16P)
Samsung B-Die 16Gb (S16B)
چیپ B-Die 8Gb سامسونگ توی D4، به عنوان بهترین چیپ نسل خودش شناخته میشد، اما سامسونگ توی D5 خیلی ضعیف عمل کرد. رفتار هر چیپ و امتیاز خودم بهش از ۵ رو جلوش نوشتم. (روش کلیک کنید تا باز بشه)
#S32M (2025📆) (4/5⭐️)
#S24B (2024📆) (2/5⭐️)
#S16S (2024📆) (1/5⭐️)
#S16P (2023?📆) (?/5⭐️)
#S16B (2021📆) (3.5/5⭐️)
#آموزش #رم #سامسونگ #DDR5
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
Samsung M-Die 32Gb (S32M)
Samsung B-Die 24Gb (S24B)
Samsung S-Die 16Gb (S16S)
Samsung P-Die 16Gb (S16P)
Samsung B-Die 16Gb (S16B)
چیپ B-Die 8Gb سامسونگ توی D4، به عنوان بهترین چیپ نسل خودش شناخته میشد، اما سامسونگ توی D5 خیلی ضعیف عمل کرد. رفتار هر چیپ و امتیاز خودم بهش از ۵ رو جلوش نوشتم. (روش کلیک کنید تا باز بشه)
#S32M (2025📆) (4/5⭐️)
اولین نسل از چیپهای ۳۲ گیگابیتی سامسونگ (ظرفیت هر چیپ ۴ گیگابایت)، برای تولید ماژولهای 32GB (Single Rank) و 64GB (Dual Rank) به کار میره.
نمونه رم با این چیپ: Kingston Fury Beast 6000 CL36-44-44 1.35v 64GB (2x32GB)
تو کیتی که مثال زده شد، حداکثر فرکانس قابل دستیابی رنج ۷۰۰۰ بوده. تو پلتفرم رایزن و فرکانس ۶۴۰۰ (Gear 1)، میشه به تایمینگهای CL32-44-36 با ولتاژ 1.55v رسید. در مجموع پتانسیل اورکلاکش متوسطه.
در مقایسه با رقباش، بین H32M و M32B قرار میگیره، اگر با قیمت مناسبی گیر بیاد مخصوصا برای رایزن انتخاب بدی نیستش، در غیر اینصورت H32M بهتره از همه لحاظ.
#S24B (2024📆) (2/5⭐️)
اولین نسل از چیپهای ۲۴ گیگابیتی سامسونگ (هر چیپ ۳ گیگابایت)، برای تولید ماژولهای 24GB SR و 48GB DR به کار میره.
نمونه رم با این چیپ: G.Skill Ripjaws S5 5200 CL40-40-40 1.1v 48GB (2x24GB)
بهصورت خلاصه یکی از بدترین چیپهای D5، با ولتاژ اسکیل نمیکنه و Sweet Spot برابر با 1.3v داره، بهشدت به دما حساسه و حتی با گذاشتن فن روی رمها، نمیشه tREFI رو بالاتر از 16K برد.
حداکثر پتانسیل فرکانس محدود به ۵۶۰۰ میشه با تایمینگهای CL36-37-34 که ناامیدکنندست.
در مقایسه با رقبا، هم M24B و هم H24M چیپهای بهتری محسوب میشن، در واقع اختلاف H24M با این چیپ بسیار بسیار زیاده.
#S16S (2024📆) (1/5⭐️)
به نوعی جانشین S16B، چیپ ۱۶ گیگابیتی سامسونگ (هر چیپ ۲ گیگابایت)، برای تولید ماژولهای 16GB SR و 32GB DR به کار میره.
نمونه رم با این چیپ: Corsair Vengeance 6000 CL38-44-44 1.35v 32GB (2x16GB)
در یک کلام بدترین چیپ D5، با اینکه سه سال بعد از S16B عرضه شده اما از هر لحاظ ازش بدتره، حداکثر فرکانسی که با tRRDS<=8 قابل دستیابیه، ۶۱۳۳ هست، برای فرکانسهای بالاتر باید این تایمینگ رو افزایش داد (برای مثال به ۱۱) که در هیچ چیپ دیگهای دیده نشده، با افزایش این تایمینگ میشه به رنج فرکانس ۶۸۰۰ رسید اما عملکرد در حد D4 پایین میاد. علاوه بر این tREFI رو در پلتفرم اینتل نمیشه بیشتر از 16K بالا برد و تایمینگها هم وضعیت بدی دارن.
برای مثال با ولتاژ 1.435v و فرکانس ۶۱۳۳ میشه به تایمینگهای CL34-41-40 رسید. اولین بار نیست که سامسونگ نسل بعدی چیپی که عرضه میکنه نسبت به نسل قبلش افت داشته، برای مثال در D4 هم S8C که سالها بعد از S8B عرضه شده بود، از هر لحاظ بدتر بود و حتی با ولتاژ بالای 1.35v گزارشاتی از دیگریدش داشتیم در صورتی که S8B بدون مشکل با 1.7v هم به صورت 24/7 میتونست فعالیت کنه. (البته با اکتیو کولینگ)
#S16P (2023?📆) (?/5⭐️)
در مورد پتانسیل این چیپ اطلاعات دقیقی وجود نداره، صرفا میدونیم که ۱۶ گیگابیتی هست و بیشتر تو ماژولهای RDIMM استفاده میشه.
توی این پست ردیت یکی از کاربرا گزارش کرده که رم Corsair Vengeance 6000 CL36-44-44 1.35v با شمارهسریال CMK32GX5M2E6000Z36 رو با این چیپ خریده و توی اورکلاکش هم به مشکل خورده. کلا به نظر میرسه یک چیپ ناامیدکننده دیگه از سامسونگه.
#S16B (2021📆) (3.5/5⭐️)
نسل اول چیپهای ۱۶ گیگابیتی سامسونگ (هر چیپ ۲ گیگابایت)، برای تولید ماژولهای 16GB SR و 32GB DR به کار میره.
نمونه رم با این چیپ: Corsair Vengeance 6000 CL36-36-36 1.35v 32GB (2x16GB)
دمای بالا رو ترجیح میده و تو رنج ۶۵-۷۵ درجه به حداکثر پرفورمنسش میرسه (اگر روشون فن بذارید و دما به زیر ۵۰ برسه ممکنه ارور بگیرید)، حداکثر فرکانس پایدارش تو رنج 6600-6800 هست اما اگر گلدن سمپل داشته باشید به 7000 هم میشه رسید.
بعضی تایمینگهارو میشه تا مقدار بسیار پایینی تنگ کرد اما بعضی دیگه رو اصلا نمیشه، برای مثال tRRDL 4 و tCL30 tRCD34 tRP32 تو فرکانس ۶۰۰۰ با ولتاژ 1.435v و در عین حال tRFC 824 که مقدار خیلی بالایی هست. در فرکانس ۶۶۶۶ میشه به تایمینگهای CL36-38-38 رسید که متوسط ارزیابی میشه.
در مجموع زمانی که عرضه شد، نسبت به M16A چیپ بسیار بهتری بود اما نسبت به H16M یک رده پایینتر بود. در حال حاضر از لحاظ عملکرد بین M16D و M16H قرار میگیره و از H16A هم عملکرد بسیار پایینتری داره.
#آموزش #رم #سامسونگ #DDR5
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
2👍8❤1👏1
یکی از دوستان سؤال خوبی پرسیده بود که احتمالاً برای خیلیها پیش اومده:
❓ توی اینتل برای اورکلاک (و بعضاً حتی اندرولت)، هم باید پردازنده پسوند K داشته باشه، هم مادربرد حتماً از سری Z باشه. حالا سؤال اینه، آیا توی AMD هم همین داستانه؟
یعنی برای اورکلاک یا اندرولت، حتماً باید مادربرد سری X و پردازنده با پسوند X (مثلاً 7600X بهجای 7600) خرید؟
➖ جواب کوتاه: خیر.
کلاً سیاست اینتل و AMD توی این موضوع با هم فرق داره و اینتل اینجا دو تا محدودیت اساسی داره که AMD نداره:
1️⃣ محدودیت روی خود پردازنده
تو اینتل، فقط پردازندههایی که پسوند K دارن میتونن اورکلاک بشن، اما توی AMD تقریباً همهی پردازندهها قابل اورکلاک هستن. تنها استثنا، مدلهای X3D از سری 5000 و 7000 هستن (مثل 5800X3D یا 7800X3D).
2️⃣ محدودیت روی مادربرد
حتی اگه کاربر یه پردازنده از اینتل با پسوند K هم بخره، باز هم بدون مادربرد سری Z دستش برای اورکلاک (و بعضی وقتها حتی اندرولت) بستهست. اما توی AMD، مادربردهای سری B و X از نظر پشتیبانی از اورکلاک/اندرولت تفاوتی با هم ندارن و هر دو کامل پشتیبانی میکنن.
واقعیت اینه که شاید بیشتر از ۹۰٪ کاربرها اصلاً به امکانات اضافه بردهای سری X نیاز پیدا نمیکنن ولی ذهنیتی که از تفاوت سری Z و B توی اینتل براشون مونده، باعث میشه فکر کنن تو AMD هم حتماً باید سراغ X برن وگرنه نمیتونن از حداکثر عملکرد پردازنده بهره ببرن.
❗️ یه نکته مهم:
با اینکه B840 توی سری B حساب میشه، اما در عمل صرفا یه نسخهی بهروزشده از A620 هستش و از اورکلاک هم پشتیبانی نمیکنه (سطح امکاناتش هم تقریباً همونه). چیپستهای سری B که واقعاً از اورکلاک پشتیبانی میکنن، اینها هستن:
B650
B650E
B850
#پرسش_پاسخ #راهنمای_خرید #پردازنده #مادربرد
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
❓ توی اینتل برای اورکلاک (و بعضاً حتی اندرولت)، هم باید پردازنده پسوند K داشته باشه، هم مادربرد حتماً از سری Z باشه. حالا سؤال اینه، آیا توی AMD هم همین داستانه؟
یعنی برای اورکلاک یا اندرولت، حتماً باید مادربرد سری X و پردازنده با پسوند X (مثلاً 7600X بهجای 7600) خرید؟
➖ جواب کوتاه: خیر.
کلاً سیاست اینتل و AMD توی این موضوع با هم فرق داره و اینتل اینجا دو تا محدودیت اساسی داره که AMD نداره:
1️⃣ محدودیت روی خود پردازنده
تو اینتل، فقط پردازندههایی که پسوند K دارن میتونن اورکلاک بشن، اما توی AMD تقریباً همهی پردازندهها قابل اورکلاک هستن. تنها استثنا، مدلهای X3D از سری 5000 و 7000 هستن (مثل 5800X3D یا 7800X3D).
2️⃣ محدودیت روی مادربرد
حتی اگه کاربر یه پردازنده از اینتل با پسوند K هم بخره، باز هم بدون مادربرد سری Z دستش برای اورکلاک (و بعضی وقتها حتی اندرولت) بستهست. اما توی AMD، مادربردهای سری B و X از نظر پشتیبانی از اورکلاک/اندرولت تفاوتی با هم ندارن و هر دو کامل پشتیبانی میکنن.
واقعیت اینه که شاید بیشتر از ۹۰٪ کاربرها اصلاً به امکانات اضافه بردهای سری X نیاز پیدا نمیکنن ولی ذهنیتی که از تفاوت سری Z و B توی اینتل براشون مونده، باعث میشه فکر کنن تو AMD هم حتماً باید سراغ X برن وگرنه نمیتونن از حداکثر عملکرد پردازنده بهره ببرن.
❗️ یه نکته مهم:
با اینکه B840 توی سری B حساب میشه، اما در عمل صرفا یه نسخهی بهروزشده از A620 هستش و از اورکلاک هم پشتیبانی نمیکنه (سطح امکاناتش هم تقریباً همونه). چیپستهای سری B که واقعاً از اورکلاک پشتیبانی میکنن، اینها هستن:
B650
B650E
B850
#پرسش_پاسخ #راهنمای_خرید #پردازنده #مادربرد
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
🔥7❤4
⚡️ راهنمای خرید رم DDR5 (پلتفرم AM5)
قیمت رمها نسبت به قبل چندین برابر شده و از اون طرف، تنوع محصولات موجود تو بازار هم خیلی محدوده. توی این شرایط، انتخاب رم مناسب اهمیت خیلی زیادی داره؛ چون اگه انتخاب اشتباهی داشته باشید یا باید با افت عملکرد و ناپایداری کنار بیاید، یا با ضرر رمهاتونو بفروشید و برید سراغ یه مدل بهتر.
📌 تو این راهنما سعی کردم بهترین گزینههای موجود تو بازار ایران رو معرفی کنم تا با حداقل هزینه، بهترین عملکرد رو بگیرید. قبل از بررسی لیست، این ۳ نکته مهم رو حتماً در نظر داشته باشید:
▫️ تمام رمهای معرفیشده از چیپهای Hynix استفاده میکنن. (اگر میخواین بدونین چرا، این پست رو بخونید.)
▫️ فرکانس ایدهآل رم برای رایزنهای سری 7000 / 9000، مقدار 6000MT/s هست. با این حال، بعضی از رمهای لیستشده فرکانس 5600MT/s دارن که خبر خوب اینه خیلی راحت و بدون نیاز به انجام تستهای پایداری میتونن به 6000MT/s CL30 اورکلاک بشن. بنابراین لازم نیست حتماً سراغ مدلهای گرونتر برید. آموزش اورکلاک این رمها رو تو پستهای بعدی منتشر میکنیم. (نگران هم نباشید، انجامش سادست و کلا ۱۰ دقیقه شاید زمان ببره)
▫️ اولویت انتخابها ارزش خرید بوده (طبیعتاً ممکنه قیمت و موجودی زمانی که دارید این پست رو میخونید تغییر کرده باشه).
KLEVV FIT V 5600 CL30 1.25v 16GB Single-Module | 💰30T
KLEVV FIT V 5600 CL30 1.25v 32GB (2x16GB) | 💰55T
V-Color Manta XFinity RGB 5600 CL36 1.2v 32GB (2x16GB) | 💰55T
V-Color Manta XSky RGB 5600 CL30 1.25v 32GB (2x16GB) | 💰54.5T
KLEVV CRAS V RGB 6000 CL28 1.4v 48GB (2x24GB) | 💰76T
V-Color Manta XFinity RGB 6000 CL36 1.35v 64GB (2x32GB) | 💰95T
G.Skill Trident Z5 6000 CL30 1.4v 64GB (2x32GB) | 💰99T
V-Color Manta XFinity RGB 6400 CL32 1.35v 96GB (2x48GB) | 💰120T
#راهنمای_خرید #رم #AM5
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
قیمت رمها نسبت به قبل چندین برابر شده و از اون طرف، تنوع محصولات موجود تو بازار هم خیلی محدوده. توی این شرایط، انتخاب رم مناسب اهمیت خیلی زیادی داره؛ چون اگه انتخاب اشتباهی داشته باشید یا باید با افت عملکرد و ناپایداری کنار بیاید، یا با ضرر رمهاتونو بفروشید و برید سراغ یه مدل بهتر.
📌 تو این راهنما سعی کردم بهترین گزینههای موجود تو بازار ایران رو معرفی کنم تا با حداقل هزینه، بهترین عملکرد رو بگیرید. قبل از بررسی لیست، این ۳ نکته مهم رو حتماً در نظر داشته باشید:
▫️ تمام رمهای معرفیشده از چیپهای Hynix استفاده میکنن. (اگر میخواین بدونین چرا، این پست رو بخونید.)
▫️ فرکانس ایدهآل رم برای رایزنهای سری 7000 / 9000، مقدار 6000MT/s هست. با این حال، بعضی از رمهای لیستشده فرکانس 5600MT/s دارن که خبر خوب اینه خیلی راحت و بدون نیاز به انجام تستهای پایداری میتونن به 6000MT/s CL30 اورکلاک بشن. بنابراین لازم نیست حتماً سراغ مدلهای گرونتر برید. آموزش اورکلاک این رمها رو تو پستهای بعدی منتشر میکنیم. (نگران هم نباشید، انجامش سادست و کلا ۱۰ دقیقه شاید زمان ببره)
▫️ اولویت انتخابها ارزش خرید بوده (طبیعتاً ممکنه قیمت و موجودی زمانی که دارید این پست رو میخونید تغییر کرده باشه).
KLEVV FIT V 5600 CL30 1.25v 16GB Single-Module | 💰30T
با اینکه ۱۶ گیگابایت دیگه حجم ایدهآلی برای یک سیستم جدید محسوب نمیشه، اما با توجه به قیمت فعلی رمها، بعضی وقتها چاره دیگهای وجود نداره. میتونید این مدل رو بهصورت موقتی تهیه کنید و بعداً با اضافه کردن یک ماژول مشابه، سیستم رو به حالت دوکاناله ارتقا بدید.
این رم در دو رنگ سفید و مشکی عرضه میشه و از چیپهای Hynix H8A روی یک PCB هشتلایه استفاده میکنه.
مزیت مهم این مدل Dual Rank بودنشه که مخصوصاً در حالت تککاناله، عملکرد بهتری نسبت به رمهای همرده ارائه میده. البته فراموش نکنید این فقط یک راهحل موقته و برای استفاده از حداکثر پتانسیل سیستم، حتماً باید بعداً به حالت دوکاناله ارتقا داده بشه.
KLEVV FIT V 5600 CL30 1.25v 32GB (2x16GB) | 💰55T
راجعبه این رم صحبت کردیم و گفتیم که دوال رنکه، این مزیتش باعث میشه عملکردش از بقیه کیتهای ۳۲ گیگ تو فرکانس مشابه بهتر باشه.
V-Color Manta XFinity RGB 5600 CL36 1.2v 32GB (2x16GB) | 💰55T
وی-کالر یک برند تایوانی شناختهشدهست که رمهای DDR5 اون بهتازگی وارد بازار ایران شدن. این مدل در دو رنگ سفید و مشکی عرضه میشه، از چیپهای Hynix H16A روی یک PCB دهلایه استفاده میکنه و برخلاف مدل FIT V، به نورپردازی RGB هم مجهزه.
V-Color Manta XSky RGB 5600 CL30 1.25v 32GB (2x16GB) | 💰54.5T
دقیقا مثل مدل قبلی، این مدل هم توی دو رنگ سفید و مشکی موجوده و از چیپ H16A هاینیکس روی یک برد ۱۰ لایه استفاده میکنه، RGB هم داره.
KLEVV CRAS V RGB 6000 CL28 1.4v 48GB (2x24GB) | 💰76T
اگه ۳۲ گیگ رم براتون کافی نیست، این کیت ۴۸ گیگابایتی از KLEVV با چیپ Hynix H24M روی یک PCB دهلایه، انتخاب بسیار مناسبیه. در حال حاضر فقط رنگ مشکی از این مدل تو بازار موجوده.
V-Color Manta XFinity RGB 6000 CL36 1.35v 64GB (2x32GB) | 💰95T
برای کسایی که به بیش از ۴۸ گیگ رم نیاز دارن، این کیت ۶۴ گیگی گزینه منطقیایه. از چیپ Hynix H16A بهصورت Dual Rank روی یک برد دهلایه استفاده میکنه و فعلاً فقط رنگ مشکی اون در دسترسه.
G.Skill Trident Z5 6000 CL30 1.4v 64GB (2x32GB) | 💰99T
بهجز V-Color، میتونید این کیت جیاسکیل رو هم در نظر بگیرید. نوع چیپ و تعداد لایههای PCB با مدل V-Color یکسانه. این کیت از EXPO بهصورت رسمی پشتیبانی نمیکنه، اما جای نگرانی نیست؛ چون توی یک پست جداگانه توضیح میدم چرا این موضوع عملاً مشکلساز نیست.
V-Color Manta XFinity RGB 6400 CL32 1.35v 96GB (2x48GB) | 💰120T
در نهایت، اگر به ظرفیت ۹۶ گیگابایت نیاز دارید، این مدل از V-Color با چیپ Hynix H24M (Dual Rank) روی یک PCB دهلایه، ارزش خرید بالایی داره و فقط در رنگ مشکی عرضه میشه. درسته که فرکانس این رم بالاتر از مقدار ایدهآل 6000MT/s هست، اما جای نگرانی نیست؛ چون میشه بهراحتی فرکانس رو روی 6000 تنظیم کرد و Gear 1 رو بهصورت دستی فعال کرد که آموزش کاملش رو توی یک پست جداگانه منتشر میکنم.
#راهنمای_خرید #رم #AM5
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
👏9❤6
⚡️ چطور بفهمیم چیپ یک رم DDR5 هاینیکسه؟
برای شناسایی چیپ رم DDR5 چند روش مختلف وجود داره، تو این مطلب چندتاش رو توضیح دادم.
1️⃣ بررسی فرکانس و تایمینگ رم
بعضی ترکیبهای فرکانس/تایمینگ معمولاً نشون دهنده این هستن که از چیپهای هاینیکس توشون استفاده شده، مثل این لیست: (روش بزنید تا باز بشه)
🔴 اگه رمی که مدنظرتونه از این ترکیبها استفاده میکنه، به احتمال خیلی زیاد هاینیکسه. ولی موارد استثنا هم وجود داره، مثلاً چیپ مایکرون M16H که به تازگی اومده در ترکیب 6400CL32 هم دیده شده، و در آینده هم ممکنه چیپهایی از شرکتهای دیگه وارد این ترکیبها بشن.
2️⃣ بررسی QVL مادربرد
واژه QVL مخفف Qualified Vendor List هست، لیستیه از طرف سازنده مادربرد که توش مشخص کرده چه رمایی با این ماربرد سازگاری دارن. روش کار به این صورته که اول باید Product Number دقیق رم رو پیدا کنید (مثلاً رم جیاسکیل Trident Z5 6000 CL30-1.35V 32GB رو سرچ کنید به این پروداکت نامبر میرسید: F5-6000J3038F16GX2-TZ5N) و داخل QVL مادربرد سرچش کنید. اگر رم لیست شده باشه، معمولاً سازنده چیپ نوشته شده، بعضی وقتها حتی مدل دقیق چیپ هم ذکر میشه.
یه پیشنهاد هم اینکه همیشه QVL چند برند مختلف مثل ایسوس، گیگابایت، ازراک و MSI رو بررسی کنید، چون ممکنه یک رم تو QVL یک سازنده وجود نداشته باشه یا اطلاعات مربوط به چیپش کامل نباشه.
3️⃣ نرمافزار CPU-Z
نرمافزار CPU-Z رو از اینجا میتونید دانلود کنید و وارد تب SPD بشید. جلوی DRAM Manufacturer معمولاً اسم سازنده چیپ نوشته میشه، البته همیشه اینطور نیست چون CPU-Z فقط اطلاعات SPD رو میخونه و این اطلاعات ممکنه ناقص باشه.
4️⃣ نرمافزار Thaiphoon Burner
نرمافزار رو میتونید از اینجا دانلود و اجرا کنید. گزینه Read SPD رو بزنید و بعدش روی Report کلیک کنید، حالا تمام اطلاعاتی که توی SPD ذخیره شده رو نشون میده، مثل سازنده چیپ، نوع خود چیپ و کلی چیز دیگه.
فقط دقت داشته باشید که این برنامه هم صرفاً اطلاعات SPD رو میخونه و مخصوصاً روی DDR5 همیشه قابل اعتماد نیست، به این لحاظ که سازندههای رم بعضی مواقع اطلاعات SPD رو اشتباه ثبت میکنن.
5️⃣ کدگذاری شرکتها
اگر رم به صورت فیزیکی دستتون باشه تو بعضی برندها مثل جیاسکیل میشه از روی کد رم، سازنده و مدل چیپ رو هم پیدا کرد، تو رمهای کورسیر هم از طریق ver x.xx.xx که پشت ماژولها مینویسه میشه همین کارو انجام داد. بعضی مواقع نیاز نیست پلمپ جعبه رو هم باز کرد و کد رو از پشت جعبه میشه خوند. توضیح مفصلش رو اینجا نوشتم که چطور رمزگشاییش کنید.
#راهنمای_خرید #رم
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
برای شناسایی چیپ رم DDR5 چند روش مختلف وجود داره، تو این مطلب چندتاش رو توضیح دادم.
1️⃣ بررسی فرکانس و تایمینگ رم
بعضی ترکیبهای فرکانس/تایمینگ معمولاً نشون دهنده این هستن که از چیپهای هاینیکس توشون استفاده شده، مثل این لیست: (روش بزنید تا باز بشه)
5600 CL30-36-36 1.25V
5600 CL36-36-36 1.2V
6000 CL26 / 28 / 30 / 32
6000 CL36-38-38 1.25V
6400 CL28 / 30 / 32
6600 CL30 / 32
6800 CL32 / 34
7000 CL34
7200 CL34 / 36
7400 CL36
7600 CL36
7800 CL36 / 38
8000 CL38 / 40
و فرکانسهای بالاتر
🔴 اگه رمی که مدنظرتونه از این ترکیبها استفاده میکنه، به احتمال خیلی زیاد هاینیکسه. ولی موارد استثنا هم وجود داره، مثلاً چیپ مایکرون M16H که به تازگی اومده در ترکیب 6400CL32 هم دیده شده، و در آینده هم ممکنه چیپهایی از شرکتهای دیگه وارد این ترکیبها بشن.
2️⃣ بررسی QVL مادربرد
واژه QVL مخفف Qualified Vendor List هست، لیستیه از طرف سازنده مادربرد که توش مشخص کرده چه رمایی با این ماربرد سازگاری دارن. روش کار به این صورته که اول باید Product Number دقیق رم رو پیدا کنید (مثلاً رم جیاسکیل Trident Z5 6000 CL30-1.35V 32GB رو سرچ کنید به این پروداکت نامبر میرسید: F5-6000J3038F16GX2-TZ5N) و داخل QVL مادربرد سرچش کنید. اگر رم لیست شده باشه، معمولاً سازنده چیپ نوشته شده، بعضی وقتها حتی مدل دقیق چیپ هم ذکر میشه.
یه پیشنهاد هم اینکه همیشه QVL چند برند مختلف مثل ایسوس، گیگابایت، ازراک و MSI رو بررسی کنید، چون ممکنه یک رم تو QVL یک سازنده وجود نداشته باشه یا اطلاعات مربوط به چیپش کامل نباشه.
3️⃣ نرمافزار CPU-Z
نرمافزار CPU-Z رو از اینجا میتونید دانلود کنید و وارد تب SPD بشید. جلوی DRAM Manufacturer معمولاً اسم سازنده چیپ نوشته میشه، البته همیشه اینطور نیست چون CPU-Z فقط اطلاعات SPD رو میخونه و این اطلاعات ممکنه ناقص باشه.
4️⃣ نرمافزار Thaiphoon Burner
نرمافزار رو میتونید از اینجا دانلود و اجرا کنید. گزینه Read SPD رو بزنید و بعدش روی Report کلیک کنید، حالا تمام اطلاعاتی که توی SPD ذخیره شده رو نشون میده، مثل سازنده چیپ، نوع خود چیپ و کلی چیز دیگه.
فقط دقت داشته باشید که این برنامه هم صرفاً اطلاعات SPD رو میخونه و مخصوصاً روی DDR5 همیشه قابل اعتماد نیست، به این لحاظ که سازندههای رم بعضی مواقع اطلاعات SPD رو اشتباه ثبت میکنن.
5️⃣ کدگذاری شرکتها
اگر رم به صورت فیزیکی دستتون باشه تو بعضی برندها مثل جیاسکیل میشه از روی کد رم، سازنده و مدل چیپ رو هم پیدا کرد، تو رمهای کورسیر هم از طریق ver x.xx.xx که پشت ماژولها مینویسه میشه همین کارو انجام داد. بعضی مواقع نیاز نیست پلمپ جعبه رو هم باز کرد و کد رو از پشت جعبه میشه خوند. توضیح مفصلش رو اینجا نوشتم که چطور رمزگشاییش کنید.
#راهنمای_خرید #رم
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
🔥5❤3🏆2🤩1
CPU-Z_2.20.1 @HyperClock_ir.zip
5.2 MB
📁 فایل نصبی CPU-Z
آخرین نسخه رو همیشه میتونید از این لینک هم دانلود کنید:
#CPU_Z
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
آخرین نسخه رو همیشه میتونید از این لینک هم دانلود کنید:
cpuid.com/softwares/cpu-z.html
#CPU_Z
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
🤩5❤3
thphn_17510_build_0421 @HyperClock_ir.zip
4.4 MB
📁 فایل نصبی Thaiphoon burner
آخرین نسخه رو همیشه میتونید از این لینک هم دانلود کنید:
#Thaiphoon_Burner
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
آخرین نسخه رو همیشه میتونید از این لینک هم دانلود کنید:
files.fm/ThaiphoonBurner
#Thaiphoon_Burner
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
❤5🤩5
⚡️G.Skill
برای فهمیدن سازنده و نوع چیپ تو رمهای جیاسکیل باید به کد پشت ماژول توجه کرد، برای مثال تو عکسی که گذاشتم ۵ کاراکتر آخر این کد مهمه:
0B64KXS820A
که نتیجه رمزگشاییش میشه: 16Gb x8 Hynix A-Die
کاراکتر اول، حجم چیپ
8=8Gb, S=16Gb, R=24Gb, T=32Gb
کاراکتر دوم، پهنای باس چیپ (اگر نمیدونید چیه این ویدئو رو ببینید)
4=x4, 8=x8, 6=x16
🔺کاراکتر سوم، سازنده چیپ
1=Samsung, 2=Hynix, 3=Micron
کاراکتر چهارم، مهم نیست
🔺و کاراکتر پنجم که Die Revision رو مشخص میکنه
M=M-Die, A=A-Die, ...
⚡️Corsair
تو رمهای کورسیر هم ver مهمه، تو عکس به این صورت نوشته:
ver 5.43.13
که نتیجه رمزگشاییش میشه Hynix 16Gb M-Die
🔺کاراکتر اول، سازنده چیپ
0=CXMT, 3=Micron, 4=Samsung, 5=Hynix
کاراکتر دو و سه، حجم چیپ
33=8Gb, 43=16Gb, 53=24Gb, 64=32Gb
🔺و دو کاراکتر آخر که Die Revision رو مشخص میکنن
اگر کاراکتر اول 5 (یعنی سازنده هاینیکس) باشه، این ترکیبهارو میتونیم داشته باشیم:
01= A-Die, 13= M-Die
پشت موارد مهم (🔺) گذاشتم و اینکه این پست صرفا در مورد رمای DDR5 هست.
#Gskill #Corsair
🖥 @HyperClock_ir
برای فهمیدن سازنده و نوع چیپ تو رمهای جیاسکیل باید به کد پشت ماژول توجه کرد، برای مثال تو عکسی که گذاشتم ۵ کاراکتر آخر این کد مهمه:
0B64KXS820A
که نتیجه رمزگشاییش میشه: 16Gb x8 Hynix A-Die
کاراکتر اول، حجم چیپ
8=8Gb, S=16Gb, R=24Gb, T=32Gb
کاراکتر دوم، پهنای باس چیپ (اگر نمیدونید چیه این ویدئو رو ببینید)
4=x4, 8=x8, 6=x16
🔺کاراکتر سوم، سازنده چیپ
1=Samsung, 2=Hynix, 3=Micron
کاراکتر چهارم، مهم نیست
🔺و کاراکتر پنجم که Die Revision رو مشخص میکنه
M=M-Die, A=A-Die, ...
⚡️Corsair
تو رمهای کورسیر هم ver مهمه، تو عکس به این صورت نوشته:
ver 5.43.13
که نتیجه رمزگشاییش میشه Hynix 16Gb M-Die
🔺کاراکتر اول، سازنده چیپ
0=CXMT, 3=Micron, 4=Samsung, 5=Hynix
کاراکتر دو و سه، حجم چیپ
33=8Gb, 43=16Gb, 53=24Gb, 64=32Gb
🔺و دو کاراکتر آخر که Die Revision رو مشخص میکنن
اگر کاراکتر اول 5 (یعنی سازنده هاینیکس) باشه، این ترکیبهارو میتونیم داشته باشیم:
01= A-Die, 13= M-Die
پشت موارد مهم (🔺) گذاشتم و اینکه این پست صرفا در مورد رمای DDR5 هست.
#Gskill #Corsair
🖥 @HyperClock_ir
❤12👏1🤩1🏆1🦄1
(❓) یک سوال دارم ازتون
فرض کنید یه کارت گرافیک رده بالا خریدید، با سیستم هم میخواین تو رزولوشن 4K گیم بزنید. حالا وقتی قرار نیست حتی یک بار هم روی 1080p بازی کنید، منطقیه که موقع انتخاب پردازنده، بنچمارک CPUها در Full HD رو هم در نظر بگیرید؟
برای اینکه بحث ملموستر بشه، دو بنچمارک پردازنده رو قرار دادم که با کارت گرافیک RTX 5090 انجام شدن. سمت راست رزولوشن 4K از TechPowerUp و سمت چپ هم در رزولوشن 1080p از Hardware Unboxed.
حالا اگر معیارو بنچمارک 4K قرار بدیم، عملکرد 9800X3D نسبت به 265K به مقدار ناچیز ۱۰ درصد بهتره، اما از اونطرف قیمتش ۳۳ میلیون تومن گرونتره (۸۵ در برابر ۵۲ میلیون) و تو هر چیزی جز گیم هم کلی ضعیفتره، پس با معیار قرار دادن این بنچمارک 265K انتخاب هوشمندانهتری به نظر میاد. حتی میشه به جای اون، 9600X رو هم با عملکرد مشابه در نظر گرفت که حدود ۱۵ میلیون ارزونتر هم هست.
از طرفی اگر معیار رو بنچمارک 1080p قرار بدیم، 9800X3D نسبت به 265K حدود ۴۱ درصد بهتره! تو این حالت اختلاف اونقدر زیاده که انتخاب همه میره سمت 9800X3D.
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
فرض کنید یه کارت گرافیک رده بالا خریدید، با سیستم هم میخواین تو رزولوشن 4K گیم بزنید. حالا وقتی قرار نیست حتی یک بار هم روی 1080p بازی کنید، منطقیه که موقع انتخاب پردازنده، بنچمارک CPUها در Full HD رو هم در نظر بگیرید؟
برای اینکه بحث ملموستر بشه، دو بنچمارک پردازنده رو قرار دادم که با کارت گرافیک RTX 5090 انجام شدن. سمت راست رزولوشن 4K از TechPowerUp و سمت چپ هم در رزولوشن 1080p از Hardware Unboxed.
حالا اگر معیارو بنچمارک 4K قرار بدیم، عملکرد 9800X3D نسبت به 265K به مقدار ناچیز ۱۰ درصد بهتره، اما از اونطرف قیمتش ۳۳ میلیون تومن گرونتره (۸۵ در برابر ۵۲ میلیون) و تو هر چیزی جز گیم هم کلی ضعیفتره، پس با معیار قرار دادن این بنچمارک 265K انتخاب هوشمندانهتری به نظر میاد. حتی میشه به جای اون، 9600X رو هم با عملکرد مشابه در نظر گرفت که حدود ۱۵ میلیون ارزونتر هم هست.
از طرفی اگر معیار رو بنچمارک 1080p قرار بدیم، 9800X3D نسبت به 265K حدود ۴۱ درصد بهتره! تو این حالت اختلاف اونقدر زیاده که انتخاب همه میره سمت 9800X3D.
هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
⚡10
📊 با در نظر گرفتن این توضیحات، برای انتخاب پردازنده سیستمی که قراره با هدف 4K Gaming جمع بشه، بنچمارک اون پردازنده روی Full HD رو هم معیار قرار میدید؟
Final Results
47%
نه، سیستم قراره برای 4K بسته بشه، منم به بنچمارک پردازنده رو 4K توجه میکنم.
53%
بله، بنچمارک Full HD خیلی مهمتره، اون رو ملاک قرار میدم.
⚡8🤓2
⚡️ هایپرکلاک | HYPERCLOCK ⚡️
📊 با در نظر گرفتن این توضیحات، برای انتخاب پردازنده سیستمی که قراره با هدف 4K Gaming جمع بشه، بنچمارک اون پردازنده روی Full HD رو هم معیار قرار میدید؟
تو پست بعدی نظر خودم رو در مورد این مطلب توضیح میدم.
فعلا ببینیم نظر عموم تو این قضیه چیه 😁
فعلا ببینیم نظر عموم تو این قضیه چیه 😁
🔥9🥰1🦄1
⚡️ هایپرکلاک | HYPERCLOCK ⚡️
📊 با در نظر گرفتن این توضیحات، برای انتخاب پردازنده سیستمی که قراره با هدف 4K Gaming جمع بشه، بنچمارک اون پردازنده روی Full HD رو هم معیار قرار میدید؟
نتیجه نظرسنجی تقریباً ۵۰-۵۰ شد، این نشون میده که هنوز هم خیلیها معتقدن وقتی یک سیستم برای رزولوشنهایی مثل 4K یا 1440p جمع میشه، بنچمارک پردازندهها در Full HD اهمیت چندانی نداره و فقط باید به نتایج پردازندهها تو همون رزولوشن توجه کرد، جایی که اختلاف نسبتا کمی بین پردازندههای پرچمدار مثل 9800X3D با میانرده مثل 9600X وجود داره.
این طرز فکر تا چند سال پیش تا حد زیادی درست بود، اما الان دیگه شرایط فرق کرده. چرا؟ چون:
🔺 انویدیا اوایل سال ۲۰۲۵ اعلام کرد که بیش از ۸۰٪ کاربران کارتهای RTX از DLSS استفاده میکنن، آماری که مربوط به قبل از عرضه DLSS 4 بود و احتمالاً الان بالاتر هم رفته.
🔺 با پیشرفت مدلهای DLSS، استفاده از پریستهای تهاجمیتر نسبت به گذشته قابل قبولتر شده. (مثلا استفاده از 4K Performance به جای 4K Quality)
🔺 خیلی از گیمرها در نسلهای اولیه DLSS به خاطر افت کیفیت تصویر نسبت به Native از این قابلیت استفاده نمیکردن. اما در یک Blind Test که اخیرا انجام شده، اکثر شرکتکنندهها خروجی DLSS 4.5 رو به خروجی Native ترجیح دادن، موضوعی که نشون میده کیفیت Upscaling تا چه حد پیشرفت کرده.
🔺 خیلی از بازیهای AAA که تو چند سال اخیر عرضه شدن بهینهسازی خوبی ندارن یا ذاتا سنگین هستن. برای مثال، Gothic Remake که هفته پیش عرضه شده، روی آخرین تنظیمات گرافیکی و رزولوشن 4K حتی با RTX 5090 هم فقط حدود 35FPS میده، یعنی عملاً چارهای جز فعال کردن DLSS برای رسیدن به نرخ فریم قابل قبول وجود نداره.
تمام این موارد رو گفتم تا مشخص بشه چرا نمیتونیم در تحلیل عملکرد سیستمهای امروزی، DLSS (یا FSR و XeSS) رو نادیده بگیریم، چرا که اکثر گیمرها در حالت پیش فرض از این تکنولوژیها استفاده میکنن.
حالا سؤال اینجاست که این موضوع چه ارتباطی به انتخاب پردازنده در 4K و 1440p داره؟
برای درک بهتر موضوع، بیاید ببینیم خروجی 4K در هر پریست DLSS از چه رزولوشن پایهای رندر میشه:
پریست Quality در 2560x1440
پریست Balanced در 2227x1253
پریست Performance در 1920x1080
پریست Ultra Performance در 1280x720
در واقع وقتی دارید روی 4K با کمک DLSS بازی میکنید، ممکنه بازی در عمل با رزولوشنهایی در حد 1080p یا حتی پایینتر رندر بشه و بعد با DLSS به رزولوشن هدف آپاسکیل بشه.
تو نسخههای قدیمی DLSS مثل 2، نهایتا استفاده از پریست کوالیتی قابل قبول بوده و پایینتر از اون باعث افت کیفیت قابل توجهی میشد و معمولا کسی استفاده نمیکرد، اما تو آخرین نسخه DLSS 4.5 Model L، حتی پریست الترا پرفورمنس هم توی 4K کیفیت تصویر بسیار قابل قبولی داره و دقت کنید تو این حالت بازی داره روی رزولوشن 1280x720 رندر میشه.
⚡️ حالا نکته اصلی همینجاست. هرچقدر رزولوشن رندر پایینتر بیاد، بار کمتری روی کارت گرافیک قرار میگیره و GPU میتونه فریمهای بیشتری تولید کنه. در نتیجه پردازنده باید سریعتر از قبل دادههای مورد نیاز رو آماده کنه و محدودیت CPU زودتر خودش رو نشون میده.
در واقع DLSS ذاتا فشار بیشتری به پردازنده وارد نمیکنه، بلکه با کاهش بار GPU باعث میشه پردازنده زودتر به حداکثر توان خودش برسه و بعد از اون به عامل محدودکننده تبدیل میشه.
به همین دلیل ممکنه دو پردازنده که در 4K Native فقط ۱۰ درصد اختلاف عملکرد دارن، با فعال شدن DLSS و افزایش نرخ فریم، فاصله عملکردشون به شکل محسوسی بیشتر بشه.
و دقیقاً به همین خاطره که دیگه در سیستمهایی که با هدف 4K و 1440p قراره بسته بشن نمیشه بنچمارک CPU در رزولوشنهای پایینتر مثل 1080p رو نادیده گرفت. این بنچمارکها قرار نیست دقیقاً عملکرد نهایی سیستم شمارو در 4K یا 1440p پیشبینی کنن، اما میتونن نشون بدن اگر بار GPU کاهش پیدا کنه و فریمریت بالاتر بره، هر پردازنده چقدر ظرفیت بیشتری برای تغذیه کارت گرافیک داره و دیرتر گلوگاه میشه، دقیقاً همون سناریویی که با فعال کردن DLSS رخ میده.
تو پستهای بعدی چندتا بنچمارک میذارم که در عمل هم تاثیر این قضیه رو ببینید.
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
این طرز فکر تا چند سال پیش تا حد زیادی درست بود، اما الان دیگه شرایط فرق کرده. چرا؟ چون:
🔺 انویدیا اوایل سال ۲۰۲۵ اعلام کرد که بیش از ۸۰٪ کاربران کارتهای RTX از DLSS استفاده میکنن، آماری که مربوط به قبل از عرضه DLSS 4 بود و احتمالاً الان بالاتر هم رفته.
🔺 با پیشرفت مدلهای DLSS، استفاده از پریستهای تهاجمیتر نسبت به گذشته قابل قبولتر شده. (مثلا استفاده از 4K Performance به جای 4K Quality)
🔺 خیلی از گیمرها در نسلهای اولیه DLSS به خاطر افت کیفیت تصویر نسبت به Native از این قابلیت استفاده نمیکردن. اما در یک Blind Test که اخیرا انجام شده، اکثر شرکتکنندهها خروجی DLSS 4.5 رو به خروجی Native ترجیح دادن، موضوعی که نشون میده کیفیت Upscaling تا چه حد پیشرفت کرده.
🔺 خیلی از بازیهای AAA که تو چند سال اخیر عرضه شدن بهینهسازی خوبی ندارن یا ذاتا سنگین هستن. برای مثال، Gothic Remake که هفته پیش عرضه شده، روی آخرین تنظیمات گرافیکی و رزولوشن 4K حتی با RTX 5090 هم فقط حدود 35FPS میده، یعنی عملاً چارهای جز فعال کردن DLSS برای رسیدن به نرخ فریم قابل قبول وجود نداره.
تمام این موارد رو گفتم تا مشخص بشه چرا نمیتونیم در تحلیل عملکرد سیستمهای امروزی، DLSS (یا FSR و XeSS) رو نادیده بگیریم، چرا که اکثر گیمرها در حالت پیش فرض از این تکنولوژیها استفاده میکنن.
حالا سؤال اینجاست که این موضوع چه ارتباطی به انتخاب پردازنده در 4K و 1440p داره؟
برای درک بهتر موضوع، بیاید ببینیم خروجی 4K در هر پریست DLSS از چه رزولوشن پایهای رندر میشه:
پریست Quality در 2560x1440
پریست Balanced در 2227x1253
پریست Performance در 1920x1080
پریست Ultra Performance در 1280x720
در واقع وقتی دارید روی 4K با کمک DLSS بازی میکنید، ممکنه بازی در عمل با رزولوشنهایی در حد 1080p یا حتی پایینتر رندر بشه و بعد با DLSS به رزولوشن هدف آپاسکیل بشه.
تو نسخههای قدیمی DLSS مثل 2، نهایتا استفاده از پریست کوالیتی قابل قبول بوده و پایینتر از اون باعث افت کیفیت قابل توجهی میشد و معمولا کسی استفاده نمیکرد، اما تو آخرین نسخه DLSS 4.5 Model L، حتی پریست الترا پرفورمنس هم توی 4K کیفیت تصویر بسیار قابل قبولی داره و دقت کنید تو این حالت بازی داره روی رزولوشن 1280x720 رندر میشه.
⚡️ حالا نکته اصلی همینجاست. هرچقدر رزولوشن رندر پایینتر بیاد، بار کمتری روی کارت گرافیک قرار میگیره و GPU میتونه فریمهای بیشتری تولید کنه. در نتیجه پردازنده باید سریعتر از قبل دادههای مورد نیاز رو آماده کنه و محدودیت CPU زودتر خودش رو نشون میده.
در واقع DLSS ذاتا فشار بیشتری به پردازنده وارد نمیکنه، بلکه با کاهش بار GPU باعث میشه پردازنده زودتر به حداکثر توان خودش برسه و بعد از اون به عامل محدودکننده تبدیل میشه.
به همین دلیل ممکنه دو پردازنده که در 4K Native فقط ۱۰ درصد اختلاف عملکرد دارن، با فعال شدن DLSS و افزایش نرخ فریم، فاصله عملکردشون به شکل محسوسی بیشتر بشه.
و دقیقاً به همین خاطره که دیگه در سیستمهایی که با هدف 4K و 1440p قراره بسته بشن نمیشه بنچمارک CPU در رزولوشنهای پایینتر مثل 1080p رو نادیده گرفت. این بنچمارکها قرار نیست دقیقاً عملکرد نهایی سیستم شمارو در 4K یا 1440p پیشبینی کنن، اما میتونن نشون بدن اگر بار GPU کاهش پیدا کنه و فریمریت بالاتر بره، هر پردازنده چقدر ظرفیت بیشتری برای تغذیه کارت گرافیک داره و دیرتر گلوگاه میشه، دقیقاً همون سناریویی که با فعال کردن DLSS رخ میده.
تو پستهای بعدی چندتا بنچمارک میذارم که در عمل هم تاثیر این قضیه رو ببینید.
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
🏆8❤4👍1🥰1💯1
به بنچمارک Cyberpunk 2077 با RTX 5090 تو 1440p Native دقت کنید:
9800X3D → 94 FPS
5800X3D → 91 FPS
اینجا اختلاف خیلی کمه و طبیعیه آدم فکر کنه وقتی هدف 1440p هست، عملاً تفاوت CPUها خیلی مهم نیست و حتی 5800X3D هم جواب میده. اما با DLSS Quality تو همون 1440p (که رزولوشن رندر 1707x960 میشه) نتایج اینطوری تغییر میکنن:
9800X3D → 143 FPS
5800X3D → 112 FPS
یهدفعه اختلاف خیلی بیشتر میشه (و با Balanced یا Performance حتی بیشتر هم میشه).
در واقع وقتی DLSS فعال میشه، کار GPU سبکتر میشه و میتونه فریمهای بیشتری تولید کنه، اینجاست که کمکم CPU نقش محدودکننده پیدا میکنه و اختلاف بین پردازندهها واضحتر دیده میشه.
تو بنچمارک مارول رایولز هم این الگو دیده میشه.
حالا سوال اینه: وقتی تقریبا همه جا عملکرد پردازنده رو تو رزولوشن نیتیو تست میکنن، چطور میشه این اختلافی که موقع فعالشدن DLSS ایجاد میشه رو از قبل پیشبینی کرد؟
جوابش سادهست: با نگاه کردن به نتایج 1080p یا حتی 720p، چون اونجا CPU scaling خودش رو واضحتر نشون میده.
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
9800X3D → 94 FPS
5800X3D → 91 FPS
اینجا اختلاف خیلی کمه و طبیعیه آدم فکر کنه وقتی هدف 1440p هست، عملاً تفاوت CPUها خیلی مهم نیست و حتی 5800X3D هم جواب میده. اما با DLSS Quality تو همون 1440p (که رزولوشن رندر 1707x960 میشه) نتایج اینطوری تغییر میکنن:
9800X3D → 143 FPS
5800X3D → 112 FPS
یهدفعه اختلاف خیلی بیشتر میشه (و با Balanced یا Performance حتی بیشتر هم میشه).
در واقع وقتی DLSS فعال میشه، کار GPU سبکتر میشه و میتونه فریمهای بیشتری تولید کنه، اینجاست که کمکم CPU نقش محدودکننده پیدا میکنه و اختلاف بین پردازندهها واضحتر دیده میشه.
تو بنچمارک مارول رایولز هم این الگو دیده میشه.
حالا سوال اینه: وقتی تقریبا همه جا عملکرد پردازنده رو تو رزولوشن نیتیو تست میکنن، چطور میشه این اختلافی که موقع فعالشدن DLSS ایجاد میشه رو از قبل پیشبینی کرد؟
جوابش سادهست: با نگاه کردن به نتایج 1080p یا حتی 720p، چون اونجا CPU scaling خودش رو واضحتر نشون میده.
⚡️ هایپرکلاک | کانالی برای علاقهمندان سختافزار
🖥 @HyperClock_ir
🔥6❤3🥰1