#Apărăm_Constituția 🇷🇴
1.02K subscribers
185 photos
269 videos
28 files
237 links
actiuni pentru stoparea legilor neconstitutionale
Download Telegram
Ca #să_se_știe!

LEGE nr. 96 din 21 aprilie 2006 (*republicată*)
privind Statutul deputaților și al senatorilor

Capitolul III Principii și reguli de conduită parlamentară

Articolul 10 Principiul interesului național

Deputații și senatorii au îndatorirea de a acționa în interesul întregii națiuni și al locuitorilor din circumscripțiile electorale pe care le reprezintă, respectiv al cetățenilor aparținând minorităților naționale, pe care îi reprezintă.

Articolul 11 Principiul legalității și al bunei-credințe

(1) Deputații și senatorii, în calitatea lor de reprezentanți aleși ai poporului român, își îndeplinesc îndatoririle și își exercită drepturile în conformitate cu CONSTITUȚIA, legile țării și regulamentele Camerei Deputaților și Senatului, pe toată durata mandatului pe care îl dețin.

(2) Deputaților și senatorilor le este interzis să își asume față de persoanele fizice sau juridice obligații financiare ori de alt tip, menite să influențeze exercitarea mandatului cu bună-credință, potrivit propriei conștiințe.

Articolul 12 Principiul transparenței

(1) Deputații și senatorii trebuie să dea dovadă de TRANSPARENTA în activitatea parlamentară.

(2) Deputații și senatorii au OBLIGAȚIA menținerii unui dialog permanent cu cetățenii pe problemele care îi interesează și care rezultă din asumarea și exercitarea mandatului de parlamentar.

#Distribuiți
👍24💩6
Mno, vignie șî Banatu' grabnic de pe urmă 🥰! Anunțați-vă aici, timișoreni (vezi și pinpost)!
👍19💩6
Hai Moldooova 🥰! Iașul, anunțați-vă aici...
👍8
Un articol emoționant

"Constituția României a ajuns la gunoi. Suveranitatea țării a ajuns o cârpă pe care-și șterg picioarele niște indivizi îmbuibați, analfabeți, slugi de profesie. De preferință străinilor de neam și țară.

Nu mai are nevoie această țară de nimic. Este băgată la ATI și i s-a livrat ventilatorul. Ultima procedură! Înainte de moarte. După cum știm toți. Din experiența ultimilor 3 ani.

Trădătorii s-au chinuit din greu să o aducă în acest punct. Ea, România, venise la Camera de gardă doar pentru o durere de cap. Capul unora care nu mai exista. In locul capetelor, erau doar foșnetul banilor, comisioanelor, mândria, trufia și mai ales dorința de stăpânie.

Doar că, cei care au primit-o, s-au gândit că e bogată. Și dacă încearcă să-i găsească toate bolile, sigur vor rămâne cu averea ei. Sigur vor face combinații cu rudele îndepărtate din străinătate și se vor alege cu multe beneficii. Pentru totdeauna. Cel mai bine ar fi să o băgăm în comă, s-au gândit ei. Și au reușit. Au făcut toate procedurile necesare. Le știm de trei ani pe toate. Pas cu pas! Se numesc Protocoalele morții unei națiuni.

Doar că ele, Protocoalele Morții, au fost administrate de 33 de ani, fără ca ea, România, să-și dea seama că "salvatorii" o vor moartă. Dacă nu moartă, măcar în comă, spoliată de tot și de toate resursele: naturale și mai ales umane. Inteligențele și cei care au curaj să spună lucrurilor pe nume. Ei erau doar aparținătorii pe care nu-i primea nimeni în spital. Și care nu vedeau nimic din ce i se administrează ca și medicație. Doar intuiau! Știau că pentru o banală durere de cap, ea, România, primea chimioterapie! Doar, doar se va distruge sistemul ei imunitar!

Dupa care, au ieșit "salvatorii" să le explice aparținătorilor că "bolnava" lor e în stare gravă, fără prea mari șanse de supraviețuire. Când aparținătorii au început să vocifereze, să gasească argumente firești împotriva dignosticului, "salvatorii" i-au făcut nebuni, conspiraționiști, teroriști și le-au spus că ei vor să o "salveze" cu orice preț.
Și au găsit soluția!
Ventilatorul! Și ATI!

Și binențeles "specialiștii" aduși din străinătate. Că ei stiu cel mai bine ce nevoi are "bolnava"!
Astfel, "specialiștii" din strainătate au venit și au zis că are nevoie de amputare. A mâinilor, picioarelor, a orice, numai să scape cu viață! Nu contează că e ciopârțită și pe ventilator!
După care s-au gândit că e bună să i se recolteze un organ important: inima!

Adică, Constituția!

Că oricum nu are nevoie de ea și într-un colț, "salvatorii" pregăteau un sac negru! Erau gata să o arunce în groapă, fără slujbă de înmormântare! Ca să nu mai piardă vremea!

Doar că ce să vezi! Un Bătrân S-a împiedicat de cablurile electrice din ATI. Era Bătrân. Abia mergea. Nu le văzuse, sau poate da! Sau se oprise curentul! Că e criză!
Și astfel, ea, "bolnava", a dat semne că se trezește!
I se păruse că o femeie o mângâiase pe față ca să-i șteargă lacrimile și din greșeală scosese și tubul ventilatorului!
Femeia fusese trimisă să mulțumească pentru că aparținătorii "bolnavei", în ciuda durerii lor, s-au dus cu mic cu mare să o roage pentru ea, "bolnava" lor! Și femeia auzise rugăciunea de ieri!

Venise trimisă de Bătrân să o mângâie! Să-i aline durerea și să o însănătoșească!
Și le-a șoptit aparținătorilor că ea, "bolnava", are nevoie de inima ei.

Constituția!
Care să fie smulsă din cutia frigorifică pregătită pentru a fi transplantată cui hotărau străinii "specialiști".

Asta stă doar în puterea aparținătorilor de drept al "bolnavei"!
E vremea să o salvăm de "specialiști"! De aici și de oriunde ar fi ei!

Bătrânul a scos firul, a întrerupt curentul și ea, "bolnava" mai are o șansă!

Șansa ei suntem noi! Toți! Dacă avem curajul să o și arătăm!

Clopotele au bătut pentru Înviere! A ei! A României...!"

(Zoe Dantes)

Înscrieți-vă în grupul de acțiune pe localitatea dvs și... Haideți să ne apărăm Inima, haideți să

#Apărăm_România 🇷🇴
👍24
Astăzi ne rugăm pentru România.
6🙏3
Hai, Aradule, Hai!!! E timpul scurt! Cât costă 2 ore din timpul tău?Cum ne apărăm peste 3 luni dacă nu avem o Constituție Sănătoasă?
👍71🥰1
Afară de înscrierea pt localitatea dvs, nu uitați să subscrieți și să popularizați și petiția online

https://www.petitieonline.com/petiia_poporului_ctre_senat_pentru_aprarea_constituiei_romaniei?uv=45185891&utm_source=whatsapp

A trecut deja în doar câteva ore de 6000. Haideți să le arătăm că putem mai mult! Mulțumim că ne dați speranțe 🤗!
👍177🙏2
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Dragi români,

Așa cum ați aflat mulți dintre voi, cetățenii s-au pornit la organizarea pe județe pentru a apăra Constituția. Cei care încă nu v-ați alăturat, intrați pe canalul de telegram https://t.me/ConstRO și anunțați-vă. Dacă până acum doar Constituția a mai putut sta stavilă puzderiei de abuzuri,  iată că a venit vremea ca și noi la rându-ne să #Apărăm_Constituția 🇷🇴, pentru a nu dispare cu totul în fața tăvălugului.

Avem o datorie sacră față de neam, de țară, de trecutul nostru și mai ales față de viitorul nostru, acum este #Răscrucea_istorică în care suntem chemați cu toții să ne dăm examenul, să înclinăm balanța..

Chemăm orice conștiință să priceapă vremile și să răspundă provocării lor la măsura cuvenită. Acum este momentul să alegi - fie vei mai exista ca stat național, independent, unitar și indivizibil, fie vei pierde în fața istoriei prin neimplicarea ta. Lupte au fost, sunt și vor mai fi încă, însă aceasta este una #crucială...

Așa să ne ajute Dumnezeu!
👍24
Forwarded from CASD (Elena)
Video următor este pentru romanii din diaspora: sunați-mă familiile din tara sa se implice!
👍12
Platforma civică #Mișcarea Națională Pentru Apărarea Constituției și #Asociația JURIȘTILOR pentru APĂRAREA DREPTURILOR și LIBERTĂȚILOR, prin Președinte Avocat Marina-Ioana Alexandru, SOMEAZĂ SENATORII din SENATUL ROMÂNIEI, să NU voteze LEGILE JUSTIȚIEI!!!
👍38👏1
A venit tare și Ploieștiul de pe urmă 🥰! Anunțați-vă, acțiunea va fi coordonată de av @Alexandra Dume 👍...
👍261😍1
Din Comisia pe legile justiției fac parte 11 avocati:

Cătălin-Daniel FENECHIU - Baroul Bucuresti (vicepresedinte al UNBR)

Cupsa Ioan – Baroul Bihor

Steluţa-Gustica CĂTĂNICIU - Baroul Cluj

Cristina Traila - Baroul Bucuresti

Murariu Oana - Baroul Cluj

Marius-Gheorghe TOANCHINĂ - Baroul Brasov

Elena-Simona SPĂTARU - Baroul Bucuresti

Ion-Cristinel RUJAN - baroul Gorj

Cristian-Augustin NICULESCU-ŢÂGÂRLAŞ - baroul Maramures

Olivia-Diana MORAR - Baroul Bistrita Nasaud

Stelian-Cristian ION - Baroul Constanta

Toate aceste persoane au jurat de două ori, atât CA SENATOR, CÂT ȘI CA AVOCAT, să respecte CONSTITUȚIA ROMÂNIEI, inclusiv SUPREMAȚIA EI pentru că la art 1 alin. (5) din Constituție scrie că supremația Constituției este obligatorie în România.

Dacă ca și-ar fi respectat jurămintele când au votat în cadrul comisiei speciale pe legile justiției în sensul respingerii amendamentelor care eliminau mizeriile din legile justiției cu privire la nerespectarea Constituției și a supremației sale, situația ar fi fost alta.

Aceasta deoarece comisia are 25 membri.

Dacă ar fi participat la ședința comisiei și și-ar fi respectat jurămintele, 11 avocați -parlamentari-senatori +2 parlamentari AUR neavocati = 13 membri ai comisiei (majoritatea) ar fi votat PENTRU RESPECTAREA CONSTITUTIEI SI SUPREMATIEI EI.

Drept urmare, comisia pe legile justitiei ar fi votat pentru respectarea Constituției României.

Cu toate acestea, nu au făcut-o. Și-au încălcat jurămintele, jurăminte în care au spus ”așa să îmi ajute Dumnezeu!”

Azi a fost duminică, poate au fost pe la biserici, mănăstiri, slujbe, că tot le place parlamentarilor să pozeze în mari credincioși.

Noaptea este un sfetnic bun, poate mâine în cadrul ședinței Comisiei cer reluarea votului pe amendamente și își respectă jurămintele pe care le-au făcut în fața lui Dumnezeu și votează pentru respectarea Constituției României și supremației ei.

Totodată, le aduc aminte că în Congresul Avocaților din 17-18 iunie 2022 (organul suprem de conducere al avocaților) s-a adoptat o rezoluție potrivit căreia:

- Având în vedere dispozițiile art. 147 alin. (4) din Constituția României, potrivit cărora deciziile Curții Constituționale sunt general obligatorii,

A. constatând numărul semnificativ al deciziilor Curții Constituționale a României prin care numeroase texte din legi și ordonanțe adoptate de către Parlamentul sau Guvernul României au fost declarate neconstituționale;

B. constatând că, până în prezent, Parlamentul României nu a pus în acord cu dispozițiile Constituției o serie de prevederi declarate neconstituționale, din legile și ordonanțele în vigoare (inclusiv norme din Codul Penal, Codul de Procedură Penală, Codul Civil și Codul de Procedură Civilă – care reprezintă norme de drept comun), ceea ce permite aplicarea neunitară a normelor de drept și crearea unei stări de insecuritate juridică;

C. constatând că au existat situații concrete în care unii parlamentari și-au exercitat mandatul cu nesocotirea legii fundamentale, propunând și votând proiecte de lege care conțin norme neconstituționale sau care încalcă vădit principiul legalității și normele de tehnică legislativă;
D. constatând că analiza unor proiecte de lege și propuneri legislative este formală în cadrul ședințelor comisiilor parlamentare, neexistând dezbateri reale cu privire la normele pe care acestea le conțin, atât în ceea ce privește conformitatea acestora cu Constituția, cât și în ceea ce privește impactul pe care îl generează după adoptarea și intrarea în vigoare;

E. constatând că Guvernul României a emis un număr semnificativ de Ordonanțe de Urgență care conțin norme care afectează drepturile și libertățile fundamentale, cu încălcarea art. 115 alin. (4) și alin. (6) din Constituția României, fără a exista situații extraordinare a căror reglementare să nu poată fi amânată, Guvernul abuzând astfel de rolul de legiuitor pe calea delegării legislative și ignorând nepermis rezultatul referendumului prin care s-a interzis folosirea ordonanțelor de urgență în domeniul justiției;
👍9
F. constatând că Parlamentul României a aprobat prin lege și ordonanțe de urgență adoptate de Guvern cu încălcarea Constituției sau care conțin norme neconstituționale;

CONGRESUL AVOCAȚILOR:

- Solicitat tuturor celor trei puteri în stat să reintre în matca constituțională, să își exercite cu bună-credință rolul și îndatoririle care le revin și să înceteze a-și mai aroga competențe care nu le-au fost conferite conform Constituției României;

- A solicitat senatorilor și deputaților din Parlamentul României:

a. să își îndeplinească cu bună-credință mandatul pe care l-au primit din partea cetățenilor;

b. să adopte legi conforme cu Constituția României și să respecte principiile constituționale, drepturile și libertățile fundamentale, precum și principiul legalității și normele de tehnică legislativă;

c. să analizeze și să dezbată în mod real proiectele legislative în ședințele comisiilor parlamentare, inclusiv cu privire la conformitatea normelor cu Constituția și impactul pe care îl generează după adoptarea și intrarea lor în vigoare;

d. să inițieze și să adopte proiecte de lege prin care să fie puse în acord cu Constituția toate textele declarate neconstituționale;

e. să respingă ordonanțele de urgență adoptate de Guvernul României cu încălcarea art. 115 alin. (4) și (6) din Constituția României;

f. să adopte proiecte de lege prin care să fie respectat și întărit dreptul de acces la instanță, dreptul la apărare și dreptul la un proces echitabil;

g. să adopte proiecte de lege prin care avocații să fie protejați împotriva eventualelor abuzuri și presiuni în exercitarea profesiei;

h. să adopte proiecte de lege prin care să fie garantat dreptul de acces efectiv și eficace al cetățenilor la instanța de contencios constituțional.

(https://www.unbr.ro/wp-content/uploads/2022/07/Rezolutie_Congres_2022_privind_separatia_puterilor.pdf)

ASTFEL, ESTE CAZUL CA ÎN ȘEDINȚA COMISIEI PE LEGILE JUSTIȚIEI DE MÂINE, 17 OCTOMBRIE 2022, AVOCAȚII – SENATORI SĂ ÎȘI ADUCĂ AMINTE DE JURĂMINTELE PE CARE LE-AU DEPUS, SĂ ÎȘI ADUCĂ AMINTE DE CONSTITUȚIA ROMÂNIEI ȘI DE CE PREVEDE EA, SĂ ÎȘI ADUCĂ AMINTE DE SOLICITĂRILE CONGRESULUI AVOCAȚILOR (PROFESIE DIN CARE FAC PARTE)

ȘI SĂ ÎNDREPTE GREȘELILE PE CARE LE-AU FĂCUT, CERÂND RESUPUNEREA VOTULUI COMISIEI A AMENDAMENTELOR CARE VIZEAZĂ RESPECTAREA SUPREMAȚIEI CONSTITUȚIEI, RESPECTAREA DECIZIILOR CCR, RESPECTAREA CONSTITUȚIEI

ȘI SĂ VOTEZE CONFORM DISPOZIȚIILOR CONSTITUȚIEI.


AȘA SĂ LE AJUTE DUMNEZEU!
👍17
Mureșenii, anunțați-vă aici! Coordonator: Liliana Murariu
👍61
Petitie pentru apararea Constitutiei.pdf
424.9 KB
Petitia de printat si depus maine la partide peste tot in țară. Nu uitați să vă inscrieți în dreptul localitătții dvs pe grupul telegram https://t.me/ConstRO (canal oficial)
și pe cel de Facebook
https://www.facebook.com/groups/1579976762348873/?ref=share
(grup suport)
pentru a lua atitudine activă.

Acum e Vremea
#Apărăm_Constituția.
👍12
Live stream finished (31 seconds)
Atenție!

Pentru a vă putea furniza toate detaliile organizatorice pentru demersul de mâine, vom realiza pe acest canal https://t.me/ConstRO o emisie interactivă (un soi de videochat) astă seară, la orele 21:00.

Vă rugăm să participați. Veți fi notificați într-o fereastră sus, cu opțiunea "Join" , așa cum observați în imagine. Veți da click pe "Join" și vom stabili detaliile în videochat.

Nu uitați, in seara asta la orele 21.
👍17
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Jur să respect Constituția...
Multumim, Vlad (Iași) 🥰

#Distribuiți
Mobilizare pe https://t.me/ConstRO
👍41