#Apărăm_Constituția 🇷🇴
1.02K subscribers
185 photos
269 videos
28 files
237 links
actiuni pentru stoparea legilor neconstitutionale
Download Telegram
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Slavă Domnului, pentru moment, datorită tulburării iscate, și a reacțiilor prompte și vehemente a societății civile si a câtorva politicieni care au înțeles că datoria lor este să ne asculte, PL-x 145 (cea cu copiii) a fost retrimisă în Comisii. Dar noi vom sta în continuare "cu brișca la picior" , ba chiar cu "baioneta", atenți la mișcările lor.

Felicitări bucureștenilor care au decis ca și mâine să fie, într-un număr și mai mare, în fața parlamentului. Așa, ca să.știe că România nu e sat fără câini și în semn că #lupta_reîncepe ...

Provincia, cum spuneam, stăm pregătiți. Începe "sezonul"...
27👍12🥰3👏1
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Via Starea de Libertate

"Fraților, azi, miercuri, 19 aprilie, cât mai mulți Bucureșteni sunteți așteptați la protestul împotriva creării (prin PL-x 145) cadrului legal ce ar putea permite, în viitorul apropiat, confiscarea copiilor de către stat.

Urgența nu a trecut și nu a dispărut, votul a fost doar amânat (prin retrimiterea proiectului de lege catre comisii)!

Această retrimitere către comisii, cu doar o zi înainte de protestul de mâine, este o mică victorie a noastră, a celor care am simțit, sub discursul pozitiv despre "Statul care previne" toate relele, adierea totalitarismului globalist și urzeala unui cadru legal pentru abuzuri dictatoriale în viitoare crize si pandemii.

PLx 145 este glontele cel mai recent dintr-o rafală, rafala de Proiecte (143, 144 și 145) care sunt gata să stârpească ultimele pâlpâiri de suveranitate ale românilor. Aceste Plx'uri trebuie sa cadă! Integral!

Vom ajunge la zilele votului în plen pentru fiecare dintre acestea, și dorim ca frații nostri din provincie să aiba: 1. timp să vină și 2. bani de benzină. Am comunicat fraților nostri aceste priorități și unii, care porniseră deja de la 500-600 km distanță, au decis să se întoarcă din drum pentru a păstra resursele de care dispun pentru protestul dinaintea votului în plen, protest care trebuie sa fie masiv.

Protestul de azi trebuie să aibă loc pentru a da un semnal înainte de viitoarele dezbateri în comisii! Vă asteptăm! Noi suntem aici, la Parlament (inspre Parcul Izvor)..."

____
Later edit:
Și Iași se adună, începând cu orele 10:00 în #Piața_Unirii.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=154228080930096&id=103220458146332
🥰10🙏3
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Aceasta este numai una dintre posibilele utilizări ale unui plx 145, dacă ar trece... Discutăm despre lucruri certe care se petrec în state precum Italia, nu despre ipoteze "apocaliptice", "urechiste" sau mai știu eu ce elucubrații menite să îndulcească o lege #pandorică, incontrolabilă... . Din păcate, chiar unii care se dau de-ai noștri încearcă să îndulcească otrava. Unei otrăvi nu ai ce amendamente să-i mai adaugi, cel mult să o faci mai dulce, mai digerabilâ, mai atractivă. Or, efectul, esența mortală rămâne. Rușine celor ce, fie din inconștiență, fie din constrângeri ori alte motive, încearcă să edulcoreze o astfel de "lege"!

P.S. - acum apx 3 ani, pe vremea asta, acești politicieni " dădeau "legi protecționiste", sub pretextul că ne vor binele, sănătatea, bla-bla-bla.

Acum, la fel, aceeași politicieni vor să ne "protejeze" copiii, mediul familial etc .

Nouă ne dă cu virgulâ. Vouă?
👍21
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Probleme tehnice. Revenim
4
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Problemă tehnică rezolvată.
Live #acum cu Av Elena Radu și Marina Ioana Alexandru !!!!

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=606181248229136&id=810819053

Distribuiți!
3👍2
Forwarded from Constantin Florin Ilie
A picat si acel Live.
Acum, aici

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=766369061595435&id=810819053

Scuze pentru problemele tehnice! Accesați linkul de mai sus
👍7🥰2
Forwarded from Constantin Florin Ilie
👍5
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Se apropie #Ziua_Z când, încă o dată, va trebui să facem efortul de a merge la București. Nu știm exact când, poate fi marți, sau miercuri. Trebuie să fim pe picior de plecare în orice clipă. Pentru asta #începeți să vă organizați pe grupuri, dați telefoane, întrebați, suntem deja pe ultimii metri din sutâ. PL-x trebuie respins in integrum iar ăștia ne joacă ca și în cazul certificatului verde. Doar cu o presiune mare am mai avea o șansă. Dacă pentru f---ul nostru am luptat, atunci pentru copiii noștri nu vom lupta oare mai abitir? Sper că da...

Sper că încă mai aveam acel sentiment părintesc sănătos, care face cu mult mai multe pentru copil decât ca pentru sine. Dacă la 21 decembrie 2021 am fost, pentru noi, 20.000, la 2 octombrie 40.000, acum ar trebui să fim minim 50.000. Dar nu la cifre să ne uităm, nu la cine vine cine nu, nu la lideri sau altceva, ci la inima noastră și la liderul cel mai important pentru noi în situația de azi - #Copilul_nostru. Dacă nici asta nu ne va mobiliza, atunci ce vom răspunde în fața conștiinței și ce dreptate am mai cere să ni se mai facă, de vom lăsa Cetatea fără nicio apărare?

Să nu fie! Să fim luminați! Să pricepem importanța acestui moment care nu se va întoarce și pe care, așa cum îl tratăm, cu aceea vom și rămâne!

#Diaspora, nu te uita, poți și tu să-ți ajuți copilul de acolo, de unde ești. Nu poți veni fizic dar caută-i, sună-i pe cei ce pot, sprijină-i cu cheltuielile de transport, cu ce-ți dă prin cap. Orice. Sigur poți face ceva.

#Pregătiți_vă, oameni buni! Copiii noștri vor "fi" pe masa Camerei Deputaților. Noi ce vom face, cum vom răspunde?

Este critic să fim prezenți în Ziua Z la București. Nu știu cum vom face, dar este unul dintre acele lucruri care, cum-necum, trebuie să-l facem. Hotărâre tare trebuie, voință puternicâ, atât. Restul (transportul, liber de la muncă, chiulit chiar) sigur le vom rezolva noi. Altfel nu știu cum ne vom mai uita în ochii copilului. Ironic sau nu, dacă vom jertfi pentru copilul nostru, îl vom și merita. Dacă nu..., Mi-e teamâ că "plx 145" îl va merita. Nemernicii măcar fac eforturi pentru asta.

Aș scrie mai multe dar nu sunt de ajuns cuvintele. Priviți la conștiința voastră de părinte si veți ști ce aveți de făcut...
👍158
Luni, la ora 9 si la ora 17 vor fi sedinte in comisiile parlamentare cu privire la qcest proiect de lege.
Pregatiti-va sa sharuiti live ambele sedinte.
9👍2
Hai ca revenii AUR la sentimente mai bune si se apuca sa faca opozitie.

Asa se face opozitie: inainte de a se vota legea, informezi cetatenii si le ceri sprijinul pentru a stopa legile rele. Aia inseamna sa fii parlamentar, nu sa spui dup ce se voteaza ca tu ai votat impotriva, dar au fost ceilalti rai si a trecut legea.

Chiar nu bate campii Simion de data asta, iar PL-x-urile de care vorbeste chiar trebuie stopate si nu trebuie sa devina lege.

Luni stati cu ochii pe ce se intampla in comisii, iar cei care puteti veniti la sedintele comisiilor.

Daca nu se potolesc si nu dau raporturi de respingere: in strada!

Si scrieti-le si cereti-le peste tot deputatilor sa respinga PL xurile astea:

https://www.facebook.com/george.simion.unire/videos/244492388122400/
👍13
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Vlad-Mihai Agache expune aici doar câteva exemple dintre zecile de "criterii" alunecoase pe care plx 145 le presupune. Pentru aceasta și multe altele acest #cal_troian ambalat în straie lucitoare trebuie RESPINS in integrum!

📣 #Toată_Țara miercuri la București Altfel nu se (mai) poate...

#mamă_tată_Ridică_te
👍14🥰2
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Miercuri, 26 aprile...
București.

#mamă_tată_Ridică_Te
👍17
📣 Atenție! Umblă o info #confuzantă cum că termenul limită pt programarea plx in comisii este 27 aprilie. Da, 27 este data LIMITĂ #până când puteau programa proiectul pt comisii. Dar - ATENȚIE! - Data limită NU înseamnă "data când" ci "până când"! Adică în intervalul de până pe 27. Ori, ei au programat comisiile pentru #data_de24 (luni). Și supunerea la vot pentru Miercuri, 26 aprile! Deci nu vă lăsați păcăliți, miercuri este #Ziua_Z. Copilul dvs miercuri are nevoie să-l apărați de acest cal troian numit plx 145! Nu mergeți după fentă, această info (cu data de 27) este o DIVERSIUNE pentru ca să creeze confuzie.

#Nu_mergeți_după_fentă

Prin urmare, #ne_vedem miercuri, 26 aprile, la București...!

#mamă_tată_Ridică_Te
👍96👏3🙏3
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Cazul familiei Smicală.
Ferească Dumnezeu! Și tu...

#mamă_tată_Ridică_te
👍9
Forwarded from Constantin Florin Ilie
"De ce să merg la București? De ce acest efort? #De_ce eu, de ce nu altul, chiar trebuie, nu trebuie, mai poate fi amânat...?"

Răspunsuri #relevante dintre miile de răspunsuri relevante care ne pot elucida aceste întrebări, precum și altele, le vom afla astă seară în emisiunea Comitetelor Cetățenești Locale. Când? #La_20:15. #Astă_seară.

Apropos, că tot e vremea "de ce"-urilor: de ce o emisiune a CCL? Ei bine, nu de promovare, nu pentru imagini, scopuri electorale sau alte interese, ci pentru că pur și simplu #vremurile o cer, vremurile NE cer pe toți, fiecare cu ce poate face. Și încă ceva în plus pe lânga ce poate! De asta, dar și pentru multe altele noi...

..dar haideți #să_aflăm împreună astă seară, acum, curând, de ce [*].

Invitați: Mihaela Seiler (din Germania), dna dr Camelia Smicala , dar si alți intervenienți.

Emisiunea va fi difuzată pe canalele facebook a @StareadeLibertate , @ComiteteCetățeneștiLocale (dap, ăia care au dat buzna peste parlamentari in birouri când cu certificatul...negru) si pe @Activenews . Mulțumim pe această cale SDL și Activenews pentru înțelegere și colaborare 🤗!

Moderatori, la prima lor experiență (cum spuneam, vremurile ne împing la lucruri nebănuite 🙂): Vlad Vlad-Mihai Agache (Iași) și Felicia Wilkinson (Oradea). Regia tehnică cameraman sdl John Darius (București). Deci Moldova, Ardealul și Țara Româneascâ 🇷🇴.

________
[*] mai aveți întrebări? Foarte bine. Vă rugăm să ni le adresați la rubrica "comentarii" a postării de aici
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=780827383594398&id=100050014290147
iar colegul se va ocupa să le selecteze si să ni le transmită pe cele mai relevante. Pentru că în chestiunea plx145, trebuie să fim împreună...

Vă mulțumim!
Ne vedem la 20:15 🤗🇷🇴🙏
👍10
#Apărăm_Constituția 🇷🇴 pinned «"De ce să merg la București? De ce acest efort? #De_ce eu, de ce nu altul, chiar trebuie, nu trebuie, mai poate fi amânat...?" Răspunsuri #relevante dintre miile de răspunsuri relevante care ne pot elucida aceste întrebări, precum și altele, le vom afla astă…»
Rugam sprijin pentru un eveniment al Comitetelor
Explicam pe ultima suta de metri PLx145