#Apărăm_Constituția 🇷🇴
1.02K subscribers
185 photos
269 videos
28 files
237 links
actiuni pentru stoparea legilor neconstitutionale
Download Telegram
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Băimăreni, aici e locul, anunțați-vă (vezi și pinpost) prin comentariu. Mulțumim!
3💩2
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Orădeni, no hai aici (vezi și pinpost) prin comentariu. Mulțumim!
👍41💩1
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Capitalaaa 🥰, anunțați-vă aici (vezi și pinpost) prin comentariu. Mulțumim!
👍16💩2
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Bacău, anunțați-vă aici (vezi și pinpost) prin comentariu. Mulțumim!
👍3💩2
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Satu Mare, anunțați-vă aici (vezi și pinpost) prin comentariu. Mulțumim!
👍2💩2
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Tărgoviște, anunțați-vă aici (vezi și pinpost) prin comentariu. Mulțumim!
👍2💩2
Hai Galațiul, anunțați-vă aici (vezi și pinpost) prin comentariu. Mulțumim!
👍4💩2
Piteșteni, alăturați-vă aici (vezi și pin post)! E vremea să arătăm că PESTE CONSTITUȚIE NU SE TRECE! PÂNĂ AICI... !
👍5💩2
Aradeni, alăturați-vă aici (vezi și pin post)! E vremea să arătăm că PESTE CONSTITUȚIE NU SE TRECE! PÂNĂ AICI... !
👍4💩4
Ca #să_se_știe!

LEGE nr. 96 din 21 aprilie 2006 (*republicată*)
privind Statutul deputaților și al senatorilor

Capitolul III Principii și reguli de conduită parlamentară

Articolul 10 Principiul interesului național

Deputații și senatorii au îndatorirea de a acționa în interesul întregii națiuni și al locuitorilor din circumscripțiile electorale pe care le reprezintă, respectiv al cetățenilor aparținând minorităților naționale, pe care îi reprezintă.

Articolul 11 Principiul legalității și al bunei-credințe

(1) Deputații și senatorii, în calitatea lor de reprezentanți aleși ai poporului român, își îndeplinesc îndatoririle și își exercită drepturile în conformitate cu CONSTITUȚIA, legile țării și regulamentele Camerei Deputaților și Senatului, pe toată durata mandatului pe care îl dețin.

(2) Deputaților și senatorilor le este interzis să își asume față de persoanele fizice sau juridice obligații financiare ori de alt tip, menite să influențeze exercitarea mandatului cu bună-credință, potrivit propriei conștiințe.

Articolul 12 Principiul transparenței

(1) Deputații și senatorii trebuie să dea dovadă de TRANSPARENTA în activitatea parlamentară.

(2) Deputații și senatorii au OBLIGAȚIA menținerii unui dialog permanent cu cetățenii pe problemele care îi interesează și care rezultă din asumarea și exercitarea mandatului de parlamentar.

#Distribuiți
👍24💩6
Mno, vignie șî Banatu' grabnic de pe urmă 🥰! Anunțați-vă aici, timișoreni (vezi și pinpost)!
👍19💩6
Hai Moldooova 🥰! Iașul, anunțați-vă aici...
👍8
Un articol emoționant

"Constituția României a ajuns la gunoi. Suveranitatea țării a ajuns o cârpă pe care-și șterg picioarele niște indivizi îmbuibați, analfabeți, slugi de profesie. De preferință străinilor de neam și țară.

Nu mai are nevoie această țară de nimic. Este băgată la ATI și i s-a livrat ventilatorul. Ultima procedură! Înainte de moarte. După cum știm toți. Din experiența ultimilor 3 ani.

Trădătorii s-au chinuit din greu să o aducă în acest punct. Ea, România, venise la Camera de gardă doar pentru o durere de cap. Capul unora care nu mai exista. In locul capetelor, erau doar foșnetul banilor, comisioanelor, mândria, trufia și mai ales dorința de stăpânie.

Doar că, cei care au primit-o, s-au gândit că e bogată. Și dacă încearcă să-i găsească toate bolile, sigur vor rămâne cu averea ei. Sigur vor face combinații cu rudele îndepărtate din străinătate și se vor alege cu multe beneficii. Pentru totdeauna. Cel mai bine ar fi să o băgăm în comă, s-au gândit ei. Și au reușit. Au făcut toate procedurile necesare. Le știm de trei ani pe toate. Pas cu pas! Se numesc Protocoalele morții unei națiuni.

Doar că ele, Protocoalele Morții, au fost administrate de 33 de ani, fără ca ea, România, să-și dea seama că "salvatorii" o vor moartă. Dacă nu moartă, măcar în comă, spoliată de tot și de toate resursele: naturale și mai ales umane. Inteligențele și cei care au curaj să spună lucrurilor pe nume. Ei erau doar aparținătorii pe care nu-i primea nimeni în spital. Și care nu vedeau nimic din ce i se administrează ca și medicație. Doar intuiau! Știau că pentru o banală durere de cap, ea, România, primea chimioterapie! Doar, doar se va distruge sistemul ei imunitar!

Dupa care, au ieșit "salvatorii" să le explice aparținătorilor că "bolnava" lor e în stare gravă, fără prea mari șanse de supraviețuire. Când aparținătorii au început să vocifereze, să gasească argumente firești împotriva dignosticului, "salvatorii" i-au făcut nebuni, conspiraționiști, teroriști și le-au spus că ei vor să o "salveze" cu orice preț.
Și au găsit soluția!
Ventilatorul! Și ATI!

Și binențeles "specialiștii" aduși din străinătate. Că ei stiu cel mai bine ce nevoi are "bolnava"!
Astfel, "specialiștii" din strainătate au venit și au zis că are nevoie de amputare. A mâinilor, picioarelor, a orice, numai să scape cu viață! Nu contează că e ciopârțită și pe ventilator!
După care s-au gândit că e bună să i se recolteze un organ important: inima!

Adică, Constituția!

Că oricum nu are nevoie de ea și într-un colț, "salvatorii" pregăteau un sac negru! Erau gata să o arunce în groapă, fără slujbă de înmormântare! Ca să nu mai piardă vremea!

Doar că ce să vezi! Un Bătrân S-a împiedicat de cablurile electrice din ATI. Era Bătrân. Abia mergea. Nu le văzuse, sau poate da! Sau se oprise curentul! Că e criză!
Și astfel, ea, "bolnava", a dat semne că se trezește!
I se păruse că o femeie o mângâiase pe față ca să-i șteargă lacrimile și din greșeală scosese și tubul ventilatorului!
Femeia fusese trimisă să mulțumească pentru că aparținătorii "bolnavei", în ciuda durerii lor, s-au dus cu mic cu mare să o roage pentru ea, "bolnava" lor! Și femeia auzise rugăciunea de ieri!

Venise trimisă de Bătrân să o mângâie! Să-i aline durerea și să o însănătoșească!
Și le-a șoptit aparținătorilor că ea, "bolnava", are nevoie de inima ei.

Constituția!
Care să fie smulsă din cutia frigorifică pregătită pentru a fi transplantată cui hotărau străinii "specialiști".

Asta stă doar în puterea aparținătorilor de drept al "bolnavei"!
E vremea să o salvăm de "specialiști"! De aici și de oriunde ar fi ei!

Bătrânul a scos firul, a întrerupt curentul și ea, "bolnava" mai are o șansă!

Șansa ei suntem noi! Toți! Dacă avem curajul să o și arătăm!

Clopotele au bătut pentru Înviere! A ei! A României...!"

(Zoe Dantes)

Înscrieți-vă în grupul de acțiune pe localitatea dvs și... Haideți să ne apărăm Inima, haideți să

#Apărăm_România 🇷🇴
👍24
Astăzi ne rugăm pentru România.
6🙏3
Hai, Aradule, Hai!!! E timpul scurt! Cât costă 2 ore din timpul tău?Cum ne apărăm peste 3 luni dacă nu avem o Constituție Sănătoasă?
👍71🥰1
Afară de înscrierea pt localitatea dvs, nu uitați să subscrieți și să popularizați și petiția online

https://www.petitieonline.com/petiia_poporului_ctre_senat_pentru_aprarea_constituiei_romaniei?uv=45185891&utm_source=whatsapp

A trecut deja în doar câteva ore de 6000. Haideți să le arătăm că putem mai mult! Mulțumim că ne dați speranțe 🤗!
👍177🙏2
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Dragi români,

Așa cum ați aflat mulți dintre voi, cetățenii s-au pornit la organizarea pe județe pentru a apăra Constituția. Cei care încă nu v-ați alăturat, intrați pe canalul de telegram https://t.me/ConstRO și anunțați-vă. Dacă până acum doar Constituția a mai putut sta stavilă puzderiei de abuzuri,  iată că a venit vremea ca și noi la rându-ne să #Apărăm_Constituția 🇷🇴, pentru a nu dispare cu totul în fața tăvălugului.

Avem o datorie sacră față de neam, de țară, de trecutul nostru și mai ales față de viitorul nostru, acum este #Răscrucea_istorică în care suntem chemați cu toții să ne dăm examenul, să înclinăm balanța..

Chemăm orice conștiință să priceapă vremile și să răspundă provocării lor la măsura cuvenită. Acum este momentul să alegi - fie vei mai exista ca stat național, independent, unitar și indivizibil, fie vei pierde în fața istoriei prin neimplicarea ta. Lupte au fost, sunt și vor mai fi încă, însă aceasta este una #crucială...

Așa să ne ajute Dumnezeu!
👍24
Forwarded from CASD (Elena)
Video următor este pentru romanii din diaspora: sunați-mă familiile din tara sa se implice!
👍12